Право на спадщину: як розділити майно між дружиною та дітьми?

Батьки, діти та дружина (або чоловік) – найближчі люди. Часто саме вони стають правонаступниками та отримують право на спадщину після смерті власника.

Ми розповімо про те, як здійснюється розподіл спадкового майна між дружиною та дітьми після смерті чоловіка.

Право на спадщину за законом

Якщо спадкодавець не розпорядився долею належного йому майна, воно ділиться за правилами, встановленими законом. Іншими словами – в порядку черговості.

У першу групу спадкоємців входять батьки, дружина та діти.

Дружина має право на спадщину, якщо тільки шлюбний союз був офіційно зареєстрований в органах РАГСу та не припинений на день смерті чоловіка.

Як бути з цивільною дружиною або колишньої другою половиною? Цивільна дружина не може претендувати на майно, якщо тільки вона не перебувала на утриманні свого цивільного чоловіка. Це ж відноситься і до колишньої дружини – після розлучення право на спадщину анулюється. І не має значення, коли був розірваний шлюб – навіть якщо за день до смерті чоловіка.

А ось діти мають повне право успадкувати майно свого батька, навіть якщо…

  • шлюбний союз батьків не зареєстрований (дитина позашлюбна);
  • чоловік перебував у шлюбі з іншою жінкою;
  • дитина в свій час була усиновлена спадкодавцем;
  • дитина народжена незадовго до смерті батька, чи протягом 10 місяців після його смерті.

Навіть якщо суд позбавив чоловіка батьківських прав, дитина все одно має право на спадщину після його смерті.

Закон встановлює сім черг правонаступників. Докладніше про те, як відбувається спадкування за законом, ми розповіли в статті “Спадкування за законом, якщо немає заповіту“.

Читайте також:  Скільки коштує оформлення спадщини (витрати при вступі у спадщину в Україні)

Пропустили терміни прийняття спадщини? Прочитайте нашу статтю “Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?“.

Право на спадщину за заповітом

Безумовно, у чоловіка може бути власне міркування щодо того, як слід розподілити належне йому майно. Воля спадкодавця виражається в заповідальному документі, і після смерті волевиявлення заповіт повинен бути виконаний.

Наприклад, чоловік може розділити спадкову власність між своєю другою половиною та дитиною. Або вказати правонаступником одного з них. Або всіх родичів зовсім позбавити спадщини. Про те, як відбувається спадкування за заповітом, ви прочитаєте тут.

право на спадщину

Проте слід врахувати, що волевиявлення заповідача в деяких випадках обмежено.

Право на певну частку спадщини мають…

  • неповнолітня або непрацездатна повнолітня дитина;
  • непрацездатні батьки;
  • непрацездатна дружина…

…навіть якщо чоловік позбавив їх майна, або вони не згадані в заповіті. Отримувана ними частина дорівнює ½ долі, на яку вони могли б претендувати у відповідність із законом.

У статті “Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст” ми розповіли, як скласти, посвідчити заповіт, при яких умовах він визнається недійсним.

Спадщина чоловіка та батька

І все ж, яке майно підлягає успадкуванню після смерті чоловіка? На перший погляд, відповідь проста – все, що належало спадкодавцеві на момент смерті. Але якщо розібратися, то виявляється, що розподілу підлягає:

  • особиста власність спадкодавця – майно, придбане до шлюбу, подароване або успадковане в період шлюбного союзу. Все це спадкується на загальних підставах;
  • власність чоловіка та дружини – майно, придбане в період шлюбу, оскільки воно є спільною сумісною власністю. І неважливо, придбано майно виключно за кошти чоловіка і він є титульним власником. Власність підлягає поділу порівну між чоловіком та дружиною. Половина належного чоловікові майна після його смерті ділиться між правонаступниками.
Читайте також:  Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст

Дана норма закону стосується власності, що належить спадкодавцю та іншим особам (наприклад, батькові/матері, брату/сестрі, партнеру по бізнесу і таке інше). Частка померлого виділяється та передається у спадок за законом або за заповітом.

До речі, із власністю у спадок передаються і борги. Більше про це им розповіли у статті “Виплата боргів, які входять у склад спадщини“.

Іноді виникають питання щодо приналежності тих чи інших матеріальних цінностей комусь із подружжя. Рідні помилково вважають, що майно, яке належить дружині або чоловікові, спільне, так як користувалися їм все. Або навпаки – автомобіль, який водив лише чоловік, належав насправді дружині, оскільки був подарований їй. Безумовно, така власність не буде успадкована, оскільки спадкодавець не є власником.

Як відбувається поділ спадщини між дружиною та дітьми?

Якщо існує заповіт, питань не виникає – у документі буде зазначено, яке конкретно майно (наприклад, будинок, земельна ділянка, предмети інтер’єру, грошові вклади) переходить до того чи іншого спадкоємця. Або заповідач вказує, кому яка частка майна належить (дружина отримає половину всього, дочка та син – по одній четвертій).

У разі, якщо прийняття спадку відбувається у відповідності із законом, спадщина ділиться в рівних частках. Так, якщо правонаступників двоє (наприклад, дружина та дитина), право на половину спадщини отримують всі. Якщо претендентів четверо – всі отримують по 1/4.

Родичі, які претендують на спадщину за законом, можуть самостійно поділити майно. Для цього слід скласти відповідну угоду про перерозподіл спадщини між спадкоємцями. Буває, що при розділі виникають суперечки та розбіжності – деякі вважають, що їх право на спадщину порушено. Таким претендентам слід звертатися до суду з відповідною позовною заяву.

Читайте також:  Оскарження заповіту (зразок позовної заяви про визнання недійсним)

Якщо ви прочитаєте нашу статтю “Скільки коштує спадщина (витрати при вступі у спадщину в Україні)“, ви дізнаєтесь, хто із спадкоємців звільнений від сплати держмита, та що таке нотаріальний збір і послуги технічного характеру.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

14
Отправить ответ

avatar
6 Тем комментариев
8 Ответов
7 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Маряна
Гость
Маряна

Доброго дня! Після смерті тато не залишив заповіт. Є тільки дружина та повнолітня дитина. Син його помер, але є внучка його. Кому переходить майно? Дякую

Анна
Гость
Анна

Доброго вечора! Мене цікавить таке запитання. Померла в дтп моя мама і зараз ми з моїм батьком оформлюємо спадщину. Будинок батько хоче оформлювати на себе, а квартиру на мене. Якщо в майбутньому він буде мати якусь дружину, чи буде вона мати право на успадкування частини цього будинку?

Наталія
Гость
Наталія

Вітаю! Перебуваючи у шлюбі моя сестра та її син (так зазначено у договорі куплі- продажі) купили квартиру. Власник квартири -сестра. Сестра шість років потому померла, залишивши заповіт. Син прийняв спадок згідно заповіту (1/2 квартири).Чоловік не заявив про прийняття спадщини. Які права на квартиру має син,чи є його особиста доля?
Які права має на квартиру чоловік ?
Завчасно вдячна за компетентну правову консультацію.

Алла
Гость
Алла

Мені батько залишив усе майно, але усно.Після його смерті , мама, брат і сестра написали відмову від прийняття спадщини. Та потім сестра ще до півроку відкликала свою заяву про відмову а написала про прийняття. Що мені робити?

Тетяна
Гость
Тетяна

громадянин У. залишив заповідальне розпорядження щодо належних йому вкладів у банківській установі на користь свого сина Н. Крім зазначеного спадкового майна, на час відкриття спадщини у приватній власності громадянина У. була квартира, а також житловий будинок, який належав йому та дружині на праві спільної сумісної власності. Дружиною спадкодавця У. подано заяву про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, а також заяву про видачу свідоцтв про право на спадщину. Кому, з яких підстав і в яких частках будуть видані свідоцтва?

кристіна
Гость
кристіна

після смерті мого тата моя мачуха без мого відома вивезла з гаражу машину та всі речі .що я маю робити ?

wpdiscuz   wpDiscuz