Зміст
Чому батько, з яким після розлучення залишилася дитина, відмовляється отримувати аліменти? Погодьтеся, відмова від аліментів на дитину – нелогічна, адже хто буде відмовлятися від додаткових коштів.
Разом з тим, причин такого вчинку може бути кілька.
В деяких випадках відмова від аліментів відбувається, оскільки мати дитини не бажає мати нічого спільного зі своїм колишнім чоловіком. Або батько займається маніпуляціями – просить забрати заяву, так як знаходиться у важкому фінансовому становищі і тимчасово не може виконувати зобов’язання. Можливо, необхідність в додатковому фінансуванні відпала, тоді той з батьків, з яким залишилася дитина, може сам її забезпечувати.
Існує приємна причина, коли стягувач вирішує припинити аліментні зобов’язання другої сторони.
У всіх цих ситуаціях стягувач бажає відкликати заяву, на підставі якої утримуються аліменти. Як законно це зробити?
Відмова від сплати аліментів
Перш за все відзначимо, що в законі відсутня норми, на підставі якої аліментоотримувач може відмовитися від коштів на дитину та забрати заяву. Але також немає статті, яка прямо забороняла б це зробити. Основна вимога закону – припинення аліментних зобов’язань не повинно порушувати права неповнолітнього.
Буває, що батько, з яким залишилася дитина, відмовляється від аліментв – відкликає документ, категорично відмовляючись від матеріальної допомоги, але при цьому його доходи не покривають навіть найнеобхідніші потреби. Тоді втрутяться представники держорганів опіки та піклування.
Якщо буде встановлено, що фінансове становище стягувача плачевне, опікунська рада буде наполягати на стягненні аліментів примусово – незважаючи на бажання стягувача забрати заяву. Можливо, навіть піднімуть питання про позбавлення “благодійника” батьківських прав.
Припинити виплату аліментів з ініціативи стягувача просто, якщо інтереси неповнолітнього при цьому не будуть порушені (незважаючи на відмову від аліментів та відкликання заяви). Як це зробити? Порядок дій залежить від стадії, на якій знаходиться процедура стягнення.
Припинення аліментів до звернення в суд
Якщо мати дитини не подавала офіційної заяви про стягнення аліментів, все досить просто – відкликати нічого не знадобиться.
Батько чи мати можуть самостійно визначити, хто та за яких умов буде утримувати дітей. Таку домовленість слід оформити в письмовому вигляді – укласти Угоду про утримання дитини. Передбачити порядок перерахування (передачі) та отримання грошей, а також надання іншої матеріальної допомоги. Наприклад, визначити, хто і в якому обсязі оплачує навчання, хто купує одяг, взуття, вносити орендну плату за квартиру та інше.
Крім того, в договорі можна встановити порядок припинення аліментних виплат – наприклад, після перерахування на банківський рахунок великої суми грошей, що покриває всі витрати на дитину.
Угоду потрібно завірити у нотаріуса – тільки в цьому випадку вона набуває законної сили. Треба зазначити, що нотаріуси неохоче засвідчують договір про відмову від аліментних виплат. А якщо стягувач відмовляється від грошей безпідставно та не зможе надати вагомих аргументів – нотаріус може не завірити документ.
Як правильно скласти аліментний договір, ми розповіли в статі “Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу (зразок)“.
Відмова від аліментів в суді
Чи можна відмовитися від аліментних виплат, якщо в суді вже розглядається позовна заява? Заявник має право відмовитися від позовних вимог – направити до суду відповідну заяву. В даному випадку також слід обґрунтувати своє рішення, пояснити причину, чому позовну заяву не потрібно розглядати. Суд призначить слухання, розгляне звернення. Якщо скасування аліментів не суперечитиме інтересам неповнолітнього-припинить судовий розгляд. Якщо ж суддя ще не прийняв позов до розгляду, не відкрив провадження (тобто з моменту направлення позову ще не пройшло 5 днів) – винесе ухвалу про його повернення.
Повторне повернення можливе, якщо перестали існувати обставини, за яких позов був відкликаний.
Крім того, позовна заява буде повернута, якщо до цього сторони уклали морову угоду в суді та вона узаконена.
Щоб позов був грамотно складений, можна звернутися до юриста.
До речі, термін звернення з позовом про стягнення коштів на дитину, обмежений. Більше про це ми розповідали в статті “Строк позовної давності при стягненні аліментів“.
Відмова від аліментів на дитину в процесі виконавчого провадження
Як відмовитися від аліментів, якщо суд вже встановив аліментні зобов’язання, а судове рішення відправлено приставу – для організації примусового стягнення? Якщо справа зайшла так далеко, всі питання потрібно буде вирішувати з виконавцем.
Виконавчі листи про стягнення коштів на дитину передаються в службу судових виконавців, де реєструється провадження. Стягувачу потрібно подати заяву про відкликання виконавчого документа, документ подається на ім’я судового пристава, в провадженні якого знаходиться справа. Докладніше про те, як стягнути аліменти по виконавчому докумену, ми розповіли в статті “Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом“.
Перевага відмови від зобов’язань, раніше встановлених судом в тому, що стягувач може в будь-який час надати виконавчий документ у відділ судових виконавчої служби та знову отримувати присуджені судом кошти на утримання дитини. Якщо з моменту відмови від аліментів на дитину платник не перераховував гроші на дитину та утворилася заборгованість, вона також буде стягнуто приставом, але за останні три роки. Більше про це ми розповідали в статті “Термін дії виконавчого листа за аліментними зобов’язаннями”.
У статті «Як відмовитися від аліментів (відкликання виконавчого листа)» ми розповіли, чи можна подати на аліменти повторно – після відкликання виконавчого листа, а також надали зразки заяв.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Доброго дня ,а якщо призначений суд через місяць на виплату аліментів не повнолітній дитині ,чи можу я відкликати ще позов
Доброго вечора, підкажіть пожалоста така ситуація за аліменти в чоловіка був борг 178000тис так як він до дитини із погрозами “щоб мама забрала аліменти” я і забрала заяву про аліменти і мені виконавча служба сказала написати листа про відмову від боргу. Чи можу я вернути цю справу? Чи потрібно подавати до суду? Чи вже все марно?
Доброго дня, підскажіть будь ласка якщо я подала заяви на розлучення і аліменти 5 вересня 2018 року, суд призначено на 31 січян 2019 року, і зараз хочу забрати заяви, як правильно це зробити? І чи в майбутньому я зможу звертатись до суду з такими самими вимогами до того самого відповідача ? Буду дуже вдячна за допомогу
Доброго вечора якщо мій чоловік має троє дітей двоє від першого шлюбу третю маєм спільну. Наданий час безробітній платив еліменти 1200 гр. Тепер йому прийшла заборгованості за цілий рік що мав платити по 900 на одну небуло жодного попередження про збільшення.Справу про 3 дит не подавали. Що він має тепер робити скільки по закону він має платити на тих двох якщо є ще третя. Дякую