Заява про прийняття спадщини (зразок заяви)

Глава 87 Цивільного Кодексу України присвячена питанням спадкування. В законі не тільки викладені загальні положення, але й розписана загальна процедура оформлення. Раніше в статті “Оформлення спадщини після смерті” ми докладно розповіли про те, з чого почати процес спадкування.

Так, згідно ст. 1268 ЦКУ, існує дві форми прийняття спадщини:

Законодавець надає перевагу спадкуванню за заповітом. Це означає, що при наявності волевиявлення особи, процес спадкування здійснюється на підставі оформленого у встановленому порядку документа.

Спадкоємець не може прийняти (або не прийняти) яку-небудь частину з того, що йому залишив спадкодавці згідно заповіту. Належне майно необхідно оформити в повному обсязі. Крім того, зі спадщиною здійснюється передача боргових зобов’язань померлого. Якщо претендентів декілька, такі зобов’язання діляться на частини, рівні отриманим часткам спадкової маси. Право спадкування юридично продати або подарити неможливо

Загальні правила оформлення спадщини

Закон встановлює 6-місячний термін подачі заяви на спадщину, який починає спливати після смерті особи. Іншими словами, спадкоємці повинні протягом даного часу заявити свої права на майно. Якщо час упущений, єдиний варіант принять спадку – відновити термін в суді. Більше про терміни вступу у спадщину ми розповіли тут.час

Якщо особа не надала документального підтвердження того, що пропуск строку стався з вагомих підстав, суд може відмовити в позовних вимогах. Крім цього, відмовить у відновленні, якщо претендент звернувся із заявою після закінчення 6 місяців після того, як відпала причина пропуску.

Для оформлення майна потрібно підготовити пакет документів:

  • свідоцтво про смерть;
  • документи, що встановлюють ступінь спорідненості з померлим;
  • документи про право власності на майно (якщо це нерухомість, знадобляться паспорта, оціночні документи БТІ, виписки про відсутність боргів по оплаті комунальних послуг, тощо);
  • дані з місця реєстрації спадкодавця;
  • паспорт заявника.

Прийняти власність можна двома способами:

Останній варіант має місце в тому випадку, коли правонаступник вже отримав у користування майно та вчиняє дії, спрямовані на його утримання та збереження. Приміром, живе у спадковій квартирі і оплачує комунальні витрати.

Вступ у спадщину

Багатьох хвилює питання: як прийняти спадщину без судової процедури, якщо при цьому відсутній заповіт? Це можливо, якщо:

  • зібрані всі документи, необхідні для оформлення;
  • дотриманий термін оформления спадку;
  • на майно претендує одна особа;
  • є кілька спадкоємців, які досягли угоди з питань розділу майна.
Читайте також:  Заява про фактичне прийняття спадщини

При виконанні цих умов слід звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, написати заяву про видачу свідоцтва та надати зазначені вище документи.

Що робити, якщо померлий проживав за кордоном, а власність знаходиться в Україні? Заява про прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем нахождения нерухомості або цінної частини спадкової маси.

Заява підтверджує право спадкоємця прийняти майно спадкодавця. Якщо в процесі оформлення свідоцтва не виникає перешкод, протягом 4 тижнів нотаріус видає свідоцтва про прийняття спадщини.

Будьте уважні і перевірте правильність інформації, зазначеної в документах. Нотаріус відмовить у оформленні, якщо знайде в документації будь-яка невідповідність, наприклад, помилку в анкетних даних. Навіть у такому незначному випадку буде оформлена постанова про відмову.

Заява на право спадкування нотаріусу (зразок)

Законодавець не встановлює жорстких вимог до форми документа. Існують стандарти, яких треба дотримуватися при складанні документа.

  • у правому верхньому куті зазначають дані адресата – нотаріальної контори або нотаріуса, інформацію про укладача (П.І.Б., номер та серія паспорта, адреса реєстрації);
  • в тексті вказується П.І.Б. покійного, інформація про день смерті, ступень родинних зв’язків, дані про спадкоємців і майно;
  • зазначається, що спадкоємець згоден прийняти спадщину і просить видати свідоцтво;
  • заяву підписує особа, яка виявила бажання прийняти власність, вказується дата звернення.

За потреби, бланк заяви на спадок може надати нотаріус.

Заяву про прийняття спадщини может надати як спадкоємець, так і його довірена особа. В останньому випадку необхідна довіреність для вчинення певної дії. Закон допускає подачу заяви поштою, при цьому підпис потенційного спадкоємця засвідчується нотаріусом або уповноваженою особою (наприклад, командиром військової частини, керівником органу соцзахисту). Якщо спадкоємцями є неповнолітні громадяни, чиї інтереси представляють батьки або законні представники, довіреність не потрібна.

Читайте також:  Час та місце відкриття спадщини
Зразок заяви нотаріусу про ступ у спадщину

 

Позовна заява про вступ у спадщину (зразок)

Необхідність прийняття спадщини через суд виникає в наступних випадках:

  • заповіт складено за надзвичайних обставин;
  • пропущений строк подання заяви нотаріусу;
  • необхідно встановити юридичний факт про спадщину, в тому числі при фактичному прийнятті;
  • відсутнє свідоцтво про власності на об’єкти нерухомості;
  • якщо на утриманні спадкодавця знаходяться особи, які законно претендують на обов’язкову частку;
  • з метою визначення частки подружжя;
  • для визнання заповіту недійсним або спадкоємця – негідним.

Позовна заява направляється в суд за місцем реєстрації померлого або за місцем знаходження об’єктів нерухомості, включених в спадкову масу.

Не всі знають, що спадковий позов може бути виконавчим або встановлюючим. У чому їх відмінність?

У виконавчій позовній заяві позивач викладає спірну ситуацію і просить суд усунути порушення своїх прав.

Як правило, у такому позові йдеться прохання про накладення арешту на спадкову масу.

Виконавчий позов подається в таких випадках:

  • для виділення обов’язкової частини спадкової частки;
  • для визнання заповіту або свідоцтво про спадщину недійсним;
  • з метою визнання спадкоємця негідним.

Якщо відсутній спір, подається встановлюючий позов – з проханням встановити право спадкування.

Позовна заява якладається в довільній формі. заява про вступ у спадщину

  • У верхній частині вказують найменування суду, повні дані заявника.
  • В описовій частині позову про прийняття спадщини зазначають ключові обставини: анкетні данні померлого і дату смерті, номер і серію свідоцтва про смерть, ступінь спорідненості з заявником. Вказують наявність або відсутність заповіту та інших спадкоємців. Якщо інші спадкоємці не вступали в права, додається копія заяви про відмову.
  • Призводять повний список спадкової маси (якщо спадщина складається з нерухомого майна – вказують адресу об’єкта, загальну площу, кадастровий номер).
  • Викладають причини, за якими нотаріус не прийме (або не прийняв) заяву про оформлення спадщини.
  • Під текстом заявник проставляє дату, прізвище та підпис.
  • До позову прикладають копії документів, перелік яких також вказують в заяві.
Читайте також:  Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст

Зразок позовної заяви, як правило, знаходиться на стенді у суді. Ми представляємо зразки найбільш поширених позовів.

Зразок позову про визначення додаткового строку для надання заяви про прийняття спадщини можна скачати тут

Зразок позовної заяви про визначення права власності на спадкове майно можна скачати тут

Зразок позову про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом можна скачати тут

Найчастіше, для прийняття рішення про визнання права на спадщину, виникає необходимость встановити юридичний факт (наприклад, підтвердити родинний зв’язок із покійним). Відповідна заява подається разом із позовом.

Позовна заява про вступ у спадок відноситься до категорії майнових позовів, за її подання потрібно сплатити держмито. При спадкуванні житла оплата залежить від вартості нерухомого майна, зафіксованій в довідці БТІ. Копія квитанції про сплату держмита додається до позовної заяви.

До речі, в статті “Чи вважається спадщина одного із подружжя спільно нажитим майном” ми розповіли, чи потрібно при розлученні ділити спадок, отриманий чоловіком або жінкою.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Цю статтю шукають за тегами: заявление о вступлении наследство в украине заява про прийняття спадщини,  позовна заява про прийняття спадщини,  як подати заяву про прийняття спадщини, спадщина право

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of