Позбавлення батьківських прав (позовна заява)

C кожним роком зростає кількість дітей, які позбавлені батьківського піклування. І хоча законодавець передбачив, що із батьків та матерів, які позбавлені батьківських прав, не знімаються обов’язки (зокрема, обов’язок матеріально забезпечувати дитину), у реальному житті – справа набагато складніша.

Добитися від горе-батьків сплати грошей на забезпечення сина/доньки буває непросто. У цій статті ми розглянемо питання про позбавлення батьківських прав, а також порядок стягнення аліментних виплат після анулювання батьківства.

Підстави позбавлення батьківських прав

Щоб ініціювати процес анулювання батьківства, мають бути вагомі підстави. Закон надає перелік причин, коли це можливо. Наприклад, якщо батько/мати…

  • ухиляється від сплати аліментів та не виконує свій обов’язок щодо забезпечення сина/доньки (підтверджується довідкою про аліментну заборгованість);
  • відмовляється забрати власну новонароджену дитину із медустанови;
  • проявляє насильство (психологічне, фізичне, сексуальне) по відношенню щодо неповнолітнього;
  • зловживає алкоголем, наркотиками (підтверджується довідкою наркологічного диспансеру);
  • вчинив злочині дії проти сина, дочки чи іншого члена сім’ї (підтверджується вироком);
  • зловживає своїми правами, наприклад, необгрунтовано перешкоджає спілкуванню неповнолітнього з матір’ю, іншими родичами, заставляє дитину жебракувати, тощо.

Чи можна позбавити батьківських прав, якщо батько/мати сплачує аліменти?

Позбавлення батьківських прав

Як ми зазначили раніше, причиною анулювання батьківства може служити несплата аліментів. Це зовсім не значить, що чоловіка або жінку, які сумлінно виконують свої аліментні зобов’язання, не можна позбавити батьківських прав.

У ст. 150 СК України перераховані батьківські обов’язки, серед яких – не лише обов’язок матеріально забезпечувати дитину, але й виховувати, піклуватися її про здоров’я, сприяти всебічному розвитку. Невиконання будь-якого батьківського обов’язку – привід для анулювання батьківства.

Крім безробіття та несплат аліментів, причиною може також послужити негативний вплив на сина/доньку, заборона відвідувати школу, відсутність необхідного догляду за неповнолітнім, невиконання приписів лікаря при хворобі дитини і таке інше.

В статті “Як розраховують аліменти на одну дитину” ми привели формулу розрахунку грошового стягнення.

Звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав

Нижче ми розглянемо, яким чином реалізувати передбачену законом процедуру скасування батьківства.

Хто може подати до суду позов про анулювання батьківства?

Ініціатором цього процесу може бути другий із батьків, опікун, піклувальник неповнолітнього. І не тільки.

Справу можуть ініціювати також службові особи (наприклад, співробітники прокуратури), державні, муніципальні органи (орган опіки та піклування, адміністрація притулку, дитячого будинку) – тобто органи, які піклуються про інтереси дітей.

Інші особи (наприклад, родичі, вчителі, вихователі освітніх установ) не можуть звертатися з позовом, проте вони можуть направити клопотання до правомочних посадових осіб чи органів, які захищають інтереси неповнолітніх.

Перелік документів, що подаються до суду

  • паспорт;
  • свідоцтво про укладення шлюбу (про розлучення);
  • свідоцтво про народження неповнолітнього;
  • виписка будинкової книги;
  • акт перевірки житлових умов, за місцем проживання неповнолітнього;
  • характеристики сторін — позивача та відповідача, видані за місцем працевлаштування кожного;
  • характеристики на дитину (зі школи чи дошкільного виховного закладу);
  • довідки про доходи батьків, документи, які підтверджують наявність додаткових джерел доходу (наприклад, договори про здачу в оренду майна, договір підряду);
  • довідки від судового виконавця про наявність аліментного боргу;
  • довідки медичного закладу;
  • інші документи, які підтверджують факт невиконання батьками своїх обов’язків чи ухилення його поведінки від загальноприйнятих норм.
Читайте також:  Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

Це лише приблизний перелік документів, які можуть бути додані до позову – список може бути доповнений чи змінений залежно від конкретних обставин.

Приклад:
якщо чоловік/жінка проявлє жорстокість, б’є власних дітей, доказами можуть бути показання свідків, лікарські висновки огляду дитини, адміністративні протоколи. Якщо батько або мати здійснювали замах на статеву недоторканість дитини, доказом тому можуть послужити показання дитини, свідків. Якщо по даній справі вже є судовий вирок, його слід докласти до позову в якості доказу. Якщо батько/мати вчинили злочин проти членів своєї сім’ї (проти другого подружжя, дитини), необхідно надати чинний судовий вирок.

Якщо батько/мати страждає хронічним алкоголізмом, наркоманією, це повинно бути підтверджено довідками медичних установ (диспансерів). Якщо особа вже обмежена у дієздатності, необхідно надати відповідне судове рішення.

Зверніть увагу! Чим більше переконливих, безперечних доказів буде підготовлено, тим швидше та лаконічніше проходить судовий процес.

Позовна заява про позбавлення батьківських прав батька або матері (зразок позовної заяви)

Безумовно, крім вказаних вище документів, направляється правильно оформлений позов.

Позов складається з трьох частин: «шапка», опис обставин та мотивування вимог, формулювання вимог, список додатків. Розглянемо більш докладно кожен елемент позовної заяви.

Перший елемент – так звана «шапка» — повинен містити відомості про сторони процесу у справі: щодо суду, позивача, відповідача, третіх осіб. В цій частині зазначається така інформація:

  • найменування та адреса судової установи, де буде розглядатися позов;
  • дані про позивача і відповідача — П.І.Б., дата народження, місце реєстрації та знаходження, контакти;
  • найменування та адреси третіх осіб-учасників процесу – ООП, прокурора;
  • відмітка про суму судового збору (оплату чи звільнення від оплати).

Далі йде найменування документа – «Позовна заява про позбавлення батьківських прав».

Другий елемент позовної заяви «описово-мотивувальний». Тут викладаються обставини – коротко, точно, інформативно. Слід вказати, коли та де був укладений шлюб, перерахувати народжених у шлюбі дітей (зазначити П.І.Б., дату народження). Якщо шлюб розірваний, потрібно вказати дату та причину розлучення.

Далі, слід описати наявні підстави для анулювання отця чи матері батьківства, послатися на підтверджуючі докази. Незайвим буде перерахувати законодавчі норми, що підтверджують позовні вимоги.

Останній, третій елемент заяви – «резолютивний». Тут формулюються позовні вимоги. Наприклад, про позбавлення батьківських прав, про стягнення аліментів, про стягнення заборгованості.

Після основної частини вказується перелік документів, які підтверджуються викладену інформацію.

Позовна заява завершується підписом позивача, зазначенням дати складання.

Зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів у 2018 р.

Як подати позов до суду (розмір судового збору)

Отже, із складанням заяви ви впоралися, стопку документів підготували. Що далі? Вирушати до суду подавати позов.

Нижче ми дамо кілька корисних порад щодо порядку подачі позовної заяви:

  • Готова позовна заява разом та пакет необхідних документів подаються в районний суд по місцю знаходження відповідача.
  • Позовні заяви приймаються в суді не цілодобово. Є певні прийомні дні та години. Як правило, розпорядок роботи розміщений на видному місці у приміщенні суду чи на сайті.
  • Позовну заяву та пакет документів необхідно підготовити в такій кількості примірників, що відповідає кількості сторін, що беруть участь у судовому процесі. Як правило, це суд, позивач та відповідач, зацікавлені особи – прокурор, ОПіП. Значить, заявнику потрібно підготувати 4 пакети документів, які, після прийняття позову до канцелярії, будуть розіслані учасникам процесу. А ще краще мати при собі 5 (додатковий) пакет документів із позначкою про прийняття, який залишити у себе.
  • Документи, що подаються з позовом, повинні бути в копіях. Разом з тим, необхідно надати також оригінали, щоб працівники канцелярії могли переконатися в достовірності копій та завірити їх у вашій присутності.
  • Перш ніж подавати позов, необхідно сплатити судовий збір. Квитанцію про сплату збору потрібно також прикласти до позову.
Читайте також:  Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Судовий збір у 2018 році

Розмір ставки збору за подання позову такого характеру встановлений ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та залежить від прожиткового мінімуму. Так, із січня 2018 року розмір збору складає 0,4 прожиткового мінімуму.

Якщо разом з вимогами про анулювання батьківства заявляються інші позовні вимоги, наприклад, про утримання заборгованості, неустойки за несплату аліментів, розмір судового збору може бути змінений у відповідності з ціною позову.

Порядок та наслідки позбавлення батьківських прав

Як зрозуміло із усього вищевикладеного, єдиним органів, у компетенції якого знаходиться такі питання, є суд. На підставі позу відкривається судове провадження, в якому беруть участь батьки, дитина (діти), прокурор, ООП.

Одразу заначимо: судовий процес – тривалий та складний. Суддя ретельно аналізує обставини, що склалися, вивчає психологічний та соціальний портрет батьків та дітей, перевіряє дані, вказані в заяві, переконується в достовірності наданих доказів.

Суд, а також представники прокуратури та ООП, можуть вимагати від сторін необхідні документи, що відносяться до справи. Приймаючи рішення, суддя керується не лише інформацією, наданою позивачем, але й висновками прокурора, органів ОП.

Приймаючи рішення, суд буде вирішувати інші супутні питання: про встановлення опіки над дитиною, про встановлення місця проживання неповнолітнього, утримання аліментних виплат із відповідача. Якщо у заявника є власна позиція, її необхідно викласти в позові висловити в суді у формі клопотання.

Наслідки, які настають після анулювання батьківства, сформульовані в СКУ. Так, батько або мати…

  • позбавляється правовідносин, які засновані на кровній спорідненості між ним та дитиною.
  • втрачає можливість бачитися та спілкуватися із сином/донькою, виховувати, захищати інтереси дітей, бути їх представником.
  • не може вимагати утримання від дитини у разі непрацездатності та потреби, втрачає можливість на законне спадкоємство після смерті неповнолітнього.
  • втрачає всі надані державою пільги, пов’язані з наявністю дітей.

Всі перераховані вище наслідки – своєрідне покарання для дорослих, що нехтували своїми обов’язками.

Однак це покарання має відношення тільки до батьків, та не повинно спричинити негативного наслідку для дитини. Неповнолітній може претендувати на утримання, на оплату додаткових витрат (освіта, лікування), на користування житлом, яке належить батькові або матері, на законне спадкоємство після його смерті.

Піклуючись про дитину, законодавець передбачив можливість батькам реабілітуватися. До тих пір, поки вони не переглянуть свою поведінку та не виправиться, вказані вище негативні наслідки зберігаються.

Виплата аліментів після позбавлення батьківських прав

Як зазначили вище, у разі анулювання батьківства, обов’язок матеріально забезпечувати свою дитину – зберігається. Ця норма встановлена Сімейним кодексом.

Якщо до анулювання батьківства аліменти не стягувалися, то в одночасно в судовому процесі чи в окремому  процесі (позовному, наказовому) можна врегулювати питання про утримання дитини – встановити аліменти.

Розмір аліментів не залежить від факту позбавлення батьківських прав – вони стягуються за загальними правилами:

  • на одного неповнолітнього – 25%;
  • на двох – 33%
  • на трьох та більше дітей – 50%.
Читайте також:  Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Беручи до уваги обставини справи (наприклад, рівень матеріальної забезпеченості сторін, відсутність роботи, непостійний заробіток), зазначені вище стандартні розміри аліментів можуть бути змінені, чи встановлені аліменти у фіксованому розмірі.

В статті “Кримінальна відповідальність за несплату аліментів” ми розповіли, яким чином притягнути батька або матір за ст. 165 КК України.

Усиновлення дитини та виплата аліментів

позбавлення батьківських прав

Батько або матір, позбавлені батьківських прав, несуть обов’язок по утриманню дитини аж до її 18-річчя. Чи до тих пір, поки дитину не усиновлять. У такому разі обов’язок фінансово забезпечувати неповнолітнього лягає на плечі усиновлювача, а з колишнього батька/матір – знімається.

Зацікавлені в усиновленні громадяни можуть подавати документи не раніше, ніж через півроку після набрання чинності судовим рішенням.

Судова практика

В суди нашої країни щодня подаються позови такого характеру. На жаль, більшість із них підлягає задоволенню. Це означає, що кожен день діти стають сиротами, маючи живих батьків.

Судова практика рясніє банальними випадками — беззахисних дітей доводиться захищати від безвідповідальних батьків. Хоча суди прагнуть зберігати повноцінні сім’ї, інтереси дітей вимагають кардинальних та часом жорстких заходів.

Приклад:
Позивач, Іванова І.І., перебувала у шлюбі із відповідачем, Івановим А.А. Народилися діти – дочка та син.

Сімейне життя не склалося. Чоловік не працював, зловживав спиртними напоями, застосовував фізичне насильство до жінки, чинив психологічний тиск на дітей. Дружина подала на розлучення, зажадала від чоловіка аліментів. Після офіційного розірвання шлюбу взаємини між колишнім подружжям не покращилися. Іванов А.А. не тільки не надавав ніякої допомоги жінці та дітям, але застосовував погрози фізичною розправою, вимагав грошей на алкоголь та їжу, на розваги, на погашення боргів перед друзями. Обстановка не сприяла нормальному розвитку дітей, позначалася на їх успішності у школі, на спілкуванні з однолітками, на стані здоров’я. Ні про яке виховання з боку батька не могло бути мови. Аліменти також не виплачувалися через відсутність роботи – утворилася значна сума заборгованості.

Іванова І.І. направила документи про позбавлення Іванова А.А. батьківства відносно доньки та сина. Вивчивши надані позивачем докази, вислухавши висновок опікунської ради, прокурора, суддя задовольнив вимоги.

Позбавлення батьківських прав — це тривала та не найприємніша процедура. Уявіть тільки, що вам доводиться власноруч позбавляти дитину можливості бачитися із батьком. Часто цей складний процес супроводжується сварками, фізичним насильством, викраденням дитини та іншими негативними моментами. В доповнення до цього не всі знають, як законно позбавити безвідповідальну “другу половину” піклування відносно власної дитини. Брак часу на звернення, слабка аргументована база, нездатність протистояти нападкам протилежної сторони та постійний стрес — тільки погіршують ситуацію. Як бути?

Найкращим рішенням є звернення за безкоштовної онлайн консультацією до адвоката. Ми готові надати вам актуальну інформацію по сімейним правовідносинам. Адвокат допоможе розібратися в складній справі та підкаже вихід із ситуації. Якщо виникне необхідність, ви можете замовити повноцінні послуги адвоката.

До речі, з 2018 року санкції за несплату коштів на утримання дитини посуворішали. Більше про це – в нашій статті “Відповідальність за несплату аліментів у Україні“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
2 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Денис
Гость
Денис

Добрый день. Хочу сделать Вам ооочень большое замечание – везде Вы пишите “Батько, Батько не виконує, батько не сплачує, позбавити батька, батько поганий і все таке…” Но почему только “батько”??? А Мама??? Мама не может не выполнять своих родительских обязательств перед ребенком??? Я это говорю из собственного опыта… У меня бывшая жена и мать ребенка не интересуется жизнью дочери, которая уже 3,5 года проживает со мной – отцом… И я также лишаю ее родительских прав… Так что, будьте добры, относитесь одинаково в равной степени как к мужчинам, так и к женщинам, ибо мы равны перед законом… Спасибо.

wpdiscuz   wpDiscuz