Строки прийняття спадщини

Які існують терміни для оформлення спадщини після смерті особи? І який порядок прийняття спадкового майна у разі порушення термінів? Про все це ми розповімо в нашій статті.

Оформлення спадщини після смерті

Законодавець обмежив час прийняття спадщини. Це потрібно для того, щоб упорядкувати процесс спадкування і зробити його контрольованим. Крім того, тимчасові рамки гарантують захист спадкових прав родичам наступних черг.

Отже, правонаступникам відводиться термін у 6 місяців для оформлення права власності на майно. І не має значення, чи відбувається спадкування за заповітом або за законом.

У статті “Оформлення спадщини післі смерті” ми розповіли, як здійснюєтьсь спадкування майна.

Коли слід почати оформлення спадщини?

Існують наступні правила:

  • день смертіспадкодавця є датою відкриття спадщини;
  • якщо особа визнається померлою у судовому порядку, днем відкриття є день передбачуваної загибелі, визначений у судовому рішенні;
  • якщо суд не встановив дату смерті, спадщину відкривають у день набрання чинності судового рішення.

В законі визначені загальні та спеціальні терміни прийняття власності, які залежать від початку обчислення часу.

  • За загальним правилом відлік 6-місячного терміну починається у наступну добу після смерті спадкодавця.
  • Іноді спадкування відбувається в результаті певної події, наприклад, відмови попереднього правонаступника від спадщини. Спеціальні строки починають обчислюватися на наступну добу після події.

Граничні строки прийняття спадщини

Законом визначений остаточний термін прийняття прав та обов’язків спадкодавця.

  • Документи на вступ у спадщину слід подати до 00.00 годин календарної дати, з якої шість місяців тому розпочався відлік терміну. Наприклад, заповідач помер 01.09.2016. Термін набрання відраховується з 02.09.2016. Остаточний термін оформлення спадщини – до 00.00 годин 02.03.2017.
  • Якщо дата кінцевого строку закінчується у вихідний або святковий день, закінчення терміну переносять на наступний робочий день.
  • Якщо дата обчислення строків випадає на число, якого немає у данному місяці, строк закінчується в останній день місяця. Наприклад, термін починає обчислюватися з 31.05.2016, закінчується – 30.11.2016.
Читайте також:  Угода про перерозподіл спадщини між спадкоємцями

Порядок дій

Протягом 6 місяців спадкоємцям потрібно:

  • зібрати необхідні документи;
  • подати в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини відповідну заяву;
  • сплатити державне мито;
  • отримати свідоцтво;
  • перереєструвати право власності на спадкову масу в держорганах.
Зверніть увагу: термін дії оціночних довідок (наприклад, БТІ), а також деяких інших документів обмежений. Отримайте документи з таким розрахунком, щоб до моменту подачі нотаріусу вони були дійсні.

Оформлення спадщини після закінчення терміну – додатковий строк для прийняття спадщини

Найчастіше правонаступники пропускають шестимісячний строк. У таких випадках існують три способи прийнятя спадщини:

  • в судовому порядку, відновивши перед цим термін;
  • шляхом подання позову до суду, якщо права спадкоємця були порушені;
  • застосувавши погоджувальний термін.

В останньому випадку потрібна письмова, нотаріально засвідчена згода раніше заявлених про себе спадкоємців на включення у свої ряди нового правонаступника.

Відновлення терміну

Прийняттю спадкового майна через суд передує відновлення строків. Потенційний спадкоємець повинен надати докази того, що причини пропуску були поважними. В іншому випадку суд відмовить у задоволенні вимог.

Відновлювати терміни не потрібно, якщо родич фактично прийняв спадщину, однак протягом 6 місяців не підтвердив таке прийняття юридично. У цій ситуації правонаступнику слід звернутисядо суду за підтвердженням факту прийняття спадкової маси і за визнанням права на майно.

Перехід права спадкування

Якщо родичі померлого протягом півроку не заявили свої права, були позбавлені спадщини, відмовилися від неї, майно переходить до правонаступників наступної черги.

Закон встановив п’ять черг спадкоємців. У разі переходу права спадкування, шестимісячний термін обчислюється з моменту виникнення такого права.

Родич, який отримав право спадкування у результаті неприйняття спадкового майна іншими правонаступниками, зобов’язаний вступити в спадщину протягом 3 місяців з дня закінчення 6-місячного терміну.

Читайте також:  Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Більше про строки давності при оформленні спадщини – у нашій попередній статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of