Розрахунок аліментів: середня зарплата в Україні в 2018 році

У разі, якщо платник аліментів не працює та не отримує доход, при розрахунку аліментів береться за основу середня зарплата по Україні. Кому таким чином встановлюють зобов’язання? Яка середня зарплата є у різних областях України? Що краще – аліменти із середньомісячної зарплатні, або аліменти у фіксованій сумі? На ці та ініші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.

Розмір середньої заробітної плати – макроекономічний показник, який являє собою середнє значення місячного доходу працюючої категорії населення країни.

Даний показник використовують:

  • при розрахунку щомісячної суми аліментних платежів;
  • при розрахунку суми заборгованості по аліментах.

До розрахунку приймаються низькі й високі значення середньої зарплати. Усереднений показник невигідний платникам податків, які проживають в бідних містах та областях, але вигідний для регіонів з високим рівнем життя.

По аліментах існує термін позовної давності. Який, ви дізнаєтеся із статті “Строк позовної давності при стягненні аліментів“.

На 01.01.2018, згідно з даними Державної Служби статистики, середня зарплата по Україні у грудні 2018 року склала 10 573 грн. Але країна у нас велика, і в кожному окремому регіоні цей показник різний. Наприклад, у кінці року середня зарплата по столиці перевищувала 16 546 грн., у середніх та західних областях цей показник був у два рази меньший – 8-8,5 тис. грн.

Нижче ми представили показники усередненої заробітної плати в 2018 році по основних областях нашої країни. Таблицю ви знайдете в кінці цієї статті.

Облік середньої зарплати в Україні при розрахунку аліментів

Порядок визначення суми аліментів визначено СК України, Законом «Про виконавче провадження” та Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою в Міністерстві юстиції 2.04.2012 № 489/20802.

Читайте також:  Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

У яких випадках при розрахунку аліментних платежів беруться до уваги показники середньої зарплати? Таке передбачено у наступних випадках:

  • якщо платник податків не працевлаштований;
  • отримує зарплату «в конверті» або його дохід нерегулярний;
  • зареєстрований як ФОП, при цьому не надає дані про доходи;
  • при індексації розміру аліментів, встановленої у фіксованій грошовій сумі;
  • при наявності боргу по аліментах.

В останньому випадку (за наявності заборгованості), використовують показник середньої зарплати в Україні.

Суд стягне аліменти навіть з непрацюючого батька, якщо мати дитини подасть позов до повноліття сина або дочки. У разі, коли аліментоплатник отримує допомогу по безробіттю, кошти на утримання дітей вираховуються з такої допомоги.

Чи можна вимагати гроші на утримання дитини, якщо їй виповнилося 18, та що робити із заборгованістю за прошлі роки? Чи “згорає” вона? На ці та інші питання ви дізнаєтесь із статті “Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?“.

Що краще – аліменти із середньомісячної заробітної плати, чи у фіксованій сумі?

Дійсно, якщо між батьками дитини відсутній договір про виплату аліментів, заробіток платника нерегулярний або взагалі відсутній, другий з батьків може подати позовну заяву про встановлення аліментів у фіксованому розмірі. Якщо позов буде задоволений, показники середньомісячної зарплати не будуть прийматися до уваги.

Це важливо! До позовів такого характеру треба готуватися: збирати документи, які підтверджують витрати на дитину та вимагати в суді половину від цієї суми.

 

Приклад:

Питання матері дитини:

Після розлучення я лишилася сама. Живу в орендованій квартирі, не працюю, оскільки знаходжусь у декреті та піклуюся про дитину. Оплачую орендну плату, комунальні платежі і т.і.середньомісячна зарплата

Чи можна з урахуванням цих витрат, вимагати від батька дитини грошові кошти у фіксованому розмірі, наприклад, 4 тисячі грн.? При тому, що на дитину я кожного місяця витрачаю 6 тисяч та можу документально це довести.

Відповідь адвоката:

Вимагати Ви можете, але суд навряд чи задовольнить аліментні зобов’язання у такому розмірі та при таких обставинах. Законом передбачено, що аліменти – це грошові кошти на утримання дитини, і обоє батьків повинні нести такі зобов’язання порівну. Тому при наявності витрат на дитину у розмірі 6 тис.грн. суд гарантовано задовольнить аліменти у розмірі 3 тис.грн.

Читайте також:  Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)

Більше про порядок визначення аліментів у фіксованій сумі ви дізнаєтеся, прочитавши статтю “Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі“.

Чи вигідні аліменти з середньої зарплати?

Коли стягувачу вигідний розрахунок аліментів, виходячи з середньої заробітної плати? У тому разі, якщо батько не працює та в перспективі не намагається працевлаштуватися, або заробітна плата останнього менше середньої по регіону.

Як стягнути аліменти, якщо батько не працює? Ви дізнаєтеся, прочитавши статтю “Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?“.

У деяких випадках встановлення аліментів у фіксованій формі “грає” не на руку стягувачц. Наприклад, якщо батько дитини влаштується на високооплачувану роботу, розмір аліментних відрахувань залишиться колишнім. Матері, з якою залишивася малюк, доведеться збільшувати суму аліментних відрахувань в судовому порядку. Або сідати з колишнім чоловіком за стіл переговорів.

Коли ж краще встановити зобов’язання у фіксованій сумі?

  • Якщо мають місце значні витрати на утримання неповнолітнього (наприклад, у зв’язку із необхідністю оплачувати лікування, оздоровлення, навчання).
  • Якщо батько дитини витрачає кошти у великих розмірах, і це можна довести в суді (купує неркхомість, автомобіль, відпочиває регулярно за кордоном і т.і.). Адже суд, при встановленні зобов’язань, приймає до уваги також і витрати платника.
  • Якщо сторони домовилится про сплату аліментів у фіксованій сумі і така сума є не меншою, ніж мінімальна, встановлена законом.

У всякому разі саме стягувач повинен вибрати оптимальний варіант стягнення: аліменти у фіксованій сумі, або із середньої зарплатні по Україні.

А тепер ознайомтесь із показниками середномісячної зарплати по Україні, актуальні на кінець 2018 року.

середня зарплата

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of