Місце проживання дитини з батьком – як забрати сина чи дочку у колишньої дружини?

Вважається, що після розлучення спільна дитина повинна залишитися зі своєю мамою. У більшості випадків таке місце проживання встановлює суд. А ось татові залишається тільки виплачувати аліменти та задовольнятися спілкуванням з дочкою або сином у вихідні. На більше розраховувати не доводиться.

Згідно загальноприйнятій думці, суд залишає дітей батькові, тільки якщо мати добровільно на це погодиться або якщо вона не здатна їх виховувати та забезпечувати, веде себе неналежно, зловживає спиртними напоями, алкоголем, не працює, психічно неврівноважена. Але навіть при такій поведінці колишньому чоловікові доводиться боротися за свого малюка. В інших випадках батько фактично не має ніякого шансу відсудити дитину. Чи дійсно це так чи така думка помилкова? Про це ми поговоримо.

Раніще в статті “Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу (зразок)” ми розповідали, як скласти договір про утримання малюка.

Все про місце проживання дитини

Перш за все, звернемося до «сухої» статистики. Тим більше, що влада кожного року проводить перепис сімей з дітьми, батьки яких розірвали шлюб. Отже, кількість одиноких матерів з дітьми зросла у 25 раз з 2000 року.

Батьків, з якими залишилися після розлучення діти, набагато менше. На 1,5 тисячі судових рішень, які пов’язані з встановленням місця проживання дитини, всього лише близько 30 прийняті на користь тата. А це десь 2,5%.

Варто врахувати, що не кожен тато спочатку горить бажанням самостійно виховувати сина чи дочку. Адже після виграшу батькові-одиначці чекає безліч клопотів. Все ж боротися батькові за власних дітей однозначно потрібно.

А тепер подивимося, про що свідчить судова практика.

Узагальненим аналізом справ встановлено, що з 2008 по 2010 роки суди в усіх регіонах, як правило, залишали дітей з матір’ю. Однак надалі ця практика змінилася – все більше суддів визначають місце проживання неповнолітніх з батьком. Така тенденція продовжує зберігатися.

Рівність подружжя при встановленні місця проживання дітей

У питаннях виховання та утримання неповнолітніх дітей закон надає батькові та матері рівні права та обов’язки. Кожен батько після розлучення має право…

  • виховувати власну дитину;
  • у будь-який час бачитися з нею (навіть якщо проживає окремо);
  • брати участь в її житті;
  • отримувати інформацію про стан здоров’я, освіту, виховання і розвиток сина чи дочки;
  • представляти інтереси неповнолітнього у держорганах.

Разом з тим, Декларація прав дитини від 20.11.59 року говорить: малюк не може бути розлучений зі своєю матір’ю. Здається, все однозначно та іншої точки зору бути не може. Але не все так просто. У тій же Декларації зазначено, що діти повинні виховуватися в атмосфері любові, повинні отримувати моральну підтримку, бути забезпечені. Крім цього, малюк повинен гарантовано отримувати всебічний розвиток та освіту.

Отже, якщо у тата є більше можливостей організувати навчання, виховання, ігри та розваги, в інтересах дітей залишитися разом з батьком.

Аналогічна позиція викладена у позиції Верховного суду (інформаційний лист № 9-1580/0/4-17 від 17.08.2017 – найкраще для дитини – створення благонадійного, безпечного, спокійного та стійкого середовища, яке сприяє її розвитку. Це означає, що колишня дружина не має переважних прав при визначенні місця проживання сина чи дочки.

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

Більше про те, які права на дітей мають батьки після розлучення, ми розповіли в цій статті.

Чому місце проживання дитини повинно бути з батьком?

Перш ніж розповісти, як татові після розлучення відсудити малюка у колишньої дружини, розберемося в причинах – чому син або дочка повинні залишитися саме з ним.місце проживання дитини

  • Батьківська любов – тато любить малюка, відчуває сильну прихильність, бажає піклуватися, брати участь в його розвитку, вихованні. В той же час розуміє, що після розлучення він отримав статус «приходящого» папи.
  • Помста колишній дружині – батьки розлучилися зі скандалом, чоловік бажає помститися колишній другій половині. Зрозуміло, що інтереси дітей ніхто не враховує.
  • Безпека дитини – мати веде себе аморально, тому фізичний та духовний розвиток малюка буде страждати, якщо він залишиться з нею.

Звісно, батько, який думає насамперед про дитину, піклується в першу чергу про її психічний стан. Розуміє, що насильно розірвати прихильність малюка до матері – не найкраще рішення. Більше того, щоб любити, піклуватися, фінансово забезпечувати дітей, не обов’язково жити разом з ними.

Однак життєві ситуації бувають різними. Якщо колишня дружина не в силах піклуватися про малюка, забезпечити його повноцінний розвиток, батько повинен зажадати в суді змінити його місце проживання.

Визначення місця проживання дитини в суді

Як було сказано раніше, законодавець встановлює принцип рівності батьків. Однак в законі не визначено головне питання – з ким повинен залишитися малюк після розлучення подружжя? Це має вирішити суд.

Приймаючи рішення про місце проживання дитини, суддя керується принципом рівності батьків. Але, разом з тим, досконально вивчить …

  • моральний вигляд батька й матері – характер, коло інтересів, пристрасті, спосіб життя. Тобто всі фактори, які можуть вплинути на розвиток неповнолітнього;
  • матеріальні переваги – чи може батько та мати забезпечувати дітей всім необхідним: в яких умовах будуть проживати діти, як вони будуть харчуватися, у чому ходити, як і де відпочивати;
  • стан здоров’я батьків – чи є хронічні захворювання, чи зможуть вони займатися вихованням й утримувати сина або дочку аж до їх повноліття;
  • думка дитини – важливе значення має ступінь прихильності дитини (особливо, якщо їй виповнилося 14 років).

Отже, вирішальними факторами для суду є моральний вигляд батьків, фінансові можливості, стан здоров’я, думка самої дитини. Тому батько, який бажає відсудити сина або дочку у колишньої дружини, зобов’язаний представити свої кращі сторони:

  • Моральні якості. Репутація тата повинна бути бездоганною. Якщо батько випиває, курить, скандалить, вплутується в конфліктні ситуації, веде аморальний спосіб життя (відвідує нічні заклади, має випадкові зв’язки) – все це потрібно виключити. Не слід забувати, що суддя може поцікавитися думкою сусідів, товаришів по службі, вихователів, вчителів – враження про батька повинні бути найсприятливішими.
  • Фінансові можливості. Якщо заробітки батька залишають бажати кращого, потрібно знайти нову роботу або додаткове джерело доходів. Суд звертає увагу на те, в яких умовах проживати батьки, чи відповідає житло базовим потребам неповнолітнього.
  • Відсутність проблем зі здоров’ям. До суду можна подати медичні довідки, що свідчать про відсутність хронічних захворювань.

Крім усього іншого, слід заручитися підтримкою сина або дочки (якщо їм виповнилося 14 років). Суддя може викликати дитину в засідання і поцікавитися його думкою. Якщо син або дочка не досягли 14-річного віку, їх бажання, як правило, не враховується.

Читайте також:  Все про розлучення подружжя без дітей

Здається, що підтримку сина або дочки отримати легко – купити яскраву іграшку або солодощі, зводити на атракціони або з’їздити на відпочинок… Якщо порівнювати веселого, життєрадісного «недільного» тата з втомленою та завантаженою побутовими проблемами мамою, остання явно програє – на перший погляд, дітям буде краще з татом. Але суд ґрунтується не тільки на дитячій думці, але в першу чергу на реальному прояві турботи – чи бере участь батько у вихованні, чи відводить в дитсадок, школу, на гурток або секцію, скільки часу приділяє спілкуванню.

У статті “Визначення місця проживання дитини після розлучення батьків” ми докладно розповіли про фактори, які впливають на рішення суду.

Багатий тато або турботлива мама?

Існує думка, що суд залишає дітей з більш забезпеченим батьком. Це міф. Самі по собі фінансові можливості батька не можуть бути однозначною підставою, щоб залишити йому сина чи доньку.

  • Суд стане на бік батька, якщо встановить, що у матері не тільки фінансові проблеми, але вона веде себе аморально (зловживає спиртними напоями, веде розгульний спосіб життя) або має проблеми зі здоров’ям (інвалід, що перебуває на обліку в психдиспансері). Іншими словами, є одночасно кілька негативних факторів.
  • Суд залишить малюка мамі, якщо вона сумлінно виконує свої обов’язки. Навіть якщо є фінансові труднощі (наприклад, мати перебувала в декреті), але вона здорова, може працювати, планує оформитися на роботу – підстави забрати дитину відсутні.

У багатого тата, як правило, відсутній час та можливість особисто брати участь в житті дітей – на допомогу йому приходять численні родичі, няні. Але йому ніхто не завадить фінансово забезпечувати малюка. А колишня дружина тим часом отримує можливість піклуватися, брати участь у вихованні та розвитку спільної дитини. Тому, посилатися на фінансові можливості як на єдиний аргумент на свою користь немає сенсу.

Безумовно, високі доходи важливі. Проте крім них існують інші значущі фактори – прояв турботи, прихильність, наявність братів і сестер.

Як переконати суд забрати дитину у колишньої дружини?

Доказами того, що син або дочка повинні жити з батьком, є…

  • негативні відгуки знайомих, сусідів, товаришів по службі про те, що колишня дружина веде аморальний спосіб життя;
  • розповідь самої дитини про те, що поведінка мами (або її родичів) агресивна або нестабільна;
  • дані про те, що мати безвідповідальна (наприклад, часто змінює роботу або не бажає працювати, обманює і так далі);
  • інформація про те, що колишня дружина безглуздо витрачає кошти, має пристрасть, залежність, є підозра, що всі гроші будуть витрачатися на її потреби;
  • характеризують дані з офіційних джерел (характеристика дільничного інспектора, довідки з наркологічного, психоневрологічного диспансерів, органів опіки та інше);
  • дані про те, що хто-небудь з найближчих родичів колишньої дружини страждав психічним захворюванням, схильний до самогубства, відбував термін в місцях позбавлення волі. Каждый пункт необходимо подтвердить офиційними, документами, свідченнями, висновками експертів, психологів.

Зверніть увагу! Інформація, яка отримана з інтернет-джерел, є доказами. Всі записи, що з’явилися в інтернеті, (в соціальних сітях, на форумах, переписка), офіційно фіксуються та використовуються в судовому процесі. Наприклад, бувша дружина переписується з іншим чоловіком, розповідає про свою асоціальну поведінку, погрожує бувшому чоловіку або його родичам. Такі тексти слід завірити нотаріально та надати до суду у якості доказів.

Читайте також:  Заборгованість по аліментах - як її зменьшити (позовна заява)

Як відсудити дітей? Послідовність дій

Якщо батько хоче забрати дитину в матері, необхідно зробити наступні дії:

  • скласти та надати позовну заяву про розлучення;
  • включити до заяви вимоги про визначення місця проживання неповнолітнього сина або доньки з батьком, а також про стягнення аліментних виплат з матері (можна направити два окремих позови);
  • зібрати документальні докази, заручитися підтримкою свідків;
  • заплатити держмито;
  • брати участь у судових слуханнях;
  • отримати на руки судове рішення.

Позовна заява про місце проживання дитини, необхідні документи.

У позові вказується наступна інформація:проживання дитини з батьком

  • найменування суду;
  • дані про заявника і відповідача – П.І.Б., місце проживання, контакти;
  • інформація про укладення шлюбу і розлучення;
  • дані про дитину – П.І.Б., дата народження, місце проживання;
  • обставини справи, аргументи;
  • посилання на докази, які підтверджують позовні вимоги;
  • посилання на норми закону;
  • позовні вимоги: визначити місце проживання дитини з батьком, стягнути з відповідача аліменти, затвердити порядок спілкування матері та дитини;
  • реєстр доданих документів;
  • дата, підпис.

Документи, що додаються до позову:

  • паспорт;
  • свідоцтва: про шлюб, про розлучення, про народження неповнолітнього;
  • довідки з керуючої організації про місце проживання дитини;
  • довідки про доходи;
  • виписка з банку;
  • довідка про соцвиплати;
  • правовстановлююча документація на майно, яке належить батькові;
  • акт обстеження житла;
  • довідки з медичних установ;
  • характеристики і так далі.

Що зробити, щоб відсудити дитину у матері?

Якщо батько категорично вирішив виховувати малюка самостійно, слід почати підготовку до судових позовів задовго до подачі позову про розлучення.

Що можна порадити татові? Перш за все, знайти юриста або адвоката, який надає послуги в галузі цивільного права. Потім подумати, які батько має переваги перед колишньою дружиною. Для цього відповісти на питання: чому син або дочка після розлучення повинні проживати саме з татом, а не зі своєю мамою? Слід довести суду, що батько краще подбає про дитину та виховає, ніж колишня дружина. Разом з тим, потрібно спробувати (наскільки це можливо) зберегти хороші відносини з дружиною, її рідними, звичайно, з дітьми. З одного боку, дотримуватися такого балансу складно, зате у батька з’являться дуже непогані шанси на перемогу.

Як ми говорили раніше, батьки мають рівні права відносно дітей. Що робити, якщо мати дитини перешкоджає спілкуванню, не підтускає батька до власного сина або доньки? Звичайно, закон стає на сторону батька. Куди звертатися за відновленням порушених батьківський прав, ви дізнаєтесь із статті “Право батька на спілкування з дитиною при розлученні – усунення перешкод“.

Якщо батьки домовилися про те, з ким з них залишаться діти після розлучення, звертатися до суду немає сенсу. Домовленість потрібно оформити документально – скласти Угоду про місце проживання дитини. Більш докладно про це ми розповіли в статті “Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)”.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Сівілія
Гость
Сівілія

Підкажіть як я можу забрати дитину у бившого чоловіка з яким я розлучилася но про розлучення документів в мене ще не має а дитину мені не одав і не дає з ним балакать що мені зробити

wpdiscuz   wpDiscuz