Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Подали позов, наприклад, про стягненні аліментів, і раптом з’ясувалося, що претензії значно занижені? Або, навпаки, завищені? Все нормально, не турбуйтеся. Законодавством передбачається можливість уточнення позовних вимог.

Уточнена позовна заява – явище в судовій практиці не таке вже й рідкісне. Разом з тим, зі вступом в силу нового ЦПК у 2018 році з’явилися суттєві нюанси, які необхідно враховувати. Про них ми розповімо в нашій статті.

Раніше в статті “Збільшення розміру аліментів на дитину (зразок позовної заяви)” ми розповідали, яка існує процедура збільшення грошового утримання, як проходить розглід позову, коли суд може відмовити у задоволенні позовних вимог.

Якщо ви вважаєте розмір аліментних платежів завищений, прочитайте нашу попередню статтю “Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?

Уточнення позовних вимог за новим ЦПКУ

В юридичній практиці стандартна ситуація, коли після прийняття заяви судом з’являються нові факти, відкриваються раніше невідомі тонкості та питання. Тому процедура внесення поправок нескладна, але має важливі особливості.

Що потрібно для зміни позовних вимог? Спочатку необхідно чітко визначитися, що бажаєте поміняти. Законодавством встановлено, що заявник може змінити предмет позову або його підстави, збільшити або зменьшити розмір грошового стягнення або ж грошову суму.

Так, згідно ст. 49 ЦПКУ (в редакції 2018 року) заявник вправі:

  • відмовитися від позову повністю чи від якої-небудь його частини;
  • збільшити або зменшити суму;
  • змінити предмет або підстави вимог;
  • оформити мирову угоду з відповідачем.

Що ж таке предмет позову?

Цивільний процесуальний кодекс встановлює, що предмет позову – це матеріально-юридичні вимоги позивача до відповідача, відносно яких суддя повинен постановити рішення. Тобто, говорячи простою мовою, те, що ви просите у суду, звертаючись із позовом. Наприклад, встановити аліменти, стягнути аліментну заборгованість, визнати недійсним договір, вилучити майно, розірвати шлюб, визнати право власності на майно, розділити заборгованість подружжя, змінити порядок стягнення – із відсотка від зарплатні на фіксовану грошову суму і т. п.

Які підстави для пред’явлення позовної заяви?

По своїй суті підстави — це ті обставини, на  яких позивач обгрунтовує вимоги (предмет позову) та які підтверджуються пред’явленими суду доказами.

Приклад:
Приміром, підставою позову про стягнення аліментів служить факт спорідненості батька та дитини, а також факт несплати коштів на утримання неповнолітнього. Всі ці факти повинні підтверджуватися свідоцтвом про народження, листуванням потенційного стягувача та платника і таке інше.

Хочете поміняти одночасно предмет і підставу? Тоді доведеться писати іншу заяву – це буде інший процес та інша справа.

Читайте також:  Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?

Таким чином, для зміни претензій потрібно написати відповідну заяву та направити її безпосередньо судді, який розглядає первинний позов.

Зверніть увагу! За «старим» Цивільно-процесуальним кодексом внесення поправок допускалося на всіх стадіях судового процесу – аж до судових дебатів. По новому ЦПК України позивач повинен внести зміни в позовну заяву (збільшити або зменшити позовні вимоги, змінити предмет або підстави, викладені в позові) до завершення підготовчого засідання.  Якщо ж має місце спрощене судове виробництво – вимоги можна змінити за п’ять днів до першого засідання.

Це нововведення адвокати та юристи зустріли негативно, тому що воно суттєво обмежує права позивача. Справа в тому, що нова обставина може стати відомою після підготовчого засідання – наприклад, в процесі судового розгляду. І тоді необхідне уточнення позовних вимог.

Разом їіз завою, до суду необхідно направити додаткові документи, які стали підставою для змін та підтверджують викладені факти. Що робити, якщо треба час для збору доказів? Як варіант, можна заявити клопотання про перерву підготовчого провадження (в порядку ст. 198 ЦПК України). Суддя може подовжити засідання не більше, ніж на 30 днів.

Слід враховувати той факт, що потрібні підстави для відкладення підготовчого провадження. А також те, що безпосередньо терміни підготовчого засідання обмежені двома місяцями (60 днів).

Здебільшого, зміна позовних вимог потрібна при стягненні аліментного боргу. Адже заявники не завжди правильно розраховують розмір позовних вимог. Як правильно це зробити ви дізнаєтеся, якщо прочитаєте статтю “Позовна заява про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів (розрахунок пені)“, а також статтю “Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)“.

Заява про уточнення позовних вимог

Дуже часто на засіданні розкриваються раніше невідомі факти, важливі для судового рішення. Як ми зазначили вище, зміна предмету та підстав, а також зміна розміру позовних вимог в цивільному процесі здійснюється шляхом подачі заяви (уточненої) в порядку ст. 49 ЦПКУ.

Читайте також:  Строк позовної давності при стягненні аліментів

Внесення поправок потрібно викласти чітко і послідовно, щоб суд прийняв нові вимоги на розгляд. Якщо передбачається збільшення суми в грошовому вираженні, то доцільно представити розрахунок.

Зразок заяви про уточнення позовних вимог ви можете завантажити тут.

Документи необхідно надати безпосередньо судді (у підготовчому судовому засідання) або ж у канцелярію суду (за кілька днів до засідання).

Якщо заяви про уточнення позовних вимог надана в засіданні, цей факт вноситься безпосередньо в протокол. Суд, скоріш за все, відразу постновить мотивоване рішення…

  • заяву про уточнення (наприклад, збільшення) позовних вимог прийняти до провадження;
  • заяву повернути позивачу;
  • в прийнятті заяви про уточнення позову – відмовити.

Таким чином, головне в уточненні позовних вимог– заявити клопотання до того, як суддя закриє підготовче провадження та відкриє розглід справи по суті.

Зверніть увагу! Якщо мова йдеться про збільшення розміру позову, мається на увазі збільшення його суми. Якщо ціна позову збільшується, то необхідно буде доплатити судовий збір. Відповідно, при зменшенні позову, позивачу повертається надлишково сплачена сума збору.

До речі, якщо позовні вимоги зменшуються, заявник має право повернути частину судового збору. Про це та багато інше ви дізнаєтесь із статті “Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)“.

Уточнення позовних вимог за новим ЦПК – важливі нюанси, судова практика

  • Згідно ст. 49 Цивільного процесуального кодексу, заява про збільшення позовних вимог направляється до закінчення підготовчого провадження (у спрощеному провадженні – за 5 днів до першого судового засідання).уточнення позовних вимог
  • В підготовчому засіданні суддя задає питання – чи підтримує позивач вимоги, викладені в позові. Саме тоді заявникові потрібно надати документи та клопотати про зміну вимог. Заяву можна подати і в канцелярію, з урахуванням встановлених термінів.
  • Згідно із нормами тієї ж статті 49 ЦПК України, позивач, при направленні до суду заяви, зобов’язаний долучити документи, які стали підставою для зміни.
  • Заявник повинен направити весь пакет документів (заяву із додатками) не тільки до суду, а й відповідачу (в нашому випадку – аліментоплатнику) та іншим заінтересованим особам. Поштову квитанцію, яка свідчить про направлення кореспонденції, необхідно долучити до заяви.
  • Для збору доказів та подання заяви про збільшення позовних вимог позивач має право клопотати про подовження підготовчого провадження – але не більше ніж на 30 діб. Ця стадія судочинства також може бути подовжена безпосередньо суддею – коли необхідно отримати докази, з’ясувати заперечення, здійснити інші дії.
  • Після розгляду заяви про уточнення позовних вимог суд виносить ухвалу. Оскаржити її можна в апеляційній інстанції на протязі 15 діб із дня винесення. Якщо ухвалу оголошено сторонам в судовому засіданні – на протязі 15 діб з моменту проголошення.
Читайте також:  Відзив - заперечення на позовну заяву (зразок)

Якщо вас цікавить питання, як взагалі розраховується розмір аліментів на одну дитину, двох або більше дітей, прочитайте нашу статтю “Аліменти в 2018 році: розмір, стягнення, нарахування (зразок заяви)“.

Уточнення позовних вимог суттєво відрізняється від заперечень на позовну заяву. Що таке відзив, або заперечення на позовну заяву, ким та в які терміни подається відзив, як правильно його скласти – про все це ми розповіли у статті “Відзив – заперечення на позовну заяву (зразок)“, а також представили типові зразки відзиву та зустрічної позовної заяви.

Якщо ви намагаєтеся скласти позовну заяву самостійно, прочитайте нашу статтю “Исковое заявление – основные ошибки при составлении“. Так ви не допустите основних помилок та суддя не залише ваш позов без руху.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of