Позовна давність при розподілі майна при розлученні

Інколи розлучення – далеко не останній етап у відносинах подружжя. Колишні чоловік і дружина ще тривалий час живуть разом, користуються загальним майном. І цілком законно, оскільки все, що придбано у шлюбному союзі (крім особистої власності), є спільною власністю.

Проходить час, обставини змінюються і виникає необхідність у розділі загального майна. Найчастіше це відбувається в суді і виявляється, що термін подачі позовної заяви обмежений. Коли можна подати позов? З якого часу починається відлік строку позовної давності? Про це ви зараз дізнаєтесь.

Майновий розділ

Позовна давність при розподілі майна подружжя

Чи можна в шлюбі робити розподіл майна? Так, закон дозволяє це робити.

Взагалі, подружня пара може ділити майно:

  • будучи в шлюбі;
  • при розірванні шлюбу;
  • після розлучення.

Визначити частки кожного можна самостійно, для чого сторони повинні скласти угоду про майновий розділі. Або звернутися в суд з позовною заявою про майновий розподіл, враховуючи строки давності.

Термін позовної давності при розділі майна подружжя

Майновий розділ відбувається в суді, якщо між чоловіком та дружиною виникла суперечка з приводу, чи потрібно визначити частку кожного з подружжя.

На вимогу колишніх дружини і чоловіка при роздала власності застосовується термін давності у 3 роки. Іншими словами, протягом 3-х років один із подружжя може ініціювати майновий розділ у суді.

Закон дозволяє чоловікові, чиє право порушене, подати позов незалежно від того, пройшли строки давності, чи ні. Суд застосує термін позовної давнини тільки за клопотанням однієї із сторін, якщо воно заявлено до винесення остаточного рішення. Разом з тим, клопотання є причиною для відмови у задоволенні позову.

розпрділити власність можна і без суду. Більш докладніше про цем ми розповіли в статті “Розділ майна подружжя при розлученні без суду“.

Читайте також:  Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Тепер розберемося, з якого часу починають обчислюватися позовні терміни?

Початок обчислення строків позовної давнини

У деяких джерелах можна зустріти інформацію, що відлік строків давності починається з дати розірвання шлюбу. Це не так.

Згідно із законодавством, початком відліку є день, коли один із колишнього подружжя дізнався про те, що його особисті майнові права порушені другою стороною. Ця позиція закріплена і в судовій практиці.

Коли особисті права колишнього чоловіка або дружини щодо спільного майна вважаються порушеними? В той момент, коли виникає спір щодо майна.

Наприклад, колишній чоловік:

  • вчиняє дії, що перешкоджають колишній дружині вільно користуватися майном;
  • реалізував, подарував або обміняв спільну власність;
  • створює умови, при яких неможливо користуватися або володіти річчю;
  • іншим способом порушує майнові права колишньої другої половини.

Порушення майнових прав може відбутися і через 5-10 років після розлучення. Строки давності починають спливати з моменту, коли інша сторона довідалася або могла дізнатися про таке порушення.

Чому майновий розділ краще не затягувати?

Дійсно, закон передбачив поділ спільно нажитого майна через багато років після розлучення. Однак ми радимо не відкладати процес в довгий ящик, на це є кілька вагомих причин.

  • Чим більше часу пройшло, тим більше вірогідність того, що одна із сторін розпоряджатися річчю на свій розсуд.
  • Обов’язок доказування порушень майнових прав покладено на позивача. Ущемленному у своїх правах чоловікові доведеться збирати документальні докази і свідчення того, що річ продана, або відповідач обмежує його право на володіння, користування і розпорядження. Згодом документи можуть загубитися, втратити юридичну силу.
  • Пізній розділ може бути невигідний обом сторонам в матеріальному плані, оскільки майно (за винятком, можливо, нерухомості) через час знецінюється.
  • Якщо чоловік знав про те, що друга сторона розпорядилося майном, але нічого не зробив, по закінченні 3 років важко буде схилити суд на свою сторону. І нерозумно сподіватися, що відповідач не заявить клопотання про застосування строків давності.
Читайте також:  Розподіл боргу при розлученні подружжя

Якщо подружні стосунки не склалися і пара прийняла рішення про розлучення, радимо вирішити питання поділу спільного майна одночасно з шлюборозлучним процесом.

Бажаєте ініціювати після розлучення розділ майна або скласти позовну заяву, проконсультуйтесь з юристом. Задайте питання просто зараз по телефону + 3(8093)57-31-783, або заповніть форму заявки та получіть безоплатну консультацію.

Якщо ви бажаєте, щоб ваші інтереси в суді представляв кваліфікований та досвідчений адвокат – зателефонуйте. Ми зв’яжемося з вами та візьмемо на себе всі питання, пов’язані із збором документів, участю у судових засіданнях та доказуванням вашої позиції.

До речі, як здійснити розділ автомобіля при розлученні, ми розповіли в нашій попередній статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of