Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів – документ доволі серйозний. Судові справи, присвячені цьому питанню, вважаються чи не найскладнішими у своєму розгляді. А все тому, що судді належить вирішити долю дитини. Причому таким чином, щоб її законні інтереси не були порушені, а ізолювання від батька або матері (чи від обох одночасно) принесло малюкові користь, а не біль та страждання.

Перед тим як подавати до суду позовну заяву про позбавлення батьківських прав (хто б не був ініціатором такого рішення), потрібно добре все зважити та навести достатні, вагомі обґрунтування того, що з батьками дитині перебувати шкідливо, небезпечно.

Хто може подати позов?

Українське законодавство дозволяє подати заяву про позбавлення прав батьківства не кожному. Коло таких осіб обмежено рамками статті 165 Сімейного Кодексу. В ній зазначено, що позови такого характеру можуть подати:

  • один із батьків (мама чи батько) – про анулювання права на дитину відносно другого батька;

Тут потрібно зазначити, що прийомного батька чи усиновлювача не можна позбавити батьківства. У таких випадках направляються документи про скасування усиновлення чи опіки. А ось сам піклувальники або опікуни можуть ініціювати позов щодо кровного батька.

  • опікуни та піклувальники;
  • представник органу опіки і піклування;

Представники опікунської ради не тільки наділяються правом подати позови такого характеру, але обов’язково повинні бути присутніми на кожному судовому засіданні. Навіть якщо слухання відбувається за заявою іншого позивача.

  • представник навчального/медичного закладу (школи-інтернату, стаціонарної лікарні тощо), якщо дитина утримується в них.
  • працівники прокуратури;

Відділ по захисту інтересів неповнолітніх існує в кожному органі прокуратури. Ініціювати скасування батьківства прокуратура може тільки після ретельної перевірки та виявленні порушень у відношенні дитини.

Ніхто інший не може подати позов в судовий орган. Але будь-який громадянин має право та навіть зобов’язаний повідомляти ООтП або в місцеву прокуратуру про факти серйозних порушень відносно неповнолітнього. Та клопотати перед державними органами про подання позову до суду.

Куди слід подавати позовну заяву про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів?

Заява про скасування батьківства та утримання коштів на дитину (як і будь-який інший позов) подається в судовий орган загальної юрисдикції (суд району, міста), розташований у населеному пункті, в якому проживає батько-відповідач. Якщо паралельно подана та розглядається заява про стягнення аліментів, то обидва ці позову можна направити до суду за місцем знаходження майна батька-відповідача. Законодавство дозволяє розглянути справу в судовому органі, що відноситься до місця проживання позивача, але на то повинні біти підстави:

  • наявність у заявника захворювання, що утрудняє пересування до місця розгляду;
  • наявність маленької дитини або дитини-інваліда.
Читайте також:  Сплата аліментів – порядок стягнення коштів на дитину

Судовий орган може прийняти ці обставини до уваги та прийняти заяву за місцем проживання позивача. Трохи ускладнює розгляд справ такої категорії ситуація, коли позивач та відповідач проживають не в одному, а в різних містах: судовий розгляд має відбуватися з прив’язкою до місця проживання сторони-відповідача, а усі матеріали знаходяться в органах опіки чи в прокуратурі за місцем знаходження заявника. Законодавством встановлено, що в даному випадку матеріали направляються у ВОтП та прокурору за місцем знаходження відповідача – там буде вирішуватися позов та проходити судові засідання. В процесі розгляду суддя завжди може запросити будь-яку інформацію, направити доручення про провадження будь-яких дій, що сприяють більш об’єктивному вирішенню позову.

Як подавати позов?

Перед тим як подати заяву-позов до канцелярії суду, потрібно отримати два обов’язкових документа в органах опіки за місцем проживання дитини:

  • акт про обстеження житлових та побутових умов житлового приміщення, де знаходиться дитина;
  • висновок про обгрунтованість подання позову.

Якщо позов про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів подається не батьком, а представником прокуратури, ООтП або лікувально-виховного закладу, такому позивачу потрібно документально, з посиланням на об’єктивні нормативні акти, обґрунтувати, чому саме він звертається до суду за захистом інтересів дитини (чому цього не можуть зробити мама чи батько неповнолітнього).

Зверніть увагу на особливість подання такої заяви: позивачеві не потрібно сплачувати держмито. Законодавець звільняє його від такого обов’язку, оскільки той діє в інтересах та для захисту дитини.

Як скласти позовну заяву?

Позов-заява щодо позбавлення батьківства та стягнення аліментів подається виключно у письмовому вигляді. Щоб документи були гарантовано прийняті до розгляду, потрібно правильно скласти саме заяву.

Позов повинен містити кілька обов’язкових пунктів.позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення алімент

  1. «Шапка», в якій зазначаються:
  • найменування та адреса розташування судового органу, куди подається;
  • відомості про позивача (ім’я, прізвище, по батькові, найменування, адреси проживання фактично та за пропискою);
  • аналогічні відомості про відповідача;
  • відомості про представника органів опіки та піклування із зазначенням адреси розташування;
  • відомості про орган прокуратури із зазначенням адреси розташування.
  1. Описова та мотивувальна частини складаються з:
  • опису заявлених вимог;
  • чим виражено порушення законних прав позивача та його інтересів – посилання на обставини, що обґрунтовують пред’явлені претензії;
  • приведення доказів та підтверджень викладених у позові обставин;
  • посилання на нормативні правові акти, що підтверджують законність позовних вимог.
  1. У резолютивній частині повинні міститися:
  • всі заявлені у позові вимоги;
  • перерахування всіх доданих до заяви документів та доказів;
  • підпис, дата подання позову.

Представляємо вам зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Документи, що додаються до позову

Викладені в заяві обставини необхідно підкріпити документами. Причому їх список буде залежати від наступних нюансів:

  • ким подається позов;
  • які підстави для позбавлення батьківства;
  • де буде перебувати дитина після винесення судом рішення.
Читайте також:  Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?

Нижче наведений приблизний список, який може бути доповнений або скорочений – залежно від конкретної ситуації:

  • позовна заява;
  • копії паспортів особи позивача, відповідача;
  • свідоцтво, що підтверджує народження дитини (дітей);
  • свідоцтво, що підтверджує укладення шлюбу (його розірвання);
  • довіреність на представлення інтересів дитини (якщо позов подається опікунською радою або навчальною/медичною установою);
  • акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;
  • висновок ООтП про обгрунтованість подачі позову в суд;
  • рішення суда про стягнення аліментів (якщо на відповідача були раніше покладені такі зобов’язання);
  • відомості з виконавчої служби про наявність боргу за аліментними виплатами, порушення виконавчого провадження, кримінального провадження (в статті “Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)” ми розповіли про способи та приклади розрахунку боргу;
  • судовий вирок (якщо відповідач був засуджений за ухилення від сплати аліментів, нанесення побоїв дитині, неналежне виконання батьківських обов’язків і т. д.);
  • відомості з органів поліції про факти жорстокого поводження з неповнолітнім або іншим членом сім’ї;
  • довідка з наркологічного лікувального закладу про наявність у відповідача захворювань на алкоголізм, наркоманію;
  • пояснення, свідчення;
  • аудіо-, фото-, відеофайли;
  • квітанція про сплату судового збору.

До речі, якщо відносно відповідача прийнято судове рішення про стягнення аліментів, однак грошові кошти дитині не надходять, на суму боргу можна нарахувати неустойку. Як це зробити та як скласти позов, ми розповіли у статтях “Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)” та “Позовна заява про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів (розрахунок пені)“.

Позивач повинен підготувати таку кількість примірників заяви та доданої документації, скільки осіб беруть участь у судовому процесі.

Приклад:
Наприклад, при подачі позову матір’ю на позбавлення прав батька їй потрібно підготувати 5 копій: судді, відповідачу, в прокуратуру, представнику ООтП та собі.
Зверніть увагу! Якщо позов в інтересах неповнолітнього подає один із батьків, судовий збір сплачується як за позовну заяву немайнового характеру (фіксована плата, встановлена ЗУ “Про судовий збір”). Якщо ж заявниками виступають державні установи (ООтП, прокуратура, медична установа) – збір не сплачується.

Якщо не знаєте, скільки потрібно сплатити за подання позову, прочитайте нашу статтю “Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)“.

Розгляд позовної заяви судом

Особливість розгляду позову про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів полягає в тому, що в судових засіданнях обов’язково приймають участь співробітники прокуратури та відділу ОтП. Саме ці державні структури покликані стежити за тим, щоб інтереси дитини не порушувалися. Паралельно з питанням про позбавлення батьківства вирішується подальша доля малюка. А саме: чи залишиться неповнолітній проживати з другим батьком, чи йому буде призначено опікуна, чи він буде переданий на піклування до органів опіки. При вирішенні даного питання важливі докази самого позивача, а також позиція прокуратури та опікунської ради. Якщо дитина достатньо доросла (старше 10 років) та зможе сама озвучити свою волю, суддя заслуховує її думку в засіданні.

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Позбавлення прав на дитину не звільняє  нерадивих батьків від сплати аліментів на її утримання. Тому одночасно має бути (або навіть повинно бути) розглянуто в суді питання про подальше матеріальне забезпечення неповнолітнього з боку відповідача. Суддя повинен призначити порядок та спосіб уплати грошових коштів на дитину з урахуванням вимог, заявлених позивачем, а також фінансових можливостей самого відповідача.

Після винесення судом рішення (за умови його неоскарження відповідачем та вступу в законну силу), позивач-батько може зайнятися оформленням нових документів для дитини (зміна прізвища), а позивачі – органи опіки чи прокуратури – приміщенням дитини у спецзаклад або оформленням опікунства.

Судова практика у справах про позбавлення батьківських прав

Прийняття судами рішень у справах про позбавлення батьківських прав безпосередньо залежить від обґрунтованості вимог, які заявляє позивач. А також від кількості та змістовності представлених доказів того, що батько свої права з виховання дитини не виконує чи виконує неналежним чином.

Якщо позов обґрунтований, подані документи та докази не залишають сумнівів у тому, що без такого батька дитині буде краще, а не гірше, то суддя гарантовано винесе позитивне рішення. Разюче відрізняються один від одного ті справи, за якими дитина позбавляється лише одного батька та залишається на піклуванні у другого, та ті, за якими прав позбавляються обидва чи єдиний батько. У другому випадку доводиться вирішувати питання про вилучення малюка із дому та поміщення його у дитячий будинок чи інтернат (на що суди не завжди йдуть із охотою). Тому більшість позитивних рішень виноситься саме по першій категорії справ. А за другою всі обставини та докази вивчаються більш ретельно. І якщо існує хоча б найменша можливість залишити дитину вдома з батьками, близькими людьми – суд скористається нею.

В статті “Позбавлення батьківських прав (позовна заява)” ми докладно розповіли, які наслідки чекають на батьків, яких позбавили прав на дитину.

Отримали  рішення про стягнення аліментів і не знаєте, що робити далі? Ознайомтесь з нашою статтею “Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

4
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
2 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Оксана
Гость
Оксана

Доброго дня! скажіть будь ласка чи можна подавати позов про позбавлення батьківських прав і збільшення розміру аліментів за місцем проживання і реєстрації позивача, якщо відповідач зареєстрований і проживає в іншому місті?

Андрій
Гость
Андрій

Вибачте хотів би знати чи можна на розлучення подати ми одружились в італії обое українці з Тернополя. Дякую

wpdiscuz   wpDiscuz