Зміст
Подружжя, які прийняли рішення розлучитися, повинні розуміти, що даний процес може бути тривалим, непростим. Особливо, якщо існують умови, які не дозволяють звернутися з заявою в ЗАГС. Як розірвати шлюб в судовому порядку? Як правильно оформляється позовна заява про розірвання шлюбу та які документи потрібні? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.
Ви подали до суду, але зрозуміли, що потрібно уточнити де-які нюанси? Прочитайте нашу статтю “Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року“.
Ви – відповідач, отримали позовну заяву, але не згодні з вимогами? Ознайомтеся із статтею “Відзив – заперечення на позовну заяву (зразок)“.
Коли розривають шлюб у суді?
Закон передбачив кілька умов, при наявності яких шлюбний союз може бути припинений лише в суді.
Подружжя виховує дитину, яка не досягла 18 років.
Навіть якщо у сторін є обопільне бажання розлучитися, всі спірні ситуації вирішені або їх не існує, але подружня пара встигла обзавестися дітьми (подружжя усиновили дитину) – без судової процедури не обійтися. Таким чином законодавець стає на захист прав та інтересів дитини. Крім питань, пов’язаних з розлученням, суд буде вирішувати також «дитячі» питання:
- з ким із подружжя залишається син або дочка;
- як батько, який проживає окремо, зможе реалізовувати свої права щодо неповнолітнього;
- у якому порядку та розмірі будуть встановлені аліментні зобов’язання.
Якщо ж сторони самостійно вирішили ці питання, слід оформити відповідний договір та подати одночасно з позовною заявою про розірвання шлюбу. Завіряти договір у нотаріуса не обов’язково – якщо всі дитячі права дотримані, суддя затверджує документ.
Один з подружжя не бажає оформляти розлучення.
Дуже часто чоловік опирається розлученню, навіть якщо відносини в сім’ї натягнуті. Суд, розглядаючи позов, з’ясує мотив, причину конфлікту, а також встановить, чи є можливість примирити сторони. Якщо зберегти сім’ю не вийде (в чому твердо впевнений ініціатор судового процесу), затягувати процедуру безглуздо. Бажання позивача буде задоволено, навіть якщо протилежна сторона категорично з ним не згодна.
Але якщо зберегти відносини все ще можливо, суддя може перенести засідання, призначити час для примирення сторін (до трьох місяців). Тільки після закінчення цього терміну буде прийнято остаточне рішення.
Неявка одного із подружжя в ЗАГС (відмова брати участь в шлюборозлучному процесі).
Буває, що чоловік згоден розлучитися, але з певних причин логічне завершення шлюбного союзу – тобто його припинення – не настає. Дружина (або чоловік) просто не приїжджає до РАГСу, не оформляє заяву або ж не бажає заявляти про проведення шлюборозлучної процедури заочно (при відсутності одного з учасників процесу). Тоді єдиний вихід для другого представника подружньої пари – вимагати розлучення в суді.
Наявність майнових претензій (спір про розподіл власності).
Добре, якщо сторони вирішили всі матеріальні питання полюбовно. Але нерідко необхідність поділу спільної власності змушує їх звернутися саме до суду.
Вимогу щодо розподілу власності можна включити в первинну позов про розірвання шлюбу або заявити пізніше – після розірвання союзу. Варто врахувати, що в першому випадку шлюборозлучний процес затягується, оскільки для вирішення майнових питань знадобиться більше часу.
Розірвання шлюбу в судовому порядку
До якого суду звертатися та як прискорити процес? Ці питання насамперед хвилюють ініціатора розлучення.
Безумовно, найкраще рішення – розривати союз в районному суді, без будь-яких додаткових вимог. При наявності спірної ситуації, процес буде складним, тривалим та витратним – як з юридичної, так із емоційної сторони. Суддя змушений приймати рішення по важливим питанням, висвітлювати інтимну сторону сімейного життя. З цієї причини прийняття рішення по майновим та «дитячим» питанням суддею слід розглядати як винятковий випадок – тільки якщо відсутня можливість узгодити все полюбовно.
Якщо бажаєте розлучитися швидко та безболісно, звертайтеся у суд, але перш за все, до подання позову, заручитеся згодою другої сторони, а також вирішить всі спірні ситуації. Добровільна згода позивача і відповідача розлучитися, відсутність спору про дитину й розділі майна – це умови, які сприяють швидкому процесу.
Наприклад, щоб прискорити оформлення розлучення подружньої пари з дитиною, сторонам слід подати одночасно з позовною заявою про розірвання шлюбу угоду, в якій визначити наступні умови:
- місце проживання дитини;
- умови стягнення аліментних зобов’язань, умови, суму виплат (не тільки на дитину, але на чоловіка-утриманця, який може за законом претендувати на утримання);
- порядок спілкування, виховання дітей чоловіком, який буде проживати окремо.
Мирова угода – документ, без якого розірвання союзу в суді буде скрутним.
В статті “Договір про визначення місця проживання дитини” ми розповіли, для чого потрібна така угода, та представили типовий зразок договору.
Судова процедура
Тепер коротко розповімо, яким чином відбувається судова процедура. Цей процес суворо регламентований законодавством, можна виділити наступні основні етапи:
- складання та подача заяви;
- прийняття позову, вивчення судом поданих документів, призначення дати попереднього засідання;
- розгляд справи;
- прийняття рішення;
- набрання рішенням чинності;
- державна реєстрація припинення шлюбу в актовій книзі РАГСу.
Зупинимося докладніше на кожному етапі.
Позовна заява про розірвання шлюбу (зразок заяви)
Початковий етап важливий, оскільки чоловікові, який прийняв рішення розлучитися, слід правильно, юридично грамотно скласти позов, зібрати потрібні документи. Оформити документи для суду можна самостійно, але краще попередньо отримати консультацію юриста. Якщо позов оформлений неправильно або відсутній який-небудь документ, суд відмовляє в розгляді заяви.
Позовна заява про розірвання шлюбу складається з урахуванням загальних вимог ЦПК та повинна містити таку інформацію:
- найменування суду, повноважного розглядати позов;
- дані про сторони (П.І.Б., місце проживання, контактні номери телефонів позивача/відповідача);
- коли, яким органом РАГС зареєстровано союз;
- чи є спільна дитина.
Куди подавати позов?
Згідно із загальними правилами, документ надається в суд, розташований за місцем проживання відповідача. Але якщо існують об’єктивні причини, які не дозволяють заявнику виїжджати за межі району, міста або області для участі у слуханнях справи (хвороба або наявність неповнолітньої дитини), заява подається в суд за місцем проживання позивача.
Якщо документ оформлений вірно, папери зібрані в повному обсязі, суд призначить попереднє засідання. В процесі слухання буде вивчена позиція сторін, а також визначена можливість примирення. Якщо обидва представники подружньої пари наполягають на припиненні шлюбу (або заявник категорично проти примирення), суд почне слухання справи по суті – розгляне всі обставини.
Розгляд позову
Засідання суду умовно поділяють на три етапи:
- формальна частина – суд перевіряє явку учасників, роз’яснює їм права та обов’язки, розглядає клопотання, що надійшли від сторін;
- слухання сторін, дослідження доказів – надається слово позивачеві (останній повинен підтвердити заявлені в позові вимоги), а також відповідачу, який погоджується або не погоджується з вимогами;
- дебати – завершальна частина засідання, учасники по черзі висловлюються про позовні вимоги, звертаються до судді з проханням задовольнити або відмовити в задоволенні позову.
Неявка у засідання
Іноді, отримавши повістку, незгодна з розлученням сторона приймає рішення ігнорувати сам процес – просто не з’являтися до суду.
Причини такої поведінки можуть бути різними – незгода з припиненням шлюбу, відмова зустрічатися з другою половиною, згадувати старі образи або розкривати інтимні моменти відносин. Інколи відповідач навмисно не являється до суду, сподіваючись затягти та ускладнити процес.
Наслідки неявки
Закон вимагає, щоб суд сповістив відповідача про початок процессу, вручив йому копію позову з усіма необхідними документами. Обов’язок суду – повідомити позивача та відповідача про дату, місце засідання. А обов’язок сторін – повідомити суддю про причини, що перешкоджають явці в судове засідання, надати докази того, що дані причини поважні.
І якщо одна зі сторін відсутня, суд з’ясує, чи був сповіщений відсутній чоловік про місце та час слухання. Якщо його повідомили, встановити, з якої причини той відсутній.
Вивчивши дані обставини, суддя визначає, чи можна прийняти рішення заочно – за відсутності учасника процесу.
Але якщо відповідача повідомили про засідання, однак останній не з’явився з поважних причин (захворів, поїхав у відрядження, завадили особисті обставини), слухання справи буде перенесено на більш пізню дату. Поважність відсутності повинна бути документально підтверджена (наприклад, лікарняним листком, наказом про відрядження та іншими документами).
Якщо відповідач пропустив три засідання, суд може ухвалити заочне рішення у відсутність відповідача — задовольнить вимоги ініціатора розлучення (заявника).
Але якщо в судове засідання не з’явиться заявник, суддя вважатиме це за примирення та припинить процес без прийняття рішення.
Якщо один з подружжя не бажає особисто брати участь у засіданні, ігнорувати повістки не варто. Краще всього доручити представляти інтереси довіреній особі – адвокату, який спеціалізується на шлюборозлучних процесах. Або ж клопотати про заочний розгляд справи.
Якщо вас цікавить питання, як розлучитися заочно, прочитайте статтю “Розлучення у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін“.
Читайте також про вартість заяви на розірвання шлюбу: Скільки коштує заява про розлучення в Україні в 2018 році?
Рішення суду, реєстрація розлучення в РАГС
Після розгляду матеріалів та визначення вимог учасників, суддя відправляється в дорадчу кімнату, потім оголошує рішення (вірніше, його резолютивну частину). Копія документа вручає сторонам.
Якщо подружжя самостійно не вирішили «дитячі» або майнові питання і не представили мирову угоду, суддя також встановить місце проживання дітей, порядок утримання аліментних виплат стосовно дитини або дружина, що потребує забезпечення, порядок поділу спільної власності.
Рішення суду набирає чинності лише через місяць після прийняття (але за умови, що відповідач його не оскаржив).
Якщо ж чоловік не погоджується з рішенням і направляє скаргу, рішення вступає в силу тільки після розгляду такої скарги до апеляційної інстанції (якщо воно було залишене в силі). Якщо ж апеляційна інстанція змінила рішення про розлучення, прийняла нове рішення, воно набирає чинності відразу ж.
Більше про те, скільки часу займає розлучення у суді, ми розповіли у цій статті.
Шлюбний союз припиняється з моменту вступу в силу судового рішення.
Шлюборозлучна процедура не завершується отриманням рішення суду – розлучення необхідно зареєструвати в РАГСі. Для цього суд сам направляє рішення в РАГС, співробітники проведуть держреєстрацію, свідоцтва про розірвання шлюбу не видається. Відмітка в паспорті ставиться за бажанням чоловіка та жінки.
У статті “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти” ми розповіли, як розлучитися подружжю, які виховують дитину.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Свідоцтва про розлучення не видають давно…
Здравствуйте. Обоюдно хотим развестись, имея 2-х малолетних детей. Жить дети будут с мамой в квартире мужа ( папа живёт и прописан отдельно). Видеться мешать не буду. На алименты и раздел имущества подавать не хочу. Какие документы нужно предоставить в суд?
добрый день. скажите пожалуйста, как решить такую ситуацию: жена подала иск на развод и на алименты 1/2 от всех моих доходов. я получил иск. сейчас мы пришли к общему решению: 1/4 от всех моих доходов, и все расходы на обучение и оздоровление дочери пополам. как нам это теперь оформить в этом судебном деле? спасибо большое!! буду очень признателен!!