Строк позовної давності при стягненні аліментів

Проблема невиплати аліментів актуальна завжди. Стягувачі і платники намагаються розібратися, як обчислюються строк позовної давності при стягненні аліментів на дитину та при стягненні заборгованості? Коли право вимоги припиняється? Ми розповімо все про позовні терміни в аліментних справах.

Раніше у статті “Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем” ми розповіли правила розрахунку аліментного боргу, а також надали зразок зави, яку необхідно скласти та направити на адресу виконавця.

Строки позовної давності

Законодавець встановив часові рамки для того, щоб контролювати перерахування аліментних коштів.

Позовна давність – законодавчо установлений строк, протягом якого особа, чиї права порушені, може звернутися з позовом про захист своїх інтересів. Загальний строк позовної давнини визначений ст. 256 ЦК України і становить 3 роки з моменту, коли особі стало відомо про порушення прав. Максимальні строки давності не можуть перевищувати 10 років.

Загальне правило позовних строків про стягнення аліментів на дитину не поширюється, так як порушення прав алиментоотримувача є тривалими.

У алиментном праві діють особливі строки давнини. Якщо батько відмовляється утримувати дітей, термін давності може бути встановлений з дня народження дитини. Виплати є обов’язковими, поки дитина не досягне 18-річчя. Якщо пройшов час і мати не зверталася до суду з позовом, стягнути аліменти з батька можна буде тільки за останні 3 роки.

Після досягнення дитиною повноліття аліменти стягуються в розмірі заборгованості.

Винятком з правила є недієздатність дитини. В даному випадку батько-аліментник зобов’язаний утримувати її до повного одужання.

Хто може звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на дитину?

У нашому випадку ми говоримо про порушення інтересів стягувача, який не отримує від платника матеріальної компенсації на утримання дитей. До суду може звернутися тільки член родини або інша особа, яка має право отримувати аліментні виплати. Позовну заяву може подати:

  • один з батьків;
  • опікун;
  • усиновитель;
  • представник територіальних органів опіки та піклування.
Читайте також:  Заборгованість по аліментах - як її зменьшити (позовна заява)

Доречі, за несплату грошових коштів на утримання дітей передбачена відповідальність. Докладно про це ми розповіли в статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей“.

Як стягнути аліменти за минулий період?

Батько, з яким залишається неповнолітня дитина, утримує і матеріально забезпечує її. Як наслідок, потребує фінансової підтримки та компенсації витрат. Нерідкі ситуації, коли колишня дружина згадує про аліменти через кілька років. Наприклад, у родині зменшилися доходи, годувальник втратив роботу або захворів. В таких випадках мати приймає рішення стягнути аліменти з батька дитини за весь минулий період.

Проте слід врахувати, що особа, якя виховує дитину, може розраховувати на аліменти за весь період, тільки якщо є батьківська угода або рішення суду.

В іншому випадку можна буде стягнути аліменти у встановленому розмірі тільки за останні 3 роки. При цьому позивач повинен довести, що домагався виплат протягом тривалого часу, а не тільки перед тим, як звернувся в суд.

Документи, необхідні для стягнення аліментів на дитину

Суддя не буде досліджувати причини, чому мати не зверталася з позовом раніше. Однак повинен залучити до справи документальне підтвердження того, що позивач намагався отримати аліменти, а відповідач ухилявся від виплат.

Як документально підтвердити факт того, що мати намагалася отримати від колишнього чоловіка аліменти? Такими доказами служать:

  • угода про аліменти на дитину;
  • інформація від органів внутрішніх справ, що підтверджує подачу стягувачем заяви про розшук боржника;
  • заяву стягувача з вимогою притягнути другого з батьків до відповідальності за невиплату аліментів;
  • інформація про порушення кримінального провадження за невиплату аліментів за заявою алиментополучателя;
  • листи на адресу відповідача та за місцем його роботи;
  • свідчення і таке інше.
Читайте також:  Аліменти на одну дитину в 2018 році: розмір і порядок виплати

До речі, особо злісні неплатники можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Більш докладно ми розповіли у статті “Кримінальна відповідальність за несплату аліментів“.

Первинне звернення з позовом

Якщо відсутня угода і батько, який виховує дитину, раніше не вживав заходів до стягнення коштів з колишнього подружжя, суд зобов’яже останнього виплачувати аліменти з моменту подання позову.

Приклад № 1. Мати дитини звернулася до суду з позовом про накладення аліментних зобов’язань на батька дитини, якій на момент подачі заяви виповнилося 12 років. До цього часу на аліменти не претендувала, оскільки могла сама забезпечувати сина. Суд зобов’язав колишнього чоловіка виплачувати аліменти з моменту подачі позовної заяви і до повноліття дитини.

Приклад № 2. Матір подала позов до колишнього чоловіка про присудження аліментів на дитину та стягнення аліментних коштів за останні 3 роки. Суд зобов’язав відповідача виплачувати аліменти на утримання дитини з моменту подання позову. Другу частину позову не задовольнив, оскільки раніше аліментні вимоги не висувалися, батько від виплат не ухилявся, так як відсутнє судове рішення або угода.

Позовна давність щодо стягнення аліментів після 18-річчя дітей

Особа, яка виховує дитину, має право подати позов на стягнення аліментів до моменту повноліття дитини, після чого таке право буде втрачено.

Важливо! Якщо зобов’язання сплати аліментів було накладено раніше (угодою або рішенням суду), і утворився борг, стягнути його можна і після повноліття дитини.

Після досягнення дитиною 18-річчя, позовні строки продовжуються ще на три роки. Іншими словами, заборгованість підлягає стягненню до того, як дитині не виповниться 21 рік. Якщо дитина є студентом і потребує матеріальної підтримки, виплата аліментів може бути продовжена до її 23-річчя.

Законодавець визначив основні правила обчислення строку позовної давнини, які враховуються при первинному зверненні до суду:аліменти на дитину

  • якщо немає рішення суду або угоди і відсутній борг по аліментах, граничний термін подачі позову (присікальний строк) – 18-річчя дитини;
  • при наявності заборгованості, строк подовжується до 21 року;
  • якщо повнолітня дитина-інвалід 1 групи з дитинства, терміни давності не обмежені.
Читайте також:  Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок

В останньому випадку діє законодавче право на аліменти. Слід врахувати, що строк позовної по стягненню аліментів на повнолітню дитину-інваліда також становить 3 роки.

Більш докладно про порядок стягнення аліментних боргів ми розповіли в статті “Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?“.

Позовна давність по виплаті аліментів батькам

Аліменти присуджуються непрацездатним і незабезпеченим фінансовою підтримкою батькам. Платниками виступають повнолітні працездатні діти. Термін виплати, встановленої судом, не може перевищувати 3 роки.

Повнолітні діти звільняються від сплати аліментів, якщо батьки в свій час усунулися від їх виховання і забезпечення, а також позбавлені батьківських прав, і такі права не відновлені.

Позовна давність по виплаті аліментів колишньому чоловікові

Непрацездатні і такі, що потребують фінансового забезпечення чоловік або дружина мають право подати позовну заяву про аліменти на свою користь. Розлучення не анулює право на утримання, якщо воно виникло під час подружнього життя.

Відповідач при цьому повинен бути фінансово забезпечений і мати можливість виплачувати кошти.

Максимальні терміни на виплату аліментів на дружину складають три роки з дня державної реєстрації розлучення.

Колишня вагітна дружина, або яка виховує малолітню дитину, може претендувати на аліменти до того, як сину або дочці не виповниться 3 роки.

Раніше ми розповідали, чи утримуються кошти на дітей з лікарняного листа та матеріальної допомоги.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

11
Отправить ответ

avatar
5 Тем комментариев
6 Ответов
5 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Таня
Гость
Таня

Одружені не були
Дитина записана на батька
Їй 3 роки
Хочу подати на аліменти за весь період
Але до цього потреби не було
Але він сам сказав що подасть на Аліменти і буде сплачувати але це були лише слова
Чи погодить мені суд???
Чи це не є доказом????

Ірина
Гость
Ірина

Доброго дня! У моєї дочки ситуація трішки заплутана і відрізняється від описаних у статті. Дитина 2004 року народження, розлучилися її батьки у 2007 році. Моя дочка не подавала на аліменти одразу, оскільки батько дитини попросив не подавати, пообіцявши, що він буде допомагати фінансово. Спочатку дійсно допомагав, але у 2008 році він одружився вдруге (через наявність цієї другої і сталося розлучення), а через півтора року у нього народилася друга дитина. От з цього часу і почалися затримки допомоги. Він примудрився присилати гроші таким чином, що дата завжди посувалася на пізніший строк, а потім плавно переходила на початок наступного місяця. Тобто, за… Читать далее »

Вікторія
Гость
Вікторія

Доброго дня! На утримання моєї доньки за рішенням суду я отримувала аліменти з 2005 року у твердій грошовій сумі 100грн. На той час це були невеликі гроші, але хоч щось. Зараз ця сума взагалі смішна. Раніше до суду не зверталась, оскільки мій матеріальний стан був досить добрим. Але зараз ситуація змінилась: я втратила роботу, з’явилась третя дитина, я і діти перебуваємо на утриманні мого нового чоловіка. Підкажіть, будь ласка, якщо зараз подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів на майбутнє, чи можна претендувати на їх збільшення за попередні роки? Дякую!

Оксана
Гость
Оксана

Доброго дня! Підкажіть будь ласка, розлучені з 2015 року, на аліменти чоловіка не подавала, у нас син 5 років.Чи можливо зараз подати на аліменти?

Ліля
Гость
Ліля

Доброго дня! Розлучилися в 2016р. “Татусь” дітям не допомагає. З якого часу можна стягнути аліменти на двох дітей віком 12 та 17 р?

wpdiscuz   wpDiscuz