Зміст
Аліментна заборгованість, яка виникла до 18-річчя дитини, підлягає стягненню. Куди звернутися і які заходи будуть прийняті до боржника? Ми відповімо на ці та інші питання.
Згідно з загальними правилами СКУ, аліменти на дитину виплачують до досягнення нею 18-річного віку та за умови її працездатності. Потім виплати припиняються. Але якщо повного розрахунку до повноліття не сталося і за минулий період виник борг, його виплачують після повноліття дитини. Якщо батько добровільно не сплачує заборгованість – її примусово стягують, в тому числі і в судовому порядку.
Коли можна стягнути борги по аліментам?
Законодавець передбачив певні умови для стягнення заборгованості.
По-перше, вона повинна бути сформована у результаті несплати аліментів, що встановлені на підставі виконавчих документів:
- судового рішення;
- угоди про виплату аліментів.
При відсутності зазначених документів борг не утворюється, а отже і немає підстав вимагати його погашення.
Єдиний вихід в такій ситуації – звернутися з позовом про стягнення боргу за останні 3 роки, пояснити в суді причину бездіяльності батька, на утриманні якого залишилася дитина.
По-друге, існує термін позовної давнини, згідно якого підлягає стягненню сума заборгованості, що утворилася за останні 3 роки (з моменту подання позовної заяви до суду). Іншими словами, якщо боржник не сплачував аліменти 5 років, стягнуть кошти тільки за останні 3 роки. При досягненні дитиною 21-річного віку, право вимоги боргу за аліментними зобов’язаннями анулюється.
Порядок стягнення аліментних боргів після 18 років
Щоб стягнути борг, стягувач повинен звернутися у Виконавчу Службу, в обов’язки якої входить вжиття заходів по стягненню заборгованості, надати виконавчий документ (рішення суду, нотаріальний напис, батьківську Угоду). Виконавець зобов’язаний відкрити справу та розрахувати борг.
Далі виконавець повідомляє боржника про відкриття провадження та суму боргу, пропонує добровільно погасити заборгованість. Отримує інформацію про місце роботи, доходи, наявність рахунків в банку, рухомого і нерухомого майна. Якщо батько відмовляється сплатити кошти – здійснює роботу щодо примусового стягнення. Для цього виконавець проводить наступні заходи:
- направляє виконавчий лист за місцем роботи боржника з вимогою утримувати суму боргу із заробітної плати;
- накладає арешт на банковські рахунки;
- описує і арештовує майно боржника.
Порядок звернення до суду
Сума боргу може бути визнана й розрахована в судовому порядку, якщо:
- боржник оспорює суму заборгованості;
- навмисне ухиляється від погашення боргу;
- судовий виконавець не вживає заходи для примусового стягнення коштів.
Аліментоотримувач повинен направити позовну заяву до суду та вимагати:
- винести рішення про виконання певних дій, спрямованих на погашення боргу;
- зобов’язати судових виконавців вчинити певні дії з метою стягнення грошей.
Рішення суду про стягнення боргу надсилається судовим виконавцям.
Порядок звільнення боржника від сплати аліментів
Суд може звільнити батька від виплати боргу в повному обсязі або частково, якщо останній приведе докази, що невиплата відбулася з поважної причини (в результаті важкого матеріального становища, хвороби або зміни сімейного стану). До речі, аліменти можна стягнути і з непрацюючого батькя. Як це зробити, ми розповіли у попередній статті.
Крім цього, не підлягає стягненню санкції, якщо суд встановить, що заборгованість утворилася з об’єктивних причин (наприклад, внаслідок затримки зарплати або з вини співробітників банку).
На практиці судові рішення про скасування або анулювання заборгованості поодинокі. Після смерті боржника обов’язок по виплаті алиментного боргу візьмуть на себе спадкоємці.
Пробачити борги може тільки повнолітній одержувач, який для цього повинен направити відповідну заяву до виконавця. Згода другого батька у даному випадку не потрібно.
Особливості стягнення аліментного обов’язку після повноліття дитини
Важливим є питання: хто повинен виступати позивачем у справах про стягнення аліментного боргу? Тут думки юристів розділилися. Одні вважають, що позиватися до недбайливих родичів повинні повнолітні діти, які вправі самостійно відстоювати свої інтереси. Інші вважають, що матеріальної компенсації заслуговує той батько, на утриманні якого перебувала неповнолітня дитина. Судова практика схиляється до першого варіанту, і в більшості випадків суди вимагають присутності у процесі повнолітньої дитини.
Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, слід отримати від виконавця офіційну інформацію про закриття провадження та звернутися до суду.
У статті “Аліменти на дитину у фіксованій грошовій сумі” ми розповіли, як стягнути гроші на утримання дитини, якщо батько не працює або переховує свої доходи.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Вітаю.Скалалася дуже не зрозуміла ситуація з аліментами. Є 2 виконавчих листа. Перший до повноліття дитини(закінчення дії у листопаді 2017)-борг по ньому 34 000 грн +17000 грн штраф, нарахований виконавцем. І другий виконавчий лист на період навчання дитини у ВНЗ.По ньому борг перевищує 10000 грн.Нараховують 1500,платить майже щомісяця по 800 грн. Боржник ніде офіційно не працює та майна зареєстрованого на себе не має. Виконавцем винесені всі необхідні заборони, але боржника зовсім не турбує це. Обидва виконавчі листи було передано в квітні 2018 з районної ДВС до обласної ДВС до відділу примусового виконання рішень з приміткою “характерезуються резонантністю та складністю виконання “.Ну… Читать далее »
Добрий вечір. Чи можна стягнути з батька аліменти, які він взагалі не платив, а мені вже 27 років. А в установі сказали, що справу знищили???