Розписка про отримання коштів (зразок)

Документом, який реально підтверджує отримання боржником грошових коштів у борг вважається розписка в отриманні грошей. Цей документ залишається у кредитора (в особи, яка дала гроші в борг) до виконання боржником своїх зобов’язань, тобто до повернення боргу.

Як правильно скласти розписку? Що краще – позичити гроші в борг під розписку, чи оформити договір позики? Що треба зробити, якщо боргові зобов’язання погашені? Про все це ви дізнаєтесь із нашої статті.

Позика грошей під розписку

Слід зазначити, що цей документ складається не тільки для фіксації факту отримання грошових коштів у вигляді позички, але й при отриманні майна, документів, вантажу, при виконання зобов’язань (наприклад, аліментних) і таке інше.розписка про отримання коштів

Сьогодні ж ми говоримо про оформлення розписки у разі надання грошей у борг.

Ітак, у сучасному законодавстві поняття «розписка» можна зустріти в ст. 1047 ЦК України. Згідно цієї статті, документ засвідчує факт позики грошей позикодавцем на адресу позичальника і оформляється на підтвердження договору позички.

А чи можна взяти гроші у борг, не укладаючи при цьому офіційний договір, а просто, оформивши передачу розпискою? Так, можна і така практика є доволі розповсюдженою.

До речі, в статті “Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?” ми також розповідали, як скласти розписку про передачу коштів на утримання дитини.

Що краще – договір позики або розписка?

Для відображення всіх прав і обов’язків сторін щодо отримання та повернення боргу, звичайно, рекомендується оформити окремий документ – договорі позики. Офіційно складена угода дозволяє прописати всі нюанси, такі як порядок передачі грошей, санкції у випадку затримки повернення, повні координати сторін. Але розписки  ніхто не відміняв. При наявності договору позики розписка буде лише підтверджувати факт отримання грошей. В угоді, у деяких випадках та за згодою ст орін, може бути передбачений графік погашення заборгованості та виплати відсотків.

Читайте також:  Пояснювальна записка

Зверніть увагу! Якщо сума переданих грошових коштів перевищує 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, під розписку позичати гроші не можна – сторонам слід оформляти договір позички (ст. 1074 ЦКУ). Якщо сума велика, у відсутності угоди деякі суди позовні вимоги не задовольняють, стягнути борг за розпискою тоді буде неможливо.

Як правильно написати розписку?

На практиці рекомендується, щоб боржник власноруч написав розписку на той випадок, якщо він відмовиться надалі від того, що отримував грошові кошти (хоча, друкований варіат документу таж має юридичну силу). Почеркознавча експертиза доведе справжність почерку, навіть у тому випадку, якщо з якої-небудь причини належність тексту та підпису не буде доведена у встановленому законом порядку, при цьому чим довше і змістовнішим буде розписка, тим легше буде довести її приналежність. Для ідентифікації особи рекомендується вказувати в розписці реквізити паспорта боржника, сума боргу вказується як числами, так і прописом (від руки). Пам’ятайте – чим більше тексту, тим краще. Є гарантія, що судово-почеркознавча експертиза ідентифікує боржника, якщо той повністю все заперечує.

Також ми рекомендуємо складати розписку у присутності свідків (не менше двох), які у розписці засвідчують факт отримання грошей (бажано написати в розписці повні анкетні дані, а також серію і номер паспорту, номери телефонів).

Якщо бажаєте позичити гроші в борг під розписку, не зайвим буде засвідчити документ у нотаріуса, хоча робити це не обов’язково. Але нотаріус перевірить особу боржника і у того в суді не буде можливості сказати, що розписка складена не ним.

Якщо боржник і кредитор домовилися про сплату відсотків за користування грошима, це теж зазначається у розписці. Якщо сума відсотків не вказана, то можливо їх стягнення у розмірі діючої ставки, яка встановлена Національним банком України.

Читайте також:  Довідка про доходи (бланк)

Слід виключити виправлення та перекреслювання. Якщо є зроблена помилка, треба акуратно зарекресити невірно вказане слово, написати правильно та зробити припис: “виправленому вірити”, проставити підпис. При написанні суми перекреслень взагалі не повинно бути.

Тільки юридично грамотно оформлений документ має юридичну силу та збільшує шанси та перемогу в суді, у тому випадку, якщо боржник не захоче (або не зможе) повернути гроші добровільно.

Документ складається в довільній формі, при цьому має містити наступні реквізити:

  • найменування;
  • текст: основні дані про баржника та кредитора – П.І.Б., дата народження, дані паспорту, номери телефонів; інформація про матеріальні цінності, що передаються (в нашому випадку зазначається передана сума грошових коштів – прописом та цифрами);
  • місто складання розписки;
  • дата;
  • Підпис боржника.

Зразок розписки можна переглянути тут:

розписка зразок

Що робити з розпискою за відсутністю претензій?

Тут все просто – при поверненні позики, кредитор повинен віддати боржникові розписку. В самій розписці (або на її зворотній стороні) може бути зроблений позикодавцем посвідчувальний напис, який підтверджує факт отримання грошей. Таким чином, знаходження боргового документа у боржника свідчить про те, що зобов’язання перед кредитором виконані в повному обсязі.

Якщо сторони оформили замість розписки якийсь інший борговий документ, наприклад договір позички, то кредитор, приймаючи грошові кошти у розрахунок погашення боргу, повинен скласти лист про погашення боргових зобов’язань . Якщо повернути виданий борговий документ (розписку, договір) неможливо, необхідно в письмовій формі зафіксувати факт передачі коштів, погашення боргу в повному обсязі та зазначити про відсутність претензій з обох сторін (складається розписка про відсутність претензій).

Що робити, коли кредитор відмовляється повернути розписку або в свою чергу написати листа про погашення зобов’язань або розписку про відсутність претензій? В такому разі позичальник має право затримати виконання свого зобов’язання по поверненню боргу (або частини боргу). У цих випадках позикодавець вважається таким, що прострочив прийняття боргу зі своєї вини.

Читайте також:  Автобіографія - зразок написання 2018, 2019

Як правильно позичити гроші під розписку – судова практика

В суді, як правило, розглядаються справи про повернення грошей за кредитними договорами. Але й мають місце судові тяжби про стягнення боргу, коли гроші позичаються тільки під розпискою.

Наразі ми маємо дві новини. Одна – погана, друга – хорошо.

Погана новина –  розписка – не є панацеєю від недобросовісного боржника. Тому треба бути готовим для того, щоб бівстоювати своє право в суді.

Хороша новина – суди чітко визначилися – правильно оформлена розписка прирівнюється до договору позики.

Разом з тим, при відсутності обов’язкових даних в цьому документі, суд відмовить у позові.

Як правило, суди відмовляють у задоволені позову кредиторам, якщо в розписці…

  • не зазначена дата отримання кошті (згідно правової позиції ВСУ, висловленої в постанові від 02.07.2014 у справі № 6-79цс14, дата укладення договору позички – це саме дата передачі грошей);
  • не вказані повні анкетні дані сторін (а зазначено, приміром, прізвище та ім’я);
  • не вбачається, чи являються грошові кошти позикою (як приклад, вказано, що одна сторона отримала грошові кошти, але не зазначено, у кого взяла та кому зобов’язується їх повернути);
  • не вказана гранічна дата повернення грошей;
  • не зазначено, що отримувач грошей взагалі зобов’язується їх повернути.

При наявності таких недоліків, доказати факт передачі грошей по розписці, як по договору позики, буде важко. Суди навіть не приймають до уваги факт часткової сплати зобов’язань та відмовляють кредитору, посилаючись на відсутність правових підстав для стягнення боргу.

В статтях “Протокол (зразок) Рекомендаційний лист (зразок)Довідка про доходи (бланк)Заява на відпустку (зразок 2018)Пояснювальна запискаАвтобіографія – зразок написання 2018, ми розповідали, як правильно скласти всі ці документи.

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of