Зміст
Якщо у склад спадщини входить дороге майно – будинок, автомобіль, земельний наділ або акційний пакет – це просто чудово. Але як бути, якщо спадкодавець залишив великі борги: взяв кредит на придбання приватного будинку або транспортного засобу, позичив у знайомого або залив сусіда, а відшкодувати збитки не встиг? І якщо родичам, крім спадкового майна, залишився борг – хто зобов’язаний його виплачувати та за рахунок яких коштів? Ми відповімо на всі ці запитання.
Складі спадщини: кредитні та інші зобовязання
Згідно із законом, правонаступники успадковують в повному обсязі права і зобов’язання, які належали заповідачеві на момент відкриття спадкової процедури і не припинені в результаті смерті останнього.
Разом з тим, у склад спадщини не входять зобов’язання а також права, пов’язані з особою померлого.
Отже, після смерті людини її родичі успадкують:
- зобов’язання, які випливають з цивільних правових угод (крім зобов’язань, пов’язаних із особистістю заповідача);
- зобов’язання щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди (підтвердженого судовим рішенням ще при житті заповідача);
- зобов’язання по сплаті штрафних санкцій (також встановлених у судовому порядку за життя заповідача);
- витрати на утримання, догляд, лікування, поховання спадкодавця;
- зобов’язання, встановлені орендним договором, з правом викупу житла.
До спадкової маси не відносяться:
- договірні зобов’язання, пов’язані з особою померлого (тобто ті, які може виконати тільки заповідач);
- інші зобов’язання, пов’язані з особою громадянина (наприклад, по сплаті аліментів на утримання дитини).
Кредитні зобов’язання у складі спадщині
Для родичів, які отримали у спадок кредитний борг, є хороша новина. Спадкоємець зобов’язаний погасити кредит в межах належної йому частки.
Наведемо приклад: після смерті батька дочка успадкувала транспортний засіб, який оцінений у 400 тис. грн. А також кредитний борг в сумі 2 млн. грн. В її обов’язок входить погашення частини кредиту, яка відповідає оціночної вартості машини. Іншими словами, донька повинна буде виплатити із 2 млн. грн. всього 400 тисяч.
Якщо правонаступників двоє і більше, зобов’язання з погашення кредиту будуть покладені на них пропорційно отриманим часткам.
Наприклад, якщо одна дочка успадкувала автомобіль в 500 тис. грн, а друга – земельну ділянку вартістю 1 млн. грн, двомільйонний кредит буде виплачуватися спільно. Тільки одна спадкоємиця виплатить четверту частину заборгованості, а другій залишиться ¾ боргу.
До речі, якщо кредитні кошти отримані для придбання майна (автомобіля або нерухомості), до правонаступників перейде не тільки обов’язок, але й іпотечне майно. Як правило, це спрощує завдання, пов’язане з виплатою кредиту. У безвихідній ситуації кредитний автомобіль або квартиру завжди можна реалізувати та погасити борг. Однак такий варіант – нечасте явище, адже право переважного викупу застави є у кредиторів, тобто у банків. Отримуючи іпотечну заборгованість у складі спадщини, родичі, як правило, залишаються і без майна, і без боргу.
Штраф і пеня
Бувають ситуації, коли спадкоємці не були повідомлені про те, що у склад спадщини входить кредитний борг спадкодавця. По закінченню часу, непогашена заборгованість зросте, оскільки прострочення спричинить за собою нарахування штрафних санкцій.
Чи законні дії банку, який застосовує санкції, збільшуючи тим самим розмір боргу? Чи може банк вимагати виплату основної заборгованості, без урахування штрафу?
Дане питання в законі не врегульовано і є спірним. Судова практика знає прецеденти, коли застосування штрафу в цій ситуації визнано законним. Разом з тим, існує безліч прикладів, коли суд ставав на бік спадкоємців і не дозволяв стягувати штраф і пеню за несвоєчасну сплату кредиту.
Отже, договірні умови, які задовольняли заповідача, залишаються аналогічними і для правонаступника. У тому числі відповідальність на несвоєчасне перерахування платежу. При цьому відповідальність у випадку порушення договірних умов правонаступник несе з моменту відкриття спадщини (якщо це стосується банківського кредитного договору).
Кредити і страховка
Якщо мова заходить про отримання кредитних грошей у значному розмірі, практика страхування життя досить поширена. За умовами кредитних угод і договорів страхування, при настанні нещасного випадку фірма-страховик зобов’язана перерахувати банку грошові кошти. Як правило, в розмірі, що покриває кредитний борг. Якщо такі умови присутні, спадкоємці звільняються від боргових зобов’язань.
Є один нюанс – смерть спадкодавця повинна підпадати під страховий випадок. Якщо особа померла з причин, не зазначених у договорі страхування (наприклад, внаслідок важкої хвороби, про яку не було повідомлено при оформленні угоди), розраховувати на страхову компанію не варто.
Відмова спадкоємців від прийняття майна
Серед категорій правонаступників є один спадкоємець, який вступає в права після того як інші родичі заявили про відмову від майна. І він не вправі відмовитися від спадку. Таким правонаступником виступає держава. Але спадкування відбувається в іншому порядку та на інших умовах.
Так, якщо спадкоємців немає або вони усунені від права спадкування (тобто всі родичі відмовилися від майна), місцеві органи влади подають заяву до суду з проханням визнати спадщину відумерлою.
Згідно із судовим рішенням, виморочне майно стає власністю місцевих органів самоврядування. Влада також бере на себе обов’язок щодо погашення боргів померлого.
Спадкоємець або поручитель?
У деяких випадках кредитні кошти беруться під поручительство третіх осіб. Хто в такій ситуації буде нести зобов’язання по сплаті боргу – поручитель, зазначений у кредитному договорі, або правонаступник, який отримав спадщину?
Однозначної відповіді на дане питання немає. Все залежить від ситуації, зокрема, від того, чи виплачувався кредит вчасно або з порушенням строків. Якщо проблем із погашенням боргу не було, залучення поручителя, можливо, і не знадобиться. Боргове зобов’язання в повному обсязі перейде до спадкоємця. Якщо ж з виплатами була проблема, для вирішення якої залучався поручитель, частина боргу буде погашатися ним.
Як бути поручителя, якщо позичальник помер і банк звернувся до нього за погашенням? Можна виплатити кредитний борг, потім у судовому порядку стягнути кошти із спадкоємців.
Спадкування боргів неповнолітніми
Як було зазначено раніше, порядок спадкування неповнолітньою особою (або недієздатною) дещо інший.
Найчастіше спадкоємцем стає дитина, яка не досягла повноліття (син, дочка, онук, племінниця). Невже борги заповідача перейдуть до дитини, як і майно? І хто гасить цю заборгованість?
Борг, отриманий неповнолітнім від спадкодавця, виплачується представниками – батьками, опікунами, піклувальниками. Останні вправі оформити майно від імені малолітньої дитини, яка не досягла 14 років, або погодитися на прийняття спадкової маси неповнолітнім, вік якого становить від 14 до 18 років.
Відмовитися від прийняття спадщини, правонаступником якого є дитина, можна. Але тільки така відмова не повинна ущемляти майнові інтереси неповнолітнього. За цим стежать територіальні органи опіки та піклування, які дають згоду на відмову. Вирішуючи дане питання, враховується і зіставляється розмір боргових зобов’язань та оціночна вартість спадкової маси, яку повинна успадкувати дитина.
Як платити за зобов’язаннями, які входять у склад спадщини?
Спадкоємці, які дізналися про боргові зобов’язання спадкодавця, повинні повідомити кредитора про факт відкриття спадкової процедури.
Кредитор протягом шести місяців пред’являє до спадкоємців вимоги по сплаті боргу. Строк відраховується з моменту, коли позикодавцеві стало відомо (або він міг дізнатися) про смерть боржника.
Кредитор, який не пред’явив вимогу у встановлений строк, позбавляється права вимоги боргу зі спадкоємців.
Хто оплачує борги спадкодавця?
Обов’язки по виплаті боргів покладаються на правонаступників, які прийняли спадкове майно та оформили відповідну заяву про вступ у спадщину. І не має значення, чи є родичі спадкоємцями за законом або за заповітом. За зобов’язаннями померлого відповідають також спадкоємці, які претендують на обов’язкову частку.
До речі, в статті “Спадщина за заповітом” ми розповіли, як знайти заповіт та як оформити майно.
Згідно із законом, родичі спадкодавця вправі прийняти майно або відмовитися від нього.
У статті “Скільки коштує спадщина (витрати при вступі у спадщину в Україні)?” ми розповіли, які витрати понесуть спадкоємці при оформленні майна.
Якщо вас цікавить питання, як взагалі оформити спадщину після смерті, прочитайте нашу статтю.
Відмова оформляється відповідною заявою. Якщо протягом шести місяців на адресу нотаріуса не надійшла така заява, її відсутність розцінюється як відмова від прийняття майна.
Перш ніж звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, необхідно з’ясувати, що ж заповідач залишив. Чи не залишив невиплаченою позику, чи не застосовувалися відносно нього які-небудь санкції в суді – адже все це входить у склад спадщини.
Як бути, якщо правонаступник подав заяву про оформлення спадщини, а тільки потім дізнався про борги заповідача? Протягом часу, встановленого законом для оформлення спадкового майна, правонаступник, який направив заяву нотаріусу, має право відкликати її.
Родич, який проживає разом з заповідачем на одній площі, вважається таким, що прийняв майно, якщо протягом шести місяців не подав відмовну заяву. Правонаступник, який не планує оформляти майно у свою власність, повинен звернутися до нотаріуса та зареєструвати заяву про відмову.
Існують категорії правонаступників, яким не потрібно робити будь-яких дій, щоб прийняти спадщину:
- неповнолітні діти;
- недієздатні громадяни;
- особи, чия дієздатність обмежена.
Відмову від імені такого спадкоємця здійснює її законний представник (батьки, усиновлювач, опікун) з відома та згоди опікунської ради.
Строки, протягом яких особа може прийняти майно або відмовитися, обмежені шістьма місяцями. Час обчислюється з моменту відкриття спадкової процедури.
Для правонаступників наступної черги, які спадкують майно після відмови (або позбавлення спадкового права) родичами попередніх черг, термін обмежений трьома місяцями. В даному випадку час обчислюється після закінчення загального шестимісячного строку або вступу в силу рішення суду про позбавлення спадщини.
Більше про строки оформлення спадщини – в статті “Строк позовної давності у спадковому праві“.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Доброго дня! Які можливи дії кредитора, якщо у спадщину вступить мати-пенсіонерка, у якої немає майна, а у померлого сина є частка квартири на правах спільної власності? Як вона повинна виплачувати борги?
Доброго дня. Якщо по смерті чоловіка спадщину( квартира і машина , все було в кредитах ) прийняла і мати чоловіка, але сплачувати свої частки кредиту не захотіла, кредити сплатила жінка померлого.То скажіть будь ласка чи має мати померлого право на ті частки, за які вона не сплачувала, чи може взагалі робити заповіт на ті частки?Дякую.
Добрий день.Якщо позичальник помер,а ніякого спадку не залишив,чи відповідатимуть спадкоємці перед банком за його борги?Це запитання про новий закон про кредитування.