Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?

Відповідно до Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані матеріально забезпечувати власних дітей до їх повноліття. І неважливо, чи працює батько, або перебуває на заслуженому відпочинку. Обов’язок останнього – перераховувати грошові кошти на забезпечення дітей, яким ще не виповнилося вісімнадцяти років.

Аліменти відраховуються з усіх видів доходів, у тому числі з пенсійних виплат. В останньому випадку одержувач може бути впевнений, що пенсія в повному обсязі буде обкладатися стягненню, оскільки її нараховують і виплачують «по-білому». Алиментоплатник не зможе приховати такий дохід і ухилитися від виконання своїх обов’язків.

У даній статті ми розповімо про порядок стягнення аліментних виплат пенсій.

До речі, раніше ми розповідали, чи утримуються аліменти на дитину з лікарняного листа, з матеріальної допомоги, з відпускних, з продажу автомобіля.

Аліментні стягнення з пенсії

Перелік доходів, з яких утримуються кошти на забезпечення неповнолітньої дитини, перераховані в Переліку, затвердженому Постановою КМУ № 146. У списку доходів, крім усього іншого, містяться також пенсійні виплати. Так, кошти на дитину утримують з різних видів пенсій:

 • за віком;
 • по інвалідності;
 • для військовослужбовців і ветеранів;
 • для співробітників ОВС і службовців інших відомств.

Аліментні зобов’язання утримують не тільки з пенсій, а також надбавок, компенсаційних виплат, індексацій.

Перелік видів доходів, з яких утримуються аліменти, затверджений Постановою КМУ № 146

В статті “Як розраховуються аліменти на одну дитину” ми докладно розповіли, про розрахунок виплат у процентному співвідношенні та у твердій грошовій сумі.

Таким чином, грошові кошти на забезпечення неповнолітньої дитини виплачуються батьками, які досягли пенсійного віку, пішли у відставку за вислугою років, а також батьками, що мають групу інвалідності.

До речі, платник, який отримує військову пенсію, може мати також загальну трудову пенсію. З даних виплат аліментні зобов’язання утримуються одночасно.

Аліменти з пенсії можуть перераховуватися безпосередньо платником, Пенсійним Фондом або стягуватися судовим виконавцем.

Читайте також:  Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?

З якої пенсії не вираховуються аліменти?

Аліментними зобов’язаннями не обкладається єдиний вид доходу, який відноситься до пенсії – це надбавки до пенсії, що виплачується інвалідам 1 групи для їх догляду.

Інші види пенсійних виплат оподатковуються аліментного утримання.

Аліментні виплати з пенсії по інвалідності

Відповідно до вказаного Переліку, непрацездатні батьки, які одержують пенсію за віком або по інвалідності з дитинства, зобов’язані перераховувати аліменти на користь власної неповнолітньої дитини. При визначенні розміру аліментів група інвалідності значення не має.

Якщо платник-інвалід не має іншого доходу, окрім пенсії, щомісячні аліментні виплати будуть визначені у мінімальному розмірі, встановленому законом.

Якщо стан здоров’я не завадить платнику працевлаштуватися та отримувати заробітну плату, аліментні зобов’язання будуть утримуватися з усіх джерел доходу.

Розмір аліментних виплат може бути зменшено судом. У даному випадку суддя візьме до уваги додаткові витрати платника-інваліда (наприклад, на придбання ліків, лікування в медичному закладі, транспортні витрати та інше).

Аліменти з пенсії батька, що має 3 групу інвалідності, практично завжди стягуються в повному обсязі. Такі платники не обмежені в фізичному плані, можуть працювати і забезпечувати власну дитину.

Розмір аліментних виплат

Батьки, які уклали угоду про забезпечення дітей, можуть встановити аліментні виплати у будь-якому розмірі. Головне, щоб вони були не нижче мінімальної суми, встановленої законом, а також не ущемляли права неповнолітнього і його батьків. При наявності аліментного договору, аліменти перераховуються добровільно. Платник самостійно встановлює види доходів, з яких буде проводитися утримання.

Якщо угода відсутня, необхідно орієнтуватися на розміри аліментів, встановлені Сімейним кодексом України. Так, на одну неповнолітню дитину покладені грошові кошти у сумі, що становить ¼ доходу платника. На двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – ½ доходів батьків.

Згідно із законом, аліментні утримання не можуть перевищувати половини розміру щомісячної пенсії. У певних випадках суд має право збільшити розміри аліментів. Але їх сума не повинна перевищувати 70% сукупного доходу платника.

Таким чином, порядок утримання аліментів з пенсії нічим не відрізняється від порядку стягнення з інших видів доходу.

Читайте також:  Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

Порядок стягнення аліментів

Грошові кошти на забезпечення дитини утримуються на підставі наступних документів:

 • аліментної угоди, підписаної отримувачем та платником, завіреної нотаріально;
 • виконавчого листа, що видається на підставі судового рішення.

Зрозуміло, що платник повинен бути пенсіонером та отримувати виплати з Пенсійного фонду або Служби соцзахисту.

Алиментоотримувач, який має на руках угоду або виконавчий лист, може діяти наступним чином:

 • звернутися у територіальний відділ Служби судових виконавців, представити угоду або виконавчий лист.

Разом з виконавчим документом одержувач надсилає також заяву про стягнення аліментів.

З моменту направлення заяви виконавцю і до отримання перших платежів може пройти від одного до трьох місяців. Судовий пристав зобов’язаний провести перевірку інформації, відправити повідомлення платнику, направити листи-запити у різні установи.

 • звернутися з виконавчим листом в територіальний пенсійний відділ, який займається нарахуванням пенсії батьку-алиментщику.

В територіальний пенсійний відділ подається заява, а також виконавчий лист або угода. Звернення в ПФ значно прискорює процедуру отримання аліментів з пенсії. Як правило, через місяць з моменту подачі заяви, на банківський рахунок одержувача вже надійде перший платіж.

Подали на аліменти, але не знаєте, коли чекати перший платежів? Прочитайте нашу статтю.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

14
Отправить ответ

avatar
8 Тем комментариев
6 Ответов
6 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Игорь
Гость
Игорь

Здравствуйте. Имея пенсию и ЗП, алименты и от туду и от туда будут насчитываться?

Борис
Гость
Борис

Я інвалід другої групи ,отримую пенсію 2143 грн,скільки гривень по закону мають стягувати з мене на двох дітей 12 і 10 років ?

Олег
Гость
Олег

Я інвалід 2 групи пенсія 1497 я плачу по 400гривень еліменти кожного місяця. З юестиціі кажуть маю платити по 1113гривень.азашо я маю ліки купити іжу держава недумае як той інвалід мае прожити. чи шнурок нашию івсе. Шо забардак в Украіні нема такого бардака нягде як в Украінв!

Ігор
Гость
Ігор

Перепрошую…до 13 років син проживав у мене і аліменти жінка получала

Ігор
Гость
Ігор

Моя пенсія 1600 грн.після 40 років стажу.після інфаркту практично живу в лікарнях..суддя присудив 1800 грн. Не зважаючи що жінка мае не малі доходи

Тарас
Гость
Тарас

Перепрошую, уточнення – пенсія по інвалідності 3 група.Чи законно нараховувати 813грн аліментів від 1400грн. Дякую.

Тарас
Гость
Тарас

Скажіть,будь-ласка, Моя пенсія становить 1400грн. На двох дітей нараховують аліментів 813грн. Чому не половину?

Олена
Гость
Олена

Якщо батько пенсіонер, який розмір аліментів йому сплачувати на дитину віком 10років? За новим законом . Дякую

wpdiscuz   wpDiscuz