Все про розлучення подружжя без дітей

Сімейне життя – штука складна. Добре, коли в сімейних відносинах панує повна згода й взаєморозуміння. Однак іноді вони завершуються – мирно або зі скандалом, розділом власності, не рідко – із взаємними образами.

Якщо і чоловік, і дружина прийняли рішення про розлучення та не обзавелися в шлюбі дітьми, шлюборозлучний процес відбувається просто й швидко. Це дозволяє зберегти колишнім «рідним» нормальні, або хоча б нейтральні відносини.

Обмеження для розірвання шлюбу

В законі встановлені обмеження, але ці перешкоди відносяться в більшості до чоловіків, але не до жінок.розлучення

Приміром, чоловік не зможе подати заяву й розлучитися, коли його дружина завагітніла або виховує малюка до 1 року та проти розставання. Що залишається робити чоловікові? Якщо переконати жінку не вийде, єдиний варіант – чекати, поки малюк не подорослішає. Що робити, коли жінка вагітна, але сімейне життя зберігти не бажає? Якщо ж суд не дізнається про вагітність позивачки (звичайно, це можливо на ранніх стадіях вагітності), розлучення можливе.

Як розлучитися подружжю, що виховує спільну неповнолітню дитину, ми розповіли в статтях “Процедура розлучення якщо є діти” та “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти (зразок позовної заяви)“.

Таким чином, подружжя не мають обмежень для анулювання шлюбу, окрім вагітності. Спільна дитина, загальний борг та подібні нюанси – це не підстави для відмови в реєстрації заяви про розірвання шлюбного союзу.

Як розлучитися, якщо чоловік – проти?

Всім відомо, що анулювання шлюбного собзу відбувається в РАГСах або в судах.

Шлюборозлучна процедура в РАГСі

Розлучення за спрощеним варіантом можливе, коли тільки обидва представники подружньої пари мають обопільне бажання розлучитися, у них немає спільних дітей та претензій з приводу майнового розділу. Але якщо чоловік опирається, він не з’явиться в РАГС та не підпише заяву. Припинити шлюбний союз в таких випадках можна тільки в суді.

Однак з даного правила є виняток. Припинення шлюбу в РАГСі за заявою одного з представників подружньої пари можливо, якщо другий…

  • недієздатний, і це підтверджено в судовому порядку;
  • визнаний безвісно зниклим або померлим, що також встановлено судом.
Читайте також:  Чи вважається спадщина одного з подружжя спільно нажитим майном?

Детальніше про те, як розвестися заочно, ми розповіли в статті “Як розлучитися у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін?“.

Якщо друга половина перебуває в здоров’ї, його місце проживання відоме, при цьому розставатися він не бажає – жінці слід звертатися до суду.

Розірвання шлюбу в суді

Чоловік категорично противиться розставанню? В такому разі судова процедура неминуча.

Перешкоджати шлюборозлучному процесу відповідач не зможе. Правда, судова процедура може затягнутися на кілька місяців – у тому разі, якщо відповідач зажадає надати час для примирення, або буде ігнорувати, затягувати судові слухання. Але в будь-якому випадку союз буде припинений.

Як проходить шлюборозлучна процедура подружньої пари без дітей в суді?

Отже, жінка хоче розвестися, а чоловік – проти цього. Перше, з чого слід почати – грамотно оформити позовну заяву. Документ складається у відповідність до вимог ЦПК України та повинен містити наступну інформацію:

  • назва суду, який має право розглядати заяву;
  • дані про заявника (дружину) та відповідача (чоловіка) – П.І.Б., дата народження, адреса, контактні телефони;
  • обставини справи – де і в якому РАГСі зареєстрований союз, обставини сімейних відносин, де в даний час проживають подружжя, в яких стосунках перебувають, причина, по якій дружина бажає розлучитися, докази;
  • вирішеня майнових питань (якщо майно не поділено – яким чином необхідно провести розподіл);
  • примітка про те, що до відповідача не пред’явлено аналогічного позову;
  • позовні вимоги до суду – розірвати шлюб, провести поділ власності;
  • список документів, на які посилається заявник;
  • дата, підпис.

Із заявою до суду направляється пакет документації, куди входить:

  • копія паспорта заявника;
  • оригінал шлюбного свідоцтва;
  • документи на майно, що підлягає поділу (якщо заявлено вимогу про поділ);
  • інші документи (пояснення свідків, характеристика та інше);
  • квитанція про сплату судового збору.
Це важливо! До суду направляється 2 примірники позову з доданими до неї документами. Один залишається у справі, другий – надсилається відповідачу.

Позов надсилається у районний/міський суд за місцем знаходження відповідача. Якщо таке місце не відоме (наприклад, подружжя роз’їхалося та ініціатор розлучення не знає, де проживає друга половина), позов можна подати за місцем реєстрації майна.

Читайте також:  Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)

Але це не все про розлучення. Тепер докладно поговоримо про те, як проходить судовий процес.

Шлюборозлучна процедура в суді

Якщо позов складено вірно, всі документи в наявності, суддя приймає заяву до провадження. Перше слухання призначається не раніше, ніж через місяць після реєстрації позову. Подружжя сповіщається про час та місце судового засідання.

На судовому слуханні суддя з’ясує, як складалося сімейне життя подружжя, з якої причини шлюб розривається, чи вирішені майнові питання, чи є ймовірність того, що сторони змінять своє рішення. Якщо примирення можливо, слухання справи буде відкладено, подружжя отримають час для вирішення конфлікту.

Буває, що чоловік не бажає розлучатися. Він, швидше за все, зажадає перенести слухання справи. Як правило, суд дає термін для відновлення сім’ї – до 3 місяців. Якщо протягом цього часу чоловік не зможе переконати свою другу половину зберегти сім’ю, наступне засідання буде останнім – шлюб припиняється.

До речі, “Скільки коштує розподіл майна подружжя при розлученні в 2018 році?” ми розповідали, скільки коштів треба витратити, щоб отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

Після винесення судового рішення у сторін є місяць на його оскарження. Якщо апеляція не подана, через 30 днів рішення набуде чинності. Подружжя (тепер вже колишні) отримують на руки виписку і відправляються в РАГС, де реєструється розлучення.

Все про розлучення – терміни шлюборозлучного процесу

Як ми відзначили раніше, з моменту подачі позову й до першого слухання проходить один місяць. Якщо згода розлучитися обопільна, сторони не мають претензій один до одного, рішення приймається на першому ж судовому засіданні. Далі необхідно чекати ще місяць, поки рішення вступить в силу. Таким чином, шлюборозлучна процедура триває не менше 2 місяців.

Однак, коли чоловік заперечує проти розірвання шлюбу, він спробує затягнути процес. Наприклад, зажадати час для примирення. Цього можна уникнути – в описовій частині позову слід зазначити, що відновлення сімейних відносин неможливо.

Деякі чоловіки застосовують ще одну тактику — просто ігнорують судові слухання. В результаті неявки відповідача суддя змушений відкладати слухання (на декілька тижнів). Але чоловіки забувають, що терміни судового процесу обмежені. Варто відполвідачу пропустити три судові слухання – суддя винесе рішення заочно, в його відсутності.

Читайте також:  Спільне майно - як відмовитися при розлученні?

Зовсім інша справа, коли в судовому процесі розглядаються питання майнового розділу або визначається місце проживання неповнолітньої дитини. Суддя буде відкладати засідання, так як прийняття рішення за відсутності відповідача – підстава для його скасування.

Більше про строки розводу ми розповіли у статті “Скільки часу займає розлучення в суді?“. Якщо бажаєте бистро отримати свідоцтво, прочитайте нашу статтю “Як швидко розлучитися?“.

Що робити, якщо чоловік не бажає розлучатися?

Грізна фраза «Я не дам тобі розлучення!”, подібно нічному кошмару, переслідувала громадян на пострадянському просторі. Скільки нервів зіпсували людям одні тільки публічні засудження на партійних зборах!

Сьогодні все це в минулому. Якщо чоловік не бажає розлучатися – суд все одно розірве шлюб. Було б бажання дружини.

Крім юридичної, існує ще й психологічна сторона цього питання. Але ми не будемо радити, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Чи варто прислухатися до слів та обіцянок, пробачити, примиритися, спробувати зберегти сім’ю або ж переконати чоловіка припинити стосунки – це непросте рішення, яке жінка повинна прийняти самостійно.

Якщо бажання розлучитися велике, чоловік не зможе перешкодити. Але закон дає йому можливість виправити ситуацію – використовувати наданий судом час й помиритися. Не виключено, що після закінчення даного терміну дружина забере позовну заяву та все налагодиться.

Але якщо чоловік активно чинить опір розлученню, чинить психологічний тиск на дружину або застосовує фізичне насильство – слід якомога швидше звернутися за допомогою! Адже ви тепер знаєте все про розлучення.

У статті “Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)” ми розповіли, як оформити розлучення, якщо чоловік проти.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of