Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?

Аліменти — виплати, які особливо контролюються державою. Адже кошти призначені самим уразливим і матеріально незабезпеченим особам – дітям, нужденним старим батькам, вагітним або жінкам, які перебувають у декретній відпустці.

Перелік доходів, які є базою для стягнення аліментних коштів, досить великий і встановлений у «Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб», затвердженому Постановою  КМУ від 26.02.1993 р.

Даний перелік включає в себе всі види заробітку, а також інші види доходів, що одержуються алиментоплатником (в тому числі премії, матеріальна допомога, виплати по тимчасовій непрацездатності). Так влада забезпечує максимально можливу підтримку нужденним у забезпеченні дітям та іншим особам, які мають право на фінансове забезпечення.

Платники, в чиї обов’язки входить сплата аліментних коштів, часто задають питання: чи утримують гроші на дітей з відпускних виплат, нарахованих бухгалтерією за місцем працевлаштування?

Чи нараховують аліменти з відпускних?

Так, нараховують.

Так звані «відпускні» надаються працівникам за час оплачуваних відпусток. Оскільки такі виплати є різновидом заробітної плати, кошти на дітей утримуються при їх нарахуванні так само, як і з іншого заробітку. Аліментні кошти утримуються з усіх видів відпусток:

 • з основних;
 • з додаткових;
 • за ненормований робочий день;
 • з компенсацій (при невикористанні покладеного відпустки).

Раніше ми розповіли, чи утримуються аліменти з лікарняного та з матеріальної допомоги.

Коли перераховують аліменти з відпускних?

Грошове стягнення з доходів платника, у тому числі з відпускних, утримується на підставі виконавчих документів, а саме:

 • судових рішень, судових наказів, постанов;
 • письмових, нотаріально засвідчених Угод про порядок утримання аліментів на неповнолітнью дитину.
Читайте також:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Крім цього, батьки-аліментники можуть сплачувати гроші добровільно, без будь-яких виконавчих листів. Для цього керівництву підприємства слід подати заяву, яка і буде підставою для утримання.

Згідно закону передбачено, що відпускні нараховуються бухгалтерією за три дні до виходу працівника у відпустку. Разом з тим, кошти на дітей утримуються із заробітку та інших доходів не пізніше 3-х денного строку з моменту їх нарахування.

Таким чином, що стосується відпускних, то стягувач повинен отримати гроші на дитину на картку або поштовим переказом одночасно з виходом платника у відпустку.

Наведемо приклад: працівник оформив відпустку з 12 червня 2017. Відпускні перераховані 9 червня 2017. Отже, аліменти на забезпечення дітей його колишня дружина повинна одержати з 09.06.2017 до 12.06.2017. При цьому 12 червня — останній день, коли бухгалтер зобов’язаний перерахувати належну суму.

На практиці, кошти утримуються одночасно з нарахуванням відпускних. Платнику зовсім не обов’язково контролювати, виплачені гроші з відпускних вчасно і в потрібному розмірі. Законодавець зобов’язав організацію, де працевлаштований аліментник, відповідати на стягнення аліментів із заробітку, в тому числі, з відпускних виплат.

Якщо підприємство затримує положені дитині гроші, або кошти надходять не в повному розмірі, відповідальність несе адміністрація підприємства (директор, головний бухгалтер). Контролювати своєчасність і точність нарахувань зобов’язані територіальні органи по контролю за виконанням судових рішень.

Що робити стягувачу, якій отримав інформацію, що платник відправився у відпустку, але гроші на дитину так і не надійшли? Можливо, аліменти не нараховані бухгалтерією, або виплату затримали з інших причин (неправильно вказані реквізити, помилка банку та інше). Слід написати заяву в адміністрацію підприємства і одночасно на адресу судових виконавців – з проханням провести перевірку. Якщо така затримка сталася з вини посадових осіб, останніх можна притягнути до відповідальності.

Читайте також:  Право батька на спілкування з дитиною при розлученні – усунення перешкод

Якщо вас турбує питання, коли чекати перших аліментних платежів, прочитайте нашу попередню статтю.

Як розраховуються аліменти з відпускних?

Іноді виплати встановлюються рішенням суду або Угодою у твердій грошовій сумі. В цьому разі розрахунки робити не потрібно – бухгалтерія віднімить встановлений розмір аліментів з відпускних і переведе на рахунок алиментополучателя.

Найчастіше аліменти встановлюються у вигляді відсотка (або частини) від заробітку, розмір залежить від кількості неповнолітніх дітей, на користь яких здійснюються виплати.

Перш ніж здійснити утримання коштів на дитину, бухгалтерія вираховує податок з доходів фізичних осіб у розмірі 18 %. З суми, що залишилася, віднімаютьсяаліментні стягнення, розмір яких, як ми зазначили раніше, залежить від кількості дітей:

 • на 1 дитину – 25%;
 • на 2 дітей – 33,3%
 • на 3 і більше – 50 %.
Розмір аліментів, призначений до виплати, не повинен перевищувати 70% від суми доходу, у нашому випадку – від суми відпускних.

Спільний відпочинок з дитиною

Багатьох хвилює питання: чи потрібно перераховувати аліменти з виплат при виході у відпустку, якщо дитина їде відпочивати з батьком-алиментщиком? Адже деякі батьки, живучи окремо від дітей, продовжують брати активну участь в їх житті, організують спільні поїздки. Невже і в такому випадку необхідно сплачувати гроші на утримання сина або доньки?

Навіть якщо батько-платник бере дітей з собою відпустку, аліменти перераховувати потрібно. Законом не передбачено, що стягувач зобов’язаний повернути аліменти, перераховані на дітей понад встановленої суми.

Зобов’язання по утриманню дитини можуть бути зменшені або повністю припинені тільки на підставі судового рішення або за умовами батьківської Угоди. Більше про припинення аліментних зобов’язань ви дізнаєтеся, якщо просчитаєте нашу статтю “Як законно не сплачувати аліменти?“.

Читайте також:  Коли чекати перших аліментних платежів (перше нарахування аліментів)

Як правильно скласти Угоду, ми розповіли в статті “Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок“.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталія
Гость
Наталія

Аліменти на повнолітню яка навчається з батька який в декретній відпустці по догляду за дитиною до 3хроків

wpdiscuz   wpDiscuz