Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

Перед кожним алиментоплатником (рівно, як і утримувачем), рано чи пізно стане питання: чи утримуються аліменти з лікарняного листа? Відповідь однозначна: так, утримуються. Це передбачено Постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146, якою затверджений перелік видів доходів, що враховуються при визначенні суми аліментів (п. 12 Переліку).

Стягнення аліментів з допомоги при тимчасовій непрацездатності відбувається на загальних підставах, оскільки законодавець прирівнює дані виплати до доходів аліментоплатника.

Підстави для стягнення аліментів з лікарняного листа

Відрахування аліментів проводиться на підставі наступних документів:

  • угоди між батьками дитини (або іншими сторонами аліментних відносин), оформленої у встановленому законом порядку (письмова, нотаріально посвідчена);
  • рішення суду;
  • судового наказу;
  • виконавчого листа.

Ніякий інший документ не дає право утримувати аліментні з виплати по лікарняному листу.

В угоді про виплату аліментів може бути вказаний фіксований розмір відрахувань. В деяких випадках з лікарняного аліменти можуть і не утримуватися, якщо щомісячна сума відрахувань на дитину не перевищує розмір заробітної плати батька.

Якщо аліментоплатник відмовляється фінансово підтримувати свою дитину або відсутня угода, стягувачу слід звернутися в суд.

За ухилення від сплати аліментів передбачена відповідальність. Більше про це – в нашій статті.

У судовому рішенні зазначені види доходів, з яких стягуються аліменти. І, як правило, допомога при хворобі входить в їх перелік. Якщо це не так, отримувачу необхідно звернутися до суду з вимогою про стягнення коштів з лікарняного. Існують умови для відрахування аліментних зобов’язань:

  • наявність належним чином оформленого листка непрацездатності;
  • особа, на яку покладено обов’язок перераховувати аліменти, має бути офіційно працевлаштована;
  • повинні бути відсутні причини для відмови у виплаті допомоги.
Читайте також:  Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)

При цьому не має значення, виданий лікарняний у зв’язку з хворобою самого платника або члена його сім’ї (крім виплат, отаманих при догляді за дитиною, якій не виповнилося 14 років).

Особливості виплати аліментів з лікарняного листа

Якщо все так прозоро і необхідність сплати аліментів із лікарняних листів прямо встановлена законом, чому бухгалтери іноді задаються питанням: чи потрібно відраховувати аліменти з лікарняного?

Згідно із законодавством, роботодавець виплачує допомогу з тимчасової непрацездатності за перші п’ять днів хвороби. Решта суми надходить з Фонду Соціального Страхування.
Розмір допомоги, що виплачується ФСС, залежить від суми заробітної плати за останній рік та страхового стажу співробітника. Останній фактор впливає на процентне співвідношення до середньої зарплати працівника. Дане правило не відноситься до розрахунку допомоги по лікарняним листам, виданим у зв’язку з необхідністю догляду за хворим родичем.

Підставою для отримання допомоги від соцстраху є належним чином оформлений лікарняний лист.

Іноді адміністрація підприємства за місяць, у якому співробітник хворів, офіційно виплачує доплату, щоб вирівняти середньомісячний заробіток. В таких випадках, за наявності підстав для утримання аліментів (угоди або рішення суду), аліменти утримають і з допомоги, і з суми доплати.

Порядок стягнення аліментів з допомоги ФСС

Порядок утримання коштів на дитину наступний: роботодавець зобов’язаний утримувати аліменти з виплат по тимчасовій непрацездатності за перші пять днів, тобто із суми, фактично виплаченої працівникові. Далі підприємство направляє письмове повідомлення до ФСС, вказавши період хвороби платника. Судовий виконавець виносить постанову про стягнення аліментів із суми допомоги при тимчасовій непрацездатності, яка направляється до ФСС.

Як здійснюється стягнення, якщо лікарняний ФСС вже оплачений, але аліменти не утримувалися? В такому разі гроші відраховуються із заробітної плати працівника на підставі відповідної постанови виконавця.

Читайте також:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

Розмір аліментів з лікарняного листа

Тепер ви знаєте, чи утримуються аліменти з лікарняного. Не менш актуальне питання: коли платник може отримати виплати по тимчасовій непрацездатності, і яка сума коштів буде відрахована?

Особа може претендувати на допомогу лише в разі страхування та офіційного працевлаштування: працює за трудовим або службовим контрактом (договором) або зареєстрована як підприємець. На допомогу також можуть претендувати учні очного відділення і та офіційні безробітні.

Як ми зазначили раніше, розмір оплати лікарняного залежить від:

  • офіційної заробітної плати;
  • страхового стажу.

Не секрет, іноді підприємства виплачують частину зарплати «в конверті». Але при виплаті лікарняних приймається тільки «білий» заробіток, зазначений у трудовому договорі або відомості.

Розрахунок допомоги залежить від страхового стажу та відбувається наступним чином:

  • стаж до 5 років – допомога у розмірі 60% від зарплати;
  • від 5 до 8 років – 80%;
  • від 8 років і більше – 100%.

Якщо мова йде про листок непрацездатності, виданий у зв’язку з хворобою родича, розміри допомоги прив’язують до мінімального розміру оплати труда. А якщо заробітна плата менше цого значення, допомога не виплачується.

Приклад утримання аліментів з лікарняного листа

Загальне правило говорить: аліменти відраховуються із заробітної плати іншого доходу, що залишився після податкового очищення. Оскільки допомога по хворобі обкладаєть ПДФО, алиментні виплати будуть утримані із суми, що залишилася після вирахування даного податку.

Згідно НК України, з допомоги податок не утримують, однак виплати по тимчасовій непрацездатності є винятком. Законодавець прирівнює лікарняні виплати до заробітної плати, які, по суті, є одноразовою її заміною.

Допомога, що виплачується ФСС, також оподатковується податком.

Наведемо приклад: згідно з виконавчим документом, з доходів працівника утримуються аліменти на одну дитину в розмірі 25% від зарплати та інших нарахувань. Розмір допомоги при хворобі склав 3 000 грн. Після вирахування ПДФО – 2 460 руб. (3 000х18%). Сума аліментів у даному випадку складе 615 руб. (2 460х25%).

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

Раніше ми розповіли про порядок стягнення аліментів з матеріальної допомоги.

Якщо є питання, що стосуються виплати аліментів з лікарняного аркуша, задайте їх нашим юристам. Ми проведемо безкоштовну консультацію в області аліментного, сімейного, спадкового права. Опишіть ситуацію, кваліфікований юрист грамотно складе документи і при необхідності представить ваші інтереси в суді.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of