Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)

Згідно зі статистикою, кожен четвертий платник аліментів рано чи пізно стає боржником. Заборгованість по аліментам може виникнути як у примусового платника, зобов’язаного сплачувати кошти на дітей за рішенням суду, так і у добровільного, який підписав у свій час договір про утримання дитини.

Раніше в статті “Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?” ми розповіли про зворотню ситуацію – коли батько сплачував кошти, але в подальшому мати дитини подала позов про стягнення заборгованості.

Виникнення аліментного обов’язку

Борги виникають не тільки при невиплаті аліментів, але також і при сплаті в сумі меншій, ніж та, яка встановлена рішенням суду, судовим наказом або угодою.

Причини несплати коштів на утримання дитини бувають різноманітними, наприклад…заборгованість по аліментам

  • навмисна відмова від перерахування коштів;
  • фінансові проблеми, що виникли у зв’язку зі звільненням, важким захворюванням та іншими обставинами;
  • помилкове зменшення суми аліментів при невірних бухгалтерських розрахунках;
  • відсутність банківських реквізитів, необхідних для переказування коштів на адресу одержувача;
  • відмова стягувача від одержання грошей на забезпечення дітей і таке інше.

Незалежно від причин, батько зобов’язаний погасити заборгованість по аліментам, але перед цим необхідно дізнатися її розміри. Існує декілька способів розрахунку, всі вони нескладні. Методологія обчислення викладена в Сімейному кодексі України (стю 195 СКУ) і залежить від порядку утримання коштів.

Правила розрахунку заборгованості по аліментам

Аліментоплатникам, як і стягувачам, потрібно запам’ятати наступні правила:

По-перше, розрахувати суму боргу можна, якщо тільки утримання коштів на дитину відбувається офіційно:

  • на підставі судового рішення, що набрало законної сили;
  • на підставі письмового нотаріально завіреного аліментного договору;
  • на підставі судового наказу.

За інших обставин аліментний обов’язок стягнути не вийде.

Наведемо приклад: після розлучення мати, з якою залишився неповнолітній син, не вимагала аліментів з батька дитини, договір про утримання дитини також не оформлявся. Через деякий час жінка вирішила звернутися з позовом та отримати з колишнього чоловіка кошти за весь час, що минув з моменту розлучення. Але в такому разі вимоги будуть спрямовані не на стягнення боргу, а на утримання грошових коштів за минулі періоди.

По-друге, заборгованість по аліментам встановлюється з урахуванням встановлених строків давності – за три останніх роки. Навіть якщо виконавчий лист виданий десять років тому – пристав розраховує суму, що «набігла» за три роки. З цього правила є виняток – умисне ухилення від зобов’язань, внаслідок чого з батьків стягується заборгованість за весь час прострочення.

Повернемося до нашого прикладу – матері дитини доведеться доводити в суді, що вона намагалася отримати від батька гроші, але безуспішно. Якщо суддя прислухається до її доказів, аліменти будуть стягнуті за 3 роки, але не з моменту розлучення. Якщо ж суд не вважатиме докази переконливими, гроші на забезпечення дитини будуть стягнуті з дня направлення позову до суду.

По-третє, заборгованість по аліментам стягуються з батьків навіть після того, як синові або дочці виповнилося вісімнадцять років. Більше про це ми розповіли у статті «Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?».

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

По-четверте, суму аліментного боргу розраховує судовий виконавець. Розрахунок пристава підтверджує правомірність заявлених позовних вимог. Якщо з приводу розрахунку виникає спір, розмір боргу встановлюється в суді.

Зверніть увагу! Розрахунок виконавця діє на протязі одного місяця. Саме в цей проміжок часу аліментоотримувачу потрібно звернутися до суду з позовом про стягнення боргу. Якщо місяць пройшов, а позов не поданий, необхідно звертатися до виконавця за новим розрахунком.

Заборгованість по аліментам – способи та приклади розрахунку

Як ми відзначили раніше, аліментні борги визначаються кількома методами – це залежить від умов утримання, а також від того, яким документом передбачені аліментні зобов’язання – угодою або рішенням суду. Кожен із способів врегульовано окремими законодавчими актами.

Так, при розрахунку аліментного боргу за основу беруться такі показники:

  • розмір прожиткового мінімуму на момент виникнення заборгованості;
  • розмір усередненої зарплати відповідного спеціаліста по регіону проживання боржника;
  • фактичні сумарні доходи аліментоплатника.

Розрахунок заборгованості на основі прожиткового мінімуму (ПМ).

Такий спосіб застосовується, якщо тільки аліментні кошти стягуються у фіксованій сумі – 50% від прожиткового мінімуму.

Доходи боржника при цьому не враховуються, а при визначенні береться за основу прожитковий мінімум.

Наведемо приклад:

Щомісячні зобов’язання з утримання тирічної доньки встановлені з 01 січня 2018 року у розмірі 50% прожиткового мінімуму. Недбайливий батько аліменти не перераховував. Пристав-виконавець розрахував борг на 01 червня 2018 року, взявши за основу прожитковий мінімум у розмірі .

Формула розрахунку:

Заборгованість по аліментам = прожитковий мінімум на дитину відповідного віку (в нашому випадку – 1492 грн.) * розмір зобов’язань, встановлений судом (50% прожиткового мінімум) за час невиплати * кількість місяців, за які виникла несплата.

Використовуючи дану формулу, розраховуємо алиментную заборгованість:

1 492 грн. × 50% × 6 місяці = 4 476 грн.

Зверніть увагу! Розміри ПМ змінюються кожні три місяці, тому судові пристави розраховують заборгованості поквартально (за основу береться остання величина), а також проводять обов’язкову індексацію.

Розрахунок заборгованості, виходячи з розміру середньої заробітної плати.

Дана формула застосовується, якщо…

  • боржник непрацевлаштований, доходів не має, на обліку в центрі зайнятості не перебуває;
  • платник приховує власні доходи або їх розмір встановити неможливо (батько працює за кордоном, займається підприємницькою діяльністю, в тому числі без реєстрації);
  • батько отримує доходи неофіційно.

Розрахувати суму заборгованості досить просто. За основу береться показник середньої зарплати, який множиться на щомісячну суму зобов’язань, визначену батьківським угодою або встановлену судом. Отриманий результат помножується на кількість місяців.

Наведемо приклад:

З 1 вересня 2018 року по рішенням суду встановлено зобов’язання на одного неповнолітнього у розмірі ¼ сукупного доходу батька. Але платник приховує дані про свої заробітки, документи про доходи не надає. Грошові кошти на адресу одержувача не надходять.

Середня зарплата в кінці 2017 року склала 6 000 грн. Взявши за основу ці дані, 1 січня 2018 року виконавець розрахував алиментную заборгованість за 4 місяців невиплати за формулою:

Заборгованість по аліментам = щомісячна сума зобов’язань (розмір усередненої зарплати * процентне співвідношення від доходів) * кількість місяців у розрахунковому періоді.

Формула розрахунку заборгованості по аліментам за вищевказаним методом відбувається в наступному порядку:

Читайте також:  Як відмовитися від аліментів (відкликання виконавчого листа)

6 000 × 0,25 × 4 міс. = 6 000 грн.

Зверніть увагу! Показники середньої заробітної плати по країні постійно змінюються, тому пристави перераховують заборгованість також поквартально.

Розрахунок заборгованості по аліментам на основі доходів батьків.

Пристав визначає суму заборгованості та бере за основу показник доходу батька, якщо тільки останній має офіційні, документально підтверджені джерела заробітку, з яких аліменти з певних причин не утримувалися.

Метод розрахунку наступний: спочатку визначаються види доходів, які є базою для утримання аліментів. До таких доходів відноситься не тільки заробітна плата, але й матеріальна допомога, відпускні, премії, пенсія та інше. Далі виконавець обчислює сумарний дохід боржника, проводить податкове очищення – віднімає встановлені Законом податки (в основному – 18% — податок з ДФО, 1,5% – війський збір). На решту суми нараховуються аліментні зобов’язання у процентному співвідношенні, встановлені судовим рішенням або угодою (½, 1/3 або ¼). Отриманий розмір грошових коштів пристав помножить на кількість місяців, протягом яких перерахування не здійснювалися.

У статті “З яких доходів утримуються аліменти на дитину?” ми докладно розповіли, на які види доходів нараховуються аліментні зобов’язання.

Наведемо приклад:

З 1 вересня 2017 року працівнику підприємства аліментні зобов’язання встановлені на двох дітей у розмірі 1/3 від заробітку. Роботодавець та податковий орган надали інформацію, згідно якої розмір зарплати батька в 2017-2018 р. р. склав 6 000 грн щомісяця, з урахуванням окладу та премій. Але з певних причин у період з 1 січня по 1 березня 2018 року бухгалтер організації не утримував із зарплати співробітника грошові суми на користь стягувача. За 3 місяців утворився борг, розмір якого був розрахований приставом-виконавцем за формулою:

Заборгованість по аліментам = сума доходів (заробітна плата після податкового очищення) * відсоток відрахувань, визначений судом або угодою * кількість розрахункових місяців.

Розмір боргу встановлюється наступним чином:

(6000 – 13% – 1,5%) × 0,33 × 3 міс. = 5 078 грн.

Заява про розрахунок заборгованості по аліментам (зразок заяви)

Як ми відзначили раніше, інформацію про алиментній заборгованості надає виключно пристав. Стягувач може зробити розрахунок самостійно, але для суду він не буде доказом.

Таким чином, якщо тривалий період аліментні виплати затримуються або перераховують не в повному обсязі , виникає борг. Необхідно встановити його розмір. ЗУ «Про виконавче провадження» зобов’язує виконавців розраховувати заборгованість щомісяця. Але в іноді судові виконавці не здійснюють розрахунки за власним бажанням. Тоді одержувачу аліментів потрібно ініціювати цей процес – подати заяву в Державну виконавчу службу.

Заяву необхідно направити на ім’я працівника, який веде справу, або на адресу його безпосереднього керівника. Строгих правил до складання документа немає, заява оформлюється в довільній формі.

Зразок заяви про розрахунок алиментной заборгованості можна скачати тут

Документ подається у двох примірниках. Один – лягає в матеріали справи, другий – з відміткою про отримання повертається стягувачу.

Розрахунок аліментної заборгованості (постанова виконавця)

Виконавець не вправі відмовляти стягувачу або платнику у наданні інформації про розмір боргу.

Строк на розгляд заяви – не більше 10 днів. Як і всі інші процесуальні рішення, виконавець оформляє розрахунок відповідною постановою, копію якої направляє стягувачу та платнику. Іноді інформація про аліментній заборгованості надається окремою таблицею, яка додається до постанови.

Читайте також:  Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

У постанові про розрахунок боргу відображається наступна інформація:

  • посилання на документ, що є підставою для розрахунків (заява одного з батьків);
  • інформація про платника та одержувача;
  • період, за який відрахування не проводилися;
  • методологія розрахунків заборгованості (про способи розрахунку ми розповіли вище);
  • розмір боргу.

Постанова про розрахунок, як правило, використовується аліментоотримувачем – для стягнення в суді боргу, що утворився. Документ до позовної заяви докладати не обов’язково (суддя може сам витребувати інформацію), однак постанова є доказом правомірності стягнення коштів і підтверджує заявлені позовні вимоги. Батьки також часто використовують постанову, звертаючись з позовом про збільшення розмірів заборгованості (якщо проводиться індексація або стягнення аліментної неустойки).

Інформація про заборгованість по аліментам потрібна і боржникові – у разі звернення з позовом про зменшення суми аліментних зобов’язань, а також при звільненні від стягнення заборгованості (якщо на те є підстави).

Звільнення від аліментних зобов’язань

Навіть якщо гроші тривалий період не перераховувалися, в результаті чого утворився значний борг, платник може бути звільнений від його погашення. Батько вправі звернутися з позовом про повне або часткове звільнення від заборгованості.

На яких підставах суд може звільнити батька від боргових зобов’язань? Причина повинна бути вагомою – важке захворювання платника або його близького родича, погіршення фінансового стану та інше. Якщо суддя визнає поважними причини несплати, а представлені докази переконливими, заборгованість по аліментам може бути списана або зменшена. Рішення суду про зміну боргу є підставою для перегляду розміру боргу приставом.

Якщо хочете знати, як законно не сплачувати аліментний обов’язок, прочитайте нашу попередню статтю.

Зацікавлені сторони мають право оскаржити будь-яку незаконну дію або бездіяльність працівника ДВС, в тому числі і відмову від проведення розрахунку заборгованості. Якщо права однієї зі сторін порушені, слід подати скаргу вищестоящому керівництву – протягом 10 днів з моменту, коли особа дізналася про порушення. Скарга подається на бездіяльність працівників ДВС (якщо заява про розрахунок заборгованості по аліментам залишилася без відповіді), а також на винесену постанову (якщо заявник не згоден із наведеною в документі інформацією).

В статті “Стягнення неустойки за несплату аліментів” ми розповіли про порядок стягнення та принципи нарахування неустойки по аліментах, а також надали зразок заяви.

Ще інформацію по цій темі ви знайдете у статті “Позовна заява про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів (розрахунок пені)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

20
Отправить ответ

avatar
10 Тем комментариев
10 Ответов
11 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Таня
Гость
Таня

Доброго дня піткажіть будь ласка, куди можна звернутись як, що учоловіко задолжоність велика по несплаті аліментів

надія
Гость
надія

у 2012р я подала чоловіка на аліменти на сина.суд присудив як з не працюючого, 500грн щомісяця до повноліття,тобто до 2016р.за 4 з половиною роки ні копійки,чоловіка вик.служба не змогла знайти..недавно я знову подала на аліменти на навчання. але чи можу я вимагати попередню заборгованість і як?

Інна
Гость
Інна

Доброго дня. З 2015 по 2018 роки чоловік не платив аліментів. У 2018 році Виконавчою службаою було зроблено розрахунок заборгованості ( 18800 грн. ). Протягом 5 місяців 2018 року поки відповідач офіційно працював було стягнуто
5 000 грн. заборгованості. Тепер з 1 січня 2019 року відповідач розрахувався. Чи можу я подати заяву у Виконавчу службу, щоб борг який лишився 13800 грн. був сплачений одним платижем?
А якщо відповідач перебуватиме на обліку в ЦЗ, то з нього й надалі стягуватимуть борг щомісяця? Дякую.

Татьяна
Гость
Татьяна

Подскажите пожалуйста по такому вопросу, я сама живу в Крыму с ребенком, подала на алименты, получила исполнительный лист в Харькове, однако стал вопрос, как получить алименты на ребенка, если мы с ним живем в Крыму, и госисполнитель не может перечислить алименты по почте или на банковские реквизиты. Приехать в Украину я не могу (не въездная). Как мне получить эти алименты в такой ситуации. Госисполнитель не может ничего током объяснить. Спасибо.

Володимир
Гость
Володимир

Доброго вечора, за заявою колишньої дружини було зроблено перерахунок аліментів за три роки ,(раніше заборгованості не було )після перерахунку вийшла заборгованість ,чи можливо оскаржити ?

Олександр
Гость
Олександр

Доброго вечора! 18.10.2018 службою ВДВС було здійснено розрахунок заборгованості по аліментам за три минулих роки за проханням моєї колишньої дружини, але я в повному обсязі і навіть більше сплачував їх. Після розлучення вона була проти того щоб я спілкувався з сином. Через суд мені все ж таки дозволили. З часом вона і сама була не проти. Я як міг брав участь у вихованні, так як ми живемо в одному містечку син часто приходив до мене, я забезпечував його усім необхідним, кожного року возив на моря в гори. Проблема в тому, що я це все робив не офіційно(хоча є свідки), тобто… Читать далее »

Сурайё
Гость
Сурайё

к обязанностям по оплате алиментов не применяется исковая давность согласно Семейного кодекса Украины. поэтому не за 3 года, а за весь срок неуплаты алименты будут взысканы

ВОЛОДИМИР
Гость
ВОЛОДИМИР

доброго дня. Підкажіть будь-ласка, мені прийшов штраф 20% за наявності заборгованості зі сплати аліментів, розмір якої сукупно перевищує суму відповідних платежів за 1 рік.
Я сплачую аліменти з вересня 2015 року, сума набігла за ці 3 роки.
Цікавить як вони обраховують “суму відповідних платежів за 1 рік”?
Що береться за базу для розрахунку.
В довідці раніше отриманій від ДВС обрахунок ішов від мінімума на дитину згідно законодавства (я офіційно не працюю), але ж суми постійно змінююються, чи береться останні 12 місяців і якщо мій борг вище цієї суми то я винен ще 20% штрафу?

Олександр
Гость
Олександр

Добрий день. Аліменти присуджені мені в розмірі 1/4 зар.плати, але син часто находиться в мене,я його годую,купляю одежу, телефони, планшети…….., і це все не враховується в аліменти. Як я можу зменшити суму заборгованості?

МАРИНА
Гость
МАРИНА

Доброго дня! Як я зрозуміла, ящо боржник не працює і на обліку в ЦЗ не перебуває, заборгованість буде нараховано , взявши за основу середньомісячну заробітну плату відповідного регіону. Та чи має значення те, що він щомісячно сплачував аліменти , але не у повній сумі (по рішенню суду 1/4 – не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку)? Дякую!

wpdiscuz   wpDiscuz