Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст

Багатьом людям процедура оформлення заповіту здається складною, фізично і морально важкою, напруженою. Насправді цей процес простий та зрозумілий. Сьогодні ми поговоримо, як правильно скласти заповіт, в якій нотаріальній конторі, які документи потрібні.

Хто може оформити заповіт

Спадкодавцями за заповітом можуть бути дієздатні та повнолітні громадяни (або громадяни, які придбали повну дієздатність до 18 років – вступили в шлюб, займаються підприємницькою діяльністю, працюють за трудовим договором).

Заповідач може залишити майно будь-кому …

  • фізичній особі (незалежно від родинного зв’язку, віку, статі, дієздатності, громадянства);
  • юридичній особі (комерційним або некомерційним підприємствам, приватним, муніципальним, державним, іноземним і таке інше).

Юристи радять оформляти заповіт у разі, якщо….

  • у заповідача зовсім немає родичів, яким може бути передано майно після смерті;
  • у особи багато родичів, які бажають стати власниками спадкового майна, але вона бажає передати його тільки одному чи декільком.

Заповідач сам вирішує, кому, в яких розмірах, яке конкретно майно має бути передане після його смерті.

Якщо заповіт не оформляти, майно перейде до родичів відповідно до встановленої законом черговості – в рівних частках.

Де можна оформити заповіт на спадщину?

Оформити документ можна в будь-якій нотаріальній конторі – закон не встановлює жодних територіальних обмежень. Але щоб не створювати складнощів спадкоємцям, юристи радять заповідачам робити це за власним місцем проживання або за місцем знаходження основної частини спадкового майна.

Якщо громадянин не може відвідати нотаріальну контору (похилого віку, стан здоров’я не дозволяє), нотаріуса можна запростит додому. Це дуже зручно і швидко – не доведеться записуватися завчасно або чекати в черзі. Крім того, всі необхідні документи опиняться під рукою. Єдиний недолік – така послуга оплачується додатков.

Зверніть увагу! Нотаріус не вправі посвідчувати заповіт, який складено від його імені або на користь нього самого, його близьких родичів.

Правила та порядок оформлення заповіту

Тепер розглянемо, як проходить процедура оформлення заповіту, яких правил повинні дотримуватися заповідач і посадові особи.

Читайте також:  Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Нотаріальне посвідчення

Згідно нормам ЦКУ, заповіт має бути нотаріально посвідчений для набуття юридичної сили. Засвідчити документ може нотаріус державної або приватної нотаріальної контори. Як вже згадувалося вище, рекомендується звертатися в нотаріальну контору за місцем проживання або за місцем знаходження спадкового майна. Крім того, можна запросити нотаріуса додому.

Закон передбачає два види заповітів:

  • звичайний (відкритий). Процедура нотаріального засвідчення передбачає перевірку нотаріусом законності змісту й форми документа. Після перевірки нотаріус підписує документ та скріплює печаткою;
  • закритий. Від відкритого заповіту відрізняється тим, що ніхто крім заповідача не знає його змісту – воно передається нотаріусу у запечатаному конверті. На конверті  ставляться підписи двох свідків, які зобов’язані дотримуватися таємниці і не розголошувати відомості.

Заповіт може бути посвідчений лише за особистої присутності заповідача. У даному випадку присутність представника замість заповідача – не допускається.

Посвідчення заповіту без нотаріуса

Хоча основною умовою законності заповіту є обов’язкове нотаріальне завірення, у виняткових випадках допускається підтвердження волі заповідача іншими особами.

Розглянемо детальніше.

  • Оформлення при свідках в надзвичайних обставинах.

Спадщина за заповітом в УкраїніПри надзвичайних обставинах, що загрожують життю громадянина, складно знайти нотаріуса. Для таких випадків законом передбачено право скласти заповіт в простій письмовій формі, в присутності двох свідків.

Після припинення надзвичайних обставин, слід не пізніше 2 місяців надати заповіт для нотаріального посвідчення, у противному разі він втрачає законну силу.

  • Посвідчення посадовими особами.

Закон також передбачив те, що далеко не в кожному населеному пункті або іншому віддаленому місці перебування громадянина (медичний заклад, установа позбавлення волі, військова частина) є нотаріус. В такому випадку право посвідчення заповіту надається посадовим особам муніципальних органів або консульств, начальникам місць позбавлення волі, військових частин, експедицій, капітанам кораблів, головним лікарям.

Документи для оформлення заповіту

Перед візитом в нотаріальну контору необхідно подбати про підготовку документів, які потрібні, насамперед, для посвідчення особи заповідача. А також для точного і правильного зазначення даних про спадкоємців і спадкове майно.

Особі, що складає заповіт, при собі необхідно мати наступні документи:

  • паспорт;
  • копії паспортів спадкоємців;
  • копії правовстановлюючих та реєстраційних документів, що підтверджують право власності на майно, яке заповідач має намір передати у спадок.
Читайте також:  Чи вважається спадщина одного з подружжя спільно нажитим майном?

Наприклад, щоб оформити спадщину на будинок, потрібно надати…

  • договір купівлі-продажу, дарування, приватизації (якщо будинок був придбаний за договором) та акт приймання-передачі житлового приміщення;
  • свідоцтво про право на спадщину (якщо будинок був отриманий у спадщину);
  • довідку про повну виплату паю;
  • акт введення житлового об’єкта нерухомості в експлуатацію після завершення будівництва (якщо будинок був побудований);
  • реєстраційне свідоцтво про право власності на житлову нерухомість;
  • технічну документацію на будинок.
Якщо заповідається не весь будинок, а частка в будинку, потрібно також надати угоду про розділ часткової власності.

Якщо будинок був придбаний не в спадщину і не за договором дарування, потрібно представити підтвердження того, що на момент придбання будинку власник не перебував у зареєстрованому шлюбі.

Форма та зміст заповіту

Тепер розглянемо питання безпосереднього складання заповіту. Як написати текст – повно, точно, юридично грамотно?

Зміст документа

Структура стандартного заповіту включає в собі такі розділи:

  • дата;
  • місце (назва населеного пункту);
  • назва документа;
  • Ф.І.П., дата народження, місце реєстрації, паспортні дані заповідача;
  • суть заповіту;
  • підпис заповідача;
  • посвідчувальний напис (відомості про перевірку особи заповідача, про підписання документа заповідачем), печатку і підпис нотаріуса;
  • сума стягнутого державного мита.
Основним фактором, що визначає зміст документа, є воля спадкодавця щодо розпорядження власним майном. Він може виключити з числа спадкоємців тих, кому спадок належить за законом (крім тих, кому передбачена обов’язкова частка) без зазначення мотивів, включити в число спадкоємців будь-яких осіб (не залежно від родинного зв’язку, віку, громадянства). Якщо спадщина переходить до неповнолітньої або недієздатньої особи, заповідач може вказати керуючого. Заповідач може розподілити між спадкоємцями належне йому майно (причому, не тільки наявне, але й те, що буде придбане в майбутньому) за власним розсудом, у рівних або нерівних частках. Може включити до заповіту розпорядження, які повинні виконати спадкоємці.

Форма заповіту

Заповіт складається виключно у письмовому вигляді – від руки або за допомогою друкарських пристроїв. Воля заповідача може бути викладена у вільній формі. Якщо документ складений нотаріусом зі слів заповідача, слід уважно його прочитати перед підписанням. Також слід стежити за тим, щоб документ був складений юридично грамотно і чітко – щоб уникнути різночитань і спотворень, підстав, що можуть спричинити зловживання і суперечки.

Читайте також:  Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?

Підпис

Як відкритий, так і закритий заповіт обов’язково має бути підписаний заповідачем. Підпис представника від імені заповідача, електронні або факсимільні замінники підпису – не допускаються.

Однак трапляється, що людина не може самостійно підписати документ в силу фізичних причин (тяжка хвороба, тілесний недолік) або неписьменності. У таких випадках закон дозволяє залучити до підписання іншу людину в присутності нотаріуса. У самому заповіті має бути прямо вказано, хто підписав документ замість заповідача (Ф.І.П., місце проживання) і з якої причини.

Хто не може підписувати документ замість заповідача?

  • Нотаріус чи інша посадова особа, яка посвідчує документ;
  • спадкоємець, на користь якого оформлено заповіт, а також його близькі родичі;
  • недієздатна особа;
  • неписьменна особа;
  • Іноземець або особа, яка погано володіє мовою.

Недійсний заповіт

Документ може бути визнаний недійсним в разі порушення правил складання та нотаріального посвідчення:

  • складено та підписано недієздатною людиною ( особа не усвідомлює сенс своїх дій, не здатна керувати ними);
  • складено та підписано неповнолітнім;
  • складено та підписано в результаті фізичного чи морального насильства, обману, примусу;
  • зміст не передбачає однозначного трактування з приводу того, кому і яке спадкове майно заповідано;
  • складено на користь нотаріуса, який завіряв документ, свідків, які були присутні при його посвідченні.

Не можуть бути підставою для визнання заповіту недійсним описки, граматичні та лексичні помилки, скорочення слів – якщо вони не спотворюють суті викладеного, а також незначні порушення процедури.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

41
Отправить ответ

avatar
19 Тем комментариев
22 Ответов
17 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Лана
Гость
Лана

Чи потрібно всім дітям після смерті батьків писати заяву на відкриття спадщини по заповіту? Чи це може зробити хтось один?Чи обов”язково відкривати спадок по місцю проживання батьків?

Тетяна
Гость
Тетяна

Молодша сестра мого чоловіка трагічно загинула 20 травня 2015 року.У березні 2019 року було знайдено заповіт у якому вона предала земелний пай своєму брату (моєму чоловіку). Чи можна поновити через суд строк прийняття спадщини? Чи необхідно повідомляти про це двох синів, яким на момент смерті матері було від 19 років та пяницю чоловіка періодично працюючого. У померлої на час смерті були брат,якому по заповіту переданий пай, старша сестра, мати та батько, який помер у вересні 2018 року. Можна обійтися без їхньої участі та вступити в права на пай за заповітом? Які витрати потрібно понести за звернення до суду (судовий збір… Читать далее »

ЛЕСЯ
Гость
ЛЕСЯ

Доброго дня. Підскажіть будь ласка як правильго оформити заповіт щоб права на обовязкову частину не було у наслідників . Як в заповіті вказати наслідники відмовляються? Наслідники хочуть відмовитись при складанні заповіту. Чи це можливо?

Марія
Гость
Марія

Що означає в заповіті…..Зміст ст.1241 Цивільного кодексу україни щодо права на обов’язкову частку у спадщині, статті 1244 Цивільного кодексу україни щодо права на відмову від спадщини

Мира
Гость
Мира

Добрий день. Как нотариус определяет дееспособность людей? Бабуле 78 лет. Хочет завещать одному из детей имущество. Старческие изменения присуцтвует, но она адекватна. Нотариус не хочет выезжать, говорит что она не дееспособна… как быть??

Віктор
Гость
Віктор

Чи можна передати земельні паї в спадщину за договором довічної опіки?

Зірка
Гость
Зірка

Доброго дня. Підкажіть будь ласка, мій покійний отчим залишив на мене Заповіт на квартиру, з’явилась рідна дочка яка з ним багато років не спілкувалась і тепер не згідна з Заповітом, хоче його оскаржувати.На скільки імовірність що вона виграє. В квартирі приписані я , моя мама та мої дві доньки , одна з них інвалід по астмі. Дякую.

Ігор
Гость
Ігор

Добрий день.У мене є заповіт на квартиру від батька,Який помер.В цій квартирі прописаний тільки я.Батько прописаний в другому місті.Чи потрібно переоформляти цю квартиру на себе?Дякую.

Олександр
Гость
Олександр

Доброго дн скажіть будь ласка на мене складений заповіт в заповіті вказано дані заповідача місце народження і прописка, а в моєму пункті тільки ПІП і дата народження містя народження і прописки не вказано, чи не вплине це на прийнття спадщини.

Анна
Гость
Анна

Сколько стоит иск об установлении юр. факта и как долго это? М.б. проще без завещания, если я там же проживаю и прописана и в 1-й очереди наследования?

Анна
Гость
Анна

Скажите, имеет ли значение изменение имени после указания его в завещании (было Ганна, стало Анна)? Будет ли это влиять на законность завещания?

Оксана
Гость
Оксана

Доброго дня мій тато написав заповіт, що будинок переходить мені, але заповіт тато написав у сільській раді чи буде він дійсним?

Игорь
Гость
Игорь

Добрый день,может ли человек больной эпилепсией и находящийся на учёте в психоневрологическом диспансере составить завещание в нотариальной конторе и не будет ли оно признано недействительным?

максим
Гость
максим

Доброго дня на мене складений заповіт, але не являюсь родичем заповідача, у заповідача з родичів є тільки онучка, чи буле вона притендувати на частку у спадщині

Игорь
Гость
Игорь

Добрый день на меня хотят составить завещание,при этом я не являюсь родственником,может ли племянник потом добится признания завещания недействительным.Надо ли человеку который хочет составить завещание на меня проходить психиатрическую экспертизу?

Ярослав
Гость
Ярослав

Якщо один із спадкоємців за заповітом помирає раніше від спадкодавця, чи переходить його право на частину спадку до його дружини чи дітей.

Михаил
Гость
Михаил

Добрый день. Есть завещание на дом и участок земли. Я являюсь внуком, т.е. налогообложение по нулевой ставке, также я не плачу военный сбор. А какие еще сборы необходимо заплатить за оформление участка? В связи с законами про декоммунизацию не потребуется ли переоформлять документы на дом, делать новую оценку земли и дома (даже не знаю зачем). Как я понимаю, оплата идет только нотариусу (выписки из разнообразных реестров, внесение в реестр). Еще момент, какой налог я обязан буду уплатить, в случае, если продам дом и участок в течение года после принятия настледства?

Екатерина
Гость
Екатерина

Добрий день! Бабуся написала заповіт на земельні паї двом онукам. На будинок заповіт не написала. Перша онучка на протязі 6 місяців подала заяву на оформлення спадщини на паі і будинок. Друга онучка хоче оформити спадщину тільки на паі і вона не подала заяву у 6-ти місячний термін. За заявою, згодою першої онуки вона може подати заяву на приняття спадщини. Виходить друга онука прийме у спадщину половину паїв і половину будинку? Чи може вона написати відмову на користь першої онуки від половини будинку? Чи можна оформити спадщину на будинок за законом тільки на першу онуку у такому випадку?

Сергей
Гость
Сергей

Добрый день. Такой вопрос. Бабушка оставила завещание, отписала дом своему сыну. А потом они поругались иона сказала, что отменит свое завещание. Как узнать об отмене завещания?

wpdiscuz   wpDiscuz