Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя (зразок заяви)

В житті інколи доводиться приймати важливі та нестандартні рішення, робити непростий вибір. Заочне розлучення – це досить складно. Однак якщо ви впевнені у своєму рішенні та згодні піти на такий крок, потрібно зібрати максимум інформації. Ми розповімо, у яких випадках здійснюється розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя в органах РАГСу.

Коли можна розірвати шлюб за заявою одного з подружжя?

Дійсно, в сімейному законодавстві існують норми, що регулюють розлучення за відсутності однієї із сторін. Це пов’язано з тим, що життя дуже різноманітне, іноді необхідно піти на такий крок, який в звичайній ситуації був би просто неприйнятний.розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Отже, заочне розлучення можливе, якщо один з представників подружньої пари…

  • визнаний безвісно відсутнім;
  • повністю або частково позбавлений дієздатності;
  • не може з’явитися в РАГс для реєстрації розлучення.

Розлучення за відсутності чоловіка або дружини допускається також і в тому випадку, якщо один з них визнано померлими в установленому законом порядку. Хоча в таких ситуаціях більш доречною є формулювання «припинення шлюбу». Про таку ситуацію ми також розповімо в нашій статті.

Заочне розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя в РАГСі

Раніше в статті “Розлучення у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін” ми розповіли, як припинити шлюб в РАГСі або суді без присутності подружжя.

Існують випадки, коли припинення шлюбного союзу можливо в адміністративному порядку і лише на підставі заяви одного з подружжя (другий відсутній тривалий час, недієздатний, оголошений померлим). Поговоримо докладніше про такі ситуації.

Чоловік визнаний безвісно відсутнім

За статистикою в нашій країні щороку зникає декілька тисяч громадян. Надалі, 90% зниклих все ж знаходяться, але на практиці виникає безліч складностей юридичного характеру у їх другої половини. З цієї причини законодавець дозволяє здійснити розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя, якщо другий представник подружньої пари тривалий час відсутній.

Відповідно до ЦК України, особа визнається безвісно відсутньою, якщо протягом року про неї відсутні відомості за місцем її останнього проживання. Якщо немає реальної можливості визначити, де проживала останнім часом людина, строки обчислюються з першого числа місяця, що слідує за місяцем отримання яких-небудь даних. Але якщо і місяць встановити проблематично — тоді з 01 січня наступного року.

Зверніть увагу: особу можна визнати відсутньою без вести тільки на підставі судового рішення!

З цієї причини, перед тим як відправитися в РАГС, спочатку потрібно отримати судове рішення, і тільки після цього ініціювати шлюборозлучну процедуру.

Читайте також:  Розподіл автомобіля при розлученні

Крім судового рішення, для реєстрації розлучення в адміністративному порядку потрібно подати заяву та зібрати невеликий пакет документів:

  • копія паспорту;
  • шлюбне свідоцтво;
  • квитанція, що підтверджує сплату адміністративного збору.

Рішення суду повинно вступити в законну силу. Факт відсутності чоловіка підтверджений, коли на документі не проставлена гербова печатка. Згідно із законом, рішення набуває чинності через місяць після його прийняття – але тільки якщо не подана скарга у вищу інстанцію. Якщо рішення все ж оскаржено – тоді в день винесення ухвали Апеляційним судом.

Бажаєте знати, як швидко припинити шлюб? Прочитайте нашу статтю.

Як підтвердити відсутність чоловіка?

Позовну заяву про визнання особи безвісно відсутньою мають право подати близькі родичі. Як довести в суді, що ваш чоловік безвісно відсутній? Нижче наведені деякі практичні поради.

  • Знайдіть свідків, які підтвердять факт тривалої відсутності людини. Як правило, такими свідками виступають близькі та далекі родичі, сусіди, спільні знайомі або друзі, товариші та колеги. Одним словом особи, які у повсякденному житті часто контактували зі зниклим та можуть підтвердити, що він відсутній тривалий час, інформації про нього немає.
  • Документуйте факт його відсутності. Якщо чоловік офіційно значився на підприємстві, зверніться до адміністрації, отримаєте інформацію, з якого дня він відсутній на роботі. Зверніться в поліцію із заявою, запросіть довідку про реєстрацію матеріалів, про те, які заходи вжито для його пошуку, чи є результати.
  • Існують і непрямі докази, які не слід ігнорувати. Наприклад, можна одержати інформацію з банку про останні транзакції по особових рахунках, довідку, коли було останнє зняття коштів та інше. Також можна запросити інформацію у мобільного оператора – коли був останній вихідний дзвінок із телефонного номера чоловіка. Зверніть увагу: Інформація з банківської або іншої установи надається лише за судовим запитом.

Заява про розірвання шлюбу являє собою спеціальну Форму, яку необхідно заповнити.

Нижче можна завантажити форму заяви про розлучення без участі однієї сторони.

Зразок заяви про розірвання шлюбу подружжям в РАГСі

Чоловік визнаний недієздатним

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Якщо громадянин повністю або частково позбавлена дієздатності, реєстрація розірвання шлюбу можливо заочно – за заявою одного з подружжя.

Позбавити чоловіка (або дружину) дієздатності, як і визнати безвісно відсутнім, можна тільки за рішенням суду. При цьому в законі зазначено лише одну умову, за наявності якого це можливо здійснити: якщо особа страждає психічною хворобою там не здатна віддавати звіт своїм діям, керувати ними.

Таким чином, у суді основним доказом відсутності дієздатності буде висновок судово-психіатричної експертизи.

Отримавши судове рішення та дочекавшись, коли воно вступить в силу, ініціатору шлюборозлучної процедури слід відправитися РАГС та подати заяву. За формою документ мало чим відрізняється від вищевказаного. Разом із заявою потрібно докласти аналогічний пакет документів (паспорт, шлюбне свідоцтво, судове рішення про визнання особи недієздатною, квитанцію про сплату збору).

Чоловік оголошений померлим

Нерідкі випадки, коли близький родич пропав, і дані про нього відсутні протягом досить тривалого часу – ніхто не знає про його місцезнаходження протягом п’яти-шести років. Що в такому випадку робити? Сподіватися на краще та зберегти шлюбний союз або звернутися до РАГСу і розлучитися? Смерть громадянина тягне за собою багато юридичних наслідків, в тому числі можливість розлучення в його відсутність. Отже, в даній ситуації існує єдиний вихід – клопотати перед судом, щоб зниклий чоловік був оголошений померлим.

Шлюборозлучний процес у таких випадках ідентичний процесу, коли розлучення відбувається з чоловіком, визнаним безвісно відсутнім. З єдиним нюансом: оголосити людину померлою можна після…

  • одного року – за загальним правилом (якщо немає відомостей про місце її перебування);
  • трьох років – якщо людина не з’являлася за місцем свого перебування;
  • шести місяців – якщо мала місце надзвичайна подія або інші, небезпечні для життя зниклого громадянина обставини, які припускають загибель;
  • одного місяця – якщо мали місце надзвичайна ситуація техногенного або природного характеру (термін відраховують з моменту закінчення роботи комісією із розслідування причин надзвичайної ситуації.)

Заочне розлучення, якщо не можна прибути в РАГС

Торкнемося ще однієї теми, пов’язаної із розірванням шлюбу за заявою одного з подружжя. Мова йдеться про заочне розлучення, якщо чоловік (або дружина) не мають можливості бути присутніми при поданні заяви та при одержанні свідоцтва. Як у таких випадках припиняється шлюбний союз?

В законі передбачена роздільна подача заяви, але що стосується РАГСу – це все ж таки подача заяви обома сторонами. Навіть якщо один із подружжя не може особисто відвідати відділ РАГСу, документ можна направити поштою або надати нарочним. Підпис заявника слід нотаріально завірити, а представник, який подає заяву замість подружжя, повинен мати довіреність. Винятком є подання заяви на розлучення онлайн.

Читайте також:  Місце проживання дитини з батьком - як забрати сина чи дочку у колишньої дружини?

Заяву про розірвання шлюбу може завірити і не нотаріус – в окремих випадках. Наприклад…

  • заяву осіб, які перебувають під вартою, засвідчує адміністрація слідчого ізолятору;
  • заяву громадян, які засуджені до позбавлення волі посвідчує начальник колонії або в’язниці і таке інше.

Чи можна відновити раніше розірваний шлюб?

Так, можна. Іноді розлучення на підставі заяви одного із подружжя анулюється, союз відновлюється. Таких випадків лише два:

  • Якщо чоловік визнаний судом безвісти відсутнім, а потім з’явився. Судове рішення, яке стало підставою для розлучення, скасовано.
  • Якщо чоловік, який раніше оголошений померлим, з’явився. Рішення суду скасовується.

Разом з тим, відновити розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя не так просто – необхідно волевиявлення обох розлучених та спільна заява.

Скільки коштує розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя?

Розірвання шлюбного союзу за ініціативою одного з представників подружньої пари обкладається адміністративним збором. Його розмір у 2018 році складає 0,5 неоподаткованих мінімумів – 8 грн. 50 коп. Банківські реквізити для перерахування коштів надаються в органах РАГСу – при подачі заяви.

Більше про те, скільки коштує шлюборозлучний процес, ви дізнаєтесь із цієї статті.

У всіх випадках реєстрація розлучення відбувається не раніше ніж через один місяць після звернення. Тоді ж чоловік – ініціатор розлучення запрошується у відділ, де йому вручається свідоцтво про розірвання шлюбу.

Ще більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Процедура розлучення, якщо є діти (позовна заява)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of