Зміст
Розірвання шлюбу подружжя, які мають неповнолітніх сина або доньку, відбувається в суді. При цьому не має значення, чи є дитина біологічною, або усиновленою. Таким чином держава вживає заходів щодо захисту інтересів неповнолітніх при розлученні.
У деяких випадках припинення шлюбних відносин, навіть при наявності дітей, може статися через органи РАЦС.
Так, батько, з яким залишилася дитина, не направляє позовну заяву про розірвання шлюбу, а може клопотати про розлучення, минаючи суд, якщо другий із подружжя:
- у встановленому порядку визнаний недієздатним;
- визнаний безвісно відсутнім;
- засуджений до відбування покарання на строк від 3 і більше років.
Батьківська угода при розлученні
Найкращим варіантом є взаємна домовленість батьків щодо місця проживання сина або доньки, фінансового забезпечення та виховання. Але якщо батько з матір’ю не можуть досягти консенсусу, за них питання щодо утримання дитини вирішує суд. Не виключена можливість отримати рішення, яке не буде задовольняти обидві сторони. Воно не буде виконуватися, тому важливо, щоб судове рішення відповідало волі батьків.
При розірванні шлюбу подружжя, разом з позовом, надають до суду угоду про дітей незалежно від того, чи є спірні питання щодо неповнолітніх. Суд оцінює документ, визначає, чи не порушені права неповнолітнього, затверджує своїм рішенням.
Таким чином, якщо батьки надали угоду, проте вона обмежує або порушує права неповнолітнього, суддя визначить, з ким із батьків залишиться дитина, а з кого будуть стягуватися кошти.
Мирова угода про утримання важлива, оскільки документ…
- вирішує всі важливі «дитячі» питання;
- спрощує, прискорює процес розлучення;
- дозволяє уникнути спірних ситуацій, зловживань, порушень прав сторін.
До речі, аліменти можна не сплачувати цілком законно. В яких випадках це можливо, ми розповіли в даній статті.
Порядок укладання угоди
Законодавець не обмежує батьків у формі документа і положеннях, які будуть відображені. Важливо, щоб вони відповідали інтересам дитини. Сторони мають право висвітлити питання, які стосуються не тільки місця проживання, матеріального забезпечення та виховання дітей, але й інші моменти, які вважатимуть за потрібне.
В юридичній практиці документ такого роду може бути названий угодою:
- про дітей
- про спільне утримання дитини;
- про місце проживання дитини;
- про аліментні виплати на дитину;
- про порядок спілкування та виховання і таке інше.
Існують основні принципи укладання угоди:
- добровільне волевиявлення сторін;
- відсутність суперечностей з нормами закону;
- забезпечення сприятливих умов для життя неповнолітнього після розлучення та роз’їзду його батьків.
Як правило, батьківська угода про утримання дитини оформляється у зв’язку з розірванням шлюбу.
Документ може бути складений до подання позову про розірвання шлюбу, або в процесі розлучення. Угода має бути надана судді до винесення рішення по шлюборозлучному позову.
Не забороняється скласти кілька мирових угод, які будуть регулювати різні сторони взаємовідносин батьків-дітей. Наприклад, в одному документі відобразити питання фінансового утримання дитини, у другому – встановити порядок виховання та проведення дозвілля. Якщо подружжя мають кількох дітей, можна скласти окрему угоду на кожну неповнолітню дитину.
Основні положення
Подружні пари, які зберегли взаєморозуміння, повинні обговорити основні «дитячі» питання:
З ким буде проживати дитина після розлучення? Тут враховується не лише побажання батька та матері, але також:
- бажання самої дитини;
- рівень життя батьків;
- умови проживання сторін;
- віддаленість квартири або будинку від школи чи дошкільного закладу.
Як буде проходити спілкування дитини з батьком, який проживає окремо? Регулярні зустрічі, спільне проведення часу повинні компенсувати роздільне проживання. Угода визначає, чи буде спільний дозвілля регулярним або по певних днях тижня або годинах. Чи потрібна присутність другої сторони?
Які обов’язки буде виконувати батько, який проживає окремо, які права матиме? Роздільне проживання – не привід самоусунутися від виховання, спілкування, проведення дозвілля з дитиною та прийняття рішень, пов’язаних з вихованням, оздоровленням, відпочинком.
Як батьки будуть виконувати зобов’язання щодо матеріального забезпечення дитини? Сторони визначаю, хто з них забезпечує харчування, купляє одяг, взуття, оплачує житло, навчання. Іноді батько, який проживає окремо, передає одноразово значну суму для забезпечення всіх життєвих потреб неповнолітнього аж до його 18-річчя. Але в більшості випадків батьки приймають рішення про регулярні аліментні виплати. Тоді в угоді сторони визначають розміри, порядок платежів.
Даний перелік не є вичерпним, тут включені найбільш актуальні питання. Безумовно, кожна сторона визначає власні унікальні умови угоди.
Якщо дитина досягла належного рівня моральної зрілості, можна залучити її до обговорення «дитячих» питань. Таким чином подружжя подбають насамперед про інтереси самої дитини.
Зміст документа
Законодавець не встановлює жорстких правил щодо змісту угоди. Разом з тим умови, прописані в документі, не повинні мати двоякого тлумачення.
Типовий документ включає наступну інформацію:
- назва;
- місце, дата складання;
- анкетні, паспортні дані сторін, адреса реєстрації та проживання;
- дані неповнолітнього (П.І.П., дата народження, адреса проживання);
- посилання на закони, нормативні документи, що регулюють порядок укладення угоди;
- права та обов’язки сторін;
- порядок здійснення сторонами батьківських прав та зобов’язань;
- порядок вирішення спорів;
- термін дії документа (як правило, до повноліття дитини);
- підписи сторін.
Форма угоди, нотаріальне завірення
Батьки можуть не укладати угоду в письмовому вигляді. Достатньо прийти до згоди та озвучити рішення по всім пунктам безпосередньо в судовому засіданні. Суддя при винесенні рішення затвердить та викладе умови мирової угоди документально. Разом з тим, письмова угода з підписами батьків дозволяє уникнути розбіжностей в майбутньому.
Багатьох хвилює питання: чи потрібно нотаріально засвідчувати документ?
В інших випадках нотаріальне засвідчення документа необов’язково.
Порядок затвердження угоди судом
Як ми зазначили раніше, батьки можуть озвучити домовленість про виховання та утримання дітей у суді, або ж надати письмову угоду. В останньому випадку документ є доповненням до позову і буде розглядатися судом в процесі.
Суддя:
- вивчає умови та положення, викладені у мировій угоді;
- оцінює їх на предмет відповідності нормативно-правовим актам;
- перевіряє, чи не порушені права неповнолітнього або батьків.
Треба врахувати, що суддя має право вислухати і взяти до уваги точку зору неповнолітнього, якщо той досяг віку 10 років. Батькові і матері потрібно заздалегідь поцікавитися думкою дитини, щоб встановити можливі розбіжності між угодою та бажаннями неповнолітнього.
Якщо буде встановлено, що документ не відповідає нормам закону або порушує будь-чиї інтереси, суддя особисто розгляне «дитячий» питання і винесе рішення на свій розсуд.
Угода про утримання дітей складається в трьох примірниках: один – для суду, по одному – для кожного з батьків.
В статті “Аліменти на дитину в 2018 році: термін позовної давності в Україні” ми розповіли, коли можна стягувати аліменти на дитину, та які для цього потрібні документи.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Доброго дня, хочем подавати на розлучення, маєм дитину 2роки. Порадьте будь ласка, із весільних коштів придбали дачну ділянку, як правельно її переоформити на дитину?
Добрий день! Мій чоловік протягом чотирьох років допомагає утримувати дитину від першого шлюбу (купує одяг та взуття, оплачує гуртки, несе витрати на лікування дитини, оплачує відпочинок на морі тощо). Крім того за виконавчим листом стягуються аліменти з його заробітної плати. Чоловік отримує пенсію про, що стягувачка при подачі виконавчого листа до виконавчої служби повідомляла. Тиждень тому виявилось, що виконавець не стягував аліменти з пенсії, а коли виявив свою помилку, нікого зі сторін не повідомивши, подав постанову до пенсійного фонду, де нарахували борг по несплаченим аліментам з пеньою. Стягувачка запевняє, що вона ніяких заяв не писала і вперше чує про дану… Читать далее »