Як оформити спадщину на будинок (строк позовної давності)

Багато кому доводилося вирішувати питання оформлення спадкового майна. Для цього необхідно не тільки владнати сімейні спори та зібрати необхідні документи. Важливо вивчити порядок процедури і орієнтуватися у встановлених законом строках. В цій статті ми розповімо, як оформити спадщину на будинок або іншу нерухомість.

Коли мова заходить про спадкові справи, всім відомий загальний шестимісячний строк. Саме стільки часу дається родичам, щоб заявити свої права.

Строк прийняття спадщини відрізняється від строків позовної давності. В останньому випадку – це часовий проміжок, протягом якого особа, чиї права були порушені, може у суді відновити справедливість.

Загальний строк позовної давнини становить 3 роки, максимальний – 10 років. Після закінчення десятирічного граничного терміну право особи на подачу позовної заяви анулюється незалежно від причин пропуску.

Дотримання строків прийняття спадщини

Починаючи з наступного дня після смерті особи (або з дати смерті, вказаної у судовому рішенні), правонаступники (за законом та заповітом) мають право звернутися із заявою в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини.

Заява подається спадкоємцем особисто. Якщо правонаступник проживав з померлим на загальній житлоплощі, він має право і далі користуватися майном. Проте в майбутньому все одно доведеться доводити в суді, на якій підставі родич володіє майном і чи має він на це право.

Через півроку з дня смерті особи нотаріус видає свідоцтво всім, хто має на це право і висловив бажання. Якщо спадкоємець не здійснював будь-яких дій, що вказують на бажання вступити у спадок, це розцінюється як пропуск строку. У такому випадку право на спадщину втрачається.

Читайте також:  Час та місце відкриття спадщини

Таким чином, якщо родичі не звернулися в нотаріальну контору чи до суду, вони втрачають право на спадкову квартиру, будинок та інше майно.

Однак пропуск 6-місячного строку не говорить про те, що особа не зможе вступити в спадщину. Термін може бути продовжений, але також і зменшений. Все залежить від черговості правонаступника.

Відновлення пропущених строків

Термін для вступу в спадщину можна відновити протягом наступних 6 місяців з моменту, коли будуть усунені перешкоди для звернення. Для цього подається заява в районний суд за місцем відкриття спадщини або за місцем розташування об’єкта нерухомості.

Без судової процедури можна обійтися, застосувавши так званий погоджувальний термін. Необхідно буде отримати письмову, нотаріально посвідчену згоду всіх спадкоємців на включення у свої ряди нового правонаступника.

У судовому порядку відновлюється не тільки пропущений шестимісячний строк, але і позовний термін. Для цього необхідні документи, які підтверджують поважність пропуску.

Спадкування за заповітом. Строки давності при нікчемності угоди

Строки давності особливо актуальні в ситуаціях, коли відбувається спадкування за заповітом. Законодавець визначив два види договорів (а заповіт є особливим видом договору), які можуть розглядатися в суді по справах про продовження строків спадкування і перегляд розподілу спадкового майна.

  • Угода нікчемна. Існують докази, що заповіт складений з порушенням норм чинного законодавства, внаслідок чого порушені права правонаступників.
Строк позовної давності по спадкових справах даної категорії становить 3 роки з моменту, коли було встановлено порушення.
  • Угода недійсна. Для оформлення заповіту використовувалося психологічний і фізичний тиск, погрози, шахрайські дії, або власник майна був введений в оману. Позивачу необхідно підтвердити факт незаконності дій у суді.

Термін позовної давнини по таких справах становить 1 рік.

Дата відліку строку давності

Як ми сказали, загальний строк позовної давнини становить 3 роки. Час починають відраховувати не з дати здійснення угоди, підписання заповіту або відкриття спадщини, а з моменту, коли правонаступник дізнався про те, що його права порушені.

Читайте також:  Оформлення права на спадщину за законом

Іноді особі стало відомо про порушення прав після того, як пройшло 10 років з дня смерті родича. З цього часу і почнеться відлік строків.

Відлік термінів рахується у кожному випадку окремо.

  • Приклад № 1. Правонаступник на момент смерті спадкодавця служить в армії або відбуває строк ув’язнення. За заповітом або за законом йому призначено частка у спадковій квартирі. Розділ майна відбувся без врахування його інтересів. Після повернення потенційний співвласник нерухомості протягом 3 років має право оскаржити розподіл часток.
  • Приклад № 2. Родич був відсутній тривалий час, наприклад, проживав за кордоном або перебував у комі. Допустимий строк давності – 10 років.

Якщо родич в 6-місячний термін не був сповіщений про смерть спадкодавця і дізнався пізніше, строк обчислюється з моменту повідомлення про право на спадщину.

Термін позовної давності при спадкуванні боргових зобов’язань

Приймаючи майно померлого, правонаступники успадковують і борги. Найчастіше це характерно при успадкуванні нерухомості, оскільки спадкоємці не завжди знають про кредити чи існуючу заборгованість по комунальним платежам.

Терміни давнини по відношенню до стягнення боргів померлого складають від 3 до 10 років.

Спадкоємець не може нести відповідальність за боргові зобов’язання, розмір яких перевищує вартість спадкового майна. Навіть якщо загальна вартість майна перевищує борг, але у спадок вступають кілька правонаступників, заборгованість ділиться між ними в залежності від відсоткового розміру частки кожного.

Позовна давність у справах про позбавлення частки

В законі визначене коло правонаступників, які позбавляються права на спадщину (визнаються негідними спадкоємцями). До них належать особи, які:

  • вчинили протиправні дії по відношенню до спадкодавця, інших спадкоємців або проти волі померлого;
  • сприяли збільшенню особистої частки або покликанню до спадщини себе або інших осіб;
  • злісно ухилялися від обов’язків по утриманню спадкодавця.
Читайте також:  Встановлення факту прийняття спадщини

Негідні спадкоємці не можуть заявити права на майно померлого, але можуть оскаржити рішення суду. Термін позовної давнини по справах про позбавлення частки загальний і становить 3 роки.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

13
Отправить ответ

avatar
7 Тем комментариев
6 Ответов
4 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Віталій
Гость
Віталій

Доброго дня! Батько помер у 2009 році. Мати від спадку відмовилась на користь мене і сестри. Ми з сестрою успадкували все батькове майно за законом і отримали свідоцтва ( трактор, автомобіль, земельна ділянка(пай) та ін.), але при успадкуванні забули про город. Він і досі на померлому батькові. Чи можна якимсь чином його тепер успадкувати?

Екатерина
Гость
Екатерина

Доброго дня!підскажіть будь ласка!в 2009 році помер чоловік,жінка є спадкоємецею але не вступила в право на спадок протягом 6 місяців,пройшло вже доволі багато часу і потрібно звертатись до суду з позовом!це позов буде про встановлення строку давності ?і після чого може жінка вступити в в право наслідування за законом в судовому порядку?????

Лілія
Гость
Лілія

Доброго дня! Маю до вас питання. Помер мій батько. На спадщину крім мене претендує моя сестра (відкрита спадкова справа).Термін в 6 місяців сплинув. Нотаріус пропонував мирно домовитись бо в спадку окрім грошових вкладень є частину будинку і земельна ділянка .В іншій частині того ж будинку (окрема квартира) проживає моя сестра.Так склалося що ні я ні мій батько з сестрою не спілкувались .Після смерті похованням займалась сестра , я доступу до батька чи його житла не мала. З вкладами все зрозуміло так як діляться в рівних частинах. А от дoкументів на батька будинок сестра не подала. Сказала що нема(обман).І от тепер… Читать далее »

Оксана
Гость
Оксана

Доброго дня!Підкажіть будьласка,у 2008 році подали заяву на право всупу у властність по заповіту,на той момент спадкоємець був неповнолітнім.Інших доідок не надавали.Які дії потрібно здійснити зараз,щоб закінчити отримання власності.Дякую

Євгенія
Гость
Євгенія

Доброго дня , шановний юристе ! З 01,02,12 року по 27.08 15 р було відкрите виконавче провадження по стягненню заборгованості з боржника- фізична особа. Після смерті сина , виконавча служба закрила виконавче провадження , не повідомляючи нас , як спадкоємців . 02.09.15 р .ми скасували постанову про закриття ВП , через незаконність її закриття . І тільки 02.09,15 року ми взнали про те , що не проводилось нарахування – 3% річних, інфляційні витрати, проценти за договором позики . У 2016 році ми подали позов по стягненню нарахувань вказаних вище. Питання: чи сплила позовна давність по стягненню цих нарахувань? З якого… Читать далее »

Ксенія
Гость
Ксенія

Доброго дня!
Маю до Вас наступне запитання:
Чи спливає строк позовної давності після заведення спадкової справи?
В нас спадкова справа була відкрита ще в 2013 році, однак через відсутність правовстановлюючих документів на будинок, всі дії щодо прийняття спадщини зупинились. Зараз збираємося подавати позов щодо визнання права власності, тому постало питання, чи має місце в даному випадку загальний перебіг строку давності строком у 3-и роки після відкриття спадкової справи?

Буду вдячна за швидку відповідь.

Ольга
Гость
Ольга

Добрий день! Допоможіть, будь ласка, вирішити проблему. 9років тому помер свекор. На момент приватизації квартири в ній були приписані 4 особи :свекор, свекруха і їхні 2 сини. На момент смерті свекра один із синів перебував за кордоном нелегально. З того часу ні разу не приїжджав на Україну. В свідоцтві на право приватної власності мого чоловіка (це один з синів свекра) пише :”свідоцтво на право приватної власності громадян…. Ще не отримав”. Протягом якого часу він повинен був його отримати? Чи можна через суд його виписати? За 10 років він не дав ні копійки на оплату компослуг. Чи можна його примусово заставити… Читать далее »

wpdiscuz   wpDiscuz