Як ділиться майно подружжя при розлученні без суду?

Коли відбувається урочисте одруження, молоді не думають про те, що прийде час, і потрібно буде зайнятися розподілом майна – в тому випадку, якщо шлюб розпадеться. І вже точно не замислюються, що ділити доведеться як значимі, дорогі речі – машину або квартиру, так і незначні дрібниці — наприклад, сервізи, побутову техніку і т.і.

Згідно із законом, розлучення може відбутися як у суді, так і в органах РАГСу. Все буде залежати від згоди сторін, а також від того, чи є у подружжя неповнолітні діти. А ось при наявності спільного майна зовсім не обов’язково розлучатися у суді.

І навпаки – навіть якщо розірвання шлюбу повинно відбуватися тільки в судовому порядку, це зовсім не означає, що для поділу власності також слід залучати суд. Більш того, я рекомендую розділити власність «полюбовно». Самостійне поділ значно спрощує і прискорює судову процедуру розлучення і сприяє збереженню здорової нервової системи та добрих відносин між чоловіком і жінкою. Крім цього, розподіл власності в договірному порядку заощадить кошти, оскільки при подачі позову в суді необхідно сплатити державне мито. Його розмір залежить від вартості об’єктів розподілу. Якщо подружжя має намір поділити будинок або квартиру, доведеться викласти чималу суму грошей вже при подачі позову.

З чого починають договірний розподіл при розлученні?

Отже, подружжя вважае за краще розділити власність самостійно, не звертаючись до суду. З чого починати безпосередньо процедуру розподілу?

Безумовно, з конструктивного діалогу. Чоловік і жінка повинні сісти за стіл переговорів і вирішити, яким чином відбудеться розподіл спільної власності. А також закріпити свою домовленість письмово – скласти шлюбний договір або угоду про розподіл спільного майна.

Читайте також:  Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Ще одна порада – не відкладайт цю процедуру в «довгий ящик». Адже з часом майно може бути втрачено, стати непридатним, його вартість може суттєво знизитися. Крім цього, бувають випадки незаконного відчуження спільної власності одним з представників подружньої пари. А після розлучення ситуація може і зовсім змінитися – якщо спочатку сторони планували розділити все порівну, то після розлучення один з них може передумати (наприклад, чоловік обзавівся новою сім’єю, має гостру потребу в грошах, відчуває себе скривдженим і т.і.).

Отже, добровільний розділ слід закріпити документально – оформити угоду або шлюбний договір. Поговоримо про це докладніше.

Угода про поділ спільної власності

Перш за все розберемося, які існують відмінності між шлюбним договором і угодою.

Угода оформляється не лише у шлюбі, але й під час розлучення і навіть після нього (якщо при розлученні питання розподілу власності не піднімалося). Умови угоди, як і шлюбного договору, носять виключно майновий характер – особисті немайнові відносини такими документами не регулюються. При цьому, в угоді має бути визначено, як розподіляється власність і боргові зобов’язання, які є на момент його оформлення. У шлюбному ж контракті можна визначити порядок поділу об’єктів, які будуть придбані чоловіком і жінкою після укладення союзу, а також майнових зобов’язань, які виникнуть в подальшому.

Угода, як правило, охоплює все спільне майно. Але може визначати також порядок поділу одного конкретного об’єкта – наприклад, квартири або автомобіля.

Закон не встановлює будь-які обмеження за формою і змістом документа. Єдина вимога – угода про майновий розподілі має бути письмовою і підписана сторонами добровільно. Обов’язкове нотаріальне посвідчення в даному випадку не потрібно. Однак я раджу все ж відвідати нотаріальну контору – особливо, якщо предметом поділу виступають такі об’єкти, як нерухомість, земельна ділянка, транспортний засобів (для переходу права власності стосовно таких об’єктів необхідна держреєстрація).

Читайте також:  Як ділиться майно при розлученні?

Більше дізнатися про порядок укладання Угоди можна в статті «Розлучення з розділом майна: з чого почати?”.

Шлюбний договір

У законі існує два режиму власності подружжя – законний і договірний. В останньому випадку чоловік і жінка можуть самостійно визначати майнові права і зобов’язання.

З цією метою укладається шлюбний договір. В таких договорах також містяться виключно умови майнового характеру. Наприклад, сторони визначають, хто з них і якими об’єктами власності буде володіти як у шлюбі, так і після розлучення.

При складанні договору сторонам слід відвідати нотаріуса – головною вимогою в даному випадку є письмова форма документа та його нотаріальне завірення. Якщо ці правила не дотримані, договір визнається недійсним. А це означає, що при розірванні шлюбу розподіл буде відбуватися за законном.

Шлюбні договори оформляються як молодятами, так і подружжям (чоловік і жінка перебувають у шлюбі). Документ можна підписати задовго до весілля. Однак законної чинності він набуде виключно після реєстрації шлюбу в РАГСі.

Що краще – угода про розподіл або шлюбний договір?

Підсумуємо: якщо подружжя бажає розділити спільно нажите майно, не звертаючись при цьому до суду, слід оформити шлюбний договір або угоду. Що ж все-таки вибрати?

Рішення буде залежати від багатьох факторів. Слід врахувати такі моменти:

  • яку стадію розлучення проходять сторони;
  • чи є складність при оформленні документів;
  • які майнові об’єкти та боргові зобов’язання підлягають розподілу;
  • як буде відбуватися оподаткування операцій;
  • які витрати понесуть сторони при оформленні договорів (в тому числі з оплати нотаріальних послуг, державного мита, при проведенні оцінки об’єктів);
  • чи потрібно проходити перереєстрацію прав власності на об’єкти в державних органах.
Юридична практика свідчить, що при розлученні сторонам краще оформляти угоду про розподіл. Шлюбний договір актуальний для подружжя, яке бажає врегулювати майнові питання, будувати при цьому спільне життя і не руйнувати шлюб.

Якщо ж сторони не змогли досягти компромісу, про поділ майна в договірному порядку не може бути й мови – визначати подальшу долю спільної власності доведеться в суді.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of