Спадщина за заповітом

Кожний громадянин має право розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд. А також визначити, хто стане новим власником після його смерті. З цією метою і оформляється спадщина за заповітом, в якому можуть бути згадані як родичі, так і інші особи. Власник також може позбавити спадщини будь-якого законного правонаступника, прямо прописавши це в документі.

Якщо спадкодавець оформив заповідальний документ, це не означає, що особа, зазначена в ньому, автоматично отримує майно. Щоб прийняти власність, спадкоємцю потрібно вчинити певні дії. Ми розповімо про те, як оформити спадок, який дістався за заповітом, скільки це коштує, які документи необхідно зібрати.

Раніше, в статті “Спадкування за законом, якщо немає заповіту” ми розповіли про порядок прийняття спадку за законом.

Що і кому можна передати у спадок?

Заповіт – односторонній договір, який вступає в силу тільки після відкриття спадкової процедури. Ця процедура відкривається автоматично – після смерті власника або після прийняття рішення про визнання особи померлою.

В ст. 1236 ЦПК зазначено, що власник може заповісти права та обов’язки, які належать йому на момент складання заповіту, а також будуть налетажи в майбутньому.

Отже, в список спадкової маси можуть включатися:

  • майнові об’єкти (нерухомість, земельні ділянки, автотранспорт, предмети побуту, техніка, особисті речі та інше);
  • активи і пасиви, які мають відношення до особистості власника;
  • будь-які нематеріальні та немайнові об’єкти.

Спадкоємцями можуть виступати:

  • фізичні особи, які перебувають у здоров’ї на день відкриття спадкової процедури;
  • діти заповідача, зачаті при житті та народжені після його смерті;
  • юридичні особи, згадані заповідачем, державна реєстрація яких не скасована;
  • українськае держава, іноземна держава, громадські та державні підприємства, організації, фонди.

В законі міститься таке поняття, як негідні правонаступники. Це окрема категорія спадкоємців, які позбавляються законного права на отримання майна заповідача.

Спадкоємець може бути визнаний негідним незалежно від того, яким чином він набуває права – за заповітом або за законом. Більш того, негідним правонаступником визнається особа, яка претендує на обов’язкову частку.

До негідних правонаступників закон відносить:

  • осіб, позбавлених майна на підставі рішення суду. Таке рішення може бути прийнято, якщо родич злісно ухилявся від зобов’язань щодо забезпечення заповідача;
  • правонаступників, які вчинили протизаконні дії, спрямовані на збільшення своєї частки або частини інших спадкоємців. Даний факт повинен бути підтверджений в суді;
  • батьки, які позбавлені прав на дитину, що виступає спадкодавцем.
Читайте також:  Спадщина через суд (зразок позовної заяви)

Якщо правонаступник отримав свою частину власності, тільки потім суд визнав його недостойним, він зобов’язаний повернути майно або компенсувати вартість (якщо фізично це зробити неможливо).

Загальні правила прийняття спадщини за заповітом

Щоб оформити майно, спадкоємець повинен подати заяву нотаріусу або іншій особі, наділеній повноваженнями на видачу спадкового свідоцтва.

Документ можна надати особисто, відправити кур’єром або поштою. Крім цього, заяву може подати довірена особа – для цього потрібно нотаріально завірити документ та видати представнику довіреність на отримання спадкового свідоцтва.

Спадкоємець може прийняти власність спадкодавця фактично, якщо він здійснює одну або декілька дій:

  • володіє та управляє майном;
  • забезпечує збереження спадщини;
  • несе витрати по утриманню майна;
  • відшкодовує борг заповідача або одержує належні йому боргові зобов’язання.

Термін вступу в спадщину за заповітом

Закон обмежує час для здійснення дій, спрямованих на прийняття майна – шість місяців з дня смерті власника. Про строки позовної давності у спадковому праві ви зможете прочитати в цій статті.

Особа, яка отримує спадкові права в результаті відмови інших спадкоємців, має право звернутися до нотаріуса з відповідною заявою протягом трьох місяців по закінченні строку прийняття майна «відказником».

Що робити, якщо родич пропустив встановлений термін? Оформити права можливо, якщо…

  • відновити строки в судовому порядку – подати позовну заяву та надати докази того, що позивач не був повідомлений про смерть спадкодавця, або пропуск стався з поважних причин;
  • заручитися згодою інших правонаступників, покликаних до спадкоємства, і надати нотаріусу їх письмові заяви про те, що вони не заперечують проти перерозподілу часток.

Більше про те, як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття, ми розповіли тут.

Пошук заповіту

Перший крок на шляху до оформлення спадкової власності – це визначення місця зберігання заповіту.

Читайте також:  Нотаріус відмовив в отриманні спадщини (як оскаржити постанову)

Спадщина за заповітом

Як правило, такі документи зберігаються в найближчій нотаріальній конторі за місцем проживання власника. Як встановити місце відкриття спадкової процедури, ми розповіли в цій статті.

Якщо заповідальний документ не вдалося знайти, але родичі твердо впевнені, що він був складений, потрібно звернутися у вищий нотаріальний орган з відповідним запитом – будь-яка нотаріальна дія реєструється в спеціальній базі.

Необхідні документи

Крім заповіту, правонаступнику слід зібрати пакет документів:

  • громадянський паспорт;
  • документи, що свідчать про спорідненість;
  • свідоцтво про смерть заповідача;
  • правовстановлюючі документи на об’єкти, що входять до складу спадщини;
  • довідки з БТІ про оціночну вартість об’єктів нерухомості, експертну оцінку автотранспорту та інше.

Після того як всі документи будуть зібрані та надані нотаріусу, оформлюється та видається спадкове свідоцтво.

Державне мито

При оформленні спадщини звільняються від сплати держмита правонаступники за законом, які входять у першу чергу спадкоємців. У всіх інших випадках доведеться сплатити державне мито. Його розмір та умови нарахуваня регулюються Податковим кодексом. При розрахунках суми за основу береться загальна вартість спадкової маси, що міститься в оціночних документах.

Більше про те, скільки доведеться заплатити правонаступникам при оформленні документів, ми розповіли в статті “Скільки коштує спадщина?“.

Спадкування окремої частини

Якщо правонаступник прийняв частину власності, вважається, що він автоматично прийняв все майно, яке йому належить. І не важливо, з чого складається дане майно, в якому вигляді та де знаходяться спадкові об’єкти.

Наприклад, якщо правонаступник вступив у володіння квартирою, до нього переходить у спадок і вся інша власність, а також боргові зобов’язання заповідача.

Спадкодавець може визначити у документі частки кожної зазначеної їм особи. Якщо розподіл спадщини не здійснений, правонаступники розподіляють його за угодою.

Борги заповідача

Спадкоємець, зазначений у заповідальному документі, приймає не тільки майно, але і наявні на момент відкриття процедури боргові зобов’язання. Якщо правонаступників декілька, борги розподіляються між усіма – пропорційно отриманої кожним з них частки.

Кредитори мають право пред’явити претензію за боргами спадкодавця тільки до тих правонаступникам, які оформили спадкове майно – також в межах частки кожного. Строки подання претензії обмежені шістьма місяцями, при цьому їх відновлення, продовження чи переривання – неможливо.

Читайте також:  Оформлення спадщини без заповіту - терміни, черговість, порядок оформлення, документи

Відмова від спадщини

Іноді спадкоємці, зазначені в заповіті, відмовляються від майна. Чому це відбувається?

Наприклад, потенційному правонаступнику не потрібна спадкова власність, оскільки вона не має цінності або обтяжена зобов’язаннями. Іноді правонаступник оформляє відмову на користь інших родичів.

Тому закон дозволяє громадянам…

  • відмовитися від права спадкування на користь інших спадкоємців або зробити це безумовно;
  • оформити відмову протягом шести місяців з дня відкриття процедури, навіть якщо раніше була подана заява про вступ у спадщину.
Зверніть увагу! Спадкоємці-«відмовники» втрачають свої права остаточно і надалі не можуть претендувати на майно. Тому, перед тим як оформити відмову, потрібно зважити всі «за» та «проти».

Неповнолітній або недієздатний спадкоємець може відмовитися від власності, тільки заручившись згодою органів опіки та піклування.

Недійсність заповіту

Заповідальний документ можна оскаржити, визнати недійсним. Закон розмежовує недійсні заповіту – вони бувають незначні або оспорюванні. Анулювати документ може тільки суд, після розгляду позовної заяви заінтересованої особи. В більшості випадків позови подаються родичами, які обділені заповідачем, позбавлені спадкових прав.

Коли заповіт визнається недійсним?

  • Якщо його положення не відповідають нормам закону;
  • якщо не дотримана форма документа (відсутній підпис спадкодавця, відсутнє нотаріальне засвідчення);
  • заповідач на день підписання документа був недієздатним або його дієздатність обмежена;
  • на заповідача впливали треті особи – обдурили, погрожували, ввели в оману, застосовували інші незаконні методи впливу.

Якщо суд анулює заповіт, зазначені в ньому правонаступники втрачають спадкові права, а майно переходить до родичів спадкодавця – відповідно до встановленої законом черги.

Ще більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

37
Отправить ответ

avatar
19 Тем комментариев
18 Ответов
19 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня! Мій батько помер в 2013 році. Заповіт не писав. При батькові жила я і мама. Старша сестра не з’являлася до батьків. Мама хотіла, щоб будинок був на мене і написала відмову від спадщини. Сільрада мені дала документ, що заповіт батько не складав. Але старша сестра пішла іншим шляхом. Підкупила голову сільради і та їй дала документ, що начіб-то батько писав заповіт. У нотаріуса документи замінили: той документ де вказувалось, що заповіту нема замінили на фальшивий документ що є заповіт. Після цього мені видають документ на будинок По заповіту 1/2 частина належить мені і старшій сестрі також належить 1/2… Читать далее »

Анастасия
Гость
Анастасия

Доброго дня. Підкажіть, якщо батько залишив у заповіті все майно одній дитині, чи може інша неповнолітня його дитина претендувати на частку цього майна?

Марія
Гость
Марія

Доброго дня,скажіть будь ласка бабуся померла при житті склала заповіт на внучку чи потрібно тепер після смерті щось переоформляти на внучку?

Наталія
Гость
Наталія

Доброго дня. Підкажіть будь ласка чи обов”язково робити довідку про оціночну вартість у БТІ? Наскільки я зрозуміла, вона потрібна, щоб розрахувати суму держмита, я ж є правонаступником першої черги і мито сплачувати не повинна. Дякую.

Юрій
Гость
Юрій

Доброго дня! Яким чином завчасно лишити себе спадщини? Ситуація така, що хочеться заздалегіть оформити відмову від спадщини, не чекаючи моменту вступу у спадщину. Чи можливо зазначити це бажання в заповіті ( щоб “отримувачем” всіх благ була інша особа (брат або будь-яка інша особа)?

Журавська Вікторія
Гость
Журавська Вікторія

Добрий день.Померла тітка років з десять назад.Був заповіт.До пів року заяву про прийняття спадщини було у нотаріуса оформлено та поштою заказники надіслано в районну нотар.контору.Отримано було повідомлення поштове, що вони отримали.Після ніяких дій з мого боку не було.Залишилась в селі хата і 4сотки.Я туди можу поки приїжджати лише раз на рік на пару днів.На це майно крім мене, нема кому претендувати.Але в мене на руках немає ніяких документів, що це майно моє.Я спочатку повинна отримати свідоцтво про право на спадщину? Це мені треба робити запрос в районну нотаріальну контору ? Чи не відбере у мене це майно держава, поки такі… Читать далее »

Журавська Вікторія
Гость
Журавська Вікторія

Добрий день

Юлія
Гость
Юлія

Доброго дня. Бабуся померла 17.11.2018 року. Заповіт складений на мене. Чоловік бабусі(не рідний дід) живий,але в заповіті не вказаний. Чи має він право на половину майна якщо він пенсійного віку? Дякую

Михаил
Гость
Михаил

Добрий день,Проживав з дружиною и з її бабушкою 5 рокив.після смерті бабушки заповіт залишився на дружину і її брата,чи можу я оспорити данний заповит на земельну дилянку,проживав більше 5 рокив після складання заповіту?

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня! Моя свекруха залишила заповіт на мої двох неповнолітніх дітей. Чи потрібно в шестимісячний термін подавати заяву до нотаріуса на прийняття спадщини? Дітям 15 і 13 років.

Ганна
Гость
Ганна

Доброго ранку. Маю заповіт від бабусі на її майно. Є її єдиною онукою. Знаю, що за законом маю слатити держмито, бо я не належу до першої лінії спорідненості. Але справа в тому, що бабуся просто не мала більше кому заповісти своє майно, так як її єдиний син і мій батько загинув в ДТП. Її чоловік і мій дідусь також помер раніше. Отже, єдиною спадкоємицею є я. Чи є можливість не сплачувати 5%податку?

Олена
Гость
Олена

Доброго дня. Якщо чоловік від першого шлюбу має дві повнолітні дитини,які вже мають свої сім’ї, а в другому шлюбі одну дитину неповнолітню при цьому збудувавши будинок у другому шлюбі. Якщо чоловік складе заповіт в якому будинок він заповідає тільки неповнолітній дитині, чи можуть оскаржити заповіт повнолітні діти від першого шлюбу, а також претендувати на будинок.

Дмитро
Гость
Дмитро

Доброго дня. Бабуся, написала заповіт в 2000 р, де все майно заповідає дочці, переживає чи потрібно його оновляти, щоб уберегти дочку від свавілля родичів у подальшому.

Оля
Гость
Оля

Доброго дня! є два заповіти,один складений на 2 особи,пізніше,коли бабуся була лежача,складений другий заповіт на одну вже особу. чи може перша особа претендувати на спадщину?

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня. Підскажіть будь ласка бабуся написала заповіт на одну внучку, але їх у неї четверо, чи мають право троє внуків не зазначених в заповіті подати на спадщину. Дякую.

Карина
Гость
Карина

Доброго дня!Така ситуація. Померла мати.Свою однокімнатну квартиру заповіла по 1/3 сину,доньці та онуці. Онука відмовилася від своєї частки на користь батька. Більше ніякого майна не було, з нею ніхто не проживав. Але донька викрала документи на квартиру, заповіт залишився у сина, через 2 місяці після смерті кожен з них подав заяву на вступ у спадщину(отримали витяг про реєстрацію).Вже пройшло 10 місяців, донька не надає документи на оформлення майна(хоча її частка менша), не оформлює свою частину, не оскаржує заповіт, домовитися також не можливо, справу відкрила першою у державній нотаріальній конторі, які не надають жодного роз’яснення,що робити далі,чекайте. Питання: чи існує закон,який… Читать далее »

Дария
Гость
Дария

Доброго дня. В мене така ситуація. Я проживала зі своїм дідусем в його будинку 7,5 років і доглядала за ним, так як він після інсульту і не міг сам себе обходити. Помер дідусь в 2018 році, а написав на мене заповіт на все майно в 2015 році при здоровому глузді і завіреним державним нотаріусом в нотаріальній конторі. Після смерті обявився син дідуся і хоче його частку і буде судитися. Скажіть будь ласка, в моєму випадку заповіт оскаржується?

Надія
Гость
Надія

Доброго дня мене цікавить таке питання Помер батько вже 13р. хата за заповітом поділена на сестру і брата ,сестра узаконила свою частку а брат ще неоформив . вмене питання чи частка яка належить братові ще належить йому ?

Юля
Гость
Юля

Доброго дня! Підскажіть будласка якщо є заповіт то чи претедує ще хтось на спадщину(крім тих хто зазначений у заповіті)?

wpdiscuz   wpDiscuz