Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)

У кожної людини є біологічні батьки — батько й мати. Їх не вибирають і не міняють. Також, як не вибирають і не змінюють дітей… На жаль, в житті трапляється всяке. Діти відмовляються від батьків, батьки – від дітей. Але все ж таки закон стоїть на сторожі сім’ї та дитинства. Тому існує заборона стосовно необґрунтованого оспорювання батьківства.

Сьогодні ми поговоримо про те, чому батьки офіційно відмовляються від дітей. А також відповімо на питання: як проходить оспорювання батьківства? Скільки коштує днк на батьківство? Як іще можна анулювати спорідненність між дитиною та батьком (а також і матір’ю)?

Суд встановив аліментні зобов’язання, але їх розмір завеликий? Прочитайте нашу статтю “Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?“.

До речі, грошові кошти на дитину можна не сплачувати цілком законно. В яких випадках це можливо – ми розповіли у статті “Як законно не платити аліменти?“.

Оспорювання батьківства – відмова від дитини

Найчастіше саме чоловіки висловлюють намір оспорити кросну спорідненість з сином, дочкою. Причин для відмови може бути безліч: починаючи з банального небажання платити аліменти, завершуючи сумнівами про дійсне походження свого чада.

Іноді навіть матері проявляють ініціативу та бажають анулювати спорідненість дитини та бувшої «другої половини». Часом їм не потрібна допомога у вихованні та утриманні дітей, їх не лякає статус «матері-одиначки», не зупиняє процедура генетичної експертизи та болісний процес позбавлення батька батьківських прав.

В таких ситуаціях питання стоїть лише в тому, як юридично правильно оформити відмову. І про те, чи повинен сплачувати аліменти батько, який більше батьком не є.

Читайте також:  Спільне майно - як відмовитися при розлученні?

Батько не може відмовитися від спорідненості із дитиною в односторонньому порядку та безпідставно.

Але можливо…

  • оспорювання батьківства;
  • передача прав стосовно дитини іншій особі (через усиновлення/удочеріння).

Поговоримо про це докладніше.

Оспорювання батьківства (скільки коштує тест днк)

Зразу ж зазначимо: оспорювання батьківства можливо тільки в судовому порядку. Батько може подати позов, якщо на момент запису свого імені у свідоцтві про народження дитини він не знав, що не є біологічним батьком. Позовні вимоги повинні бути засновані на результаті генетичної експертизи, інших доказах (наприклад, підтвердження факту обману матір’ю дитини).

Якщо судом встановлено, що чоловік – зовсім не батько, він втрачає батьківські права та знімає з себе батьківські обов’язки. Зокрема, аліментні зобов’язання.

Це важливо! Якщо чоловік знав, що не є батьком, але все ж записав своє ім’я в свідоцтві про народження дитини – оспорити спорідненність він не зможе.

Безумовно, основним доказом в суді служить ДНК-тест. Багатьох чоловіків (та і жінок) хвилюють питання: де взагалі проводять експертизи такого роду та скільки коштує тест днк на батьківство?

скільки коштує днк на батьківство

Ціна залежить від багатьох факторів…

  • де проводити дослідження;
  • де беруться зразки матеріалу (забор зразків можна проводити дистанційно);
  • буде тест звичайним чи терміновим;
  • чи буде матеріал звичайним чи нестандартним.

Сьогодні здійснити таке дослідження – не проблема. Багато медико-генетичних центів проводять експертизи на спорідненість. Приміром, ціна звичайного тесту ДНК на батьківство складає приблизно 4,5 тис.грн. Експертизи з підтвердження спорідненності для міграційних документів буде коштувати 20,5 тис.грн.

Передача права на усиновлення або удочеріння

Таким чином, якщо підстав для оскарження немає, відмовитися від дитини неможливо. Хіба що – передати свої права відносно сина/дочки іншій людині – через процедуру усиновлення/удочеріння.

Це можливо, наприклад, якщо мати вступила або збирається вступити в шлюбні стосунки з людиною, яка не проти усиновлення.

Читайте також:  Скільки коштує розподіл майна подружжя при розлученні в 2018 році?

Питання: як відмовитися від батьківства добровільно (за згодою)? 

Відповідь адвоката: у цьому випадку нинішній батько повинен оформити добровільну відмову зі згодою на усиновлення/удочеріння дитини. Це документ оформляється тільки письмово, посвідчується нотаріально.

Питання: як правильно скласти письмову згоду?

Відповідь адвоката: Крім даних про себе та дитину (П.І.Б., дата і місце народження, місце проживання, реєстраційні дані документів, що посвідчують особу), у заяві необхідно обов’язково вказати наступне:

  • відмова спорідненності — свідома та добровільна;
  • особа дає згоду на анулювання батьківства/материнства, на усиновлення;
  • батько усвідомлює, що скасувати відмову буде неможливо;
  • батьківські права матері зберігаються.

Як здійснити передачу батьківства?

Добровільна відмова від сина/дочки – підстава для анулювання прав/обов’язків стосовно дитини. Згода на усиновлення/удочеріння – можливість для іншої людини стати батьком дітей.

Письмова заява-згода на усиновлення повинна бути безумовна (ст. 217 СК України). Наприклад, якщо сторони (батько, що відповляється від дитини та потенційний усиновлювач) склали договір про передачу коштів за відмову, такий договір є нікчемним та не несе юридичних наслідків.

  • Із заявою-згодою мати повинна звернутися в суд, приклавши його як докази до позову про позбавлення батьківства.
  • З позовною заявою про усиновлення та заявою-згодою звертається в суд особа, що виявила бажання стати батьком/матір’ю малюка.

Суд спільно із органами опіки може вирішити питання про перехід батьківства від однієї людини до іншої. Якщо це станеться, чоловік більше не буде мати ніякого відношення до дитини. В тому числі, з нього знімаються також аліментні зобов’язання. В деяких випадках суд відмовляє в усиновленні, навіть якщо складена заява-відмова. Таке рішення може бути, якщо перехід батьківських прав порушує інтереси самої дитини.

Чи знаєте ви, що після оспорювання батьківства можна повернути сплачені раніше аліменти. Як це зробити, ми розповідали в статті “Повернення аліментів при оспорюванні батьківства (зразок позовної заяви)“.

Читайте також:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Позбавлення батьківських прав

Анулювати родство можна і за ініціативи матері. До речі, можливо і навпаки: позбавити прав на дитину матір – за ініціативою батька. Але оскільки в даній статті мова йдеться про оспорювання батьківства, ми розглядаємо тільки позбавлення батьківських прав чоловіка.

Звертаючись з відповідною позовною заявою до суду, мати повинна надати переконливі докази того, що чоловік не користується своїми правами (або, навпаки, зловживає ними), та не виконує обов’язки відносно малюка.

Зразок позову про позбавлення батьківських прав можна скачати тут

Підставою позбавлення батька батьківських прав може бути:

  • злісне ухилення від оплати аліментів;
  • жорстокість стосовно дитини, вчинення фізичного або психічного насильства над неповнолітнім;
  • наркотична або алкогольна залежність, ведення аморального способу життя;
  • умисна злочинна дія проти дитини.

Наслідки позбавлення родства — втрата всіх переваг, анулювання правовідносин, які пов’язані на кровному спорідненні. Дитина, в свою чергу, зберігає права на спадок та отримання аліментних виплат.

Раніше в статті “Позбавлення батьківських прав (позовна заява)” ми розповідали, чи можна анулювати батьківство, якщо чоловік не сплачує аліменти, як подати позов до суду, скільки це коштує та розписали алгоритм дій стосовно даного питання.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

11
Отправить ответ

avatar
4 Тем комментариев
7 Ответов
7 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ліза
Гость
Ліза

Мені скоро народжувати, я не заміжня і з батьком дитини не проживала і не проживаю. Ми від самого початку розійшлися, а тепер він з’явився і хоче що б я записала дитину на його в свідоцтві, я відмовила сказала що ні.
Тепер він погрожує що буде встановлювати батьківство та права на дитину, я знову проти того!
В мене таке питання як мені вчинити по закону і по праву що дотого того що б він не мав ні яких прав на дитину??

Анна
Гость
Анна

Як заставити батька своєї дитини зробити тест ДНК на батьківство,якщо він відмовляється дитина записана на мене

Наталія
Гость
Наталія

Як провести тест ДНК для підтвердження батьківства, якщо мати дитини не погоджується. А аліменти вимагає?

Тамара
Гость
Тамара

Мой муж давал деньги бывшей жене и не брал никаких росписек, а теперь она требует алименты на несовершеннолетнею доч и судитса за долг 60 тис грн. А у нас с ним в браке есть син которому вообще не на что не хватает через ети суды и 2 тыс алиментов. С КЕМЖЕ МНЕ СУДИТСА И ЧТО У КОГО ТРЕБОВАТЬ ЕСЛИ ОНА ХОЧЕТ ВСЕ , А МОЙ РЕБЕНОК ЧТО НЕ ТАКОЙ , ЧТОЖЕ ЕТО ЗА ЗАКОНЫ В УКРАИНЕ?????????????

wpdiscuz   wpDiscuz