Зміст
- 1 Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?
- 2 Куди подавати заяву про розлучення з дітьми?
- 3 Угода про дітей при розлученні. Угода про проживання дитини при розлученні (зразок заяви)
- 4 Підготовка позовної заяви про розлучення до суду (зразок заяви)
- 5 Процедура розлучення. Як відбувається розлучення з дітьми?
- 6 Порядок та етапи розлучення
- 7 З ким житиме дитина після розлучення?
Сімейні стосунки не склалися… Єдине, що як і раніше змушує чоловіка і жінку зберігати шлюб – це діти. Заради дітей вони відкладають процес розлучення на невизначений час.
Ось тільки в деяких випадках розлучитися батькам – найкраще рішення для дитини. Тому що життя в атмосфері сварок, взаємних образ, скандалів батька і матері – набагато гірше, ніж спокійне проживання з одним із них.
Давайте розглянемо, що необхідно для процедури оформлення розлучення за наявності неповнолітніх дітей, який порядок і процес розірвання шлюбу.
Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?
Формальна процедура реєстрації та розірвання шлюбів здійснюється органами РАГС. Однак розлучення при наявності неповнолітніх дітей, заява про розлучення подається в суд за місцем проживання одного з подружжя.
Це створює певні незручності для батьків, вимагає надання додаткових документів і виконання особливих дій (наприклад, визначення суми аліментів), а також затягує шлюборозлучний процес. Зате законні інтереси неповнолітньої дитини будуть захищені судом.
Правда, з цього правила існує виняток. Так, процедура розлучення при наявності дитини здійснюється органами ЗАГС якщо один з подружжя в законному порядку:
- визнаний безвісно відсутнім;
- визнаний недієздатним.
Якщо дитина не загальна?
Є ще один виняток з цього правила. Якщо дитина не загальна (має родинний зв’язок тільки з одним з подружжя), чоловік та жінка можуть розлучитися через РАГС.
Так само, через суд, доведеться розлучатися чоловікові і дружині при наявності усиновлених дітей, які не є їх кровними.
Куди подавати заяву про розлучення з дітьми?
За загальним правилом, звертатися до районного суду з позовною заявою потрібно за місцем знаходження відповідача.
Для того щоб оформити розлучення через суд за наявності неповнолітніх дітей, подружжю необхідно скласти письмову угоду, в якій буде визначено:
- з ким будуть проживати діти (або кожен з дітей) після розлучення;
- в якому порядку чоловік, який проживає окремо від дітей, буде виконувати свої батьківські права і обов’язки (спілкування, виховання, матеріальне утримання дітей);
- на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей.
Якщо угода подружжя не порушує законних прав дітей, суд затвердить її своїм рішенням.
Якщо подружжя не змогли прийти до єдиної думки про те, з ким із них залишаться діти, як вони будуть виховувати і забезпечувати дітей, їм необхідно звернутися в районний суд. У цьому випадку, приймаючи рішення про розлучення подружжя, суд визначить долю їх дітей.
Угода про дітей при розлученні. Угода про проживання дитини при розлученні (зразок заяви)
Батьки можуть скласти угоду в довільній формі, включивши в нього всі необхідні положення, що стосуються проживання, матеріального забезпечення та виховання дитини.
Укладену угоду потрібно подавати в суд — одночасно з позовною заявою про розлучення, або під час судового засідання. Суд розгляне документ і затвердить його своїм рішенням, якщо воно не буде суперечити закону або порушувати права дітей та батьків.
Зразок договору про утримання дитини (docx)
Підготовка позовної заяви про розлучення до суду (зразок заяви)
Позовна заява про розлучення повинна відповідати вимогам ЦПК України. Крім того, у ній необхідно вказати інформацію щодо спільних неповнолітніх дітей:
- найменування суду;
- П.І.Б. сторін, їх місце проживання;
- дата укладення шлюбу;
- пояснення причин неможливості подальшого проживання з чоловіком;
- інформація про наявність дітей;
- опис своєї (або загальної) позиції з питання проживання, виховання та утримання дітей після розлучення;
- приведення доводів і доказів на захист своєї позиції;
- прохання до суду;
- перелік документів;
- дата і підпис.
Список документів
Процес розлучення з дитиною передбачає підготовку та надання до суду, крім заяви, додаткових документів.
Так, якщо має місце згода подружжя, до заяви про розлучення додається укладений сторонами письмовий договір. Цей договір повинен містити положення про розділ загального майна, про розміри і порядок виплати аліментів, про місце проживання дитини після розлучення.
Якщо ж заява подається одним із подружжя в односторонньому порядку, список документів включає:
- заповнений бланк заяви про розлучення, що містить найменування суду П.І.Б позивача і відповідача, адреси проживання сторін, вимога про розгляд заяви про розлучення, опис причин і обставин, що викликали намір розірвати шлюб, докази своєї правоти і документи, що її підтверджують;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- оригінал свідоцтва про народження дитини (дітей);
- довідка про склад сім’ї — цей документ підтверджує факт проживання дитини з позивачем і виконання останнім своїх батьківських обов’язків по відношенню до дитини, що важливо для визначення місця проживання дитини в майбутньому;
- квитанція про оплату судового збору.
Перелік документів подається позивачем до суду у двох примірниках. Копія заяви про розлучення з копіями всіх доданих до нього документів надсилається відповідачу.
Вартість розлучення в Україні
З 01.01.2018 року розмір судового збору при подачі позовної заяви залежить від прожиткового мінімуму, встановленого законом та справляється у відсотковому або фіксованому розмірі.
Так, у 2018 році розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи склав 1 762 грн.
Більше про те, скільки коштує розлучення в Україні в 2018 році, ми розповіли тут.
Процедура розлучення. Як відбувається розлучення з дітьми?
При розгляді позовної заяви про розлучення, суд встановлює:
- чи хочуть розлучення обі сторони, або один із них незгоден;
- чи є ймовірність примирення подружжя і збереження сім’ї.
Якщо запобігти розлучення і зберегти сім’ю неможливо, суд вирішує такі питання:
- визначає подальше місце проживання дітей;
- розгляне можливість поділу дітей між подружжям;
- встановить порядок спілкування дітей з чоловіком, який проживає окремо;
- покладе аліментні зобов’язання на батька, який проживає окремо.
Все це викладається в судовому рішенні, на підставі якого видається виконавчий документ.
Порядок та етапи розлучення
Позовна заява про розлучення подається та реєструється в секретаріаті суду, залежно від відповідності вимогам закону відхиляється або не приймається. Якщо позов прийнятий до розгляду, судове засідання буде призначено через 30 днів.
Перше судове засідання може стати останнім, якщо сторони прийдуть до згоди по всіх питаннях, в тому числі, по «дитячих» питаннях – шляхом укладення Угоди. У цьому разі суд не буде зволікати та прийме рішення про розірвання шлюбу.
В іншому випадку не уникнути ще одного засідання – через 1-3 місяці. Протягом цього строку подружжю надається можливість примиритися.
Якщо судове рішення про розлучення прийняте, воно вступає в законну силу через 1 місяць. Протягом 3 днів після цього суд надсилає витяг із судового рішення в РАГС для реєстрації розлучення.
Після внесення змін у реєстраційні книги, кожному з подружжя буде виданий примірник Свідоцтва про розлучення.
З ким житиме дитина після розлучення?
Рішення суду про місце проживання дітей приймається з урахуванням таких факторів, як моральні якості, фінансове благополуччя і житлові умови подружжя, здатність створити дітям умови для повноцінного розвитку, активність участі подружжя в житті дітей, ступінь прихильності дітей до кожного з батьків.
Наприклад, всупереч практиці залишати дітей мамою, суд може залишити дітей батьку, якщо його колишня дружина веде аморальний спосіб життя, не піклується про здоров’я, розвиток, виховання дітей, має шкідливі звички. В питанні визначення місця проживання дитини старше 10 років враховується і думка неповнолітнього.
Якщо бажаєте дізнатися, як швидко розлучитися, прочитайте нашу попередню статтю.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Доброго вечора. Скажіть будь ласка як вчинити правельно. С чоловіком не мешкаємо разом три роки, маємо спільну дитину, 6 років. В мене вже є інша родина і дитина від іншого чоловіка, 1 рік і 5 місяців. Друга дитина зареєстрована на першого чоловіка так як він не зявився щоб дати відмову від дитини. У виховані дітей участі не бере. Я подала заяву про стягнення алементів, вважала що чоловік відмовиться від другоі дитини і ми зможемо змінити призвище. Суд в листопаді але я не впевнена що він зявиться. Чи можна додати заяву про розірвання шлюбу до заяви про алементи і як вчинити… Читать далее »