Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Розлучення супроводжуються не тільки психологічними та емоційними проблемами. Часто виникають питання матеріального характеру, вирішувати які колишньому подружжю доводиться в суді. Перш за все сторонам слід знати про терміни позовної давності. З якого моменту він відраховується і що робити, якщо строк порушений? Ми відповімо на всі ці запитання.

Майновий розділ після розлучення

Закон визначив два режими розділу майна:

  • законний – заснований на нормах сімейного права, згідно з якими майно, набуте в шлюбі – спільно нажите. Кожен із подружжя має рівні права щодо нього;
  • договірний – передбачає укладення шлюбного контракту або нотаріально завіреної угоди про майновий розділі.

Законний режим розділу застосовується, якщо відсутня шлюбний договір або угода.

Іноді договір укладають не в момент реєстрації шлюбу, а через значний проміжок часу. У такому разі майно, придбане до укладення контракту, підлягає розділу, за умови, що в документі не визначена його доля.

Термін позовної давності при розділі майна

Загальний строк позовної давності при розділі колишнім подружжям спільного майна – 3 роки.

Чи означає це, що неподання позову протягом даного часу з дня розлучення є порушенням позовних строків? Виявляється, ні.

Норми Сімейного кодексу не містять інформації про початок обчислення строків давності. В цьому випадку діють загальні положення ЦКУ. А саме: позовні терміни відлічуються з дня, коли колишній чоловік (або дружина) дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.

Початок строку позовної давності

Часто після завершення процесу розлучення подружжя продовжує жити в загальній квартирі, користується автомобілем та іншим майном, набутим за час сімейного життя. Такий стан речей може зберігатися тривалий час.

Читайте також:  Реальний поділ житлового будинку при розлученні: зразок угоди

Розділ майна може відбутися і через 15-20 років після розлучення. Поки що порушень майнових прав немає, підстави для подачі позову про поділ майна також відсутні.

Наведемо приклад: після розлучення розділ майна відкладений колишнім подружжям на невизначений час. Через кілька років чоловік продав придбаний у шлюбі автомобіль. Через 5 років після розлучення колишня дружина звернулася до нього з вимогою розділити майно, їй було відмовлено. З цього і моменту починається відлік трьохрічного терміну.

Відновлення пропущених строків позовної давності

Буває, що колишній чоловік або дружина знали про порушення своїх майнових прав, але протягом тривалого часу не звертались до суду з позовною заявою.

По закінченні 3 років з дня обізнаності особи про порушення, термін позовної вважається пропущеним. Розділити спільно нажите майно в судовому порядку можна тільки після відновлення строку давності.

Суд відновить терміни, якщо визнає причину пропуску поважною. З великою ймовірністю позовні вимоги колишнього чоловіка будуть задоволені і терміни відновлені, якщо раніше звернутися з позовом завадили наступні обставини:

  • тривала хвороба позивача;
  • причини особистого характеру (особа відбувала покарання, знаходилася у тривалому відрядженні або за кордоном, несла військову службу і таке інше);
  • причини сімейного характеру (народження дитини, хвороба або смерть близького родича).

Такі обставини повинні мати місце протягом всього строку позовної давності, або хоча б протягом останніх 6 місяців до його завершення. Термін давності «заморожується» на момент дії поважних причин. Після того як подія відбулася, відраховується далі.

Причини пропуску строків давності повинні бути підтверджені документально. Приміром, медичною довідкою, свідоцтвом про народження або смерті, військовим квитком, довідкою про звільнення і так далі. При необхідності – показаннями свідків.

Який суд розглядає позов про майновий розділі?

Дану категорію справ розглядає суд за місцем проживання відповідача. Якщо місце перебування останнього невідоме – за місцем знаходження основної частки майна. Можна подати позов за місцем проживання заявника, якщо разом з ним живуть неповнолітні діти, або внаслідок хвороби заявник не може приїжджати в суд, розташований за місцем проживання колишнього чоловіка.

Читайте також:  Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Позови про поділ майна підсудні районним судам.

Оскарження судових рішень

Судове рішення набуває чинності через місяць після його винесення (якщо рішення не оскаржувалося), або після того, як набуло чинності рішення апеляційного суду (в разі оскарження або скасування рішення вищестоящим судом).

Первинне рішення можна оскаржити не один раз.Термін позовної давності при розділі майна подружжя

  • в апеляційному суді – протягом 1 місяця з моменту винесення рішення. Апеляційну скаргу слід подавати через суд, який розглядав справу.
  • у касаційному суді – протягом 6 місяців з дня винесення рішення апеляційним судом. Скарга подається безпосередньо в касаційний суд.

Після розлучення з розподілом краще не затягувати. По-перше, відносини розірвані і не варто чекати, поки колишній чоловік продасть чи подарує придбану в шлюбі власність. По-друге, по закінченні декількох років вона може бути перепродана неодноразово. У разі задоволення позовних вимог про поділ, наступні договори будуть визнані недійсними. Це спричинить проблеми з поверненням грошових коштів у сумлінних покупців.

Найкращий варіант – після розірвання шлюбу відразу ж провести поділ. Або подати заяву протягом 3 років з дня розлучення, не пропустивши загальний строк позовної давнини.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of