Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

На щастя, багато батьків знає, що таке сплата аліментів і відповідально підходять до цього питання – сумлінно виконують вимоги закону. Вони добровільно виплачують кошти – навіть без письмової угоди або судового рішення.

Разом з тим нерідкі випадки, коли алиментоотримувач заявляє, що матеріальна допомога не надходила, вимагає погашення заборгованості, звертається з позовом до суду. Від цього не застрахований ніхто. І в такому разі платнику потрібно довести, що кошти на утримання неповнолітньої дитини дійсно перераховувалися. До речі, якщо ви бажаєте знати, як стягнути гроші на дитину в суді, прочитайте нашу статтю.

До речі, у статті «Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей» ми розповіли, як притягнути до відповідальності батька, який не бажає приймати участь в утриманні власної дитини.

Як батькові довести, що була сплата аліментів?

Зверніть увагу: аліментоотримувач має право звернутися з позовною заявою про стягнення коштів незалежно від строків, що минули з дня виникнення права на аліменти (якщо кошти не сплачувалися раніше на підставі угоди). Суд може стягнути утримання на дитину за минулі 3 роки.

З цієї причини батькові, який перераховує кошти на підставі усної домовленості, слід мати підтвердження того, що він справно виконував свої фінансові зобов’язання. Навіть якщо відносини з матір’ю дитини неконфліктні.

Доказом сплати аліментів служать наступні документи:

  • Квитанції, чеки про перерахування грошових коштів. Спалата аліментів коштів, у більшості випадків, проводиться через банк або пошту. У квитанції вказується інформація про відправника, адреса отримувача, мета перерахування. Також слід вказати підставу платежу: «Аліменти на ім’я неповнолітньої дитини (прізвище, ім’я), за конкретний період”. Квитанції та чеки треба обов’язково зберігати. Якщо списується певна сума з рахунку платника на рахунку або картку одержувача за допомогою інтернет-банкінгу, також слід зазначити підставу платежу: “Оплата зобов’язань за аліментами”.
  • Розписки від алиментоотримувача. Розписка – офіційний документ, що підтверджує факт сплати коштів у готівковій формі. Кожна процедура передачі грошей батькові, з яким залишився неповнолітній, повинна супроводжуватися складанням розписки. Документ містить дату складання, паспортні дані сторін, конкретну суму грошових коштів, переданих одержувачу, період. В обов’язковому порядку має бути зазначено підставу платежу – сплата аліментів. Одержувач власноручно підписує розписку. А ще краще, якщо власноручно складає.
  • Довідки з роботи. Якщо сплата аліментів здійснюється за місцем офіційного працевлаштування платника, бухгалтер підприємства на вимогу видає довідку. У довідці зазначає інформацію по платежу: виконавчий документ, на підставі якого стягуються кошти, сума, графік перерахувань, дата відправлення, підстава перерахування.
Читайте також:  Порядок стягнення аліментів в суді (зразок позовної заяви)

Крім документального підтвердження, факт сплати аліментів можна підтвердити показаннями свідків. Свідки повинні бути незацікавленими особами, їх заява – лише непрямий доказ. Але якщо знайдуться громадяни, готові підтвердити регулярні відрахування на дитину, а також інші факти участі батька у житті неповнолітнього, буде непогано.

Також непрямими доказами служать відео – та аудіозаписи. У деяких випадках одержувачі записують переговори із злісними боржниками, щоб підтвердити в суді факт умисного ухилення від сплати аліментних зобов’язань. Цей метод можна застосувати також і аліментоплатникам. Незайвим буде записати телефонну розмову на «аліментну» тему або зняти на відеокамеру момент передачі грошей. У судовій практиці такі докази відіграють другорядну роль, однак іноді вони просто необхідні для того, щоб встановити істину.

Поширений приклад.

Після розлучення між подружжям досягнута домовленість про порядок та умови аліментних виплат на неповнолітню дитину. Причому усна домовленість угода про сплату аліментів не складалася. Мати дитини дала обіцянку, що не буде вимагати коштів на утримання дитини через суд. Батько справно плачував гроші протягом 3 років, передаючи їх особисто колишній дружині або перераховуючи на її банківську картку. Розписки при цьому не складалися. Чеки і квитанції не зберігалися.

Разом з тим, через 3 роки колишня дружина звертається з позовом до суду, вимагаючи стягнути з батька дитини аліменти за минулі 3 роки.

Як батькові в цій ситуації довести, що грошові кошти перераховувалися регулярно тп в належній кількості? Адже документальні докази у вигляді квитанцій, чеків або довідок відсутні.

Швидше за все, суд відмовить у задоволенні позовних вимог, і колишня дружина навряд чи отримає аліменти за вказаний період. Батька дитини зобов’яжуть офіційно перераховувати кошти на утримання неповнолітньої – з дня подання позовної заяви.

Читайте також:  Відмова від аліментів на дитину - як забрати заяву?

Справа в тому, що мати повинна буде надати до суду підтвердження того, що вона зверталася до колишнього чоловіка та вимагала сплати аліментів, однак домогтися виплат не вдалося. А підтвердження таких фактів навряд чи є.

Якщо вас цікавить питання, як вимагати на утримання дитини після її 18-річчя, прочитайте нашу статтю.

Розписка, яка підтверджує сплату аліментів

Нерідко кошти на забезпечення неповнолітніх дітей передаються в готівковій формі. Як ми зазначили вище, факт передачі необхідно зафіксувати документально – скласти розписку. Зупинимося докладніше на вимогах, які пред’являються до цього документа.

Письмова розписка має юридичну значимість, нотаріальне завірення не потрібно. При цьому документ повинен відповідати певним умовам і містити обов’язкову інформацію.

Якщо в розрахунок аліментів платник передає грошові кошти в значних розмірах або майно, необхідно перестрахуватися і скористатися послугами нотаріуса.

Деякі алиментоплатники передають гроші у присутності одного-двох свідків, які також підписують документ. Однак закон не вимагає, щоб передача відбувалася при свідках, їх показання – всього лише непрямі докази оплати.

Розписку складають на аркуші паперу будь-якого розміру, навіть із зошита.

За формою документ повинен відповідати наступним вимогам:

  1. розписку пишуть власноруч або роздруковують на принтері. Якщо передача грошей відбувається регулярно, можна оформити стандартний бланк;
  2. зміст документа формулюють чітко і зрозуміло, щоб уникнути двозначних тлумачень;
  3. сума аліментів вказується числом та прописом;
  4. текст необхідно скласти грамотно, виправлень бути не повинно;
  5. розписку підписують обидва з батьків, зазначається дата, П.І.Б.

Документ може бути складений в одному або двох примірниках. Мета розписки – підтвердити факт передачі грошей, а також те, що претензії у сторін відсутні.

Оскарження судового рішення про стягнення аліментного боргу

Буває, що платнику не вдалося довести в суді факт перерахування грошей на дитину, і суддя виніс рішення про погашення заборгованості. Таке рішення підлягає оскарженню.

Читайте також:  Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Скарга відповідача включає наступну інформацію:

  • координати суду, де розглядався первісний позов;
  • дані заявника;
  • обставини справи;
  • рішення, яке виніс суд і причини його оскарження;
  • доказ неправомірності рішення;
  • вимога про скасування судового рішення.

Добре, якщо подружжя після розлучення зберегли дружні відносини та встановили порядок виплати аліментів, який влаштовує всіх. Однак життя мінливе, і в питаннях фінансового характеру краще не покладатися на порядність другої половини, нехай навіть колишньої. А скласти письмову угоду та уберегти себе від неприємних несподіванок.

В статті “Як законно не сплачувати аліменти?” ми розповіли, в яких випадках фінансові зобов’язання перед дитиною припиняються.

Безпідставно нарахували борги? Прочитайте нашу статтю “Заборгованість по аліментах – як її зменьшити (позовна заява)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Вікторія
Гость
Вікторія

Доброго дня. Чи можна платити аліменти не зі своєї картки, а в призначенні платежу вказувати, що це аліменти для ПІБ дитини за серпень 2018 р. від ПІБ людини, від кого вони платяться (батько дитини)? Платник знаходиться в іншій країні і по факту гроші перераховуватиме бабуся дитини. Чи краще безпосередньо в ДВС дізнаватись?

wpdiscuz   wpDiscuz