Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Ви прийшли до нотаріуса отримати спадщину, а він каже, що не буде видавати свідоцтво та реєструвати право власності в держреєстрі. Що можна зробити в такій ситуації? Важливо бути готовим до такого повороту подій і визначитися, що робити далі.

В своїй діяльності нотаріуси керуються Законом України «Про нотаріат», Інструкцією про порядок здійснення нотаріальних дій.

Слід зазначити, що обов’язок нотаріуса відмовити у вчиненні нотаріальної дії прописаний у ст. 5, 49 Закону України «Про нотаріат». Підстава відмови – якщо така нотаріальна дія протирічить діючим законам або міжнародним угодам.

Отримання спадщини

Якщо докладно, то відмова може бути, якщо…

  • нотаріальна дія протирічить законам;
  • не надані всі необхідні для вчинення дії документи;
  • нотаріальну дію повинен здійснювати інший нотаріус;
  • особа, яка звернулася із заявою, недієздатна або у неї відсутні необхідні повноваження;
  • якщо угода, з якою звернулася юридична особа, протирічить статуту;
  • особа, яка звернулася із заявою, не внесла плату за послуги нотаріуса, або встановлені законом платежі;
  • особа є боржником, якщо причина звернення – відчуження належно їй майна.
  • в інших випадках, встановлених законом.

Ви отримали відмову. Перш за все, потрібно вимагати від нотаріуса офіційний документ, яким відмовлено у вчиненні нотаріальної дії – Постанову. Що зробити далі?

Перше. Звернутися до іншого нотаріуса

Якщо спадкодавець помер після 1 червня 2009р., не обов’язково йти тільки в державну нотаріальну контору. Ви можете вибрати будь-якого нотаріуса, як державного, так і приватного. Головне, щоб нотаріус працював у населеному пункті за місцем відкриття спадщини (за місцем останньої реєстрації померлого, або за місцем реєстрації основної частини спадкової маси). Інше питання, коли чоловік помер до цієї дати чи в окрузі немає іншого нотаріуса, коли спадщина вже відкрито нотаріусом, – вибір невеликий.

Читайте також:  Спадщина через суд (зразок позовної заяви)

Друге. Поскаржитися в юстицію

Якщо нотаріус відмовляє вам, то в 95% випадків на то дійсно є об’єктивні причини. Нотаріуси – високопрофесійні юристи (у своїй більшості). Вони скрупульозно і чітко дотримуються букви закону. Кожен нотаріус ризикує і може втратити право займатися нотаріальною діяльністю. Але зважте на те що нотаріус, навіть самий грамотний, перш за все – людина. А всім представникам роду людського властиво помилятися.

Тому за дотриманням порядку і законності в органах нотаріату стежить юстиція.

Скарга на нотаріуса подається безпосередньо на начальника управління юстиції в області. У скарзі ви, насамперед вказуєте ваше П.І.Б., адресу. Потім викладаєте суть проблеми, вказуєте П.І.Б. нотаріуса, який відмовив у прийнятті спадщини, причину відмови і докладаєте копії документів по справі. Скарга надсилається поштою, обов’язково з повідомленням про вручення. Або подається безпосередньо в управління, де в працівник канцелярії проставить штамп про її отримання.

Протягом 30 днів ви отримаєте відповідь щодо правомірності дій нотаріуса по вашій справі.

Третє. Звернутися в суд

Право оскарження рішення нотаріуса про відмову має особа, чиї інтереси порушено (у нашому випадку – спадкоємець).

Відмова в отриманні спадщини

Нотаріус – не істина в останній інстанції. Нотаріусу забороняється без підстав відмовляти у реєстрації нотаріальної спадкової справи. Ось чому, якщо отримана відмова, вимагайте, щоб її було зроблено офіційно, в письмовій формі. Всі обставини, викладені в позовній заяві, повинні бути підтверджені позивачем. Тому вимагайте Постанову.

Таку постанова нотаріус зобов’язаний видати на Ваш запит у 3-денний термін. А також зазначити причини відмови, норми закону та пояснити порядок оскарження відмови.

Що робити, коли нотаріус за усним запитом відмовився у видачі Постанови? Надайте письмовий запит в канцелярію нотаріальної контори або безпосередньо нотаріусу. Вимагайте, щоб заяву нотаріус прийняв офіційно – розписався у отриманні, проставив штамп, дату отримання та підписався. Якщо нотаріусом відмовлено у прийнятті запиту, надсилайте по пошті, з рекомендацією. А також спрямуйте скаргу в управління юстиції. У цьому разі поштова квитанція, копія заяви з описом вкладення будуть доказами вашого звернення.

Читайте також:  Оформлення спадщини без заповіту - терміни, черговість, порядок оформлення, документи

Оскаржувати нотаріальні дії, зокрема, Постанову нотаріуса про відмову необхідно тільки в судовому порядку. Справи за такими позовами розглядаються в місцевих (районних, міських) судах, за місцем знаходження відповідача – нотаріуса (або нотаріальної контори).

Зверніть увагу! Якщо нотаріус неодноразово порушував чинне законодавство, безпідставно відмовляв у вчиненні нотаріальної дії, іншим чином порушував права громадян, своєю дією або бездіяльністю завдав шкоду інтересам громадян, а також інтересам підприємства, установи, організації, його можуть позбавити свідоцтва на право заняття нотаріальною діяльністю.

Більш того, за рішенням суду нотаріус повинен буде зобов’язаний у повному обсязі відшкодувати матеріальні збитки та/або моральну шкоду, якщо такі мали місце. Суму збитку визначає позивач, аргументує в суді.

Четверте. Позбавитися причини, яка перешкоджає в отриманні спадщини

Можливо, варто прислухатися до зауважень нотаріуса та усунути причини, які заважають приймати спадок. Слід зазначити, що варіанти дії спадкоємців в конкретній ситуації індивідуальні. Хтось повинен влаштувати в квартирі пошук, щоб відшукати необхідні для отримання спадщини документи. А комусь потрібно пройти довгий судовий процес. Приміром, виправляти описки в документі, витребувати дублікат документа, довідку, архівний документ тощо.

П’яте.  Звернутися до адвоката

Щоб отримати відповідь на питання: чи вам обґрунтовано відмовили в нотаріальній конторі, проконсультуйтеся з фахівцями з юриспруденції. Юрист, адвокат проаналізує ситуацію, документи, надасть дієву пораду та підкаже, як діяти ефективно та досягти результату.

Оскарження заповіту (зразок позовної заяви про визнання недійсним)