Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

Виконавчий лист – документ, яким оформлено судове рішення. Як правило, він видається у єдиному примірнику і набирає чинності після закінчення строку оскарження.  Існує виняток з правил. Виконавчий лист про стягнення аліментів– саме таке виключення. Сьогодні ми поговоримо про порядок стягнення аліментів за виконавчим листом.

Виконавчі документи. Форма та порядок заповнення виконавчого листа

Підставою для стягнення аліментів є виконавчі документи:

  • письмові, нотаріально засвідчені угоди, укладені сторонами аліментних правовідносин;
  • виконавчі листи;
  • судові накази.

Угода – добровільне волевиявлення сторін, які досягли домовленості.

Звертаємо увагу, що угода буде мати силу виконавчого документа тільки у разі її нотаріального посвідчення.

Виконавчі листи та накази видає суд. Все про порядок стягнення коштів на утримання дитини ми розповіли в цій статті.

Наказ виносить суддя протягом 5 днів з моменту подачи стягувачем відповідної заяви. Такий спрощений порядок судочинства має місце у випадках, коли:

  • між стягувачем і платником відсутній спір;
  • у платника є постійне місце роботи;
  • місце проживання аліментника відомо і він не ховається.

Виконавчий лист виписують після винесення рішення в рамках позовного судочинства. Документ видається на фірмовому бланку встановленого зразка (з гербом України) і містить таку інформацію:

  • дата і місце складання;
  • найменування та місцезнаходження суду, який видав документ;
  • номер справи, прізвище заявника, короткі обставини звернення;
  • резолютивне формулювання (згідно рішення суду);
  • посада, П.І.Б. та підпис судді, відбиток гербової печатки.

За умисне ухилення від сплати аліментів передбачена кримінальна відповідальність. Як залучити злісного неплатника до відповідальності, ви дізнаєтеся, прочитавши статтю “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей”.

Як отримати виконавчий лист?

Отриманню зазначеного документа передує судовий розгляд. Щоб ініціювати цей процес, стягувач повинен подати до суду позовну заяву. Суддя протягом 5 днів приймає справу до провадження і призначає дату слухання.

Читайте також:  Аліменти на дитину у фіксованій (твердій) грошовій сумі

Судове слухання, як правило, триває близько місяця з моменту подання позову. Це в тому випадку, якщо сторони не заявляють клопотання або не надають будь-яких додаткових матеріалів. Далі, через 10 днів після винесення рішення за позовом, за підписом судді видається виконавчий лист. У цей термін відповідач має право оскаржити прийняте рішення.

Виконавчі листи в справах про стягнення аліментів видаються відразу після винесення рішення, документ з моменту видачі вступає в законну силу. Якщо відповідач отримує дохід на декількох підприємствах, суд видає рівний за юридичною силою виконавчий лист на кожне місце роботи.

Видача документа не обмежує право відповідача оскаржити судове рішення. Якщо рішення буде скасовано, виконавчий лист відкликають.

Кому надавати виконавчий лист?

Суд направляє документ безпосередньо виконавцеві для виконання, або може видати позивачу. Куди в такому випадку потрібно звернутися стягувачу? Варіантів кілька.

  • Отримавши на руки документ, алиментоотримувач направляє його до судових виконавців за місцем проживання платника. Бувають ситуації, коли адреса проживання відповідача невідома. У цьому разі документ подається судовим виконавцям за місцем розташування найбільш цінної частини майна платника (наприклад, за місцем знаходження квартири або будинку).
  • Алиментоотримувач може самостійно направити виконавчий лист за місцем роботи платника.

Бухгалтер підприємства, на підставі цього документа, зобов’язаний утримувати аліменти із заробітної плати.

  • Якщо суд виніс рішення про передачу майна аліментника в рахунок погашення боргу, стягувач звертається до судових виконавців за місцем знаходження такого майна.

Отримавши на руки документ, стягувач може не робити яких-небудь дій, а надати його до виконавчої служби або за місцем працевлаштування відповідача пізніше.

Термін дії виконавчого листа

За документом можна стягувати аліменти на протязі всього терміну виникнення зобов’язань,а також протягом 3 років з дня їх закінчення, враховуючи строк позовної давності. Тобто стягнення платежу відбувається до моменту повноліття дитини і протягом наступних трьох років. Про порядок стягнення аліментного обов’язку після досягнення дитиною 18 років детально викладено в цій статті.

Дія виконавчого листа припиняється достроково у наступних випадках:

  • дитина отримала дієздатність до повноліття;
  • дитину усиновили;
  • у зв’язку зі смертю дитини або алиметоотримувача;
  • у зв’язку зі смертю платника.
Читайте також:  Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Такі підстави є вичерпними, і за інших обставин виконавчий лист скасуванню не підлягає. Сторони можуть переглянути умови стягнення (розміри, строки, порядок сплати), тільки подавши новый позов до суду.

За виконавчим листом аліменти нараховуються негайно. Однак на практиці проходить деякий час (іноді кілька місяців), поки перший платіж надійде на банківський рахунок отримувача. Не виключений варіант, що суд надасть платнику розстрочку.

Переривання строку дії виконавчого листа

Стягувач має право забрати документ у виконавця. Приміром, якщо бажає компенсувати витрати на утримання дитини пізніше.

Документ стягувачу може повернути і пристав, якщо:

  • платник звільнений з роботи і виплата зарплати припинена;
  • майно відповідача розташоване в регіоні, на який не поширюється дія документа;
  • алиментоотримувач відмовився залишити майно боржника, не реалізоване з торгів;
  • у платника відсутнє майно чи кошти для погашення боргу та виплати аліментів, а проведені приставом заходи, спрямовані на їх встановлення, не принесли результату.

Але навіть з непрацюючого платника можна і потрібно стягувати аліменти. Як це зробити, ми розповіли в попередній статті.

Повернення виконавчого листа не є підставою для закриття виконавчого провадження. У будь-якому випадку у стягувача залишається право на повторну подачу документа, але в межах терміну позовної давності.

Якщо стягувача не влаштовують підстави повернення документа, він може оскаржити дії виконавця вищестоящому керівництву, або подати позов до суду.

Дії пристава по виконавчому листу

Співробітник виконавчої служби, отримав лист, зобов’язаний у триденний строк відкрити провадження по стягненню алиментів, або відмовити у відкритті справи. Копії відповідних ухвал надсилаються на адресу платника, стягувача та суду.

Пристав відмовить у відкритті провадження, якщо:

  • у документі є грубі помилки;
  • порушені терміни подачі листа;
  • документ оформлений на бланку невстановленого зразка.

Після відкриття провадження пристав проводить роботу по встановленню фінансової спроможності аліментника: направляє запити в банківські установи, податкові органи, пенсійний фонд.

Читайте також:  Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

Виконавець зобов’язаний викликати платника на бесіду та проінформувати під розпис про порядок добровільного перерахування або примусового стягнення аліментів. На підставі листа співробітник ВС виносить постанову, яку надсилає за місцем роботи платника. Далі документ потрапляє до бухгалтерії, де і відбувається утримання виплат і перерахування їх на вказаний банківський рахунок.

Якщо платник ухиляється від сплати аліментів, в рамках провадження виконавець має право:

  • заарештувати майно і банківські рахунки боржника;
  • передати арештоване майно на адресу стягувача за рахунок погашення боргу;
  • об’явити боржника у розшук, якщо його місцезнаходження не встановлено.
Зобов’язання по сплаті аліментів виникають з моменту направлення позову до суду. А їх виконання фактично починається з моменту винесення рішення. Виникла в період судового слухання заборгованість буде стягнута з платника після винесення рішення по справі.

При втраті виконавчого листа, позивачеві слід звернутися в суд із заявою про отримання дубліката. Також за копією може звернутися виконавець – з відповідним поданням. За фактом втрати (знищення) документа призначають спеціальне судове засідання, куди для дачі пояснень викликають всіх причетних до втрати осіб. Потім суддя видає дублікат, який має юридичну силу оригіналу.

За видачу дублікату виконавчого листа доведеться сплатити судовий збір, розмір якого становить 48 грн.

Раніше ми розповіли, в якому розмірі стягуються аліменти на одну дитину, на двох дітей та на чотирьох дітей.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

5
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
3 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ірина
Гость
Ірина

Доброго дня)) чи можливо подати у виконавчу службу якось онлайн? я проживаю з дитиною майже в Києві а місце реєстрації бившого чоловіка Кіровоградська область, в мене немає можливості туди поіхати. Виконавчий лист у мене на руках вже 2 роки і раніше я жаліла і не подавала на аліменти, але тепер хочу подати тим паче що срок давності виконавчого листа скоро закінчиться. Офіційно він ніде не працює але знаю точно що є дохід і те, що проживає в Києві але адреса його я незнаю. Майна і прочого в нього немає. Я можу подати виконавчий лист по своєму місцю прооживання??? Дякую за… Читать далее »

Юлія
Гость
Юлія

Доброго вечора! Підкажіть будь ласка, суд виніс рішення про сплату аліментів, я не звернулась до виконавчої служби з рішенням суду. Ми домовились між собою про допомогу на дитину. Як офіційно відмовитись від аліментів після рішення суду. Суд був в 2017 році. Буду дуже Вам вдячна!

wpdiscuz   wpDiscuz