Скільки коштує оформлення спадщини (витрати при вступі у спадщину в Україні)

Спадкоємці, які висловили згоду вступити у спадок, приймають у власність рухоме та нерухоме майно заповідача, заощадження, різного роду цінні папери. Зрозуміло, що кожен спадкоємець понесе часові та грошові витрати. При одержанні свідоцтва про право на спадщину нотаріусу доведеться заплатити певну суму. Сьогодні ми розповімо, скільки коштує оформлення спадщини, що потрібно знати, щоб не переплатити, з чого складаються витрати і як можна їх зменшити.

Спадкоємцям, які бажають прийняти майно заповідача, слід сплатити нотаріальний тариф і держмито. Розберемося, що представляють собою ці утримання та який їх розмір.

Раніше, у статті “Спадщина через суд (зразок позовної заяви)” ми розповіли, як оформити спадкове майно в суді.

Нотаріальний тариф

Нотаріальний тариф включає, у свою чергу, вартість нотаріальних послуг, а також послуг технічного та правового характеру.

Нотаріальні послуги

Перш за все відмітимо, що в Україні працюють державні та приватні нотаріуси. Немає значення, яким нотаріусом видані документи – вони мають однакову юридичну силу. Нотаріус проводить нотаріальні дії тільки після їх оплати.

Стосовно заведення спадкової справи, то після прийняття заяви від спадкоємця, нотаріус повинен видати письмову довідку із переліком необхідних документів, в якій зазвичай вказуються витрати на ті чи інші нотаріальні дії. Довідка підписується нотаріусом та скріплюється печаткою.

Вартість послуг приватних нотаріусів вища, ніж в державних нотаріальних конторах, оскільки останні утримуються за рахунок держави.

Разом з тим, деякі платежі однакові, наприклад, бланк свідоцтва про право на спадщину, коштує 9,6 грн., внесення в реєстр запису про виписку свідоцтва – 51 грн.

Вартість нотаріального завірення заповіту починається від 250 грн.

А от за заведення спадкової справи доведеться заплатити від 2 000 грн, і це без урахування податків.

Читайте також:  Як відсудити спадщину (визнання заповіту недійсним та інші підстави)

Отримання інформації із держреєстра про обтяження, із спадкового реєстру та з реєстру довіреностей коштує 150 грн.

Зверніть увагу! Зазначені ціни вказані без урахування обов’язкових платежів.

Послуги технічного характеру

Крім цього, нотаріус надає послуги технічного та правового характеру, відшкодування яких покладається на правонаступників.

Вартість даних послуг багато в чому залежить від того, приватний чи державний нотаріус буде займатися оформленням. Як ви вже зрозуміли, похід до приватного нотаріуса обійдеться дорожче.

Хочете заощадити і знайти вигідний варіант? Заздалегідь поцікавтеся розміром послуг правового і технічного характеру в різних нотаріальних конторах. Дану інформацію можуть надати в обласному Управлянні Юстиції. Розмір технічних послуг нотаріусів будь-яким законом України не регламентований, тому вартість кардинально відрізняється.

Оформленням спадщини займається нотаріус за місцем відкриття. Про місце відкриття спадщини ми розповіли  у статтях тут і тут. Як правильно скласти заяву про вступ у спадщину ви дізнаєтеся, прочитавши статтю “Заява про прийняття спадщини (зразок заяви)“.

Держмито за оформлення свідоцтва

Згідно Закону України від 23.02.17 № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини», члени сім’ї спадкоємця 1 та 2 ступеню спорідненості податок на доходи фізичних осіб з 01.01.18 – не сплачують.Скільки коштує оформлення спадщини

Нагадаємо, до 1 групи спадкоємців закон відносить батьків, чоловіка або дружину, дітей (в тому числі усиновлених). До 2 групи – рідні брат/сестра, бабуся/дідусь, онуки. Проводити оцінку майна – не обов’язково.

Всі останні спадкоємці повинні сплатити ПДФО у розмірі 5% від вартості спадкового майна.

При отриманні майна спадкодавця-нерезидента податок значно більший – 18%.

Крім ПДФО, спадкоємцям необхідно перерахувати військовий збір – 1,5% від вартості майна.

Пільги при сплаті держмита

При оформленні спадщини законодавець звільнив від сплати державного мита певні категорії населення:

  • Чорнобильців 1-4 категорії;
  • інвалідів Великої Вітчизняної війни та прирівняних осіб;
  • інвалідів 1-2 груп.
Читайте також:  Спадкування за законом - хто має право на спадщину в Україні?

Крім цього, в пільгову категорію потрапляють…

  • правонаступники, які успадкували квартиру, будинок та інше житло, якщо вони проживали там не менш ніж 6 місяців;
  • спадкоємці, які отримують у спадок фермерське господарство, та які є членами такого господарства;
  • неповнолітні спадкоємці.

Для підтвердження права на пільги та підстав спадкування, нотаріус може зажадати:

  • свідоцтво про групу інвалідності;
  • виписку або копію будинкових книг, які свідчать про проживання з спадкодавцем;
  • свідоцтво про народження.
Пільгами користуються особи, що вступили у спадщину як за законом, так і за заповітом. Також не має значення, відкритий чи закритий заповіт. Вищевказані правила діють для всіх, і це справедливо.

Спадкоємець зобов’язаний сплатити державне мито до відвідування нотаріальної контори. Зробити це краще в банківському відділенні Ощадбанку, оскільки комерційні банки можуть утримувати за послуги значний відсоток.

Оцінка спадкового майна

Оцінка необхідна для встановлення точного розміру держмита.

Оцінюють все:

  • об’єкти нерухомості;
  • транспортні засоби;
  • цінні папери;
  • частки у статутному фонді підприємств;
  • авторські права і так далі.

Багато спадкоємці прагнуть знизити розміри держмита і це природно. Роблять це, занижуючи оціночну вартість спадкової маси. Згідно із законом, майнову вартість визначають…

  • спеціальні державні органи, що відповідають за майновий облік;
  • ліцензовані незалежні експерти.

Хто проводить оцінку?

Вартість об’єктів нерухомості визначають державні органи та територіальні підрозділи, які ведуть облік об’єктів нерухомості та земельних ділянок. Також можна звернутись в ліцензовані комерційні організації.

Оцінку транспортних засобів і іншого майна проводять державні судово-експертні установи, ліцензовані оціночні організації.

Вартість оцінки залежить від оцінюваних майнових об’єктів.Оцінка спадкового майна

Знайти фахівця, який уповноважений проводити оцінку нескладно: інформація представлена на офіційних урядових сайтах, на інших тематичних інтернет-порталах.

Для встановлення розміру державного мита приймають як кадастрову (інвентаризаційну) вартість спадкової маси (при оцінці земельних ділянок), так і ринкову (при оцінці житла). Ринкова вартість найбільш вигідна для спадкоємців. Найняті ліцензовані експерти в документах показують саме її.

Читайте також:  Спадщина за заповітом

Метод визначення і розміри держмита не залежать від підстав спадкування. Нотаріуси приймають оціночні довідки будь-якого виду. Вони не мають права змінювати вартість.

Сплативши держмито та послуги нотаріуса, спадкоємець через деякий час отримає необхідні документи та зможете переоформити спадкове майно. Якщо правонаступник фактично прийняв майно і не планує в подальшому його продавати або дарувати, нотаріальне оформлення необов’язково.

Як фактично вступити у спадок та скласти позовну заяву, ми розповіли в цій статті.

Отже, щоб знати точну суму, яку доведеться сплатити при вступі у спадщину, розрахуйте розмір держмита і дізнайтеся вартість послуг нотаріуса, до якого плануєте звертатися.

Зверніть увагу: терміни вступу в спадщину обмежені. Більш детальну інформацію про це ви знайдете в статті “Спадщина на нерухомість: строк позовної давності“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Цю статтю шукають за тегами: налог на наследство в украине, налоги при вступлении в наследство в украине, налог на наследство в украине 2018, налог на наследство по завещанию в украине, какой налог на наследство в украине, налоги на наследство в украине 2018, скільки коштує спадщина, скільки коштує оформлення спадщини у державного нотаріуса

28
Отправить ответ

avatar
16 Тем комментариев
12 Ответов
25 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталия
Гость
Наталия

Доброго дня. Поясніть, будь ласка. Після смерті батька залишилось двоє спадкоємців-його діти-я і брат.Яка вартість отримання свідоцтва на спадщину у державного нотаріуса? Чи може держ. нотаріус брати кошти за свідоцтво крім держ мита і грошей на бланки? Дякую.

Анатолий
Гость
Анатолий

Подскажите пожалуйста такое. Я получил в наследство дом. В наследство я вступил. Но дом ещё на себя не переоформил. Дом хочу продать. Можно ли без оформить дом сразу на покупателя ?

Людмила
Гость
Людмила

Доброго вечора! допоможіть будь ласка мама переоформляє пай по заповіту. Пай віддала в оренду фірмі вони оформляються землю самі а гроші вираховують з паю і ціну сказали за переоформлення 26000 грн щось дуже ну дуже дорого. Дуже буду вдячна якщо допоможе е.

Myhailo
Гость
Myhailo

Я бачу що в Одессе нотариусы совсем с катушек слетели ,ну и расценки и…нутса !

Люба
Гость
Люба

Люба Відкрита спадкова справа на мене після смерті мами, Чи можу я оформити
спадщину на свою дитину, не оформляючи на себе? Дякую.

Марина
Гость
Марина

Доброго дня! Скажіть будь-ласка на які приблизно витрати мені розраховувати при переоформленні спадщини після смерті мами. Дочка я одна в неї, в мене двоє неповнолітніх дітей і я незаміжня. Заповіту не має так як мама померла раптово. Потрібно переоформити частину будинку і земельний пай. Дякую за відповідь!

Анатолій
Гость
Анатолій

Доброго дня переоформлюю 1-кімнатну квартиру нотаріус просить 9800 грн. Не за багато просить

Алексей
Гость
Алексей

Вітаю. Чи не підкажите – після смерті батька переоформлюю, приймаю спадщину – 1/4 квартири, земельна ділянка 2 га (пай). Заповіту він не залишав. Сума по переоформленню складає 3000 грн – скажіть ціна нормальна за всю цю роботу? тому що є думки що завищина. Нотаріус державний. Дякую

Стефа
Гость
Стефа

Скільки коштує прийняття спадщини?

Аля
Гость
Аля

Доброго дня. Скільки коштуватиме для покупця переоформлення придбаного будинку в сільській місцевості?

Людміла
Гость
Людміла

Скажіть будь ласка чи повиннен приватний нотаріус давати чек про оплату йому грошей?

Оксана
Гость
Оксана

Скільки буде коштувати видача свідоцтва про право на спадщину частки квартири після смерті моєї мами у державній нотаріальній конторі?Проживали у квартирі спільно.

Валерій
Гость
Валерій

Доброго дня! Минулого року помер мій батько. Я інвалід війни. На спадщину претендує його друга дружина. Квартира і дача , з яких мені виділяють 1/20 і 1/15 частку відповідно. Хочу запитати за що і скільки я маю сплатити нотаріусу за оформлення моїх часток? Дякую

Ігор
Гость
Ігор

Доброго дня! Після смерті матері 6 років тому,з якою проживав усе життя іфактично проживаю із сім”єю ,вступив по заповіту у спадщину,дальше пішли вчитись діти,було не до оформлення права власності на будинок.Без права власності не можна приватизовати земельну ділянку під будинком.Якщо я не планую продавати свій дім , чи обов”язково оформлювати право власності.І скільки це буде коштувати ,якщо я відкрив снадкову справу у приватного нотаріуса

Зося
Гость
Зося

Доброго дня! Підскажіть що робити.
Батько чоловіка поховав дружину в грудні 2017 р., він є власником приватизованої квартири, як діяти далі, квартиру думає подарувати або скласти заповіт.
Дякую.

Галина
Гость
Галина

Доброго дня! Прошу допомоги в роз’ясненні такого питання: 4 місяці тому помер батько, не залишивши заповіту (все майно, рухоме і нерухоме, земельні паї — все на ньому). Мама інвалід І групи, і не знати, скільки протримається. Нас у сім’ї двоє: дочка і син, повнолітні, дорослі, в кожного свої сім’ї. Як нам краще вчинити, щоб по маминій смерті у нас із братом було менше проблем?

wpdiscuz   wpDiscuz