Чи вважається спадщина одного з подружжя спільно нажитим майном?

У сучасному світі розлучення – не рідкість. Тоді не тільки руйнується сім’я. Подружжя стають учасниками тривалого і досить складного процесу розділу спільно нажитого майна.

У більшості випадків подружня пара прагне практично розділити все майно, нажите за час сімейного життя. І не тільки значні та дорогі об’єкти нерухомості і автомобілі, а також предмети меблів, коштовності і навіть столовий посуд.

Багатьох хвилює питання: чи підлягає розподілу майно, яке чоловік або дружина отримали у спадок, будучи в шлюбі? І якщо ні, то чи існують ситуації, коли друга сторона все ж зможе претендувати на частину успадкованої власності?

Раніше в статті “Оформлення спадщини після смерті” ми розповіли, з чого почати саму процедуру.

Чи прирівнюється спадок до спільно нажитого майна?

Відповідь однозначна: ні, не прирівнюється.

Згідно закону власність, яка належала одному з подружжя до реєстрації шлюбу, так само як і набута в подарунок або успадкована (незалежно від способу прийняття спадщини), спільно нажитим майном не є, а є особистою власністю. Претендувати на особисту власність без згоди власника ніхто не має права.

Закон пояснює це просто: заповіт – угода, що має односторонній характер, тобто є волевиявленням спадкодавця. Документ створюює певні повноваження для правонаступника. Безумовне право на поділ спадкового майна подружжя отримують тільки в тому випадку, якщо вони є рівноправними власниками: обидва згадані у заповіті.

Але навіть у цій ситуації спадщина не є спільно нажитим майном. Проте в кожному законі існують винятки. У нашому випадку – виключення з правил.

Читайте також:  Реальний поділ житлового будинку при розлученні: зразок угоди

Статус спадщини у шлюбному договорі

Майно, отримане у спадок, має статус спільно нажитого, якщо про це прямо зазначено в шлюбному контракті.

Слід згадати, що шлюбний контракт є добровільним волевиявленням сторін, примушувати до його укладення заборонено!

Як правило, при складанні договору чітко формулюють положення про віднесення спадщини до категорії спільно нажитого майна. У деяких випадках до цієї категорії відносять все майно, одержане кожним з подружжя безоплатно. Під це формулювання підпадають речі, предмети, права (в тому числі інтелектуальної власності), що передані за договором про безоплатну передачу або подаровані.

Спадщина в угоді про розподіл майна

Уклавши угоду, подружжя, що розводяться, може за згодою сторін обумовити умови поділу спадщини, власного та іншого майна, нажитого за час сімейного життя.

Угода про розділ майна схожа на шлюбний контракт з однією суттєвою різницею: угода охоплює лише об’єкти, якими володіють сторони на момент її укладення. Предметом шлюбного контракту є майно, що перебуває у власності у кожного з подружжя на момент реєстрації шлюбу, та яке може з’явитися в подальшому.

Як взагалі відбувається розподіл майна подружжя при розлученні, ми розповіли в цій статті.

Зміна статусу спадкового майна у результаті прокращення

Майно, яке належить одному з подружжя на праві особистої власності, визнається спільно нажитим за наступних обставин:

  • будучи в шлюбі, один з подружжя зробив поліпшення спадкового об’єкта за рахунок власних чи спільних коштів;
  • такі поліпшення проведені за рахунок праці одного з подружжя.

Як випливає із норми закону, спадковий об’єкт може бути переведений із статусу роздільної власності в категорію спільної, при наявності двох умов: технічної та юридичної.

Статус спадщини у шлюбному договорі

  • Технічна умова передбачає процес зміни об’єкта, що спричинило значне збільшення його вартості (переобладнання, перебудова, капітальний ремонт, реконструкція, модернізація і таке інше).
  • Юридична умова – визнання в судовому порядку суттєвого збільшення вартості майна.
Читайте також:  Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя (зразок заяви)

При цьому модернізація об’єкта може відбутися шляхом вкладення як грошей (або спільного майна), так і трудових ресурсів.

Наприклад, дружина отримала у спадок приватний будинок, який знаходився в жалюгідному стані. Чоловік декілька років особисто проводив капітальний ремонт: красив та викладав плиткою стіни, заміняв і ремонтував електропроводку, відновлював комунікаційну систему і так далі. По закінченні робіт вартість будинку значно збільшилася. Чоловік у процесі ремонту не тільки витрачав кошти сімейного бюджету, а також застосовував особисті навички та вміння, завдяки яким цінність об’єкта підвищилася. У разі розлучення чоловік може претендувати на половину вартості будинку.

Суд буде на боці чоловіка, якщо останній надасть документальне підтвердження того, що ним були проведені ремонтні роботи та придбані будматеріали.

Таким підтвердженням можуть служити чеки, квитанції, акти прийому-передачі та інші документи, які свідчать про придбання матеріалів, що надалі застосовувалися у процесі капремонту.

Існує важливе питання, щодо спадкового майна: які права на квартиру або будинок, що дісталися у спадок колишньому чоловікові, має колишня дружина, якщо там прописана їх неповнолітня дитина? Права власності у жінки не виникне. Але при відсутності житла та вирішення питання про порядок проживання дитини з одним з батьків, мати може в судовому порядку закріпити за собою право проживання у спадковій квартирі на певний період.

До речі, терміни прийняття спадщини – обмежені. Докладніше про це – в нашій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Читайте також:  Порядок оформлення спадщини після смерті

Цю статтю шукають за тегами: розділ спадщини, ділиться спадщина при розлученні, розподіл майна при розлученні

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of