Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

Подружня пара розлучилася, діти “розділені” і один з батьків зобов’язаний платити аліменти. Сумна, але, на жаль, досить буденна ситуація.

В якому розмірі розраховуються аліменти на сина чи дочку? Батьки, які зіткнулися з аліментними правовідносинами, задають це питання перш за все. Сьогодні ми на нього відповімо і розповімо, як самостійно розрахувати суму платежу на одну дитину з урахуванням індексації.

Що слід врахувати при розрахунках аліментів?

В законі не встановлений максимальний розмір зобов’язань, які покладені на батьків, лише мінімальний.

Так, алиментоплатник зобов’язаний перераховувати кошти на утримання…

Як розраховують аліменти на дитину

 • одного неповнолітнього – не менше 25% сукупного доходу;
 • двох дітей – не менше 33%;
 • трьох і більше дітей – не менше 50%.

Сума зобов’язань залежить від багатьох чинників, які слід врахувати при розрахунку. Озвучимо самі основні.

Насамперед, сума залежить від порядку нарахування – від того, чи встановлені зобов’язання судом або батьківським угодою.

Наприклад, якщо батько і мати домовилися з питань утримання неповнолітнього, вони вправі самостійно збільшити мінімальний розмір грошових коштів, встановлений законом. А ось зменшити – заборонено! Іншими словами, на одну дитину належать виплати у сумі не менше ¼ від доходів батьків.

Далі, якщо зобов’язання встановлені в судовому порядку, буде прийматися до уваги матеріальне становище платника і стягувача, а також матеріальні потреби неповнолітнього.

Так, якщо син чи дочка має хронічне захворювання, яке потребує дорогого лікування, щомісячні платежі будуть встановлені в більшому розмірі. Або зворотна ситуація: наприклад, батько дитини – інвалід або має на утриманні престарілих батьків. В даному випадку буде встановлено мінімальний розмір зобов’язань.

Утримуються аліменти на підставі виконавчого документа:

 • письмової угоди, укладеної батьками дитини і завіреного у нотаріуса;
 • заяви платника про добровільне перерахування коштів на утримання дитини;
 • судового наказу;
 • виконавчого листа, виданого на підставі судового рішення.
Читайте також:  Право батька на спілкування з дитиною при розлученні – усунення перешкод

У статті “Угода про утримання дитини” ми розповіли, як правильно оформити батьківський договір та представили типовий зразок документа.

Порядок розрахунку

Розрахунки аліментних платежів на одну дитину врегульовані Сімейним кодексом України і ЗУ «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, який набрав чинності 05.10.2016. Відповідно до вказаних нормативних актів, зобов’язання можуть бути розраховані двома способами:

 • у вигляді відсотка від загального доходу алиментоплатника;
 • у фіксованій сумі.

Розрахунок аліментів у процентному співвідношенні від доходу

Для працевлаштованих батьків, які мають постійний і стабільний доход, розмір зобов’язань безпосередньо залежить від розміру заробітку. Як ми зазначили вище – не менше 25% на одну дитину.

Крім зарплати, кошти утримуються з премій, відпускних, фінансової допомоги, стипендії чи пенсії, а також з доходів, отриманих від підприємницької діяльності.

Повний список видів доходів, з яких стягуються кошти на утримання дітей, вказаний в Постанові № 146 від 26.02.1993 «Про перелік доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб». Якщо бажаєте знати, з яких доходів утримуються аліменти, скачайте

Перелік видів доходів, з яких утримуються аліменти, затверджений Постановою КМУ № 146
Зверніть увагу: перш ніж встановити розмір аліментів, із загальної суми доходів необхідно відняти податок на доходи фізичних осіб (від 5% до 18%), військовий збір, тощо. Тільки після цього можна розраховувати суму щомісячного платежу.

Наведемо приклад:

Щомісячний заробіток працівника, зобов’язаного сплачувати аліменти на забезпечення дитини, становить 10 000 грн. Судом встановлено мінімальний розмір аліментних платежів – 25% від загальної суми доходів.

Формула розрахунку:

 • нарахована заробітна плата – 10 000 грн.;
 • податок на доходи фізосіб – 10000 грн.*18% = 1 800 грн.;
 • зарплата після податкової очищення – 10 000 – 1 800 = 8 200 грн.;
 • сума аліментів – 8 200*25% = 2 050 грн.;
 • Виплачена зарплата – 10 000 – 2 050 = 7 950 грн.
Зверніть увагу! Розмір ПДФО різниться для окремих видів до[одів та складає у 2018 році від 5% до 18%.

Розрахунок аліментів у твердій сумі

Якщо платник безробітний, має нерегулярний заробіток, якщо отримує доходи у валюті іноземної держави або в натуральній формі (наприклад, сільгосппродукцією) – аліментні зобов’язання призначаються у фіксованій сумі.

Читайте також:  Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?

Суд, встановлюючи суму щомісячного платежу, бере за основу прожитковий мінімум (ПМ).

Аліменти в твердій сумі можуть бути встановлені не тільки судом, але також і батьківським угодою.

Зверніть увагу! Показники ПМ періодично збільшуються, тому розмір аліментів необхідно індексувати. Підвищення ПМ здійснюється у відповідності з рівнем інфляції і може мінятися кілька разів на рік.

Як відбувається індексація аліментів, встановлених судом або угодою? Суму аліментів необхідно розділити на розмір прожиткового мінімуму, встановленого на день винесення первісного судового рішення, на підставі якого стягуються аліменти. Потім отримане число треба помножити на прожитковий мінімум, визначений на день розрахунку.

Порядок стягнення

Розрахунком і утриманням аліментних платежів зобов’язаний займатися роботодавець – адміністрація підприємства за місцем працевлаштування платника (безумовно, якщо батько працює і одержує дохід офіційно).

Аліменти утримуються один раз в місяць – за попередній відпрацьований час. Стягнення зобов’язань наперед – неприпустимо.

Законодавець обмежив термін для утримання аліментів – кошти мають надійти на банківський рахунок стягувача не пізніше 3 діб з моменту виплати зарплати платнику.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Цю статтю шукають за тегами: аліменти розрахунок, розрахунок аліментів 2018, розрахунок аліментів 2018 приклад, расчет алиментов украина, расчет алиментов в украине 2018, алименты сколько, алименты на ребенка сколько, сколько плачу алименты, сколько платят алименты, сколько процентов алименты, алименты на ребенка сколько процентов, сколько алименты 2018, сколько должен алиментов

24
Отправить ответ

avatar
11 Тем комментариев
13 Ответов
10 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталія
Гость
Наталія

Добрий день .Скажіть будь-ласка скільки держава буде платити допомогу по аліментах на трьох дітей.І якщо я буду працювати офіційно положена мені ця допомога

Альона
Гость
Альона

Доброго дня. Скажіть будьласка яку суму аліментів має сплачувати безробітний батько з 1 липня 2019 року, якщо в виконавчому листі вказано 1/3 частина від доходу.

ВАДИМ
Гость
ВАДИМ

ДОБРЫЙ ДЕНЬ! ФОРМУЛА РОЗРАХУНКУ КОТОРЫЙ ВЫ УКАЗАЛИ В КАЧЕСТВЕ ПРИМЕРА, НЕ СОВПАДАЕТ С ДРУГИМИ ИСТОЧНИКАМИ, А ИМЕННО ВИПЛАЧЕННА ЗАРПЛАТА, ВЕДЬ НЕ УКАЗАНЫ УДЕРЖАНИЯ В ВИДЕ НАЛОГОВ, УТОЧНИТЕ ПОЖАЛУЙСТА

Олена
Гость
Олена

Доброго дня.
Встановленно батьківство за рішенням суду.Як скласти заяву на призначення аліментів?

Людмила
Гость
Людмила

Доброго дня.За якими мірками повинен сплачувати еліменти батько ,,якщо він працює за межами України (офіційно),і отримує зарплатню в іноземній валюті.В українському суді він має пред’явити свій заробіток на папері? Як воно відбувається в такому випадку, Дякую.

Иван
Гость
Иван

Добрий день! например мне зарплату насчитывают 15 тысяч после чево снимают деньги на налоги и военной налог и получается что на руки получаю 12 тысяч. Суд будет висчитавать проценти с 12 тис. Или 15 тис.

Иван
Гость
Иван

Добрый вечер! У меня такой вопрос, если у меня зарплата примерно 12 тысяч то какой минимум и максимум алиментов могут снимать с зарплаты. И влияет ли зарплата бывшей жини на суми алиментов.

Іван
Гость
Іван

Доброго дня. Працюю офіційно. У другому шлюбі 2 дітей 4 і 6 років. Скільки повинен сплачувати аліментів одній дитині 14 років від першого шлюбу. Дохід тільки офіційна зарплата.

Юрій
Гость
Юрій

Доброго дня! Боржник по аліментах , ФОП спрощеної системи оподаткування , третя група! У боржника є доходи від підприємницької, про що свідчить довідка з податкової інспекції! Рішення суду, 1/4 з усіх видів доходу, Яким чином державний виконавець має нарахувати розмір аліментів? Дакую,

Назар
Гость
Назар

Добрий вечір! Підкажіть будь ласка, якщо я непрацюючий і мені нараховуються еліменти від середнього заробітку 1/4. В нашому районі сзп 7300,від цієї суми потрібно віднімати податок, а тоді розраховувати чи ні?

Марія
Гость
Марія

Доброго дня! Підкажіть будь ласка яка заборгованість по аліментах, якщо зробити перерахунок! Тверда грошова сума 700 грн на дитину (2 дітей) до 19 року платив по 700 грн

wpdiscuz   wpDiscuz