Розірвання шлюбу з громадянином Туреччини

Іноді наші співвітчизниці опиняються у непростій ситуації. Як розлучитися з іноземцем, а саме з громадянином Турції? Де це краще зробити: в Україні чи в Туреччині? З чого почати процес і що залишиться колишній дружині після розлучення? На ці та інші питання ми відповімо в нашій статті.

Легалізація шлюбу, укладеного в Туреччині

Насамперед зазначимо, що на свідоцтво про шлюб, зареєстрований державними органами Туреччини, необхідно проставити штамп апостиля. Легалізувати такий шлюб з іностранцем – не потрібно.

Ця важлива формальність, оскільки в іншому випадку подружжя не зможе розлучитися на території України. Адже шлюб не посвідчений. Проставити штамп апостиля на свідоцтві про шлюб можна і в українському консульстві на території Туреччини.

Якщо шлюб з іноземцем укладено на території України або в консульстві нашої держави, підтверджувати або лігалізовувати його не треба.

Розлучення з громадянином Туреччини в Україні

Порядок розлучення з іноземцем такий же, як і з громадянином України: і в цьому випадку застосовуються норми СК України.

Шлюб розривається:

  • в органах РАГСу, якщо немає суперечок з питань місця проживання і виховання дітей та з приводу спільного майна;
  • в суді, якщо є спір, або чоловік не дає згоду на розлучення.

Розлучення з громадянином Туреччини через РАГС

Якщо відсутній спір, процедура розлучення стандартна. Громадянин Туреччини власноруч або через поштовий сервіс подає в РАГС заяву про розірвання шлюбу. В останньому випадку підпис заявника повинен бути нотаріально посвідчений. При розлученні необхідна обов’язкова присутність однієї із сторін. В нашому випадку досить дружини, що проживає в Україні.

Закон допускає реєстрацію розірвання шлюбу через консульське представництво в Туреччині.

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Розлучення з громадянином Туреччини через суд

Досить часто виникають ситуації, коли розлучення через РАГС неможливо. Судова процедура має свої складності:

  • Позов про розлучення подається за місцем проживання відповідача. Якщо дружині невідомо, де проживає чоловік, у позові слід вказати останнє місце проживання або місце знаходження його майна. У документі потрібно відзначити, що заявник не має можливості виїхати за місцем проживання відповідача, або місце проживання останнього не відомо.
  • Відповідач повинен бути повідомлений про початок процесу розлучення. Чоловік має право знати про вимоги другої сторони, навіть якщо не буде брати участь у судовому засіданні.
  • Якщо відповідач заперечує проти розлучення, суд дає час на примирення.

Якщо шлюб зареєстрований в Україні, він вважається розірваний з моменту внесення відповідного запису до книги ЗАГС. Якщо зареєстрований в Туреччині, а розірваний в Україні – з моменту визнання судового рішення турецькою владою.

Розірвання шлюбу в Туреччині

Практика показує, що в більшості випадків ініціаторами розлучення стають наші співвітчизниці. І, як правило, бажають розлучитися на території України. На це є кілька причин:

  • Найчастіше на момент розлучення дружина проживає (або, будучи в шлюбі, постійно проживала) у себе вдома.
  • Процедура розлучення в Туреччині має ряд особливостей, які грають не на руку як позивачу так і відповідачу.
  • Існує думка, що у іноземних громадян в Туреччині немає ніяких прав. Після розлучення колишню дружину депортують, їй нічого не дістанеться, дітей залишать з батьком.

Дійсно, норми сімейного права Турецької Республіки дещо відрізняються від наших. А ось чутки про безправ’я дружини перебільшені. Звернемося до турецького законодавства.

Розірвання шлюбу в Туреччині відбувається виключно через суд. І займаються шлюборозлучними процесами сімейні суди особливої юрисдикції — Aile Makhemesi.

Заява подається до суду за місцем проживання заявника або обох сторін. Причому сторони повинні проживати за конкретною адресою не менше 6 місяців.

Читайте також:  Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)

У турецькому законодавстві є такі поняття, як:

  • оспорюване розлучення.
  • неоспорюване розлучення.

В останньому випадку процедура розлучення дещо спрощена, проте на неї можуть претендувати пари, які прожили у шлюбі не менше 1 року.

Оспорюване розлучення

Має місце в тому випадку, коли відсутня згода другої сторони. Причини для розлучення можуть бути:

  • загальні – серйозний конфлікт між подружжям чи зневажання;
  • особливі – подружня невірність, загроза здоров’ю та життю заявника, образа, насильство, психічні розлади, злочин, вчинений другою стороною і таке інше.

В суді необхідно довести вину відповідача, інакше в розірванні шлюбу суд відмовить. Заявник має право вимагати відшкодування матеріальної і моральної шкоди, понесеної при розлученні.

Неоспорюване розлучення

Ініціатором шлюборозлучного процесу є також одна із сторін. До суду заявник надає угоду (протокол) про поділ майна, підписаний обома сторонами. У документі крім того вирішуються питання проживання і виховання спільних дітей. При відсутності заперечень і при взаємній згоді, розлучення здійснюється на підставі угоди. Присутність обох сторін обов’язкова.

Турецька правова система стоїть на сторожі сім’ї, суд не приймає поспішного рішення про розірвання шлюбу. Практично завжди подружжю надають час на примирення. Як правило, воно обчислюється роками.

Роздільне проживання

Одна із сторін може просити суддю призначити роздільне проживання (від одного року до п’яти), якщо є варіант, що пара знову зійдеться. Суд застосовує роздільне проживання на тих же підставах, що і розірвання шлюбу. Якщо після закінчення строку примирення не настало і подружжя продовжує проживати окремо, ставлять до відома суддю і повторно просять розлучення.

Наслідки розірвання шлюбу в Туреччині

  • Після розлучення кожен з подружжя зберігає особисте майно (придбане до шлюбу, подароване, успадковане, придбане у шлюбі на особисті кошти). Спільно нажите майно підлягає розподілу.
  • Колишня дружина позбавляється прізвища чоловіка. Якщо жінка хоче залишити прізвище, вона повинна довести суду, що це не зашкодить колишньому чоловікові.
  • За жінкою зберігається отримане в шлюбі громадянство. Якщо колишня дружина не має де жити, суд може віддати їй сімейний будинок (за умови, що розлучення сталося з вини чоловіка). Крім цього, суддя може зобов’язати чоловіка невизначений термін виплачувати колишній дружині, що не працює, аліменти.
  • В турецькому законодавстві немає поняття спільної опіки над дітьми. Суд довіряє дитину більш підходящій стороні, друга сторона присуджується до виплати аліментів.
  • Якщо жінка не отримала турецьке громадянство або термін подружнього життя не перевищує 3 роки, вид на проживання після розлучення анулюється.
  • Жінка не має право вступати в шлюб протягом 300 днів з дня винесення рішення про розлучення. З цього правила є виняток: термін очікування може бути скасований, якщо жінка надасть довідку про те, що не вагітна.
  • Після розлучення право спадкування анулюється.
Читайте також:  Як подати на розлучення?

Розлучення з іноземцем. Юридична практика

Здебільшого, розлучення з іноземцем не може обходитись без урахування норм права іншої держави, громадянином якої є друга сторона.

Наприклад, розлучення в Україні через  ЗАГС не може бути легалізовано у Туреччині, оскільки в цій країні немає позасудового інституту розлучення.

У такому разі виникає умовне розлучення: людина, шлюб якої розірвали в одній державі, залишиться у шлюбі за правовими нормами іншої держави.

Безумовно, шлюборозлучний процес із застосуванням законодавства іншої країни іноді представляє серйозну проблему. Вирішивши розлучитися за кордоном, наші співвітчизники стикаються з незнанням загальнодержавних законів і місцевих звичаїв. Як результат – нездатність контролювати процес і непередбачуваність судового рішення.

 

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
0 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Олег
Гость
Олег

Угода про правову допомогу між Україною та Турецькою Республікою від05.07.2001 р. , щодо легалізації шлюбу має іншу думку)))))) п. 13 – Легалізація НЕ ПОТРІБНА !!!!

wpdiscuz   wpDiscuz