Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

На жаль, не всі батьки дбайливо ставляться до рідних дітей і матеріально їх підтримують. Іноді батько, дізнавшись про судове рішення і про необхідність сплати коштів на утримання власної дитини, ховається, перестає відповідати на дзвінки, звільняється з роботи або навіть змінює реєстрацію.

Що в таких випадках можна порадити матері? Звичайно ж, ініціювати розшук злісного неплатника.

Як це зробити? До кого звернутися і які документи для цього необхідні? Чи можуть відмовити в розшуку? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.

Розшук боржника по аліментахрозшук боржника

Отже, почнемо по порядку. Після видачі виконавчого документа, алиментоотримувачу слід направити його в територіальний відділ судових виконавців. Закон наділив приставів усіма необхідними повноваженнями, які спрямовані на примусове стягнення грошей.

Зокрема, виконавець зобов’язаний викликати батька й оголосити про наявність виконавчого документа, який є підставою для утримання частини його доходу, запропонувати добровільно перераховувати кошти.

Якщо місцезнаходження платника не встановлено, невідомо, де він працює і проживає – виконати судове рішення не представляється можливим. А значить, існують підстави для оголошення батька в розшук.

Зверніть увагу: ініціатором розшуку боржника може бути як виконавець, так і стягувач. Однак на практиці пристави рідко проявляють ініціативу. Тому одержувачу аліментів необхідно самому скласти заяву про розшук і направити виконавцю. Розшук боржника передбачений ст. 36 Зукону України «Про виконавче провадження».

До речі, з 2017 року в Україні діють приватні виконавці. Про те, чим вони відрізняються від державних, ми розповіли у статті Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?.

Заява про розшук боржника

Скласти заяву просто – законодавець не передбачає жорстких вимог до формулювання й структурі документа. Стягувач, стурбований відсутність аліментів, може оформити заяву особисто, не вдаючись до послуг адвоката. Необхідно врахувати, що в документі повинні відображатися наступні дані:

  • найменування та адреса підрозділу ДВС, де розглядається виконавче провадження;
  • інформація про виконавця (посада, звання, П. І. Б.);
  • інформація про сторони виконавчого провадження – стягувача та платника( П. І. Б., місце проживання, місце роботи, номери телефонів);
  • підстави для стягнення грошей на дитину (судове рішення або аліментні угоди);
  • описова частина – інформація про виникнення обставин: коли останній раз надійшли кошти на утримання дитини, яка заборгованість утворена, де в даний час знаходиться алиментоплатник (якщо заявнику про це відомо) та інша інформація;
  • заключна частина – вказати вимогу про розшук батька, який ухиляється від виконання зобов’язань.
Читайте також:  Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Суму аліментного боргу можна дізнатися у виконавця. Більше про це ми розповіли в статті “Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)“.

У заяві про розшук вказується також інша інформація, яка має значення для справи.

До слова, типовий зразок документа може надати виконавець, на розгляді у якого знаходиться справа.

Заяву слід оформити у двох примірниках. Один передається Ввконавцю, другий, з реєстраційною відміткою, аліментоотримувач забирає та зберігає у себе. Якщо пристав безпідставно відмовить в розшуку, документ знадобиться для складання скарги.

Отримавши заяву, пристав в певний термін зобов’язаний її розглянути і, якщо викладена інформація підтверджується, звернутися до суду із відповідним поданням. Однак спочатку виконавець встановить, чи обґрунтовано вимогу про розшук.

Якщо все підтвердилося (аліменти дійсно не надходили, платник ховається та місцезнаходження його невідоме), виконавець, як ми зазначили, звертається до суду з поданням. Копія йього документу на адресу платника та стягувача не надсилається.

Що робити, якщо у прийнятті заяви про розшук відмовлено?

Не завжди судові виконавці задовольняють прохання стягувачів. Іноді у вимозі про розшук відмовляють. Можливо, підстави для розшуку відсутні. А, можливо, співробітник виконавчої служби не бажає «вантажити» себе зайвими клопотами.

Якщо аліментоотримувач впевнений у своїй правоті, вважає, що розшукові заходи просто необхідні й дадуть позитивний результат, дії виконавця необхідно оскаржити. Можна вибрати один з таких варіантів:

  • направити скаргу в прокуратуру;
  • направити на адресу вищестоящого керівництва скаргу;
  • оскаржити рішення співробітника в суді.

Скарга, як і заява, оформляється також в довільній формі. Основним моментом в цьому випадку є зміст. У документі потрібно вказати наступні дані:

  • коли було направлено заяву про розшук, на адресу якої посадової особи (вказати вхідний номер і дату);
  • П. І. Б., посада й звання виконавця, який відмовив у прийнятті заяви, коли датована відмова;
  • з якої причини відмова у розшуку (або в прийнятті заяви) є безпідставною;
  • вимога заявника.

На оформлення скарги та її подачу йде чимало часу. Та й сам розгляд відбувається не швидко. Багатьох стягувачів це зупиняє. Однак скаргу подати слід, оскільки батько, що ухиляється від утримання власних дітей, повинен бути встановлений, притягнутий до відповідальності – адміністративної, цивільної або кримінальної. Адже аліментні платежі мають велике значення, як для матері, так і для самого неповнолітнього. Реалії нашого життя такі, що без грошей повноцінний розвиток і існування дитини неможливо.

Читайте також:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

Бажаєте дізнатися, як притягнути до відповідальності неплатника аліментів? Прочитайте нашу попередні статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей” та “Відповідальність за несплату аліментів у Україні“.

Процедура розшуку злісного неплатника

Яким чином судовий пристав буде розшукувати боржника? Порядок дій щодо розшуку аліментника також встановлено Законом «Про виконавче провадження».

Перш за все, співробітник служби встановлює наявність майна батька, на яке може бути звернено стягнення. Для цього надсилає відповідні запити до…

  • банку;
  • державтоінспекції;
  • Держреєстру;
  • фіскальних органів;
  • фонду соцстраху та інших організацій.

Іноді встановлення місця проживання боржника не так важливо, як розшук та арешт його майна. Адже за наявності власності, що належить платнику, можна погасити аліментну заборгованість, що утворилася. Найчастіше, заарештувавши майно або банківські рахунки, приставу вже нікого не доводиться шукати – батько швидко з’являється, добровільно погоджується на погашення боргу й подальшу виплату аліментів.

Безумовно, співробітники виконавчої служби наділені й іншими повноваженнями. Вони абсолютно законно можуть розшукувати батька, запитуючи інформацію в різних державних організаціях та службах. Наприклад, якщо батько-боржник переїхав в інший регіон, можна отримати інформацію у міграційній службі. Стало бути, якщо дані за новим місцем реєстрації буде встановлено, батьку, який знаходиться в розшуку, слід «чекати гостей».

Також щодо боржника можуть бути встановлені обмеження в перетині кордону або в управлінні автомобілем.

Крім розшукових заходів, виконавці можуть діяти більш радикально:

  • притягнути батька до адміністративної відповідальності;
  • зібрати і направити матеріали в поліцію, де буде порушено кримінальну справу, боржника оголосять в загальнодержавний розшук.

В останньому випадку мова йде про вчинення кримінального правопорушення. І не секрет, що співробітники поліції розшукують власних «підопічних» швидше, ніж судові виконавці. Наприклад, фото боржника розміщується на інформаційному стенді поліції.

Хто ще може зайнятися розшуком недобросовісного батька? Аліментоотримувач може звернутися до детектива, який займається певним видом діяльності. Правда, такі послуги коштують недешево, але можливості у детективів-приватників досить серйозні.

До слова, порушити кримінальну справу за ухилення від сплати аліментів досить складно. У діях батька мають бути ознаки злочину, а саме:

  • невиплата аліментних коштів повинна бути тривалою (не менше півроку), оскільки для порушення справи необхідна певна сума збитку;
  • необхідно довести, що невиплата грошей на утримання дитини була умисною – батько знав про покладені на нього аліментні зобов’язання, доходи дозволяли перераховувати гроші, проте він навмисне цього не робив;
  • інші обставини, які свідчать про прямий умисел (аліментник спеціально не працевлаштовується, при цьому отримує доходи «в конверті», вкриває інформацію про розміри свого заробітку, таке інше).
Читайте також:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

Отже, ми відповіли на питання: як подати боржника в розшук? Головним завданням аліментоотримувача є активність та прояв ініціативи – на одній заяві на адресу виконавця зупинятися не варто.

Деякі боржники знаходяться досить швидко – варто накласти арешт на їх майно, заборонити перетинати кордон або позбавити водійських прав. Якщо чоловік бажає зняти всі обмеження, йому доведеться погасити заборгованість за минулий час та не допустити прострочення в подальшому.

Більше про те, як змусити колишнього чоловіка платити аліменти, ми розповіли в статті Як подати на аліменти та отримати гроші від колишнього чоловіка?.

Заборгованість по аліментах може бути збільшена, якщо аліментоотримувач заявить вимоги про стягнення неустойки. Боржнику доведеться погасити також виконавський збір за несвоєчасну виплату аліментів. Тому краще не ігнорувати обов’язок по утриманню власних дітей, а виконувати його в добровільному порядку.

Якщо бажаєте знати, як стягнути неустойку по аліментах, прочитайте статтю “Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)“. Там же ви зможете завантажити зразок позовної заяви.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of