Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)

Для оформлення шлюбних відносин в обов’язковому порядку вимагається згода чоловіка та жінки, а також їх присутність – такі вимоги закону. Хоча історія знає й інші приклади – коли шлюб укладався насильно, без згоди нареченої. Така практика особливо поширена у східних країнах, де права слабкої статі дуже обмежені.

А як бути з розірванням шлюбу без згоди однієї із сторін? Чи можна оформити розлучення, якщо чоловік (або жінка) категорично проти? На ці та інші питання ми відповімо в нашій статті.

Чи можна отримати рішення суду про розірвання шлюбу, якщо чоловік – проти?

Відповімо однозначно – так, можна. Більш того, жінці, на відміну від чоловіка, здійснити це набагато простіше і швидше.

Обмеження для розірвання шлюбу

В принципі, розлучення при відсутності згоди одного з подружжя здійснюється за тими же правилами, що й припинення шлюбу при обоюдній згоді чоловіка та жінки.

За єдиним винятком. Вагітна дружина має право розлучитися, а от її чоловік подати позов про розлучення не зможе – закон обмежує його право. Це обмеження зберігається протягом першого року після того, як дружина народила.

Значить, для жінки жодних перепон для розірвання шлюбу не існує. Крім активної незгоди або протидії з боку власного чоловіка. Однак і цю перешкоду можна цілком законно подолати.

рішення суду про розірвання шлюбу

Приклад:
Дружина, перебуваючи на четвертому місяці вагітності, зібралася подати на розлучення. Чоловік – проти. Дійсно, в останні кілька місяців обстановка в сім’ї напружена – дружина дратується без причини, злиться, скандалить. Чоловік припустив, що виною всьому – гормональний дисбаланс в її організмі. Серйозних підстав розлучатись немає. Чоловік звернувся до адвоката з питанням: чи можна розірвати шлюб, якщо дружина вагітна чи вже народила, але дитині немає ще й року? І якщо чоловік бажає зберегти сім’ю, чи розірве суд шлюбний союз без його згоди?

Відповідь адвоката. Закон забороняє розривати шлюб, якщо дружина вагітна чи виховує дитину, якій не виповнився один рік. Але це обмеження стосується виключно чоловіка. Дружина, будучи вагітною, спокійно може подати позов про розлучення. І якщо її друга половина проти – заява буде розглядатися виключно в суді. Враховуючи обставини, суддя може перенести слухання та надати час для примирення – від 1 до 3 місяців. Не виключено, що чоловікові вдасться переконати дружину, зберегти сім’ю.

Читайте також:  Розірвання шлюбу з громадянином Туреччини

Як розлучитися, якщо чоловік не згоден?

Розірвати шлюбний союз можна або в РАГСі, або в суді – все залежить від обставин.

Розірвання шлюбу в РАГСі

Згідно із законом, припинення союзу в РАГСі здійснюється на підставі спільної заяви, підписаної обома подружжям (або кожним з них окремо). Безумовно, якщо чоловік опирається розлученню, жінка навряд чи зможе переконати його відвідати РАГС та оформити документ.

Разом з тим, реєстрація розлучення в РАГСі на підставі однієї лише заяви подружжя все-таки можлива, якщо чоловік…

  • є недієздатним;
  • визнаний померлим;
  • визнаний безвісно відсутнім.

Детальніше про порядок розлучення в РАГСі ми розповіли у статті “Як розлучитися у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін?“.

Але якщо чоловік абсолютно здоровий і бажає зберегти сім’ю, розірвати союз в РАГСі не вийде.

Отримання рішення суду про розірвання шлюбу

Отже, чоловік не бажає розлучатися. Жінці слід ініціювати судову процедуру – це єдиний можливий варіант розійтися. Позов слід направити у міський або районний суд за місцем проживання відповідача. Якщо подружжя не можуть владнати майнові питання, в позовній заяві про розлучення можна викласти вимоги про розподіл загальної власності.

Зверніть увагу: закон не забороняє подати дві позовні заяви одночасно – про припинення шлюбу та про майновий поділ. Радимо це зробити, якщо прийняття рішення про розлучення не терпить зволікань. Адже майновий спір може “тягнутися” тривалий час.

Процедура розлучення в суді

Навіть якщо чоловік опирається, шлюбний союз припиняється в суді на вимогу однієї лише жінки. Чоловік може ігнорувати судові засідання або з’явитися в суд та прямо відмовитися дати розлучення – така його позиція лише затягне шлюборозлучну процедуру, але ніяк не вплине на остаточний результат. Судове рішення буде прийнято на користь позивача.

Але, перш за все, жінці слід скласти та подати до суду позов про розлучення. Документ повинен містити наступні дані:

  • назву суду, який уповноважений приймати рішення по справі;
  • інформація про сторони (П.І.Б., дата народження, адреса, контактні телефони);
  • інформація про неповнолітню дитину (якщо є);
  • обставини справи: коли та яким органом РАГС зареєстрований союз, причина розлучення, докази даних причин, вирішені питання з розподілом загальної власності та місцем проживання неповнолітньої дитини;
  • позовні вимоги: розірвати шлюб, виконати інші вимоги (стягнути аліменти, провести поділ власності);
  • список документації, що додається до позову;
  • дата, підпис заявниці.
Читайте також:  Розірвання шлюбу в судовому порядку в 2018 році (зразок позовної заяви)

Крім заяви, до суду надсилається пакет документів:

  • фотокопія паспорта;
  • оригінал свідоцтва;
  • фотокопія свідоцтва про народження дитини;
  • інші документи (наприклад, довідки про доходи, характеристики);
  • оригінал документу про перерахування держмита.

Необхідно оформити три примірники позову з оригінальним підписом та три пакети документів: один залишається в суді, другий – надсилається відповідачу, третій – з відміткою про прийняття залишається у позивача.

Порядок розгляду справи про розлучення

Суддя, отримавши позов та документи, реєструє виробництво, визначає дату першого засідання (не раніше, ніж через один місяць після отримання позову), повідомляє про це обидві сторони.

У процесі слухань суддя з’ясує всі обставини: розпитає про відносини між подружжям, про причину конфлікту, розгляне оформлену сторонами мирову Угоду (при її наявності). Також визначить, чи є ймовірність примирення сторін. Якщо чоловік категорично не згоден розлучається та бажає зберегти відносини, суддя, найімовірніше, відкладе засідання – призначить час для примирення. В інших випадках кінцевим результатом слухання буде прийняття рішення про припинення шлюбу.

Не знаєте, як швидко суддя прийме рішення про розірвання шлюбу? Прочитайте нашу статтю “Скільки часу займає розлучення в суді?“.

Рішення вступає в силу через місяць з моменту його прийняття – після того як пройшли апеляційні строки оскарження. Якщо чоловік подасть скаргу, рішення набуде чинності після її розгляду.

Після вступу рішення в силу, подружжя (тепер вже розлучені) отримають в канцелярії суду виписку. З цим документом потрібно звернутися в РАГС, де й буде зареєстровано розлучення.

Приклад:
Іноді подружжя щиро шкодують про розрив відносин, між ними відбувається примирення – вже після прийняття рішення про розлучення. Чи можна тоді анулювати судове рішення?

Відповідь адвоката: скасування рішення суду допускається, якщо з моменту його винесення не пройшло 30 днів. Одному із представників подружньої пари потрібно подати апеляцію, в якій зазначити, що між сторонами відбулося примирення, та вони бажають зберегти шлюбний союз. На підставі такої скарги Апеляційний суд скасовує рішення суду першої інстанції.

Якщо строк апеляційного оскарження пройшов – рішення вступило в силу, і шлюб припинив своє існування.

Читайте також:  Чи вважається спадщина одного з подружжя спільно нажитим майном?

Терміни розлучення без згоди чоловіка

Отже, з дня направлення позову та до моменту вступу в силу рішення суду про розлучення повинно пройти не менше 2-х місяців. Раніше цього терміну розірвати союз неможливо.

Шлюборозлучний процес може затягнутися і до п’яти місяців – у тих випадках, коли суд надає сторонам час на відновлення відносин. Крім цього, терміни слухання можуть бути продовжені через ігнорування чоловіком судових засідань.

Як ми зазначили вище, рішення набуде чинності лише після того, як закінчився місячний термін на його оскарження. Якщо чоловік не погодився з розлученням (із порядком розподілу, із визначенням місця проживання дитини) та направив апеляцію, шлюборозлучний процес завершитися тільки після прийняття рішення по скарзі.

Іноді причиною умисного затягування строків слухання може бути небажання чоловіка дати розлучення, невирішені питання з розділом власності або з місцем проживання дитини.

Щоб прискорити процедуру, потрібно юридично грамотно скласти позов, обов’язково вказати, що примирення неможливе, зібрати необхідні докази (довідки, пояснення свідків, чеки, квитанції, експертні висновки). Але краще за всього звернутися за порадою до адвоката, який спеціалізується на сімейних спорах.

Якщо вас цікавить питання, як прошодить шлюборозлучний процес подрожньої пари, у якій є діти, прочитайте нашу статтю “Процедура розлучення, якщо є діти (позовна заява)“.

Більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of