Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Рішення розлучитися – остаточне і безповоротнє? Будьте готові до непростого, а часом і затяжного шлюборозлучного процесу. Особливо, якщо у вашій родині є обставини, при наявності яких розірвання шлюбу здійснюється в судовому порядку.

В яких випадках розлучаються через суд?

Законом передбачено декілька умов:

 1. Наявність спільних неповнолітніх дітей

порядок розлучення через судНавіть якщо обоє хочуть розлучитися, суд зобов’язаний захищати права їх неповнолітніх дітей. В судовому порядку вирішуються питання про те…

 • з ким із подружжя будуть проживати діти після розлучення;
 • хто і як буде виховувати дітей;
 • хто буде виплачувати аліменти на утримання дітей.

Батьки самі прийшли до єдиної думки на цей рахунок? Тоді вони можуть надати в суд свою угоду. Якщо права дітей не порушуються, суд затвердить угоду батьків своїм рішенням.

 1. Відсутність згоди на розлучення одного з подружжя

Не завжди подружжю вдається досягти солідарності, якщо сімейні відносини знаходяться на межі розлучення. Якщо в процесі розгляду справи і з’ясування мотивів і причин розлучення суд прийде до висновку, що збереження шлюбу неможливе, він приймає рішення про розлучення. Тобто задовольняє бажання ініціатора розлучення всупереч запереченням протилежної сторони.

Якщо ж у процесі розлучення стане очевидна можливість збереження сім’ї, незважаючи на категоричну незгоду з розлученням однієї із сторін, суд може призначити строк для примирення подружжя. Після завершення цього строку приймається остаточне рішення.

 1. Ухилення від проведення шлюборозлучної процедури

Нерідко виникає ситуація, коли чоловік не висловлює категоричної незгоди з розлученням, але довести справу до логічного завершення ніяк не дозволяє. Він ухиляється від відвідування органів РАГС, подання заяви та проведення процедури розірвання шлюбу, не подає клопотання про розгляд справи у його відсутність і т. і. В цьому випадку другому з подружжя не залишається іншого вибору, крім як оформити розлучення через суд.

Розлучення через суд

У багатьох виникає питання: чи можна швидко розлучитися в суді?

Справа затягнеться, якщо виникнуть спори між подружжям про поділ спільного майна, визначення місця проживання дітей, про умови утримання та виховання дітей. Такий процес є більш складним, тривалим і витратним – як процесуальному, так і в емоційному сенсі. Адже в судовому порядку доведеться вирішувати важливі майнові та особисті спори, розкривати інтимні сторони взаємин між подружжям.

Як швидко розлучитися в суді?

Перш за все необхідно вирішити всі спірні питання до звернення в суд. Обопільна згода подружжя про розлучення і відсутність спорів про дітей або майно – підстава для розірвання шлюбу на першому ж засіданні.

Читайте також:  Право батька на спілкування з дитиною при розлученні – усунення перешкод

Наприклад, для того щоб оформити розлучення без зволікань, необхідно скласти угоду, в якій будуть визначені суттєві положення:

 • з ким із подружжя будуть проживати неповнолітні діти (або кожен з дітей) після розлучення;
 • на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей, а в деяких випадках і на того з подружжя, який має право на утримання;
 • порядок реалізації батьківських прав тим чоловіком, який буде проживати окремо від дітей.

Процедура розлучення через суд. Етапи. Правила. Інструкція.

Розповімо коротко про те, як проходить розлучення в суді. Процес відбувається строго у відповідності з процесуальним законом і складається з декількох основних етапів:

 1. позивач подає позовну заяву;Розірвання шлюбу
 2. суд приймає заяву і призначає дату слухання;
 3. далі суд розглядає справу в судовому засіданні;
 4. суд приймає рішення;
 5. судове рішення набирає чинності;
 6. сторони отримують копію рішення суду;
 7. сторони звертаються для державної реєстрації розірвання шлюбу в РАГС.

Розглянемо кожен з цих етапів докладніше.

Підготовка позовної заяви та документів на розлучення

Загальновідоме поняття «подати на розлучення» означає підготовку і подачу в суд правильно складеного позовної заяви про розірвання шлюбу та повного пакету необхідних документів.

Заяву про розлучення має відповідати встановленій формі та містити всі необхідні відомості:

 • найменування суду;
 • інформацію про позивача і відповідача: П.І.Б., місце реєстрації та фактичного проживання,
 • дата і місце реєстрації шлюбу;
 • інформація про наявність спільних неповнолітніх дітей;

Як подати заяву в суд на розлучення?

Заяву необхідно подавати в суд за місцем проживання відповідача, за винятком випадків, коли допускається подача заяви за місцем проживання позивача (за наявності неповнолітніх дітей або у зв’язку зі станом здоров’я).

Прийняття позовної заяви судом

Якщо позовна заява і документи прийняті, суд призначає дату попереднього засідання (на якому визначається готовність матеріалів справи до розгляду, а також робляться спроби примирити сторони, їм буде запропоновано укласти мирову угоду) і основного засідання (на якому будуть розглянуті обставини справи та ухвалено рішення). Дата першого судового засідання призначається не раніше ніж через місяць після подання заяви, про що сторони повідомляються повістками.

Розгляд справи у судовому засіданні

В ході формальної частини судового засідання перевіряється явка сторін, роз’яснюються права та обов’язки, розглядаються заявлені сторонами клопотання. Далі суд надає слово сторонам: вислуховує вимоги позивача, згоду або незгоду з цими вимогами відповідача, розглядає докази сторін. Останньою частиною судового засідання є дебати – почергові висловлювання сторін щодо позовних вимог і звернення до суду про їх задоволення.

Судове рішення про розлучення

Розглянувши матеріали справи та вислухавши вимоги сторін, суд видаляється в кімнату для нарад для ухвалення рішення. Сторонам оголошується резолютивна частина рішення суду про розлучення, а документ з повним текстом (з вступною, описовою, мотивувальною і резолютивною частиною) вручається після оголошення резолютивної частини.

Читайте також:  Скільки коштує розподіл майна подружжя при розлученні в 2018 році?

Якщо між подружжям відсутня угода про дітей або майно, рішенням суду можуть бути визначені умови подальшого місця проживання дітей, аліментних зобов’язань стосовно дітей і зобов’язань про утримання дружини, умови поділу спільного майна.

Набрання судовим рішенням законної сили

Судове рішення вступає в законну силу через 30 днів після його прийняття, якщо від сторін не надходить скарга.

Якщо одна із сторін подає апеляційну скаргу на рішення суду, воно набирає законної сили після розгляду скарги (якщо не було скасовано). Якщо в апеляційній інстанції рішення суду скасовано, змінено або прийнято нове рішення, воно набирає законної сили негайно.

Моментом припинення шлюбних відносин є момент вступу в законну силу відповідного рішення суду.

Отримання сторонами рішення суду

Після закінчення 30-денного строку оскарження, кожній із сторін видається примірник рішення суду з поміткою про вступ в законну силу. У деяких випадках суд видає тільки виписку з судового рішення, дійсну тільки для подання в орган РАГСУ.

Реєстрація розірвання шлюбу до РАГСУ

Факт розірвання шлюбу судом підлягає державній реєстрації в органі РАГСу.

Копія судового рішення про розлучення або виписка з нього пред’являється сторонами в РАГС для реєстрації розірвання шлюбу та одержання свідоцтва про розлучення. З моменту подання рішення суду до моменту отримання свідоцтва про розлучення може пройти близько місяця.

Неявка в суд

Отримуючи повістку в суд, багато дають волю емоціям і приймають рішення не з’являтися на судове засідання.

Причинами неявки до суду при розлученні може бути незгода на розлучення, небажання зустрічатися з чоловіком, сперечатися і з’ясовувати стосунки, розкривати інтимні сторони сімейного життя, а також навмисне затягування і ускладнення судового процесу.

Чим загрожує неявка в суд сторін?

Згідно із законом, суд зобов’язаний сповістити сторін про місце і час судового засідання, а сторони зобов’язані повідомити суд про причини неявки, представивши докази поважності причин. Виходячи з цього, в разі неявки однієї зі сторін на судове засідання, суд з’ясовує:

 • чи було здійснено попереднє повідомлення сторони про місце і час судового засідання?
 • у разі належного повідомлення суду про свою неявку — чи є поважна причина відсутності?

Залежно від цих обставин, судом приймається рішення щодо можливості або неможливості проведення засідання за відсутності однієї зі сторін.

Так, якщо одна із сторін, належним чином уведомленная про час і місце розгляду справи, не з’явилася до суду з поважної причини (хвороба, робоче відрядження, сімейні обставини), розгляд справи відкладається. Про поважні причини неявки необхідно повідомити суд з поданням підтверджуючих документів.

Триразова неявка в судове засідання є підставою для розгляду справи за відсутності сторони (відповідача) та прийняття судового рішення — задоволення вимог другої сторони (позивача). Відсутність поважної причини або неповідомлення про неї буде причиною заборони на оскарження судового рішення, прийнятого в судовому засіданні у відсутності сторони (відповідача).

У тому випадку, якщо на судове засідання не з’явилася жодна із сторін, справа про розлучення закривається.

Читайте також:  Як швидко розлучитися?

Якщо ви не хочете особисто брати участь у шлюборозлучному процесі і бути присутнім на малоприємних судових засіданнях, існують більш розумні варіанти вирішення проблеми, ніж неявка в суд. Наприклад, Ви можете покласти обов’язок виступати від свого імені в суді на представника – довірену особу або адвоката. Або подати до суду клопотання про розгляд справи без вашої участі.

Скільки триває розлучення?

Тривалість процедури розлучення в середньому становить від 2 до 6 місяців і залежить від таких факторів, як взаємна згоду або незгода сторін, наявність спільних дітей і спорів про них, наявність спільного майна та необхідності його розділу. Існують і інші фактори, що впливають на строки судового розгляду справи.

Скільки коштує розлучення через суд в Україні в 2018 році?

Фінансова сторона розлучення, а точніше вартість державного мита та додаткових юридичних та нотаріальних послуг, безсумнівно, важлива. Вам просто необхідно знати, скільки коштує розлучення через суд, і бути готовим до несення певних грошових витрат.

Загальна вартість розлучення через суд складається з судового збору, розмір якого приравнений до прожиткового мінімуму. Докладно про те, якільки коштує розлучення, ми розповіли у цій статті.

Крім того, якщо заявлений позов майнового характеру, вартість розлучення зросте. Сума розраховується за спеціальною формулою на основі ціни позову — позовних вимог позивача, які будуть стягнуті з відповідача (наприклад, вартості частки майна або розміру аліментів).

Не варто забувати про нотаріальні послуги. Підлягає оплаті нотаріальне засвідчення письмової угоди подружжя (наприклад, про розподіл майна або визначенні місця проживання дітей), а також послуга нотаріуса щодо складання цих документів.

Також має значення, чи буде відбуватися юридичний супровід шлюборозлучного процесу. Складання позовної заяви у відповідності з законом і особливостями конкретної ситуації, підготовка пакету документів, подання позову до суду, участь у судових засіданнях, підготовка та подання заяв та клопотань, оскарження судового рішення і т. і. Вартість юридичних послуг залежить від рівня кваліфікації юриста, обсягу і тривалості його роботи, розцінок на послуги. Серед юридичних компаній поширена послуга «розлучення під ключ», яка передбачає комплексне ведення справи про розлучення з оплатою за повний спектр послуг. В середньому, вартість такої послуги починається від 3,5 тис.грн.

Як бачите, на питання про те, скільки коштує розлучення через суд, немає певної відповіді. Вартість розлучення через суд може виявитися як копійчаною, так і надзвичайно великою, залежно від обставин справи та потреби у професійній юридичній допомозі.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталія
Гость
Наталія

Доброго дня.
Скажіть через суд якщо є дитина 1 рік і 4 місяці дають час на примирення?

wpdiscuz   wpDiscuz