Порядок стягнення аліментів в суді (зразок позовної заяви)

Як складається позовна заява про стягнення аліментів, і відбувається процес розгляду справи в суді? Це докладно описано в сімейному та цивільно-процесуальному кодексі України. Юридична мова з її професійними формулюваннями може виявитися складною для пересічних громадян, а частота звернення до юристів з питання шлюбу, розлучення, стягнення аліментів – занадто велика. Тому потрібно просте і доступне роз’яснення найбільш актуальних питань.

До речі, аліменти можна не сплачувати цілком законно. Як припинити аліментні зобов’язання, оспорити батьківство або зменшити суму аліментів, ми розповіли в статті “Як законно не сплачувати аліменти?

У даній статті ми детально розглянемо, який порядок розгляду в суді справи про аліменти – починаючи з моменту подачі в суд позовної заяви, і до моменту видачі виконавчого листа. Крім того ви дізнаєтеся, як слід поводитися і що говорити на суді. А також зможите скачати типовий зразок позовної заяви про стягнення аліментів.

Судовий порядок стягнення аліментів

Насамперед слід сказати, що, хоча закон і передбачає стандартну процедуру судового процесу, кожна конкретна справа буде розглядатися в суді індивідуально, залежно від конкретних обставин.

Наприклад, порядок розгляду справи про аліменти залежить від того, чи перебувають батьки у зареєстрованому шлюбі, або чи відбувається стягнення аліментів одночасно з процесом розлучення. А може в суді оспорюється батьківство? Все це – абсолютно різні судові процедури, які мають особливості.

Разом з тим, розглянемо дві основні судові процедури, у відповідності з якими може розглядатися справа про аліменти.

Наказне провадження

Наказовий порядок застосовується тільки в тому випадку, якщо вимоги заявника обмежені стягненням аліментів і не припускають спору між сторонами (платником та одержувачем). Наприклад, не потрібно доводити батьківство, визначати місце проживання дитини, вирішувати інші спори, не потрібно залучати до розгляду справи зацікавлених осіб.

Найчастіше, наказовий порядок застосовується в ситуаціях, у яких немає ніякого спору – ні про генетичне походження дітей, ні про розмір аліментних виплат і порядку платежів.

Головною перевагою наказного порядку стягнення аліментів є його оперативність – стягнення аліментів відбувається в стислі терміни. Всього 5 днів з моменту звернення в суд – і у заявника на руках є судовий наказ, який вже вступив у законну силу та підлягає виконанню. А ось очікувати рішення в позовному порядку доведеться більше – від 1 до 6 місяців.

Крім того, для прийняття рішення суд не викликає ні засідання заявника, ні майбутнього платника аліментів, що також спрощує малоприємний судовий процес.

Зверніть увагу! Якщо звертаєтеся до суду за аліментами в наказовому порядку, не варто турбуватися про те, як поводитися і що говорити, оскільки сторони на засідання не запрошуються. Справа розглядається виключно судом.

Однак при розгляді справи у наказному порядку існують і «підводні камені» — мова йдеться про такий же простий та швидкий порядок оспорювання виданого судом наказу з боку платника аліментів. Суд надсилає платникові копію наказу, і якщо протягом 10 днів з моменту його отримання батько подасть до суду письмове заперечення, суд скасовує виданий наказ. А справа про аліменти підлягає розгляду в позовному порядку – тоду необхідна позовна заява про стягнення аліментів. Якщо ж протягом 10 днів заперечень від платника не надійшло, наказ вступає в юридичну силу.

Читайте також:  Коли чекати перших аліментних платежів (перше нарахування аліментів)

Аліменти на дитину стягуються і з непрацюючого батька. Більш докладно про це – в нашій статті.

Позовна заява про стягнення аліментів в суді

Потрібна позовна заява про стягнення аліментів в суді? Скачайте її тут.

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів на дитину

Позовний порядок стягнення аліментів

У всіх інших випадках, приблизний перелік яких представлений нижче, справа про аліменти розглядається в позовному (загальному) порядку:

 • якщо раніше виносився судовий наказ, але платник подав до суду заперечення;
 • якщо одночасно розглядається справа про розірвання шлюбу і аліменти;
 • якщо між батьками виникає спір про дітей (наприклад, про місце проживання, порядок виховання дітей);
 • якщо одночасно зі стягненням аліментів встановлюється батьківство;
 • якщо до розгляду справи про аліменти залучаються зацікавлені особи.

Позовне провадження по стягненню аліментів складається з наступних етапів:

 1. Складання позовної заяви про стягнення аліментів, згідно з вимогами цивільно-процесуального законодавства.
 2. Збір документів, необхідних для подачі позову в такому числі копій, скільки сторін бере участь у справі.
 3. Подача позовної заяви разом з необхідними документами до суду згідно з підсудністю справи. Позови про стягнення аліментів розглядають районні (міські) суди за місцем проживання одержувача або платника. Подати документи можна особисто або через представника за дорученням, а також поштою з повідомленням та описом.
 4. Прийняття позовної заяви про стягнення аліментів до провадження – винесення постанови про відкриття справи і призначення першого судового засідання.
 5. Підготовка справи до розгляду, розсилка документів сторонам.
 6. Безпосередньо судовий розгляд. Не пізніше, ніж через 10 днів з моменту подання позову і документів, сторони отримають повідомлення про дату та час судового засідання, на яке їм слід з’явитися.

Як проходить засідання суду по аліментах?

Порядок проведення судового засідання обов’язково повинен відповідати вимогам цивільно-процесуального законодавства. Будь-яке порушення порядку неприпустимо, воно є підставою для оскарження судового рішення, прийнятого з порушеннями процедури.

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

Отже, як проходить судове засідання? Розглянемо основні етапи.

Порядок стягнення аліментів

 • Суд перевіряє, чи з’явилися сторони в судове засідання.

Якщо одна із сторін, наприклад відповідач, не з’явився на засідання, суд з’ясовує, чи був він повідомлений про необхідність явки, чи повідомив про причини відсутності, чи просив розглядати справу без його участі. Якщо ці дані не відомі, суд перенесе засідання. Якщо ж сторона не з’явиться вдруге, суд може винести рішення. Якщо в судове засідання двічі і без поважних причин не з’явиться позивач, суд не буде розглядати позов. Таким чином, якщо в однієї зі сторін не виходить прийти на засідання суду, бажано повідомити про це суд.

 • Оголошується склад суду.

Суд запитає позивача і відповідача, чи не хочуть вони заявити відвід судді або секретарю судового засідання. Першим на поставлене запитання має відповісти позивач, потім відповідач: «Шановний суд, підстав для відводу немає»

 • Зачитуються права сторін та інших учасників процесу.

Суд роз’яснює сторонам права, передбачені цивільно-процесуальним законодавством, після чого знову запитує сторони, чи зрозумілі їм права. На це питання також слід по черзі відповісти: «Шановний суд, права зрозумілі»

 • Повідомляється про ведення звуко – чи відеозапису судового засідання.
 • Зачитується позовна заява.

Після цього суд запитує позивача, чи підтримує він свої позовні вимоги, на що слід відповісти: «Шановний суд, позовні вимоги підтримую в повному обсязі». Потім суд задає питання відповідачу, чи визнає він позов. Якщо відповідач відповість стверджено, судовий процес завершується, якщо відповідач не визнає позов, розгляд справи триває.

 • Суд пропонує сторонам надати пояснення щодо предмета спору.

Позивачу слід докладно (або коротко – як запропонує суд) розповісти про обставини справи та вимоги, зазначені у позовній заяві про стягнення аліментів. Якщо у судді виникнуть додаткові питання – на них теж потрібно дати відповідь. Після цього суд запропонує відповідачу поставити питання позивачеві. Давати пояснення і відповідати на запитання слід стоячи. Потім пояснення дає відповідач, після чого і суд, і позивач також можуть поставити відповідачу питання.

Зверніть увагу! Ставити «правильні» запитання – це ціла наука, яку вивчають на юридичних факультетах ВУЗів. Від того, наскільки правильно буду сформульовані питання, наскільки переконливо буде звучати правова позиція, залежить результат справи.

Наприклад, якщо у позивача є підозри, що відповідач приховує дійсний розмір своїх доходів, але доказів у нього немає, він може з допомогою вірно заданих, послідовних питань довести, що відповідач тільки прикидається фінансово неспроможним.

 • Дослідження судом представлених доказів.

Як правило, спочатку суд вивчає документи, додані до позовної заяви про стягнення аліментів, потім вислуховує свідків, переглядає відеозаписи, прослуховує аудіозаписи і так далі.

 • Вислуховування думок сторін.
Дебати – це по черзі висловлена сторонами правова позиція по справі, що розглядається, аргументоване прохання до суду задовольнити позов або відмовити в його задоволенні. Репліки – короткі виступи сторін, уточнення обставин, які мають особливе значення або які раніше не повідомлялися.
 • Видалення суду в нарадчу кімнату для ухвалення рішення.
Читайте також:  Термін дії виконавчого листа за аліментними зобов'язаннями

Суд видаляється, сторони та інші учасники судового засідання — покидають залу суду.

 • Винесення рішення судом.

По закінченню судового засідання суд оголошує резолютивну частину рішення – задовольнити позовні вимоги або відмовити в їх задоволенні. Отримати документ з повним текстом рішення суду та виконавчий документ можна буде через 5 днів. Втім, у справі про виплату аліментів це не має значення – рішення підлягає негайному виконанню.

Протягом 30 днів з моменту винесення рішення, незгодна сторона має право оскаржити його у вищій судовій інстанції.

До речі, стягнення аліментів обмежено терміном позовної давності. Більш про строки давнини ми розповіли в статті “Аліменти на дитину в 2018 році: термін позовної давності в Україні

Як поводитися в суді? Рекомендації юриста

Існує ціла низка правил поведінки сторін в судовому засіданні — як себе поводити, що говорити на суді по аліментах. Знання цих правил дозволить вам відчувати себе впевненіше під час засідання, уникнути конфузу, прискорити прийняття судового рішення.

По-перше, бажано, щоб разом з вами на засіданні був присутній юрист чи адвокат, який допоможе завчасно виробити правову позицію і лінію поведінки на засіданні.

По-друге, позовної заяви про стягнення аліментів з додатками, не забудьте взяти з собою на засідання паспорт, а також оригінали всіх документів, які були додані до позову.

Більше про те, як стягується аліменти в Україні в 2018 році, ми розповіли в статті “Аліменти в 2018 в Україні, порядок нарахування“, а також представили зразок позовної заяви про утримання грошових коштів на дитину.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

4
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
2 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Тетяна
Гость
Тетяна

Доброго дня,хочу подати на стягнення аліментів за минулі періоди але не впевнена що зможу бути присутня на розгляді справи.Чи можливо щоб тільки адвокат був присутній?

Андріана
Гость
Андріана

Доброго дня. В мене відбулося підготовче засідання по справі ,, збільшення аліментів,, я як позивач, хочу стягати з батька моєї дитини 2500грн. ( Зараз він платить 500грн ). Дитині 5 років. Батько вже біля 4 років працює за кордоном, каже що офіційно. Але на засіданні я не мала адвоката, і мені суддя ставив такі запитання, що я не те що не змогла відповісти, я просто їх не розуміла… Хотіла б якоїсь поради

wpdiscuz   wpDiscuz