Місце відкриття спадщини

Місце відкриття спадщини – правовий термін, зафіксований в ЦК, ЦПК України та інших нормативно-правових документах. У процедурі спадкування законодавець важливе значення приділяє цьому поняттю, тому що:

  • за місцем визначають нотаріуса, який буде заниматися оформленням документів і прийняттям охоронних заходів щодо спадкового майна;
  • за місцем кредитори можуть пред’явити претензійні вимоги до спадкоємців, які набули права;
  • визначають судовий орган, який зможе розрішити можливий спір.

Вірно встановлене місце відкриття спадщини – запорука стабільності правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом спадкування. Це гарантія реалізації прав суб’єктів, які зацікавлені як у передачі, так і у прийнятті майна.

До речі, закон обмежує час для оформлення спадку. Більше про це – в нашій статті “Термін вступу в спадщину“.

Місце відкриття спадщини

Згідно ЦКУ, спадщину відкривають за місцем реєстрації померлого, а також за місцем, де особа постійно або переважно проживала. До таких місць відносяться:

  • квартири (в тому числі службового користування);
  • приватні будинки;
  • кімнати (у тому числі в гуртожитку);
  • об’єкти, що входять в спеціалізований житловий фонд;
  • інше житло, що перебуває у власності або наймі.
Нежитлове приміщення не відноситься до об’єктів даної категорії.

Слід врахувати, що спадкову процедуру не відкривають за місцем фактичної смерті громадянина, якщо воно не збігається з місцем постійного проживання.

Наприклад, померлий перебував на навчанні або у відрядженні в іншому місті, в місцях ув’язнення або проходив військову службу. Спадок відкриють за місцем реєстрації особи або за местуего останнього постійного проживання.

Спадок також не відкривають за місцем тимчасової реєстрації або місцем тимчасового проживання (перебування). В останньому випадку до таких місць можуть бути віднесені лікувальні заклади, готелі, будинки престарілих.

Читайте також:  Оформлення права на спадщину за законом

Коли спадкодавцями виступають неповнолітні або недієздатні особи, спадщину відкриють за місцем проживання батьків або інших представників.

Відкриття спадкової справи

Щоб ініціювати процедуру оформлення документів на право спадкування, потрібно звернутися в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини і оформити відповідну заяву.

Зразок заяви про прийняття спадщини можна скачати тут 

До заяви надають один із документів, що свідчить про місце реєстрації або постійного проживання спадкодавця:

  • реєстраційну довідку з керуючої компанії;
  • довідку з роботи, де зазначено місце проживания особи;
  • довідку з місцевої держадміністрації;
  • домову книгу;
  • лист ПФ з інформацією про доставку пенсії і таке інше.

Можливо, нотаріус запросить декілька документів із списку, які в сукупності є підтвердженням постійного місця проживання особи.

Якщо важко визначити, на адресу якого нотаріуса слід написати заяву, сміливо звертайтеся в територіальне Управління юстиції. Зробити це можна в телефонному режимі. Або відвідайте офіс найближчої нотаріальної контори, працівники якої підкажуть, до якого нотаріуса потрібно звернутися.

Відкриття спадщини у разі відсутності реєстрації

Куди звернутися, якщо потенційні спадкоємці не обізнані про місце проживання померлого, а прописка відсутня? Або якщо особа довгий час проживала за кордоном, а майно знаходиться в Україні? В даному випадку спадщину відкривають за місцем знахождення нерухомості або цінного майна, яке належало померлому.

Щоб встановити вартість майна, потенційним спадкоємцям потрібно отримати інформацію з держструктур або провести оцінку майна у професійних оцінювачів.

Наприклад, спадкодавець мав у власності квартиру, яка оцінена в 200 тис.грн., і будинок, вартістю 1 млн.грн. Об’єкти нерухомості розташовані в різних областях. Спадщину в такому випадку відкриють за місцем розташування будинку.

Аналогічне правило діє щодо рухомого майна – у тому випадку, якщо у спадковій масі відсутні об’єкти нерухомості. Якщо невідоме місце постійного проживання спадкодавця, а у спадковій масі присутні акції або паї суб’єкта господарювання, спадщину відкривають за місцем реєстрації такого підприємства.

Читайте також:  Порядок оформлення спадщини після смерті

Всі ці правила застосовують у випадках, коли спадкоємеці не обізнані про постійне місце проживання померлого. Якщо ж спадкодавець не був офіційно зареєстрований, але постійно проживав за конкретною адресою, потенційним спадкоємцям потрібно отримати відповідне судове рішення.

Вас цікавить, як оформити заповіт? Прочитайте нашу статтю “Спадок за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст“.

Порядок підтвердження місця відкриття спадщини через суд

Нотаріуси відмовляють у видачі свідоцтва на право спадкування, якщо:

  • спадкодавець не був зареєстрований або був прописаний тимчасово;
  • втрачена будинкова книга з інформацією про реєстрацію спадкодавця;
  • відсутня нерухомість, як об’єкт спадкування.

Цю проблему вирішують у суді, куди подають відповідний позов.

Зразок позовної заяви про місце відкриття спадщини 

В додаток до заяви в суд направляють такі документи:

  • копію свідоцтва про смерть;
  • копії документів про власність на майно;
  • виписки ЕДРП на об’єкти спадкування;
  • документи, що свідчать про те, що нотаріус відмовив потенційному спадкодавцеві у прийнятті заяви або у вчиненні нотаріальних дій (постанова, листування).

Также слід додати квитанцію про сплату судового збору. Заява такого характеру розглядаються в особливому провадженні, за спрощеним порядком. Держмито незначне, час розгляду, порівняно з претензіонними позовами, скорочено.

В процесі судового слухання спадкоємці або зацікавлені особи повинні довести факт проживання померлого за конкретною адресою.

На підставі рішення суду правонаступник звертається до нотаріуса, який почне процес оформлення документів за загальним порядком.

Більше про час та місце відкриття спадщини ми розповіли в цій статті.

В статті “Спадщина через суд” ми розповіли, коли потрібно підтвержувати своє право на спадок у суді, та представили зразок позовної заяви.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Читайте також:  Заява про прийняття спадщини (зразок заяви)

Цю статтю шукають за тегами: місце відкриття спадщини, відкриття спадщини час і місце відкриття спадщини,  спадщина нотаріус,  спадщина оформлення,  оформлення спадщини,  оформлення права на спадщину,  документи для оформлення спадщини,  оформлення спадщини за заповітом,  оформлення спадщини

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of