Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?

Подружжя прийняло рішення розлучитися. А ось майнові питання мирним шляхом вирішити не вдається. В таких випадках спільну власність розділить суд.

Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні? Як правильно скласти позов до суду, які документи потрібні? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.

Розділ власності при розлученні

Згідно чинного законодавства, майно, набуте чоловіком та жінкою за час шлюбу – їх спільна власність.

Розірвати шлюб можна і без поділу майна – подружня пара приймає рішення розлучитися, проте жодних дій щодо спільно нажитого майна не робляться. Найчастіше така поведінка зумовлена банальним небажанням вступати в суперечку, зустрічатися в колишньою другою половиною або витрачати час на збір документів і походи до суду.

Але навіть якщо чоловік і жінка домовилися про те, хто і яким чином буде володіти і розпоряджатися спільною власністю, така ситуація тимчасова. Конфлікт може виникнути в будь-який час, варто одному з них позбутися роботи або вступити в повторний шлюб.

Питання з поділом можна вирішити кількома способами.

  • Домовитися про порядок володіння і розпорядження власністю. Такий варіант є кращим для обох сторін – розділ відбудеться мирно. За підсумками домовленості слід скласти письмовий документ – Угоду про майновий розділ. Документ необхідно завірити у нотаріуса – тільки тоді, у разі невиконання умов, друга сторона зможе відстоювати свої права.
Угоду можна оформити, будучи в шлюбі, після розлучення або в шлюборозлучному процесі. У договорі встановлюється порядок поділу всієї спільної власності, якою володіє подружжя на момент його складання.
  • Скласти шлюбний договір. Якщо чоловік і жінка подбали про майнові питання завчасно, розподіл власності при розлученні буде здійснюватися за умовами контракту.
Шлюбна угода регулює виключно майнові питання. Документ можна скласти не тільки під час шлюбу, але і перед весіллям. В останньому випадку він набуде законної чинності після одруження. У шлюбному договорі встановлюється порядок користування, володіння і розпорядження майном, що є в наявності чи буде придбано в майбутньому.
  • Розділити власність в суді. Будь-яка спірна ситуація щодо майнового розділу вирішується в судовій інстанції. До суду може звернутися подружжя, яке оформили шлюбний контракт або Угоду про розподіл, але при цьому між ними виник конфлікт.
Читайте також:  Розподіл автомобіля при розлученні

Судова процедура розділу

Порядок розділу врегульований багатьма нормативно-правовими актами, зокрема Цивільним, Цивільно-процесуальним, Сімейним кодексом України.

Судова процедура розділу полягає у виділенні часток із спільної власності, придбаної за час сімейного життя.

Майновий розділ здійснюється:

  • У період шлюбу. Сторони мають право розділити власність в будь-який час, також перебуваючи у сімейних відносинах. Тут слід врахувати такий нюанс: куплена після майнового поділу власність буде вважатися спільною.

Якщо сторони розділили власність, отримали належні їм частки і роз’їхалися (тобто не живуть спільно і не ведуть спільне господарство), документи, які свідчать про придбання майна, слід зберігати. Договір, чек або квитанція будуть свідчити про те, що на покупку витрачалися особисті заощадження. Інакше суд визнає майно спільним, отже, при розлученні розділить порівну.

  • Під час розлучення у суді. У цьому випадку сторони подають заяву, де вказують дві вимоги (розірвати шлюб і провести поділ власності), або ініціюють два окремих слухання (про розлучення і поділ власності). Подані окремо позови можуть розглядатися одночасно або в різний час.
  • Після розлучення. Як ми зазначили вище, розлучитися можна і без розподілу власності – тоді майно подружжя буде зберігати спільний правовий режим. Сторони можуть ініціювати розділ і через рік-два, дотримуючись при цьому строків давності.

Позов про майновий розподіл

Суд здійснює поділ власності на підставі позовної заяви чоловіка або жінки. У позові вказується наступна інформація:

  • дані про позовника та відповідача (П.І.Б, адреса реєстрації та проживання, контактні номери телефонів);
  • відомості про те, коли і яким органом РАГС зареєстрований та розірваний шлюб (якщо розлучення вже відбулося);
  • реєстр спірного майна, яке придбано в шлюбі;
  • дані про те, коли здійснена покупка, за якою ціною, якими документами це підтверджується.

Позов про поділ направляється…

  • за місцем знаходження відповідача;
  • за місцем розташування (реєстрації) нерухомих об’єктів або іншої власності, яка є об’єктом поділу;
  • за місцем проживання заявника – якщо разом з ним проживає неповнолітня дитина або за станом здоров’я він не може виїжджати в інший район (місто, регіон).
Читайте також:  Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Справи даної категорії розглядають міські або районні суди.

Документи, необхідні для розгляду позову

Крім заяви в суд надається пакет документів:

  • свідоцтва про шлюб, розлучення, народження спільних дітей;
  • документи про право власності на предмети розділу (договора, квитанції, виписки банку, прибуткові ордери і таке інше);
  • документи з оціночною вартістю майна;
  • довіреність (у тому разі, якщо інтереси заявника представляє інша особа);
  • квитанція про сплату судового збору.

Якщо бажаєте знати, скільки коштує розлучення в Україні, прочитайте нашу статтю.

Порядок розподілу власності

Як відбувається розгляд справи в суді?

Перш за все, суддя встановлює статус власності – яке майно є приватним і не буде підлягати поділу, а яке – спільне. Після цього визначаються частини кожної з сторін. Як правило, суд дотримується принципу рівності часток – власність ділиться на рівні частини. Розподіл частин може статися по-іншому – якщо, приміром, є шлюбний контракт.

Далі суд визначає, кому що дістанеться. Якщо точний розподіл неможливий (наприклад, житло або автомобіль не підлягає фактичного розподілу), один з учасників отримує більшу частину власності і зобов’язаний компенсувати колишній другій половині різницю у вартості. В статті “Реальний поділ житлового будинку при розлученні: зразок угоди” ми розповіли, як розділити часткову власність подружжя.

Це важливо! При розлученні відбувається поділ не тільки майна, але і боргових зобов’язань сторін. Як відбувається розділ боргів – ми розповіли в цій статті.

Іноді суддя не дотримується принцип рівності, незважаючи на те, що відсутній шлюбний контракт. Таке трапляється нечасто, для цього повинні бути вагомі підстави – наприклад, з дружиною залишається малолітня дитина, або чоловік безцільно витрачав спільні гроші під час сімейного життя.

Угода про розподіл

Навіть якщо чоловік та жінка затіяли судові тяжби, майновий розділ можна зробити самостійно і встановити частки не за законом, а на власний розсуд. Для цього слід оформити Угоду і надати її до суду – але тільки до оголошення остаточного рішення по справі.

Угода являє собою документ, який має юридичну силу, його умови є обов’язковими для виконання обома сторонами.

При підписанні документа ніяких погроз, психологічного або фізичного тиску не повинно бути. Інакше суддя визнає Угоду недійсною і зробить розділ власності за законом.

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Судове рішення про розподіл майна при розлученні

Після того як суд вивчить матеріали і докази, вислухає сторін і свідків (якщо вони є), він видаляється в нарадчу кімнату, а потім виносить остаточне рішення.

Іноді рішення суду не відповідає заявленим в позові вимогам. Суддя може провести поділ за законом (або за умовами шлюбного контракту) – все залежить від обставин справи.

Рішення суду не остаточне – одна із сторін може подати скаргу до апеляції з проханням про перегляд справи. Строк на оскарження обмежений і становить 30 днів з моменту винесення початкового рішення.

Підсумуємо:

  • Якщо чоловік і дружина бажають розділити власність, нажиту за час спільного життя, слід оформити Угоду.
  • При наявності спірної ситуації, чоловік або дружина може ініціювати майновий розділ в суді. Зробити це можна, перебуваючи в шлюбі, у процесі його розірвання або після розлучення.
  • Термін подачі позову обмежено трьома роками. Час обчислюється з моменту, коли одна із сторін дізналася про порушення своїх прав.
  • Розділ в суді здійснюється, як правило, за законом – за принципом рівності часток.
  • У процесі судового розгляду сторони можуть домовитися і підписати мирову Угоду. Умови договору обов’язкові для виконання. Завіряти документ у нотаріуса не обов’язково – суддя підтверджує порядок розділу своїм рішенням.

Бажаєте знати, як правильно скласти договір про визначення частки у суспільній сумісній власності – прочитайте нашу попередню статтю. До речі, там ви найдете зразок договору.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
0 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталія
Гость
Наталія

як проводиться розподіл майна при розлученні (в яких частках), коли чоловік отримував у власність будинок за заповітом вже перебуваючи у шлюбі. У подружжя є двоє дітей, один неповнолітній

wpdiscuz   wpDiscuz