Зміст
Розлучення – це складне рішення, яке докорінно змінює життя жінки. Спогади про минуле, крах надій про щасливу сім’ю, тривожність з приводу матеріальних питань та юридичні складності – все це ускладнює і без того важку ситуацію. А якщо є ще й діти, сумніви та страхи збільшуються вдвічі. Як син або дочка переживуть розлучення батьків? Адже процедура розлучення якщо є діти – малоприємна. Захочуть жити з матір’ю? І чи стануть надалі зустрічатися з татом?
Процедура розлучення якщо є діти
В законі прямо сказано: процедура розлучення, якщо є діти здійснюється виключно в суді. Чи означає це, що припинення союзу в РАГСі подружньої пари з дітьми взагалі неможливо? Насправді, з цього правила існують винятки. Розірвання шлюбу в РАГСі можливо навіть при наявності дітей, якщо один із подружжя визнаний …
- недієздатним;
- визнаний безвісти зниклим;
- померлим.
Про те, як розійтися з чоловіком, ми розповіли в цій статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку (зразок позовної заяви)“.
Докладніше про те, як розірвати шлюб в РАГСі, ви прочитаєте в статті “Порядок розірвання шлюбу“.
Отже, ініціювати процедуру розлучення, якщо є діти, можна тільки в судовому порядку.
Навіщо взагалі потрібна судовий процес? Завдання суду — захистити права неповнолітнього. На суддю покладається основний обов’язок — встановити, з ким буде проживати дитина, і хто надалі буде піклуватися про неї. А також простежити, щоб права дітей не були ущемлені через неприязнених (а іноді ворожих) відносин між подружжям, що розлучається.
Де можна розлучитися, якщо є дитина?
У районному (міському) суді – при відсутності або наявності будь-яких претензій та спорів щодо місця проживання, порядку виховання та утримання дитини та розділу спільного майна.
За загальним правилом процедура розлучення, якщо є діти здійснюється в суді за місцем проживання відповідача. Якщо подружжя живуть разом, ніяких труднощів не виникне. Однак якщо чоловік переїхав в інше місто, регіон або навіть країну – відвідувати судові слухання за місцем його проживання дружині, з якою залишилися діти, важко. У таких випадках закон дозволяє заявниці подавати позов до суду за своїм місцем проживання.
Які документи потрібні для розлучення?
Шлюборозлучна процедура розпочинається з моменту подання позову. Про те, як розлучитися в суді і як правильно скласти позов, ми розповіли в статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку (зразок позовної заяви)“.
Щоб процедура розлучення подружжя з дітьми пройшла по можливості оперативно та просто, крім стандартної інформації в позові необхідно зазначити наступне:
- коли і в якому органі РАГСу зареєстрований шлюбний союз;
- з яких причин відбувається розлучення;
- чи є у сторін загальна дитина;
- чи досягнута домовленість щодо місця проживання дітей, їх виховання та забезпечення;
- з ким залишається дитина (якщо подружжя виховує кількох дітей – чи будуть діти розділені);
- яким чином чоловік, який проживає окремо, буде брати участь у вихованні сина або доньки;
- як подружжя буде фінансово забезпечувати потреби неповнолітнього.
Якщо існують які-небудь спірні питання, у позові слід викласти прохання про їх вирішенні судом.
До позову необхідно прикласти пакет документів, що містить:
- фотокопію паспорта;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- фотокопію свідоцтва про народження дитини;
- інші документи, що підтверджують викладену в позові інформацію;
- квитанцію про перерахування судового збору.
До речі, бажаєте знати, скіль грошей потрібно, щоб розійтись? Прочитайте нашу статтю “Скільки коштує заява про розлучення в Україні в 2018 році?“.
Інформацію по цій темі ми докладно висвітлили у статті “Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?“.
Процедура розлучення подружжя з дітьми
Багатьох хвилює питання: скільки часу займає процедура розлучення якщо є діти? Це залежить від нюансів: чи є у чоловіка заперечення з приводу розлучення, чи врегульовані матеріальні, фінансові та «дитячі» питання.
Слід врахувати, наступне: якщо чоловік опирається розлученню, суддя вправі відкласти слухання та надати час для примирення – від одного до трьох місяців.
Суперечка з «дитячих» питань здатна значно затягнути шлюборозлучний процес. Визначити, з ким залишається син або дочка – непросто. Суддя вивчить доводи сторін, з’ясує думку неповнолітнього (якщо той досяг десятирічного віку) – з ким дитина бажає залишитися. Не виключена можливість проведення психологічної експертизи – для встановлення ступеня прихильності дитини до батька та матері.
В процедурі розлучення (якщо є діти) активно беруть участь представники органів опіки та піклування. Останні зобов’язані встановити, в яких умовах проживають подружжя, чи відповідає квартира кожного з них встановленими нормативами, чи може там проживати дитина. Після обстеження житла представники опікунської ради складають власне враження – роблять висновок про те, з ким із подружжя краще залишити дитину, а хто не здатний задовольнити всі дитячі потреби.
Розлучення за обопільною згодою
Якщо обоє прийшли до єдиної думки, що зберегти сім’ю неможливо, розлучення в суді не представляє труднощів. І навіть якщо є діти. Звичайно, батькам доведеться пережити судові позови, адже в РАГС може звернутися тільки бездітна пара.
Якщо подружжя усвідомили неминучість розриву, найімовірніше, «дитячі» питання також будуть вирішені полюбовно. Але домовитися на словах – недостатньо. Потрібно скласти договір, послатися на нього в позові, сам документ направити для затвердження в суд. У договорі визначаються наступні ключові моменти:
- з ким буде проживати дитина;
- порядок фінансового забезпечення неповнолітнього;
- порядок спілкування з батьком, який проживає окремо.
Якщо договір оформлений та всі нюанси врегульовані, суддя в першому ж засіданні може прийняти рішення про припинення шлюбу. Адже розбіжностей немає і бажання розійтися – обопільне.
Якщо чоловік опирається розлучення – що робити?
Не має значення, чи погодився чоловік з розлученням або категорично заперечує – дружина має право ініціювати процес в суді. І навіть якщо чоловік проти, процедура розлучення, якщо є діти, все одно відбудиться. У засідання його запросять в обов’язковому порядку.
На судовому слуханні з’ясовуються всі обставини та встановлюється ймовірність примирення сторін. Якщо відповідач не згоден з розлученням, з великою ймовірностю суд дасть час сторонам примиритися – як правило, цей термін складає від 1 до 3 місяців. Якщо час минув, і сторони наполягають на розлученні, суддя припиняє шлюбний союз.
Якщо дружина має вагому причину розлучитися та повністю впевнена в тому, що примирення неможливе, в позові слід про це згадати. Дана фраза дозволяє уникнути ймовірності того, що суд призначить термін для відновлення сім’ї (або, принаймні, максимально скоротить судову процедуру).
Деякі чоловіки висловлюють свій протест проти розлучення тим, що не являються до суду. Вважають, що без їх участі процес не можна буде завершити. Це помилкова думка. Неявка або пряма відмова брати участь у судових засіданнях – фактори, що впливають на тривалість процедури. Після двох неявок чоловіка у суд, справа буде розглянута у його відсутність – заочно. І, безумовно, позовні вимоги жінки будуть задоволені. Єдина вимога – чоловік повинен отриматии повідомлення про дату судового слухання.
Отже, яким би чином чоловік не противився розлученню та висловлював незгоду, позовні вимоги дружини будуть розглянуті та шлюбний союз перестане існувати. Протест може вплинути лише на тривалість судового процесу. Докладніше про те, як розірвати шлюб без участі чоловіка читайте в статті “Як розлучитися у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін?“.
Рішення «дитячих» питань
Визначення місця проживання дітей
Якщо подружжя згодні розлучитися і всі розбіжності згодні врегулювати без суду, слід встановити порядок виховання та забезпечення дитини, оформити все це документально – підписати договір про місце проживання дитини. У документі можуть бути порушені також інші питання, наприклад, умови спілкування неповнолітнього з родичами. Якщо подружжя виховує двох дітей, сторони можуть домовитися про їх поділ – приміром, дочка залишається з мамою, а син – з татом.
Документ завіряти у нотаріуса не обов’язково – договір, який не порушує права дитини, буде затверджений судом.
Якщо сторони не досягли домовленості, рішення про місце проживання дитини приймає суд. Будуть враховані особисті якості батька та матері, фізичний стан кожного, фінансові можливості, побутові умови, переваги самої дитини, інші значні фактори. Суд вислухає позицію сторін, думку неповнолітнього, вивчить висновок психолога та опікунської ради стосовно житлових умов батьків. Суддя зважить всі аргументи, однак чільним фактором все ж залишаються інтереси неповнолітнього.
Що робити, якщо чоловік погрожує забрати дитину?
Іноді чоловіки чинять тиск, залякують свою другу половину. Така ситуація зустрічається досить часто. Загроза забрати дітей – дієвий спосіб залякати та підпорядкувати своїй волі дружину.
Чи є шанс, що суд залишить сина або дочка з батьком? І що робити мамі, щоб цього не сталося?
Дійсно, обидва батьки мають рівні права на дітей. Разом з тим, на практиці суди віддають перевагу матері. Але це не означає, що думка батька не буде прийнята до уваги. Перед жінкою стоїть завдання – представити суду докази того, що вона здатна забезпечити дитині найкращі умови – фінансові та душевні.
У позові потрібно надати докази та переконати суд, що дитина повинна залишитися з мамою:
- послатися на акт опікунської ради, який свідчить про відповідність житла встановленим вимогам;
- надати інформацію про розміри заробітку (довести здатність фінансово забезпечувати сина або дочку);
- надати виробничу характеристику (позитивну);
- знайти помічників, які візьмуть на себе частину питань, пов’язаних із доглядом за дітьми (це може бути няня або близькі родичі – дідусь, старший брат або сестра);
- з’ясувати бажання самої дитини, чия думка в обов’язковому порядку буде враховано судом. Як показує практика, бажання неповнолітнього є вирішальним.
Батьківські права на дітей після розлучення
Законодавець надає батьку та матері рівні права щодо власних дітей (сюди відноситься право проживати разом). Адже обидва батьки повинні брати участь у вихованні та утриманні сина або доньки.
Як ми відзначили раніше, в процедурі розлучення (якщо є діти) суди віддають перевагу матерям – незважаючи на встановлену законом рівноправність. І багато жінок користуються цим, ущемляють права «колишнього»: вимагають лише виконання аліментних зобов’язань та не дозволяють зустрічатися з дитиною.
Проте останнім часом спостерігається зміна цієї тенденції, про що свідчить судова практика – багато батьків домагаються позитивного судового рішення. Очевидно, такі зміни стали можливими, оскільки змінилася громадська думка.
Але якщо навіть місце проживання дитини визначено з матір’ю, а на батька покладені аліментні зобов’язання, рівноправність сторін у відношенні дітей зберігається. Колишня дружина не може обмежувати спілкування батька та дитини. Якщо таке перешкоджання виникає регулярно, батьку слід у суді відстоювати свої батьківські права.
Може мати залишити дитину батькові?
Іноді дружина наполягає, щоб діти залишалися з колишнім чоловіком. Причини для виникнення такої ситуації різні – від нездатності матеріально утримувати дитину до бажання повторно вийти заміж. Не будемо акцентувати на цьому увагу, а розповімо, як можна законно реалізувати даний план.
Найшвидший і «безболісний» спосіб визначення місця проживання дітей – не розголошувати сімейні проблеми, а сісти за стіл переговорів і домовитися.
Домовленості слід оформити документально – скласти письмову угоду, де встановити місце проживання дитини, інші положення. Наприклад, сторони визначають, що дитина залишається з татом, а мама зобов’язується матеріально забезпечувати та приймати участь у її вихованні. Договір можна укласти до подання позову про розлучення, або під час розгляду справи в суді, і потім долучити до справи. Якщо положення, прописані в угоді, не порушують права дитини, суд затверджує документ.
Якщо згоди не досягнуто, питання про місце проживання дітей вирішує суд. Позиція матері щодо того, що діти не зможуть залишатися з нею, повинна бути мотивована. Слід пояснити, що спільне проживання неможливе, оскільки житлові умови, фінансове становище, рід діяльності не відповідаю вимогам, тощо. Слів не достатньо, їх потрібно підкріпити документами: довідками про заробітну плату та склад сім’ї, актом обстеження житла та інше.
Необхідно переконати суд, що тато, на відміну від мами, здатний забезпечити дитину всім необхідним, фінансово її утримувати, піклуватися про неї. І, звичайно ж, представити документальні докази.
Побажання дитини, якій виповнилося 10 років, суд в обов’язковому порядку візьме до уваги.
Аліменти на утримання дітей
Перш ніж розпочнеться судова процедура розлучення, якщо є діти, батьки можуть заздалегідь домовитися про аліментні виплати. Цю домовленість також слід внести в договір про утримання дитини.
Якщо ж виникли розбіжності, в позовній заяві слід внести вимогу – стягнути з відповідача кошти на забезпечення дитини.
Сума щомісячних аліментних виплат, зазначена в договорі, не повинна бути меншою, ніж та, що передбачена сімейним законодавством:
- на 1 дитини — не менше 1/4 частини доходу батьків;
- на 2 дітей – не менше 1/3 заробітку;
- на 3 і більше дітей – не менше ½ частини заробітку.
До речі, утримати аліменти через суд дружина може навіть у тому випадку, якщо батько не працевлаштований. Докладно про це ми розповіли у статті “Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?“.
Більше ви дізнаєтесь, прочитав нашу статтю “Процедура розлучення, якщо є діти“, а також зможете скачати зразок позовної заяви.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Доброго дня. Подала на розлучення 26.10.2018 року, в нас спільна дитина. Сьогодні 11.07.2019 р., суддя справу взяв, але ще ні одного засідання не було. Ніхто з подружжя не проти розлучення. Написали про це заяву. Підскажіть будь ласка що робити? Чи можу я якось повпливати на те, щоб хоча б засідання перше призначили? Як поскорше розвестися? Ще рік чекати?
Якщо дитині чотири роки, чи має право батько брати дитину на вихідні до себе?
В яких випадках дружина може вивезти дитину за кордон
Доброго дня. Я хочу розвестись з чоловіком. Через сімейне насилля. Він не одноразово піднімає на мене руки. Я написала заяву на нього. Він погрожує що забере у мене дітей і не дасть дозволу на розлучення. Що мені робити в даній ситуаціїї