Заява на звільнення (зразок)

Заява на звільнення – можливо ви серйозно замислюєтеся про зміну місця роботи? Щоб правильно скласти цей документ, виключити помилки, непорозуміння, непередбачені ситуації, треба знати основні положення трудового законодавства, які регламентують відносини роботодавця і працівника.

 • Як звільнитися з роботи?
 • Коли написати заяву на звільнення з займаної посади?
 • Як змінити місце працевлаштування без відпрацювання покладеного терміну?
 • Що треба зробити, щоб стати на облік в службі зайнятості?
 • Звільнення і підстави для нього.

Знання цих нюансів дозволить вам без особливих складнощів покинути місце роботи, в повному обсязі отримати грошові виплати (відпускні, вихідну допомогу, розрахункові, допомогу з безробіття і т.д.).

Ми розповідаємо про все, що потрібно знати про звільнення в Україні за власним бажанням, за угодою сторін: про права та обов’язки працівника, повноваження роботодавця, гарантії, вимоги та інші важливі моменти. А також надамо зразки заяви на звільнення.

Якщо бажаєте влаштуватися на нову роботу, але не знаєте, з чого почати пошук роботи, прочитайте нашу статтю “Як написати резюме на українській мові (зразок резюме на працевлаштування)“.

Змінити місце працевлаштування

Яка підстава в заяві про звільнення?

Припинення взаємин між роботодавцем і працівником визначаються ст. 38 КЗпП. Ця стаття присвячена правам та обов’язкам працівника, повноваженням роботодавця, гарантіям, особливостям, вимогам та іншим питанням, які виникають при зміні місця роботи.

Найчастіше звільнення – процедура, на яку впливають не тільки правові, а й морально-етичні фактори. Деякі роботодавці негативно сприймають бажання співробітника змінити місце роботи і трактують цей вчинок як “недружній жест”.

Зняття з посади за скороченням та з інших причин, що ініціюється керівництвом, багато працівників розцінюють як професійну незатребуваність, дискримінацію, вигнання з колективу, незаслужену образу.

Розглянемо питання виключно в правовій площині, абстрагуючись від етичної сторони. Згідно із законодавчими нормами, існує дві сторони, які мають свої права і обов’язки. Знання цих норм допоможе уникнути неправомірного звільнення або оскаржити дії роботодавця в судовому порядку.

В трудових нормах існує поняття: «розірвання трудового договору». Воно прийнятне до випадків, якщо трудовий контракт укладається, та якщо особа зараховується у штат наказом по підприємству на підставі заяви, без укладення трудового договору.

Якими бувають трудові договори?

 • безстроковими (укладаються на невизначений термін);
 • договори що укладаються на певний термін, який визначається згодою сторін;
 • угоди, які укладаються на термін виконання конкретного обсягу робіт.

Види звільнень розглядаються в ст.ст. 38, 30, 40, 41 КЗпП України. Заява на звільнення може бути написана за власним бажанням, згодою сторін, за ініціативи роботодавця або уповноваженого органу. У статті 36 КЗпП перераховуються підстави, за якими вас можуть звільнити.

Найкраще звільнитися за згодою сторін, за обопільною ініціативою, наприклад, при зміні місця проживання або з причини переведення в іншу компанію.

Зверніть увагу! Зняття з посади за згодою сторін дає право на постановку на облік в службі зайнятості та отримання допомоги по тимчасовому безробіттю.

Відпрацьовувати 14 робочих днів доведеться, якщо немає поважної причини, щоб піти з роботи зразу, або раніше двотижневого терміну. В свою чергу, роботодавець зобов’язаний надати працівникові 14 днів для відкликання заяви.

Дискримінація при звільненні

У 2018 році в Трудовий кодекс України були привнесені деякі інновації, зокрема норми про недопущення гендерної, расової, релігійної чи національної дискримінації.

Не будуть дискримінаційними наступні мотиви звільнення:

Як звільнитись з роботи

 • стан здоров’я;
 • вік;
 • вміння;
 • рівень освіти.

Як подати заяву на звільнення?

Документ пишеться власноруч або подається в друкованому вигляді. Заяву про звільнення скріплюють підписом із зазначенням дати складання. Як правило, її подають до відділу кадрів (у кадрову службу) підприємства/організації, після усного повідомлення про це безпосереднього керівника.

Читайте також:  Автобіографія - зразок написання 2018, 2019

В окремих випадках працівник звільняється після того, як відпрацює 14 днів (при звільненні за угодою сторін).

Завантажити стандартну заяву про звільнення можна в інтернеті. Зразок заяви про звільнення можна переглянути тут.

Заява на звільнення за власним бажанням

На практиці існує формулювання «звільнитися за власним бажанням», яке й передає смислове навантаження цієї процедури.

Зміна місця проживання, перехід на інше підприємство, конфлікт з адміністрацією – причин піти в безстрокову відпустку і написати заяву про звільнення багато.

Піти з роботи за власним бажанням можна в разі:

 • зміни чоловіком/дружиною місця проживання;
 • після здачі вступних іспитів, благополучного зарахування на навчання до ВУЗу або іншого закладу;
 • при необхідності догляду за хворими членами сім’ї або дітьми;
 • при переходу на нове місце після успішного проходження конкурсного відбору.

Людина звільняється за власним бажанням з інших поважних причин, і це дає право не відпрацьовувати 2 тижні в обов’язковому порядку.

Зверніть увагу! На протязі двотижневого терміну робітник може прийняти рішення про подальшу роботу та відізвати заяву. В такому разі звільнення не відбувається, людина залишається працювати. Виняток – ситуація, коли вакансію зайняв новий робітник, якому, відповідно до КЗпП, не можна відмовити у працевлаштуванні.

Заява на звільнення за згодою сторін

Це кращий спосіб припиненити трудові правовідносини, і не має значення, хто виступає ініціатором – адміністрація підприємства або робітник. Головне досягти домовленості про те, що людина залишає своє робоче місце. При звільненні за угодою сторін обов’язково відпрацовувати 14 днів не потрібно, але й змінити своє рішення та залишитися в компанії неможна.

Деякі роботодавці не вимагають заяви про звільнення, вважають, що досить виданого наказу по підприємству. Разом з тим, щоб уникнути процедурних непорозумінь, кадровики наполягають на написанні такого документу.

Найголовніша перевага звільнення за угодою сторін – можливість стати на облік у регіональному центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю із восьмого дня після дати звільнення. Інший вагомий «плюс» – можливість отримати трудову книжку, гроші, компенсацію та покинути підприємство у день написання заяви. Це буде актуальним, якщо вас чекають на іншому місці роботи вже завтра, або ви виїзджаєте в інше місто.

Звільнення з ініціативи роботодавця (загальні та додаткові підстави)

Йти з місця роботи по ініціативі адміністрації чи його уповноважених представників – найбільш несприятливий варіант розвитку подій. В трудовій книжці записується причина (згідно з відповідною статтею КЗпП), яка призвела до розриву трудових відносин, і вона, як правило, негативна. Зрозуміло, що це свідчить не на користь людини при повторному працевлаштуванні. Виняток – п. 1 ст. 40 КЗпП, на підставі якого звільняють по ініціативі роботодавця в зв’язку з ліквідацією чи реорганізацією підприємства.

Загальні причини звільнення прописані у ст. 40 КЗпП:

 • невідповідність займаній посаді;
 • систематичні прогули;
 • невиконання працівником службових обов’язків;
 • поява на робочому місці у стані алкогольного, токсичного або наркотичного сп’яніння;
 • встановлення фактів розкрадання;
 • закінчення випробувального терміну;
 • поновлення робітника, який перебував на посаді раніше.

В 2018 році Трудовий кодекс був доповнений новими підставами для звільнення:

 • Масові скорочення. Скорочені працівники отримують спеціальну заробітну плату. Ті, хто пропрацював менше 5 років отримують одну середню зарплату, а ті, що мають стаж на підприємстві 5-10 років – дві місячні зарплати.
 • Розголошення таємниці підприємства. Наприклад, рецептів виготовлення продуктів, що виробляються, комерційної інформації, кадрових даних.
 • Тимчасове припинення діяльності. Таке трапляється під час масових страйків, активних бойових дій, евакуації.

Матері, незалежно від віку їхньої дитини і кількості дітей звільняються на загальних підставах, що й інші зайняті громадяни. На якісь особливі пільги розраховувати не варто.

Існують також додаткові причини для звільнення з ініціативи роботодавця, які викладені в ст. 41 КЗпП. Наприклад, вчинення аморального проступку особою, яка виконує виховні функції . Або вчинення незаконних дій особою, яка обслуговує грошові, товарні, культурні цінності. Керівника підприємства, установи, можливо звільнити у зв’язку із припиненням повноважень. Але тут є декілька важливих нюансів:

 • Звільнити може тільки власник підприємства, організації незалежно від форми власності.
 • Звільнити за цією статтею можна тільки керівний склад підприємства, установи, організації, які виконують адміністративно-розпорядчі функції (директор, начальник, заступник).
 • Звільнення відбувається після припинення повноважень, тому в наказі першим пунктом прописується підстава – «припинити повноваження», а другим пунктом – «звільнити». Окремих наказів на припинення повноважень та на звільнення не вимагається.
 • Звільнена особа отримує 6-місячну середню зарплатню. Таким чином закон захищає інтереси працівника, якого звільняють неочікувано.
 • Якщо особливим законом передбачений порядок роботи (наприклад, ЗУ «Про державну службу), і в ньому не передбачено звільнення у зв’язку з припиненням повноважень, то розірвання трудових відносин на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП неможливо.
Читайте також:  Як написати резюме на українській мові (зразок резюме на працевлаштування)

Проблемні питання при написанні заяви на звільнення

Як відбувається звільнення на випробувальному терміні?

Поширена ситуація: людина влаштувалася на роботу в компанію або організацію з випробувальним терміном від одного до трьох місяців. Випробування необхідно з метою перевірити відповідність працівника кваліфікаційним вимогам.

У категорію людей, які приймаються на роботу без випробувального терміну, входять:

 • випускники ВУЗів, які працевлаштовуються в перший раз;
 • жінки вагітні або ті, що виховують дітей у віці до трьох років;
 • демобілізовані військовослужбовці;
 • люди, які пройшли конкурсний іспит на здобуття будь-якої посади;
 • неповнолітні особи.

Якщо співробітник не підходить, адміністрація може попросити його написати заяву на звільнення, перед цим письмово попередити за три доби. Співробітника ознайомлюють з наказом по підприємству, в якому викладені підстави розірвання трудових відносин. Йому видають належні виплати – залишок зарплатні, компенсацію за невикористану відпустку і т.і. Відзначимо, що співробітник не може оскаржити звільнення у встановленому порядку. Якщо людина звільняється за власною ініціативою, вона зобов’язана попередити роботодавця не пізніше, ніж за 2 тижні. Двотижневе відпрацювання не обов’язкове в разі переїзду на нове місце проживання, вступу до вищого навчального закладу, вагітності.

Як краще звільнитися, щоб стати на облік в службі зайнятості?

Умова для постановки на облік в регіональний центр зайнятості за місцем проживання – звільнення на підставі п. 1 36 статті КЗпП, тобто припинення трудової угоди за згодою сторін. Таким чином, з 8 дня з дати звільнення, людина отримує допомогу по безробіттю. Ті, хто припинив працювати з власної ініціативи або по ініціативі роботодавця, мають право на допомогу по закінченню трьох місяців після постановки на облік в службу зайнятості.

Тепер відповімо на поширені питання, які виникають при звільненні.

Як компенсують відпустку, яку працівник не «відгуляв»?

При звільненні працівнику мають компенсувати невикористану відпустку та додаткову відпустку на дітей. Як розраховується розмір компенсації? Виходячи із середньоденної зарплати. Якщо частину грошей ви отримували в конверті, не варто розраховувати на те, що роботодавець віддасть все в повній мірі.

Як написати заяву про звільнення, якщо роботодавець не відпускає?

Буває, що працівник хоче звільнитися за якої-небудь причини, в тому числі – поважної, а начальство категорично відмовляється його відпускати. Це пряме порушення ст. 36 КЗпП України. Що треба зробити? Для початку напишіть заяву з формулюванням «за власним бажанням».

Як скласти заяву на звільнення в Україні і де взяти відповідну форму, ми вже розповіли. Заява – це повідомлення роботодавцю про те, що ваші трудові відносини припиняються через два тижні. Після закінчення цього строку працівнику повинні віддати трудову книжку і остаточний розрахунок. Роботодавець наполягає далі? Розглянемо план подальших дій. Спочатку зафіксуйте факт подачі заяви керівнику. Зареєструйте заяву на звільнення в канцелярії, відділі кадрів. Як бути, якщо начальник має вплив на кадровиків і в реєстрації відмовляють? Надішліть заяву рекомендованим листом на офіційну адресу компанії з повідомленням про отримання. Таким чином, у вас на руках опиняються два підтвердження про те, що керівництво оповіщено про ваше бажання звільненитися: квитанція з відділення пошти про відправлення, повідомлення про отримання листа адміністрацією компанії. Врахуйте, що в такому випадку 14 днів відчисляється не з дня написання заяви, а з моменту її отримання роботодавцем.

Це важливо! Якщо не виходити на роботу протягом 14 днів, роботодавець в праві звинувачувати у невиході на роботу і накласти дисциплінарне стягнення. Тоді вас чекає звільнення за прогул.

Заяву прийняли, але в останній день відмовилися видати трудову книжку і розрахункові? Без звернення до державних органів не обійтися. Для початку напишіть скаргу до територіальних органів Державної служби праці. Про те, як це зробити, детально розповідаємо нижче.

Читайте також:  Заява на відпустку (зразок)

Куди і як скаржитися на роботодавця?

Найпопулярніша причина для звільнення в Україні – «за власним бажанням». Радимо вивчити норми, прописані в КЗпП і апелювати до них у разі порушення ваших прав роботодавцем. Якщо ситуація погіршується, співробітник має право на звернення до Державної інспекції України з питань праці (трудової інспекції) – центральний виконавчий орган, що здійснює свою діяльність в координації з Кабміном України.

Держпраці має такі основні функції:

 • офіційний нагляд за дотриманням трудового законодавства на підприємствах/організаціях, які перебувають у приватній або державній власності;
 • повнота і правильність застосування пільг і матеріальних компенсацій для людей, задіяних на шкідливому для здоров”я виробництві;
 • контроль за дотриманням прав особи при прийнятті та звільненні;
 • нагляд за застосуванням нормативних вимог при працевлаштуванні інвалідів;
 • недопущення дискримінації при прийомі на роботу і звільнення ВІЛ-інфікованих людей;
 • контроль за правильністю нарахування компенсацій та інших виплат;
 • недопущення порушення прав працівників.

Тепер розглянемо випадки, коли можна скаржитися до трудової інспекції на роботодавця. Подавати скаргу варто, коли…

 • роботодавець примушує написати заяву на звільнення, здіснюючи на співробітника тиск. Наприклад, загрожує не виплатити належну компенсацію, створити йому негативну репутацію в діловому середовищі, ставить перед вибором «або підеш добровільно – або за статтею із записом в трудовій книжці»;
 • порушена процедура звільнення. Вас не повідомили письмово за два місяці або зробили ще якісь неправомірні дії? Причини звернутися до вищої інстанції більш, ніж вагомі;
 • у кадровій службі при звільненні відмовляються видавати трудову книжку. Це є прямим порушенням законодавства;
 • затримують або не виплачують гроші або компенсацію, яка надається при звільненні;
 • керівник або роботодавець шантажують робітника й загрожують. Реальних причин для звільнення немає, але людину все одно змушують звільнитися.

Порядок ведення трудових книжок врегульований Інструкцією, затвердженою наказом від 17.08.1993 р. №110.

Зверніть увагу! Трудова книжка повертається особі у день звільнення, тобто у день, яким датований наказ про звільнення. Висилати книжку поштою заборонено.

Якщо книжку утримують на підприємстві безпідставно, це є порушення права особи на працевлаштування. У такому разі особа має право звернутися до суду та вимагати стягнути середнью заробітну плату по день видачі трудової книжки включно та з вимогою змінити дату звільнення не з моменту видання наказу, а з моменту отримання трудової книжка (п. 4.1 Інструкції №110).

Таким чином, щоб подати скаргу до вищої інстанції, людина повинна мати дійсно вагомі причини і знати законодавчі норми. На практиці, досить повідомити роботодавця або безпосередньому керівництву про наміри скаржитися до трудової інспекції. Швидше за все, після таких новин адміністратори підприємства захочуть вирішити ситуацію на місці.

Як скласти скаргу і куди її подавати? Якщо конфлікт неможливо вирішити без втручання трудової інспекції, подавайте скаргу до трудової інспекції любим зручним способом: поштовим відправленням, через електронну форму на офіційному сайті відомства, за телефонами «гарячої лінії», записавшись на прийом до територіального відділення. При онлайн-подачі скарги пропонується заповнити електронну форму, чесно відповівши на поставлені питання. Що стосується тексту, його можна скласти самостійно. Найкраще звернутися до грамотного юриста, який спеціалізується на трудовому праві. Адже скаргу треба написати в діловому стилі, уникаючи емоційних перегинів, оціночних суджень, власних висновків. Її текст – це фактичне виклад подій. У скарзі треба вказати:

 • відомості про працівника;
 • повна юридична назва компанії або організації;
 • ім’я та прізвище керівника;
 • мета подачі скарги;
 • пропозиції та прохання.

Анонімні звернення не приймаються до розгляду!

Скаргу можна супроводити іншими документами – ксерокопією заяви на звільнення, розрахунками по зарплатні. Коли трудова інспекція розгляне скаргу, заявнику повідомлять про результати. Якщо рішення вищої інстанції вас задовольнило, дійте відповідно до обставин – повертайтеся на робоче місце, отримуйте невиплачені гроші і т. д. Отриманий результат не влаштовує? Звертайтеся до суду та оскаржуйте рішення інспекції.

При звільненні обов’язково вомагайте інформацію про розмір виплаченої вам зарплатні. В статті “Довідка про доходи” ми розповіли, навіщо вам цей документ та які види довідок бувають.