Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Правові відносини, пов’язані з аліментних виплатами, існують не тільки між дітьми і батьками, але також стосуються інших родичів. За законом, на фінансове утримання претендують громадяни, які досягли повноліття, але дієздатність яких обмежена.

Ухилення від сплати аліментів тягне за собою попередження або накладення штрафу

Під аліментами визнаються кошти, необхідні для забезпечення належного рівня життя дитини, батьків, інших непрацездатних родичів. Поняття «злісного» ухилення від сплати аліментів застосовується виключно до правовідносин, які виникають між батьком і дитиною. Так само як і кримінальна відповідальність за їх несплату. Це пояснюється необхідністю втручання держави в процес регулювання таких правовідносин.

Аліменти на дітей: виплати на підставі угоди або судового рішення

Закон зобов’язує батька і матері матеріально забезпечувати неповнолітню, або повнолітню і недієздатну дитину. Батьки самостійно визначають форми і порядок забезпечення, при необхідності укладають відповідний договір про виплату аліментів. У документі, зокрема, встановлюють період і спосіб виплати, наприклад, шляхом внесення грошей або передачі майна.

Будь-які зміни до договору (у тому числі зміна розміру аліментів) вносяться у двосторонньому порядку.

Аліментні виплати стягують у суді, коли між подружжям не досягнуто домовленості, порушуються умови договору про аліменти, гроші виділяються нерегулярно і недостатньо або виплати взагалі відсутні. Ініціатором судового позову по справі про стягнення аліментів виступають:

  • батько або мати;
  • повнолітня і недієздатна дитина, її представник;
  • держоргани опіки.

Останні мають право звертатися з позовом, не враховуючи при цьому волевиявлення родичів дитини.

Загальне правило розрахунку аліментів визначено у СКУ. Так, гроші стягуються щомісяця, згідно з пайовим розміром по відношенню до загального доходу платника:

  • 1/4 від загального доходу – на 1 дитину;
  • 1/3 – на 2 дітей;
  • 1/2 – на 3 і більше дітей.
Читайте також:  Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Або встановлюється щомісячний фіксований розмір виплати.

Розмір виплати, в залежності від фінансового стану боржника та інших факторів, може бути збільшений або зменшений.

Повне звільнення від сплати аліментів неприпустимо. Але очевидно, що з часом фінансовий стан або становище боржника або стягувача може істотно змінитися. Змінити раніше встановлені розміри виплат може тільки суд. При цьому підстава для такої зміни повинна бути документально підтверджена.

Найпоширеніша підстава для зміни аліментних виплат – народження у відповідача дітей у повторному шлюбі. Крім того, зміна розміру виплат допускається в разі одруження або заміжжя однієї із сторін, втрати працездатності, звільнення.

Відповідальність за ухилення від сплати аліментів

Добровільне перерахування грошей на забезпечення дитини – безболісний і оптимальний варіант. Однак часто буває, що платник переїхав або забув перевести гроші. Варто з’ясувати причину відсутності платежу і домовитися. Разом з тим існує цивільна, адміністративна та кримінальна відповідальність за прострочення або ухилення від сплати аліментів.

Згідно ст. 196 СКУ, прострочення виплат тягне за собою щоденне нарахування штрафних санкцій з розрахунку 1% від суми боргу. Невиконання обов’язків по забезпеченню необхідного рівня життя дитини – це адміністративний проступок, покарання за який передбачено ст. 184 КоАП України. Найбільш суворий вид покарання за умисне ухилення  від сплати на утримання дітей – кримінальна відповідальність за ст. 164 ККУ. Частиною 2 передбачена відповідальність особи, раніше засудженої за несплату аліментів.

Злісне ухилення від аліментних виплат

На жаль, нерідкі випадки, коли обоє батьків або один з них навмисне або злісно ухиляється від утримання власних дітей.

Саме по собі ухилення не є злочином. Таким воно стає при наявності злостности і неодноразовості, а також інших ознак.

Читайте також:  Заборгованість по аліментах - як її зменьшити (позовна заява)

Але давайте по порядку. Щоб притягти батька до кримінальної відповідальності за невиплату, необхідне рішення суду, на підставі якого останній зобов’язаний сплачувати аліменти. Крім того, повинен бути борг по аліментам, який перевищує суму виплат за 6 місяців.

Через необізнаність деякі батьки періодично, раз у півроку, роблять платежі, вважаючи, що уникнуть від кримінальної відповідальності. Такі дії помилкові.

Як стягувати аліменти, якщо батько не працює?

Часто недобросовісні батьки звільняються з роботи або працевлаштовуються неофіційно, розраховуючи таким чином позбавитися від аліментних витрат. Тактика є помилковою, оскільки відсутність офіційного працевлаштування не впливає на фінансові обов’язки по забезпеченню дитини. Аліменти з не працевлаштованих батьків стягують через суд. В позовній заяві слід вказати дані відповідача, відоме місце реєстрації та проживання, повні дані дитини, на чию користь будуть стягнуті кошти.

Якщо боржник перебуває на обліку в центр зайнятості, аліменти відраховуються з виплат по безробіттю. Перерахуванням грошей у даному випадку займається бухгалтерія держадміністрації.

Виплати припиняються, коли боржник знімається з обліку або офіційно працевлаштовується. В останньому випадку аліментоотримувачу слід звернутися до суду з позовною заявою.

Що робити, коли відповідач не зареєстрований як безробітний або приховує місце роботи? Суд встановить фіксований розмір аліментів, виходячи із потреб дитини та фінансового становища батька. Як стягують аліменти з безробітних батьків, ми розповіли у цій статі.

Кошти на дитину утримуються з усіх видів доходів: з зарплати, пенсій, посібників, стипендій, доходів від акцій та дивідендів. Аліментні виплати не стягуються тільки з доходу, який носить разовий характер (наприклад, з премій або вихідної допомоги).

Читайте також: Чи сплачуються аліменти з матеріальної допомоги?

Коли можна залучити боржника до відповідальності?

Якщо сума боргу достатня до притягнення платника до відповідальності, аліментоотримувач звертається до державного виконавця, який, в свою чергу, складає відповідне подання. Документ направляє до правоохоронних органів, які й приймають рішення про реєстрацію матеріалів.

Отримувач аліментів має право особисто звернутися до поліції або прокуратури із заявою про притягнення боржника за ст. 164 ККУ.

Ухилення має місце не тільки в результаті дій, але й бездіяльності, яка спрямована на приховування істинної суми доходів або уникнення виплат з допомогою інших способів.

Читайте також:  Повернення аліментів при оспорюванні батьківства (зразок позовної заяви)

Як ми зазначили, ухилення від виплат повинно бути злісним. Про це можуть свідчити такі факти:

  • невиплата грошового утримання на дітей протягом 6 місяців;
  • знаходження батьків у розшуку за несплату аліментів;
  • навмисне приховування джерел доходу;
  • навмисний переїзд з місця проживання або звільнення з місця роботи;
  • тривале перебування на обліку в центрі зайнятості і постійний пошук роботи;
  • накопичення значної заборгованості по виплаті аліментів;
  • ігнорування судового рішення і таке інше.

 

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of