Договір дарування або заповіт – що краще та дешевше?

Нерідко людина, яка володіє квартирою або іншою нерухомістю, бажає передати її близькому родичу. Що краще зробити – заповісти квартиру або оформити договір дарування? І перше, і друге має свої «плюси» та «мінуси». Ми розповімо, чим відрізняється заповіт від дарчої, що дешевше оформити та що все ж таки краще – заповісти чи подарувати?

Раніше в статті “Спадщина за заповітом” ми розповіли, як знайти заповіт, як прийняти майно, які для цього потрібні документа та скільки це коштує. А з чого взагалі починати оформлення спадкового майна? Про це ми розповіли тут.

До речі, в інтернеті поширюється інформація, що з 1 листопада 2018 року оформити договір дарування та спадщину стане неможливим. Це не так. В статті “Спадщина з 1 листопада 2018″ ми докладно розповіли, чому, та надали скриншоти підтверджуючих нормативно-правових документів.

Поняття заповіту та договору дарування

Ми порівняємо характеристики заповіту та дарчої угоди, але перш за все розберемося з цими поняттями.

  • Заповіт – односторонній акт, у якому викладено волевиявлення власника щодо розпорядження власністю після його смерті.
  • Договір дарування – безоплатна та безумовна згода, на підставі якої право власності переходить від однієї особи (дарителя) до іншої особи (обдаровуваному).

Таким чином, на підставі цих документів здійснюється перехід права власності. Однак вони суттєво різняться. Чим же відрізняється договір дарування від заповіту?

Договір дарування та заповіт: відмінності

Дані правові акти відрізняються моментом переходу права власності.

  • При оформленні дарчої право власності переходить до обдароваваному відразу після підписання документу. А дарувальник, в свою чергу, втрачає право власності. Змінити рішення та забрати подароване майно не можна, і це дуже вигідно для другої сторони.
  • Заповіт оформляється власником за життя, проте право власності переходить до спадкоємців лише після його смерті. І то не відразу, а після 6 місяців, встановлених законом для оформлення майна. Крім цього, рішення заповідача неостаточне – завжди існує ймовірність, що воно буде змінено.

Власник має право змінити своє волевиявлення та розпорядиться майном по-іншому, для цього потрібно всього лише оформити новий заповіт. Закон не обмежує їх кількість. Кожний наступний документ анулює попередній. А ось повідомляти потенційних правонаступників про зміну заповіту зовсім не обов’язково.

Звичайно, така форма передачі власності менш вигідна родичам, оскільки гарантій на одержання спадкової власності немає ніяких. Однак таке положення речей цілком влаштовує заповідача – він залишається власником та може в будь-який момент змінити своє рішення.

Порада юриста: оформляйте договір дарування, тільки якщо повністю впевнені, що обдарований в майбутньому буде поступати по-людськи (наприклад, не виселить з дому або не припинить матеріальне утримання).

В статті “Спадщина на нерухомість: строк позовної давності” ми розповіли, які терміни існують у спадковому праві та що робити, якщо вони пропущені.

Крім цієї особливості, обидва документи мають і інші відмінності:

Скасування договору дарування та заповіту

Заповіт заснований на вільному волевиявленні однієї особи – власника майна. В документі можна згадати кількох правонаступників, вирішити долю всієї власності або її частини, анулювати документ або внести зміни, оформити кілька заповітів (за умови, що вони не суперечать попереднім). Заповідач не зобов’язаний повідомляти про своє рішення спадкоємців.

Читайте також:  Встановлення факту прийняття спадщини

Дарча – двостороння угода, для оформлення якої повинна бути взаємна згода сторін. Скасувати договір за бажанням однієї сторони досить важко, фактично неможливо. В законі чітко визначені умови, за яких договір підлягає скасуванню (наприклад, один із учасників перебував під впливом алкоголю, наркотичних або медичних препаратів, при підписанні документу застосовувалися насильницькі методи, погрози, обман).

Оформлення договору дарування та заповіту

Обов’язкова умова для легітимності заповіту – нотаріальне завірення. У деяких випадках документ може бути посвідчений не нотаріусом, а іншими особами (керівниками медичних, виправних, військових установ).

Зверніть увагу: підписаний, але не засвідчений в установленому порядку документ є недійсним!

Договір дарування також потрібно нотаріально завірити, оскільки надалі дарча є підставою для реєстрації прав власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (Держреєстр).

Сплата податків

Правонаступники зобов’язані сплатити держмито, нотаріальні послуги, а також послуги технічного характеру. Сума держмита залежить від оціночної вартості спадкової маси. Від сплати державного мита звільняються спадкоємці першої черги – батьки, діти, переживший чоловік (жінка). Більше про те, скільки коштує вступити у спадок, ми розповіли в цій статті.

У випадку із договором дарування, від податку також звільняються найближчі родичі першого ступеню спорідненності: батьки, діти, переживший чоловік або жінка. Інші особи зобов’язані сплачувати адміністративний збір – за внесення відомостей у Держреєстр. Базою оподаткування у даному випадку є дохід, отриманий по договору дарування.

Терміни оформлення

Заповіт оформляється (підписується та засвідчується нотаріусом) за життя власника, реалізовується після смерті. Оформити плаво власності спадкоємці зможуть тільки через півроку – стільки часу відводиться для встановлення всіх правонаступників та оформлення всіх документів. Більше про терміни вступу в спадщину ми розповіли тут.

Договір дарування набирає чинності відразу після підписання. Особа, яка отримала подарунок, надає пакет документів у держоргани та реєструє власність. Тільки після цього обдарований вважається повноцінним власником.

Перехід права власності

Правонаступник може володіти та користуватися спадковим майном після відкриття процедури спадкування, або після фактичного прийняття власності. Як ми зазначили раніше, юридичне оформлення спадщини відбувається у 6-ти місячний строк, який не скорочується (як правило). Протягом цього часу правонаступники подають заяви, збирають документи, сплачують державне мито, їх данні заносяться в Державний електронний реєстр прав власності.

Зверніть увагу – з 2016 року свідоцтво на право власності не видаються. Відомості у Держреєстр вносить нотаріус або реєстратор. Власнику, на його вимогу, може бути виданий витяг із Держрежстру, який не має ні підпису, не печатки. Але дані, що там відображені, мають юридичну значимість. Вартість послуги – від 17 грн. (витяг у електронному вигляді) або 34 грн. (витяг на паперовому носії).

При переоформленні нерухомості, право власності переходить з моменту внесення данних у електронний державний реєстр (до реєстра відкритий публічний доступ).

Витрати при оформленні

При підписанні заповіту спадкодавця з стягується:

  • плата за нотаріальне посвідчення документу.
Читайте також:  Строки прийняття спадщини

З правонаступників утримується:

  • адміністративний збір за внесення інформацій у держреєстр (близько 150 грн. – розцінки встановлюються урядом та залежать від бюджетної політики).
  • оплата послуг оцінювача або організації – при проведенні оцінки спадкової власності;
  • нотаріальна плата за надані юридичні, консультаційні та технічні послуги. (наприклад, за отримання інформації із реестру – від 20 до 40 грн.

Нотаріальне засвідчення дарчої також потрібно. Крім того, обдаровуваному потрібно заплатити держмито за реєстрацію нерухомості.

Обмеження волевиявлення

Оформляючи заповіт, не можна забувати про родичів, які мають обов’язкову частку в спадщині. До правонаступників належать…

  • неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти;
  • батько/мати;
  • пережший чоловік/дружина.

Всі ці особи отримують частину майна, навіть якщо вони не згадані в заповіті.

Після підписання договору дарування та перереєстрації майна, одноосібним та беззаперечним його власником стає одарована особа. Інші громадяни (в тому числі непрацездатні родичі, неповнолітні діти) не вправі претендувати на майно. З моменту підписання договору, дарувальник втрачає право власності. У свою чергу, обдарований може законно відчужувати передану йому по договору дарування власність, не повідомляючи колишнього власника.

Якщо бажаєте знати, чи можуть онуки отримати спадщину дідуся або бабусі, прочитайте нашу статтю.

Що дешевше – оформити дарування або заповіт?

Дане питання цікавить багатьох, тому зупинимося на ньому детальніше.

Як ми відзначили раніше, при оформленні заповіту та в процесі реєстрації спадщини витрати будуть нести як заповідач, так і спадкоємець.

З власника майна утримується держмито та нотаріальний збір. Якщо посвідчення відбувається на території власника, у медичному чи іншому закладі, розмір послуг нотаріуса збільшуються.

В подальшому, під час оформлення права на спадщину, родичу необхідно сплатити нотаріусу державне мито – 0,5% від вартості спадкового майна, а також військовий збір – 1,5%.

Крім цього, родичі несуть витрати при оформленні нерухомості в реєстраційних органах.

У випадку з договором дарування – наступні статті витрат:

  • Оформлення самого договору. Угода нотаріально засвідчуються, тому сторони повинні будуть сплатити послуги нотаріуса – процент від ціни об’єкта, вказаній довідці МБТІ. Даритель та одарований самі вирішують, хто із них понесе витрати.
  • Договір дарування можна скласти, скориставшись типовим зразком. Але краще всього звернутися за допомогою в консультацію, ріелтерську або адвокатську фірму. Вартість оформлення документа у різних фахівців варіюється від 400 до 2000 грн.
  • Реєстрація майна в держорганах. В держреєстр необхідно надати безпосередньо договір та документи для перереєстрації майна (паспорт, код, квитанцію про сплату адміністративного збору).

Що вигідніше – заповісти чи подарувати?

Якщо одержувач власності – близький родич (дитина, батько/мати, брат/сестра, бабуся, дідусь, чоловік/дружина, онук/онука), договір дарування – більш економний варіант, оскільки дані особи звільнені від сплати податків та зборів. Якщо є бажання передати майно представнику далекої рідні або людині, яка не перебуває у родинних стосунках із власником, дешевше обійдеться заповіт. Адже 0,5 відсотка від ціни майна менше, ніж 19,5 відсотків податку. Різниця в інших витратах незначна.

Що надійніше – подарувати або заповісти?

договір дарування

Якщо говорити про юридичні та міжособистісні аспекти правовідносин, то, як у дарчих, так і у заповітів є свої позитивні та негативні сторони.

  • Сьогодні податок при оформленні даних договорів відсутній, проте до певного часу він утримувався. Чи є гарантія, що влада не введе його знову? Якщо ви плануєте передати власність близькому родичу, оформляйте дарчу. Адже до того часу, поки заповіт буде реалізовано, можуть ввести податок, який «з’їсть» значну частину спадщини.
  • Бажаєте переписати майно на одного родича, але є інші правонаступники з правом обов’язкової частки (неповнолітня дитина, чоловік-пенсіонер або близький родич-інвалід)? Оформляйте дарчу. При наявності недієздатних родичів, спадкова маса буде розділена з урахуванням їх частки. І абсолютно неважливо, чи хочете ви залишити їм спадщину, чи ні. Обов’язкова частка становить ½ спадщини, на яку вони могли б претендувати за законом.
Читайте також:  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Наведемо приклад: у спадкодавця з найближчих родичів брат і повнолітня непрацездатна донька-інвалід. У відповідності із законом, після його смерті вони обидва успадкують майно в рівних частинах. Однак спадкодавець бажає переписати квартиру на брата, оскільки з дочкою тривалий час не спілкується. Навіть якщо він оформить заповіт на брата, дочка все одно отримає свою частку – ½ від половини спадкової нерухомості.

  • Якщо вишикувалася довга черга претендентів, але спадкодавець бажаєте, щоб майно дісталося комусь одному, також треба оформити договір дарування. Його родичі не можуть анулювати. А заповідальний документ оскаржити нескладно. Судові інстанції завалені позовними заявами від родичів. Ображені заявники наводять докази, що на заповідача психологічно тиснули більш щасливі претенденти, спадкодавець вживав медичні препарати, страждав алкоголізмом або просто не віддавав звіт своїм діям, страждаючи на старческий маразм. А якщо заповідач був похилого віку або хворів, ймовірність визнання документа недійсним досить висока. Крім того, суди за заявами даної категорії тягнуться не один рік, «полегшуючи» спадкоємців на гроші і забираючи їх час.
  • Але з іншої точки зору, в житті часто трапляються випадки, коли ніжні, люблячі та дбайливі онуки віддають улюблену бабусю і дідуся в будинок пристарілих, як тільки ті підпишуть договір дарування. Оформивши дарчу, власник втрачає всі права на квартиру та повинен звільнити її за першою вимогою нового власника. У такому випадку найкращим варіантом є договір довічного утримання (ренти). Це особливо актуально, якщо ви плануєте надалі переписати нерухомість на сторонніх людей.

Бажаєте знати, як оформити заповіт? Прочитайте нашу статтю “Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст“.

У статті “Все про договір дарування (зразок)” ми розповіли, як правильно оформити угоду, коли дарча визнається недійсною, скільки коштує оформлення договору дарування у нотаріуса та надали багато іншої інформації.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

44
Отправить ответ

avatar
21 Тем комментариев
23 Ответов
23 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ирина
Гость
Ирина

Здравствуйте сколько будет стоить дарственная у нотариуса на 1/2 дома вместе с землей

марія
Гость
марія

Доброго дня.У мене є заповіт на квартиру і кошти на банківському рахунку(після смерті заповідача).Також є ще договір дарування на цю саму квартиру.Все нотаріально засвідчене.На разі заповідач помер.Квартира оформлена на мене по договору дарування.Але кошти на банківському рахунку ні.Мені потрібно ще звернутися до нотаріуса і до пів року після смерті заповідача чи після пів року?Дякую

Світлана
Гость
Світлана

Добрий вечір. Я, мама і мій батько є власниками квартири. Мама хоче свою частку 1/3 передати мені. В квартирі прописані мої неповнолітні діти. Як правильно оформити на мене частку, щоб не було інших претендентів? Які витрати виникнуть при оформленні?

Лариса
Гость
Лариса

Доброго дня. Скажіть будь ласка, якщо будинок не приватизований чи може власник написати дарчу на свою дочку?

Юрій
Гость
Юрій

Чи поширюються право дарчої спадщини на дитину?

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня! Якщо у чоловіка від першого шлюбу залишився син 14 р., при розлученні він йому купив кваритру 2 кімн., тепер у нас двоє спільних дітей і квартира чоловіка 4 кімн., при розподілі майна чи претендує дитина від першого шлюбу на частку квартири в якій ми проживаємо. І чи можна оформити дарчу на маленьких дітей? Як ця процедура буде виглядати в майбутньому? По досягненню ними визначеного віку? чи як?

Галина
Гость
Галина

Добрий день. Скажіть будь ласка як оформити Заповіт або Дарчу квартири на правнука, що дешевще,. Хлопчик є сирита і знаходиться під опікою у бабушки, мама померла а тата лишили батьківских прав.в нього от вона є ще прабабушка по маминій лінії от вона і хоче подарити ому квартиру чи завісти на нього, бо в неї немає більше нікого. Ічи можна це зробити в селі нашого району щоб було швидше і дешевше. ДЯКУЮ

Ігор
Гость
Ігор

Доброго дня, підскажіть будь ласка як оформити дарчу на рушницю для онука?

Ірина
Гость
Ірина

Доброго дня чи можливо зробити дарчу на не повнолітню дитину?

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня, бабуся написала заповіт на маму, хоча тепер хоче подарувати 1/2 будинок внучці. Як зробити щоб обійтися без оцінки майна ? Який відсоток платиться тепер, чи можна зробити дарчим на маму , а мама зразу доньці і тим самим не платити податок ???
Чи є складнішим, коли власник хоче подарувати 1/2 будинку , а не весь ?
Дуже дякую )

Наталія
Гость
Наталія

Христос Родився. Мій дідусь заповів мені 1/2будинку. Але термін прийняття спадщини я пропустила. Я з ним жила і його доглядала до смерті, але ми не були разом приписані на момент смерті. Чи може довідка з міської ради про те ,що ми разом проживали без реєстрації
і я здійснювала за ним догляд підтвердити , що фактично я прийняла спадщину? Хоча був період ,що ми були разом приписані, але не на час смерті.Дякую.

Наталя
Гость
Наталя

Христос Народився!
Скажіть буть-ласка мій дідо 25років тому склав заповід- половину на маму, ін .на внучку, але досі не оформили кожен своєї частки. Чи дійсний ще цей заповід? І якщо є ще внуки чи можуть вони претендувати на будинок?? Дякую.

Елена
Гость
Елена

Добрий день, тiтка хочет переписати на племiнника частину будинку, якi потрiбно документи i до кого потрiбно звернутись.
Дякую.

Наталія
Гость
Наталія

Доброго дня. Чи має право на обовязкову частку майна онучка , якщо у неї є малолітній син.
Проте на це майно складений заповіт на іншу особу(іншу онуку)

Олег
Гость
Олег

Добрий день. Свого часу дід зробив дарування будинку батьку. Але батьку довелося змінити 1(одну) літеру в прізвищі, аби співпадали прізвища. На сьогоднішній день батько хоче зробити дарування на мене, так ось чи потрібно мені змінювати прізвище? Аби не оплачувати додаткові податки

Таїсія
Гость
Таїсія

Доброго дня!!! Підкажіть будь ласка, чи є це правильним чи законним на даний час, що при оформленні договору дарування оригінали документів про право власності на земельну ділянку та будинок нотаріус залишає в себе, а взамін складає договір дарування та долучає копії вищезазначених документів??? Дякую!!!

Alena
Гость
Alena

Скільки коштує переоформлення квартири, яка знаходиться в Києві, по договору дарування?

Надежда
Гость
Надежда

Добрий день. Ц мене таке питання. Чи потрібна згода дружини на дарственность, якщо дім дарує постороння людина чоловікові ?
Дякую.

михайло
Гость
михайло

Доброго дня. Поясніть будь- ласка чи дійсно з 1.11.2018 буде відмінено дарування та заповіт, і чи варто зробити дарування до листопада 2018р

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня. Допоможіть, будь ласка, розібратись. Старенькі батьки (батько постінсультник, але інвалідність ще не надана, мати інвалід 1 чи 2 групи) бажають передати у спадок будинок та зем. ділянку двом дорослим синам (у них є сім”ї). Майно приватизоване (нажаль не знаю, чи у сумісній, чи у частковій власності), але записане на батька як власника. У батька ще жива мати і є брати і сестри. Які можливі варіанти при переписі майна : чи можлива дарча батьком на двох синів, чи варто спершу оформити майно на чотирьох у часткову власність і уже потім батьки свої частки заповідатимуть чи даруватимуть синам (але батькам… Читать далее »

Настя
Гость
Настя

Добрый вечер ! Подскажите , пожалуйста , родная бабушка составила завещание на меня , на все майно . Она умерла . Какие мои действия дальше ?какой процент надо будит плотить ?спасибо

wpdiscuz   wpDiscuz