Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?

Порядок стягнення аліментів з безробітних батьків врегульований нормами СКУ та Законом «Про виконавче провадження».

Утримувати дитину до її повноліття – незаперечна обов’язок кожного з батьків. І трудовий статус при призначенні аліментів не має значення. Зміни можуть бути тільки у формі матеріальних виплат та їх розмірі. Якщо платник не працює, він зобов’язаний самостійно виконувати судове рішення або угоду про сплату аліментів, укладену з другою стороною.

Найчастіше недобросовісний батько ухиляється від матеріального забезпечення своїх дітей. Законодавець передбачив всілякі методи стягнення грошей, у тому числі в рамках кримінального судочинства.

Насамперед неплатникам слід врахувати, що борг за аліментними виплатами не має позовної давності. Кошти, в тому числі неустойку, стягнуть, навіть якщо дитина досягла повноліття. Їй достатньо подати позов до батька-неплатника, і останньому потрібно буде відшкодовувати заборгованість.

З яких доходів безробітного батька стягують аліменти?

Навіть якщо платник не працює, це не означає, що він не має грошових надходжень. Крім зарплати, аліменти утримують ще й з інших видів доходу:

 • стипендії;
 • допомоги по тимчасовій непрацездатності та безробіття;
 • пенсії;
 • з доходів від господарської діяльності;
 • з дохідів від здачі в оренду будь-яких об’єктів і таке інше.

Не варто забувати, що батько може отримувати дохід також у матеріальній формі.

Перелік доходів, з яких аліменти не утримуються, затверджений у Постанові КМУ № 146 від 26.02.93.

Як правило, це епізодичні, нерегулярні виплати і компенсації, наприклад, компенсація при отриманні каліцтва, відрядження, або відшкодування витрат на проїзд.

Читайте також:  Строк позовної давності при стягненні аліментів

Утримання аліментів з інших видів доходу

Якщо безробітний батько стоїть у центрі зайнятості на обліку і отримує допомогу, аліменти стягуються з допомоги по безробіттю.

Якщо аліментник отримує пенсію за віком або по інвалідності, аліменти нараховуються на його пенсійні виплати.

Коли батько офіційно не працевлаштований, при цьому має непостійний заробіток або сторонній дохід, аліментоотримувачу слід звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів у фіксованій сумі. Це питання ми докладно розглянули в даній статті.

Завдання стягувача – відстежити фінансові надходження другої сторони, зібрати документальне підтвердження і надати докази до суду. Завжди можна знайти незацікавлених в результаті справи свідків, які підтвердять факт отримання відповідачем доходів.

Порядок стягнення аліментів з безробітного батька

Іноді для непрацюючих батьків навіть мінімальні виплати по аліментах можуть виявитися непідйомним. Особливо це стосується невеликих міст і селищ, де рівень життя не дотягує до середніх показників по країні.

Законодавець встановив мінімальний розмір аліментів: на одного неповнолітнього виплата не може бути менша 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

При визначенні розміру платежу суд враховує рівень середньої зарплати у регіоні проживання відповідача, причини звільнення та відсутності у нього роботи, сімейні обставини, наявність дітей в інших шлюбах і так далі.

Суд може встановити суму аліментів, меншу за мінімальний розмір. В такому випадку дитина отримує державну допомогу, яка покриє різницю між сумою аліментів та 30% прожиткового мінімуму.

Рішення суду про сплату аліментів є обов’язковим для виконання, навіть якщо батько дитини не працює. В іншому випадку стягнення буде звернено на особисте майно платника. При злісному ухиленні від виплати аліментів батьків можна притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності. Як це зробити, ми детально виклали в даній статті.

Читайте також:  Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

Способи аліментного стягнення з безробітного платника

Аліменти з непрацевлаштованого батьків утримуються на підставі судового рішення. У позовній заяві позивачу слід звернути увагу суду на те, що відповідач безробітний.

Законодавець передбачив два способи утримання аліментів з батька, який не працює:Як стягнути аліменти на дитину якщо батько не працює?

 • у вигляді фіксованої грошової суми;
 • у вигляді частки від середньої зарплати.

Дані способи мають як переваги, так і недоліки.

Фіксована сума виплати виправдовує себе в ситуації, коли платник не має доходу, має нерегулярний заробіток, є приватним підприємцем (тобто його доходи важко відстежувати кожен місяць). Недоліки цього способу стягнення в тому, що аліментоотримувачу потрібно зібрати і представити до суду документальне обґрунтування витрат на дитину. А також докази фінансової спроможності відповідача. Судовий процес по даній категорії справ досить тривалий. Потрібно враховувати, що платник у майбутньому може влаштуватися на високооплачувану роботу, при цьому розмір аліментних виплат залишиться незмінним.

Стягнення у вигляді частки від середньої зарплати має значний плюс: якщо платник влаштується на роботу і буде отримувати значну зарплату, розмір аліментних виплат збільшиться. Але у разі взяття особи на облік в центрі зайнятості, аліменти стануть утримувати з допомоги по безробіттю, сума якої невелика.

Як нараховуються аліменти?

Закон встановлює щомісячний розмір аліментних виплат на неповнолітніх як частку від середньої заробітної плати:

 • 20%- на 1 дитину;
 • 33% – на 2 дітей;
 • 50% – на 3 і більше дітей.

Сьогодні прожитковий мінімум на одну дитину, вік якої менше 6 років, складає 1167 грн. На дитину більш старшого віку, аж до досягнення нею повноліття, ця сума становить 1286 грн. Таким чином, для того, щоб зрозуміти як стягується мінімальний розмір аліментів з безробітного батька, слід провести нескладні розрахунки. У підсумку вийде сума в розмірі 309 грн. на одного малюка віком до 6 років, і 385 грн. — розмір аліментів на одну дитину старшого віку.

Читайте також:  Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?

 

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

24
Отправить ответ

avatar
12 Тем комментариев
12 Ответов
13 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Богдан
Гость
Богдан

Добрий день! Я розлучився з першою дружиною, є дочка від шлюбу 4 роки,працював,сплачував аліменти 50 відсотків від доходів.На даний час не працюю, маю другу сім’ю і другу дитину.Заборгував виплату аліментів з лютого 2019 року, так як хворів.26 червня подав заяву до суду щодо зміни розміру аліментів.Перша дружина на суд не з’явилась, слухання перенесли на 5 серпня.Чи можна мені виплачувати заборговану суму в кредит з розміром,який встановить суд після 5 серпня?

Андрій
Гость
Андрій

Доброго дня, у мене питання, пів року тому розлучився з дружиною,суд присудив аліменти у розмірі 2,500 грн щомісяця, я офіційно не працюю, доньці 7 років, я виплачую по 1800грн щомісяця, пару днів тому отримав листа на електронну пошту , від виконавчої служби,що на мої авто накладено арешт і подани документи до поліції для розшуку мого авта та арешту, питання наступне , чи правомірні дії виконавчої служби

Галина
Гость
Галина

Якщо чоловік офіційно непрацюєте чи яка сума буде аліментів

Олеся
Гость
Олеся

Мій чоловік не працює офіційно. З першим шлюбом 2 дітей. Платить аліменти 2100. Але і в нас з ним 2є дітей. Чи можна зменшити розмір виплат аліментів , і якщо так , то як це зробити?

Марія
Гость
Марія

Доброго дня така ситуація отримую аліменти в твердій грошовій сумі 300 грн. Батько дитини офіційно непрацює на Україні бо весь час практично працює у Польщі. Порадьте з яких строктур мені починати щоб збільшити аліменти до прожиткового мінімому на 11 дитину. Дякую.

Степаненко Віта Петрівна
Гость
Степаненко Віта Петрівна

Чи можу я отримувати аліменти від держави, якщо чоловік не платить аліменти?

Тетяна
Гость
Тетяна

Доброго дня. Аліменти від чоловіка отримую з 2011 року в розрахунку % від середньої заробітної плати по місту так як чоловік весь час офіційно не працює. від другого цивільного шлюбу в чоловіка є дитина. На данному етапі чоловік подав позов до суду про зменшення розміру аліментів до 33% на двох. Чи правомірне це рішення. Яким чином можливо прослідкувати те, що чоловік систематично перебуває на заробітках за кордоном? Що потрібно зробити, щоб залишити суму аліментів не змінною ( дитина вже 7 років перебуває на обліку в обласній лікарні, є всі виписки лікування та обстеження)?? Допоможіть будь-ласка!!!!!!!!!!!!!

Володимир
Гость
Володимир

Доброго дня, згідно рішення суду я сплачую 1/4 на одну дитину, з 20.12.2019 року звільнений та перебуваю на обліку в центрі зайнятості, отримав статус безробітнього. Від того часу утримання відбуваються із соціальної допомоги, і за січень склали 289 грн., сьогодні подзвонили з відділу юстиції та сказали о мені до кінця місяця потрібно доплатити суму розміром 700-800 грн., об сума аліментів яка була 970 грн.. коли я працював, не відрізнялась від теперішньої інакше у мене будуть проблеми з поліцією. Допоможіть з порадою, як бути? на данний час соціальна допомога по безробіттю єдиний мій дохід, а в мене у другому шлюбі є… Читать далее »

Інга
Гость
Інга

Доброго дня. Проживши 21 рік у шлюбі, рік тому ми з чоловіком розлучилися. На аліменти не подавала, дитині він не допомагав. Дитині 14 років. Протягом багатьох років офіційно він ніде не працює, а півроку після розлучення купив квартиру. Тому запитання. На яку суму аліментів, ми з дитиною можемо розраховувати?

Алла
Гость
Алла

Доброго дня! Аліменти у розмірі 713 грн.,з 6квітня 2017 року, виконавець за квітень місяць 2017 року начислила 594,25грн. Правильно чи це? І в якій статті написано як розраховувати якщо аліменти не з першого числа місяця?? Буду дуже вдячна!!!!

Руслан
Гость
Руслан

Доброго дня.Дитині 16 років ,рішення суду”в розмірі 1/4 заробітку але не менше 50% прожиткового мінімуму”,я безробітний яка має бути щомісячна виплата на дитину.Завчасно вдячний за відповідь.

Таня
Гость
Таня

Добрий день! хочу подати заяву на аліменти на мого колишнього чоловіка, ми з ним в розлученні. маємо двох спільних неповнолітніх дітей.
На даний момент він не в Украіні ( тимчасово перебуває в Росіі), дітям з моменту розлучення 2014р. не допомагає нічим.
Які документи мені для цього потрібні і як скласти правильно заяву.

wpdiscuz   wpDiscuz