Аліменти: виплати на дитину з матеріальної допомоги

При стягненні аліментів з фінансової допомоги часто виникають питання. В яких випадках допомога не є доходом, частину якого потрібно перераховувати як виплати на дитину? Ми розповімо про всі тонкощі стягнення аліментів з матеріальної допомоги.

Аліменти

Аліменти – кошти, які у встановленому законом порядку один член сім’ї зобов’язаний виплачувати іншому, який потребує матеріальної допомоги.

Це обов’язковий вид утримань, підставою для якого є:

Порядок утримання аліментів на підприємстві

Якщо аліментник працевлаштований, у більшості випадків утримання проводиться за місцем його роботи. Адміністрація підприємства зобов’язана утримувати платежі із зарплати, відпускнихпреміїматеріальної допомоги, лікарняного та інших видів доходів платника.

Відрахування виплат на дитину провадяться з доходів, одержаних як за основним місцем працевлаштування, так і на підприємстві, де платник працює за сумісництвом.

Матеріальна допомога

Додаткова фінансова підтримка працівників є традиційним видом доходу. Допомога виплачується не лише адміністрацією підприємства, але і державою.

Джерелами фінансової допомоги виступають федеральний і місцевий бюджети, позабюджетні фонди, іноземні держави, будь-які підприємства та організації. Підстави для виплати матдопомоги можуть бути різними, наприклад:

 • народження дитини;
 • реєстрація шлюбу;
 • свята;
 • поліпшення здоров’я;
 • відшкодування шкоди;
 • хвороба, поховання та інше.
Матеріальна допомога — виплата невиробничого характеру, що не залежить від результату діяльності працівника.

Допомога виплачується не тільки працівникам підприємства, але й членам сім’ї та іншим особам.

Читайте також:  Позбавлення батьківських прав (позовна заява)

З яких видів допомоги не утримують аліменти?

Види доходів, які є об’єктом аліментних виплат, а також доходи, з яких виплати на дитину не утримуються, зазначені у Переліку, затвердженому Постановою КМУ вiд 26.02.93 р. № 146 (п. 1, 12).

Так, аліменти не стягуються з допомоги, яка виплачується:

 • у разі непрацездатності, в тому числі при догляді за хворою дитиною;
 • при звільненні;
 • у якості компенсації за невикористану відпустку;
 • при лікуванні;
 • у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • з грошових коштів, що є компенсаційними виплатами, встановленими трудовим законодавством (відрядження, виплати при прийомі на роботу або переведенні в інше місце, з компенсації вартості робочого інструменту, тощо);
 • з компенсації вартості путівки, крім туристичної (відшкодовується працівникові або членам сім’ї).

Винятком є допомога, що виплачується в центрі зайнятості (допомога по безробіттю).

Крім того, аліменти не утримуються з виплат, які не є об’єктом оподаткування.

Коли з допомоги утримують виплати на дитину?

Законодавець визначив простий принцип: при вирішенні питання про стягнення аліментів з фінансової допомоги, необхідно враховувати соціальну спрямованість виплати.

Якщо гроші надається для вирішення серйозних, особистих питань платника, або для вирішення критичних проблем зі здоров’ям, виплати на дитину не відраховують. Передбачається, що особа витратить кошти за цільовим призначенням.

Якщо матеріальна допомога нецільова, а ще й прив’язана до джерела зарплати, вона є доходом, з якого утримуються аліменти.

Порядок утримання аліментів з матеріальної допомоги

З зарплати та матеріальної допомоги відрахування проводить бухгалтерія за місцем працевлаштування платника.

Перерахування коштів на рахунок алиментоотримувача проводиться протягом 3 днів з дня виплати працівникові зарплати або матеріальної допомоги.

Якщо платник не працює, він зобов’язаний самостійно здійснювати виплати на дитину.

Читайте також:  Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)

Утримання аліментів за угодою

Сторони, сідаючи за стіл переговорів і укладаючи угоду, самостійно визначають умови, порядок та розмір аліментних виплат. Договірний розмір аліментних виплат не може бути менше розміру, встановленого судом при можливій подачі позову.

Бувають ситуації, коли батьки домовилися щодо порядку сплати аліментів, встановили точну суму виплат, у тому числі з матдопомоги. В деяких випадках, зі спільної згоди сторін, матдопомога залишається без відрахувань.

Стягнення виплат на дитину за рішенням суду

У разі відсутності угоди, аліменти стягують у судовому порядку. Позов подається за місцем проживання платника або заявника.

Після винесення рішення суддя видає виконавчий лист, який стягувач або судовий виконавець надсилає за місцем працевлаштування аліментника.

Виплата здійснюється з чистого доходу платника, тобто після утримання всіх податків.

Більше про порядок утримання виплат на дитину ми розповіли в статті “Як стягнути аліменти за виконавчим листом?“.

Спірні питання, що виникають при стягненні аліментів з матдопомоги

виплати на дитину

Аліментники часто стикаються з ситуацією, коли бухгалтерія утримує аліменти з матеріальної допомоги, що виплачується при народженні дитини, відпустці або на оздоровлення.

 • З грошової виплати, що нараховується при народженні дитини, аліменти не утримуються.
 • Матеріальна допомога при виході у відпустку не є цільовою. Фактично гроші будуть спрямовані на поліпшення комфорту платника і витрачені на його розсуд. Отже, з такої виплати будуть утримані аліменти.
 • Питання відрахування аліментів з фінансової допомоги на оздоровлення або реабілітацію розглядається в кожному випадку окремо. Грошові кошти на загальне поліпшення здоров’я прирівнюють до доходу, з якого утримуються виплати на дитину. Проте цільова матеріальна допомога для вирішення критичної ситуації не є таким доходом (наприклад, у випадку важкого каліцтва або виробничої травми).
Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

4
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
3 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Вікторія
Гость
Вікторія

Доброго дня! Допоможіть у такому питанні: мій чоловік сплачує аліменти згідно судового рішення за місце роботи вираховують автоматично! В минулому році йому робили операцію на нозі, яка загалом обійшлась у 17 000 грн! Він написав заяву на отримання матеріальної допомоги на лікування і через деякий час її надали, звичайно не та сума яку він вказав, але з неї вирахували аліменти і в бухгалтерії пояснили що це є дохід!!!! Проте в цьому місяці з ним стався нещасний випадок і він повертаючись з роботи отримав тажкий перелом ноги, нам оголосили суму на операцію 30 000, за добу я напозичалася де тільки могла,… Читать далее »

wpdiscuz   wpDiscuz