Скільки часу займає розлучення в суді?

Розлучення – процедура нелегка. Багато подружніх пар бажають якомога швидше пройти всі етапи процесу, але іноді це не вдається. Так скільки ж часу займає розлучення?

Розлучення через органи РАГСу

Оперативний і безболісний спосіб розлучитися – подати заяву в РАГС.

Це можливо в тому випадку, якщо:

  • відносини між чоловіком і дружиною безконфліктні;
  • рішення про розлучення прийняли обоє;
  • подружжя немає неповнолітніх дітей (у тому числі усиновлених).
Якщо у дружини або чоловіка є дитина, народжена в іншому шлюбі, розлучитися через ЗАГС можливо. З даного правила є виключення.

Процедура розлучення наступна: подружжя подають заяву про розірвання шлюбу до органів РАГСу. У документі проставляється час і дата, з якої шлюб перестане існувати. Подати заяву можна особисто або поштою. В останньому випадку підпис відсутнього чоловіка (або жінки) повинен бути нотаріально посвідчений.

Як правило, після подачі заяв подружжю дають місяць, по закінченні якого кожному вручають свідоцтво про розірвання шлюбу.

Граничні терміни розлучення в суді

Законодавець обмежив судовий (у тому числі шлюборозлучний) процес між трьома термінами:

  • 1 місяць з дня подання позову про розлучення – протягом цього часу суд не винесе рішення.
  • 30 днів з моменту оголошення судового рішення – строк на його оскарження. По закінченні цього часу рішення вступає в силу.
  • 3 місяці – сукупний термін, на який суддя може переносити судові засідання.

Таким чином, мінімальні терміни розлучення через суд – 2 місяці, максимальні – не обмежені, але в більшості випадків не перевищують 6 місяців.

Терміни розірвання шлюбу в суді різні. Буває складним сам шлюборозлучний процес (при наявності майнового або аліментного спору), іноді суддя дає сторонам час на примирення. Крім цього, тривалість розлучення залежить від людського фактора, помилок судді або секретаря, графіка відпусток і так далі.

Читайте також:  Як подати на розлучення?

Швидке розлучення через суд

Якщо у подружжя є бажання розлучитися швидко, шлюборозлучний процес можливо прискорити, важливо знати всі юридичні тонкощі.

Відбувається розірвання шлюбу в судовому порядку, якщо:

  • в сім’ї виховується неповнолітня дитина;
  • чоловік або дружина проти розлучення;
  • подружжя хочуть розлучитися, але жоден з них не може прибути в органи РАГСу;
  • існує спір з приводу поділу нажитого у шлюбі майна, місця проживання неповнолітніх, аліментні претензії.

Якщо обопільне бажання розлучитися, немає спорів про розділ майна і спільних дітей, справа слухається в окремому провадженні. Максимальний термін розгляду шлюборозлучного справи в суді – 2 місяці (з урахуванням терміну на оскарження).

Чоловікові і дружині треба відвідати суд, написати заяву. Далі, особисто бути присутнім на першому засіданні, чітко сформулювати свою позицію та обґрунтувати бажання розлучитися. У цьому випадку суддя розірве шлюб у першому ж слуханні.

Мінімальний термін з моменту подачі позову до винесення рішення – 1 місяць. Після цього повинно пройти ще 30 днів, поки рішення вступить в законну силу.

Строки судового процесу залежать від багатьох моментів. Приміром, від бажання відповідача отримати розлучення або від наявності майнових та інших спорів.

Більше про те, як швидко розірвати шлюб – у нашій статті.

Термін розлучення через суд при небажанні однієї із сторін

Бувають ситуації, коли ініціатором розлучення є одна сторона. Другий чоловік не горить бажанням розірвати шлюб, просить суд надати час на примирення. У такому випадку відкладається слухання справи на термін від 1 до 3 місяців. Якщо позивач розпливчасто обґрунтовує мотиви розлучення (приміром, «не зійшлися характерами»), суддя відкладе справу на максимальний термін. За клопотанням сторін строк на примирення може бути зменшений.

Якщо по закінченні встановленого часу пара помирилася, суддя припиняє судочинство. В іншому випадку виносить рішення про розлучення.

Підсумуємо: якщо одна зі сторін не бажає розривати шлюб, термін розлучення, як правило, становить від 2 до 4 місяців.

Термін розлучення через суд при неявці однієї зі сторін

Слід врахувати, що законодавець розцінює неявку заявника до суду як відмову від позовних вимог.

Читайте також:  Як швидко розлучитися?

Якщо позивач двічі не з’явився в судове засідання та не надав клопотання про розгляд справи в його відсутність, суддя залишить заяву без розгляду.

Ігнорування судових засідань з боку відповідача може істотно збільшити термін шлюборозлучного процесу. Причини неявки другої сторони до суду різноманітні. Найчастіше чоловік або дружина намагається таким чином зберегти сім’ю від розпаду, не хоче виселятися з квартири або не горить бажанням займатися питаннями розподілу майна.

Термін розлучення в разі неявки відповідача залежить від суду. Деякі судді приймають рішення після трьох неявок відповідача. При цьому до справи долучають повідомлення про те, що останній повідомлений про виклик у судове засідання.

Не кожен суддя розгляне справу у відсутності другої сторони, оскільки таке рішення може бути визнане необ’єктивним та скасоване вищою інстанцією.

Існують підстави, за наявності яких суддя розгляне справу без участі відповідача:

  • якщо останній повідомлений про судове засідання, але не з’явився, про причини неявки не повідомив;
  • відповідач не клопотав про перенесення слухання;
  • якщо від відповідача надійшло клопотання про слухання справи у його відсутність.

В останньому випадку, при відсутності спірних питань, суддя розведе подружжя на першому засіданні.

Якщо причини неявки відповідача поважні і документально підтверджені, суд не розведе подружню пару, а відкладе засідання.

Справа може бути відкладена також за клопотанням однієї із сторін. Загальний строк перерви не повинен перевищувати 3 місяці.

Таким чином, термін розгляду справи при неявці відповідача – від 1 до 6 місяців.

Бажаєте розлучитися заочно? Прочитайте нашу статтю “Розлучення у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін“.

Термін розлучення через суд при наявності спору

Суперечки про поділ майна, про місце проживання дітей або аліментні претензії ускладнюють шлюборозлучний процес.

Читайте також:  Процедура розлучення якщо є діти

Суд може зажадати додаткові документи, за клопотанням однієї із сторін викликати на засідання свідків, вислухати думку дитини. Якщо спірна ситуація стосується неповнолітніх дітей, у засіданні беруть участь органи опіки та піклування.

Аліментні питання можна врегулювати в позасудовому порядку: надати у засідання письмову, завірену нотаріусом угоду про виплату аліментів. Мирова угода за аліментними зобов’язаннями, засвідчена в суді, також прискорить процес розлучення.

Строк розгляду справи про розлучення при наявності спору залежить від багатьох обставин і становить, в середньому, від 1 до 6 місяців.

Спір про розподіл майна після розірвання шлюбу

Згідно судової практики, затягування шлюборозлучного процесу у більшості випадків відбувається через неузгодженість майнових питань.

Якщо важлива швидкість шлюборозлучного процесу, але є спільно нажите майно, подружжю слід знати про строк позовної давності.

Розділити нажите в шлюбі майно можна і після розлучення. Формулювання «майновий спір відсутній», що міститься в позовній заяві, означає, що подружжя досягли угоди на момент подачі позову.

Згідно закону, якщо чоловік або жінка виявили бажання розділити майно після розірвання шлюбу, термін подачі позовної заяви становить 3 роки.

Іншими словами: суддя виніс рішення, шлюб розірвано. Протягом 3 років з офіційної дати розлучення кожен із колишнього подружжя має право подати позовну заяву про майновий розподіл.

Якщо ви бажаєте знати все про розлучення в суді, прочитайте нашу статтю “Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Світлана
Гость
Світлана

Добрий день. Я хочу розлучитися з чоловіком, так як наші з ним відносини зайшли в глухий кут (часте вживання алкоголю, відсутність сімейної (матеріальної) відповідальності, агресія або повне небажання спілкуватися, сидіння в інтернеті весь свій вільний час, відсутність інтимного життя (я старалася тримати сім’ю на протязі 12 років, я заморилася, не можу більше і не хочу, нервова система не витримує!!!). В нас є двоє дітей 12 та 5 років. Квартира яка розподілена на 4-х осіб сім’ї чоловіка, власник його батько. В моїх батьків власний будинок, але не має елементарних умов для дітей. Питання чи можу я залишитися у квартирі за таких… Читать далее »

wpdiscuz   wpDiscuz