Повернення аліментів при оспорюванні батьківства (зразок позовної заяви)

Відповідно до Сімейного кодексу, обов’язок виплати аліментів покладений на батьків дитини, перераховані кошти назад не повертаються. Але з цього правила є винятки. Одним з таких винятків є надання неправдивих відомостей, зокрема, про батьківство дитини. Якщо чоловік осоприть батьківство, жінку може чекати повернення аліментів.

Зразу відзначим, що рішення такого роду в судовій практиці – рідкість, оскільки довести умисел другої сторони непросто. Якщо платник все ж домігся рішення та довів, що дитині – не його, аліменти повертаються, виплачені раніше кошти стягуються із стягувача.

До речі, за ухилення від сплати грошей передбачена відповідальність. Більш докладно про це ми розповіли в нашій попередній статті.

Дитина нерідна. Що робити?

Якщо батько виявив, що дитина біологічно нерідна, можна оспорити батьківство в суді (ст. 136 СК України). У цьому випадку оскаржується запис в акті цивільного стану, суд постановляє виключити з актової книги прізвище, ім’я, по батькові з відповідної графи.

Батьківство може оскаржити опікун і навіть сам дитина, після досягнення нею 18-річного віку.

Нижче представлений типовий зразок позовної заяви про оспорювання батьківства.

Зразок позовної заяви про оспорювання батьківства

При складанні позову рекомендуємо вимагати скасування виплат до винесення судового рішення, хоча суддя навряд чи задовольнить прохання на даному етапі.

Порядок повернення безпідставно перерахованих аліментів наступний:

  • Потрібно подати позов про оспорювання батьківства та скасування аліментних виплат.
  • Оспорити кровне споріднення можна, поки дитина не досягла 18-річного віку.
  • Якщо заявником виступає чоловік, строки давнини в такому разу не застосовуються.
  • Якщо відповідач згоден і підтверджує факт відсутності біологічного споріднення між заявником і дитиною, суд задовольняє вимоги і не проводить додаткових досліджень.
  • Якщо відповідач не згоден з заявленими в позові вимогами, або не знає, хто є біологічним батьком неповнолітнього, суд призначить ДНК-тест (генетичну експертизу). Витрати на проведення дослідження покладаються на батьків (при задовільненні позову витрати відшкодовує відповідач).
  • Тільки тоді необхідно подати позов про повернення раніше перерахованих аліментних коштів.
Зверніть увагу! Батьківство не можна оскаржити, якщо на момент видачі свідоцтва про народження дитини чоловікові було відомо, що він не є її біологічним батьком. Закон також не дозволяє оспорювати батьківство, якщо дитина померла.

Позовна заява про повернення аліментів

Позивачу необхідно викласти в позовній заяві дві вимоги:

  • відшкодувати отриману відповідачем неправомірну вигоду у вигляді спрямованих на його адресу аліментів;
  • скасувати рішення, на підставі якого перераховувалися аліменти (у разі, якщо рішення не скасовано раніше).
В юридичній практиці є таке поняття, як «поворот виконання рішення суду». Іншими словами, при скасуванні судового рішення, яке було виконане або виконується, і прийнятті нового рішення, відповідачу (за первісним позовом) повертається все, що раніше було стягнуто на користь позивача.

Таким чином, якщо суд задовольнить позовні вимоги і скасує рішення, яким нараховувалися аліменти, мати дитини зобов’язана повернути всі кошти, раніше перераховані на утримання сина або дочки.

Читайте також:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Але існує один нюанс, вельми значущий для платника аліментів.

Оскарження рішення про скасування аліментів

На практиці судове рішення про скасування аліментів часто оспорюється другою стороною – матір’ю, якя отримує кошти на утримання дитини. Зробити це просто: достатньо переконати суд, що вона помилялася щодо батьківства своєї дитини. І на повернення аліментів чекати не слід.

У такій ситуації діє положення ст. 1215 ЦК України: безпідставно надані грошові кошти (в нашому випадку – аліменти) не повертаються, якщо вони перераховані добровільно, в якості засобів до існування, і відсутня недобросовісність набувача в їх отриманні.

Суд вважатиме, що аліменти були засобом до існування дитини.

Є єдине виключення: якщо мати пропустить строк оскарження судового рішення. Тоді їй доведеться виплачувати всю суму, перераховану батьком дитини, оскільки рішення, що вступило в законну силу, обов’язкове для виконання.

Виконання судового рішенняОспорювання батьківства та повернення аліментів

Якщо суд задовольнив позов платника і зобов’язав алиментоотримувача повернути гроші, аліментні зобов’язання скасовуються. Припинення аліментних виплат відбувається на підставі виконавчого листа, який необхідно надати судовим виконавцям.

Держава забезпечує недоторканність грошових коштів дитини, якщо таке повернення сталося з вини недобросовісних батьків. Стягнення не може бути звернено на майно дитини або заощадження, розміщені на дитячому накопичувальному рахунку. Стягнення звертається на майно та активи відповідача, тобто матері.

Повернення аліментів після повноліття дитини

Бувають ситуації, коли відсутність біологічного батьківства відкривається після того, як дитина досягла вісімнадцяти років. Можливо, мати все це час не знала, хто батько дитини, або навмисне утаювала інформацію.

У таких випадках повернути аліменти після повноліття дитини можна, якщо не пропущені строки позовної давності. Можна також зупинити виплату аліментів, якщо повнолітня дитина вчиться, і батько продовжує матеріально допомагати.

Читайте також:  Коли чекати перших аліментних платежів (перше нарахування аліментів)

Якщо вас цікавить питання про терміни давнини, прочитайте нашу статтю “Аліменти на дитину в 20018 році: термін позовної давності в Україні“.

В якому випадку аліменти не повертаються?

Найчастіше домовленість між батьком і матір’ю про утримання дитини укладається в усній формі. Батько виплачує аліменти готівкою або на банківську карту матері, без відповідних розписок та інших підтверджуючих документів. Якщо згодом буде доведена відсутність кровного споріднення, повернути гроші назад не вийде.

Згідно закону, угода про виплату аліментів, по суті, є простою операцією, укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Порушення форми такої угоди робить її нікчемною.

Крім цього, не можна вимагати раніше сплачених коштів або оспорювати батьківство повторно, якщо суддя вже відмовив в задоволенні позовних вимог. Згідно ЦПК, суд не може прийняти позовну заяву, якщо по спірній ситуації винесено рішення, яке набрало законної сили.

Коли можна повернути аліменти?

Оспорювання батьківства – не єдиний варіант для повернення платнику раніше перерахованих ним коштів. Існують виняткові умови, передбачені ЦКУ, які служать підставою для повернення аліментів:

  • при скасуванні судового рішення про сплату аліментів, якщо позивач надав неправдиві відомості або підробні документи;
  • у разі визнання угоди (в тому числі аліментної) недійсною, якщо для її укладення отримувач застосував погрозу, насильство або обман;
  • при наявності рішення суду про визнання особи винною у підробці судового рішення, виконавчого листа або угоди;
  • якщо мали місце надмірні аліментні виплати, що відбулися в результаті помилки.

Якщо особа була зобов’язана виплачувати аліменти з причини неправильного застосування норми закону, повернути кошти не вийде навіть у судовому порядку.

В статті “Як законно не сплачувати аліменти” ми докладно розповіли, в яких випадках аліменти скасовуються або суттєво зменьшується.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

19
Отправить ответ

avatar
8 Тем комментариев
11 Ответов
7 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Deb
Гость
Deb

Добрий день! Будь-ласка допоможіть розібратись, ситуація така: батько дитини оскаржив своє батьківство і тепер хоче позбутися заборгованості по аліментам та припинити подальше стягнення аліментів. Це буде один позов з двома вимогами – Скасування рішення по аліментним виплатам та звільнення від сплати заборгованості по аліментам? Чи це буде подаватись окремо :
1)Заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню та стягнення безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим листом (для припинення подальшого стягнення аліментів);
2)Позовна заява про звільнення від заборгованості за аліментами.
Та чи треба сплачувати судовий збір двічі у разі подання окремо цих двох заяв.
Дякую за увагу!

ЮЛИЯ
Гость
ЮЛИЯ

Доброго дня! Ситуація наступна:чоловік за ухвалою суду платив аліменти у розмірі 1/4 зар.плати, після винесення судом рішення про зменшення суми аліментів на 1/6, з чоловіка все одно стягували аліменти 1/4. Чи повинна дружина повертати надмірно виплачену суму?

ВАЛЕНТИНА
Гость
ВАЛЕНТИНА

ОДНА ДИТИНА ПРОЖИВАЄ З БАТЬКО ДРУГА З МАМОЮ ЧИ МАЄ ПРАВО БАТЬКО МАМУ ПОДАТИ НА АЛІМЕНТИ

ВАЛЕНТИНА
Гость
ВАЛЕНТИНА

РОЗВЕЛИСЯ 7РОКІВ ТОМУ ПОДАЛА НА АЛІМЕНТИ БУДУЧИ В ДЕКРЕТІ ОДЕРЖАЛА 362ГРИВНІ НА2ДІТЕЙ .4РОКИ ЗГІДНО РІШЕННЯ СУДУ СТАРШИЙ СИН ПРОЖИВАЄ З БАТЬКОМ А АЛІМЕНТИ Я ОДЕРЖУВАЛА ПО ДАНИЙ ЧАС.ТЕПЕР ВІН ПОДАЄ НА СУД ЩОБ Я ПОВЕРНУЛА АЛІМЕНТИ ЙОМУ МОТИВУЮЧИ ТИМ ЩО Я НЕ ДОПОМАГАЛА СИНОВІ АЛЕ ЦЕ НЕ ПРАВДА СИН ЗНАЄ ЩО Я ЙОМУ КУПЛЯЛА ЗГІДНО ЗАКОНУ ЧИ ПОТРІБНО ПОВЕРНУТИ КОШТИ І ЯКУ СУМУ СУДОВИЙ ЗБІР ПОСТАВИВ НА МЕНЕ ЧИ МОЖУ Я ВІДМОВИТИСЯ ПЛАТИТИ ДЯКУЮ

Раїса
Гость
Раїса

У мене така ситуація. Ми не були розписані. Після народження дитини ми разом пішли і зареєстрували її. Так як у мене були сумніви щодо батьківства і я цього не приховувала, ми зробили аналіз ДНК. Після реєстрації дитини. Я пропонувала зареєструвати її без батька – щоб мати статус мами-одиначки, та Він наполіг на своєму і написав заяву про визнання дитини своєю. Після отримання аналізів ДНК виявилось, що батько таки не він. Та офіційно відмовитись Він не схотів чомусь. Ми припинили відносини коли дитині виповнився рік. З того часу я просила його оформити офіційну відмову і видалити запис із свідоцтва. Та Він… Читать далее »

Оля
Гость
Оля

Доброго дня.Колишній чоловік і батько дитини є боржником.За 8 років виплатив лиш невеличку суму.У зв язку з цим, я,перебуваючи у шлюбі з другим чоловіком,домовилась з батьком дитини про те,що він підтвердить в суді,що не є біологічним батьком без проведення експертизи днк.Він погодився,суд виніс рішення на користь другого чоловіка,такам чином дитина отримала нове свідотство про народження,фамілію і по батькові.Тепер як коректно вирішити питання з виконавчою службою,щоб вони зняли колишнього чоловіка з обліку боржників?Чи яку заяву і пакет документів треба їм для цього надати?

НИКОЛАЙ
Гость
НИКОЛАЙ

Здравствуйте.Отцовство мы оспорили,но наш адвокат не посоветовал в одном иске указать и отмену аллиментов и возврат их от матери ребенка.Вопрос вот в чем. можно ли подать в суд не нанимая адвоката и не платить опять ей кучу денег?Гже можно найти образец иска?И если бывшая жена не придет на заседание,то его перенесут или примут решение без нее?

катя
Гость
катя

якщо дитині приблизно 12 років , разом з мамою батько не живе, та вважає що дитина не його і не хоче більше платити аліменти. реально довести в суді?

wpdiscuz   wpDiscuz